سردار بدفرجام | DW | 19.10.2020

19/10/2020 09:01:00 ق.ظ

۲۸ مهر ۱۲۴۵: ۱۵۴ سال پیش در چنین روزی ستارخان در روستای بیشک ورزقان زاده شد: 'اگر در من توانایی و استعدادی وجود داشته باشد، آن را مردم به من داده‌اند'.

روزشمار چهره‌های تاریخی

📆 روزشمار چهره‌های تاریخی : سردار بدفرجام ۲۸ مهر ۱۲۴۵: ۱۵۴ سال پیش در چنین روزی ستارخان در روستای بیشک ورزقان زاده شد: 'اگر در من توانایی و استعدادی وجود داشته باشد، آن را مردم به من داده‌اند'.

۲۸ مهر ۱۲۴۵: ۱۵۴ سال پیش در چنین روزی ستارخان در روستای بیشک ورزقان زاده شد: 'اگر در من توانایی و استعدادی وجود داشته باشد، آن را مردم به من داده‌اند'.

سردار بدفرجام۲۸ مهر ۱۲۴۵: ۱۵۴ سال پیش در چنین روزی ستارخان در روستای بیشک ورزقان زاده شد:"اگر در من توانایی و استعدادی وجود داشته باشد، آن را مردم به من داده‌اند".پدر ستارخان قره‌داغی پارچه‌فروش بود.نوجوان بود که پدر را از دست داد و تنها چیزی که از او به یاد داشت، این بود که باید انتقام خون برادرش اسماعیل را از قاجاریه بگیرد.

۱۸ ساله بود که پس از اعدام برادرش با خانواده به تبریز مهاجرت کرد و به لوطیان شیخیه شهر که علیه لوطیان شرعیه می‌جنگیدند پیوست. به صمدخان، از فرماندهان مشروطهخواه می‌گفت:"در جوانی من و تو دزد بوده‌ایم، نهایت من انبار غله را میزده‌‌ام و بین اطرافیانم تقسیم می‌کردم و تو بزغاله می‌دزدیدی و تنها می‌خوردی".

ادامه مطلب:
DW فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

۱۳ کشته در حمله به گنجه در جنگ میان آذربایجان و ارمنستان | DW | 17.10.2020به گفته مقام‌های جمهوری آذربایجان ۱۳ نفر در حمله موشکی به شهر گنجه کشته شده‌اند. در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ آش‌بس شکننده‌ای به مدت یک هفته در حال اجرا است، اما هیچ یک از طرف‌های درگیر به آن پایبند نیستند.

کرونا در ایران؛ محدودیت‌ها در تهران تا دوم آبان تمدید شد | DW | 17.10.2020آمار رسمی مرگ و میر کرونا در ایران از ۳۰هزار نفر گذشت. محدودیت‌ها در تهران تمدید شدند و مراکز فرهنگی و هنری و ورزشی تعطیل می‌مانند. معاون وزیر بهداشت می‌گوید موارد بستری در بیمارستان‌های تهران دو برابر میزان ترخیص است.

مردانگی در عکاسی؛ گذار از قیود در گذر زمان | DW | 17.10.2020آیا جنبش 'Me too' ضربه مهلکی به مردسالاری وارد کرده است؟ سوژه عکس‌های یک نمایشگاه هنری در برلین، واکاوی تحولاتی است که تصویر و تصور رایج از مفهوم مردانگی را در طول زمان دگرگون کرده‌اند.

بی‌تاثیر بودن داروهای معروف در درمان کرونا / ۳ جزء موثر در بهبود این بیمارانمعاون کل وزارت بهداشت با تاکید اینکه بسیاری از داروهای معروف در درمان کرونا در عین بی‌تاثیر و کم تاثیری، عوارض جانبی خطرناکی نیز دارند، گفت: همراهان بیماران کرونایی از درخواست داروهای متعدد خودداری کنند؛ چراکه مراقبتهای پزشکی و پرستاری و استفاده از اکسیژن و بعضی داروهای ضد التهاب معمولی تاثیر اصلی را در بهبود بیماران دارند. قریب به اتفاق غلط_املایی قریب به اتفاق درسته بیسواد قریب

۲۵۲ فوتی جدید کرونا در کشور/۴۷۴۴ تن در وضعیت شدید بیماریفوت ۲۵۲ بیمار و شناسایی ۳۸۹۰ بیمار جدید در شبانه‌روز گذشته در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۳۸۹۰ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۲۵۲ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۵۳۰۳۸۰ نفر *تعداد بهبودیافتگانِ ترخیص شده: ۴۲۷۴۰۰ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۳۰۳۷۵ نفر

چهار کارگر در قشم در اثر خفگی جان باختند

روزشمار چهره‌های تاریخی سردار بدفرجام ۲۸ مهر ۱۲۴۵: ۱۵۴ سال پیش در چنین روزی ستارخان در روستای بیشک ورزقان زاده شد:"اگر در من توانایی و استعدادی وجود داشته باشد، آن را مردم به من داده‌اند".مقام‌های وزارت دفاع آذربایجان از حملات موشکی به یک منطقه مسکونی در شهر گنجه خبر داده‌اند.استاندار تهران از تمدید  محدودیت‌‌ها و تعطیلی‌ها در پایتخت خبر داد و یادآور شد که هیچیک از باشگاه‌های ورزشی و بدن‌سازی از مقررات ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا مستثنی نیستند.فرهنگ و هنر مردانگی در عکاسی؛ گذار از قیود در گذر زمان آیا جنبش"Me too" ضربه مهلکی به مردسالاری وارد کرده است؟ سوژه عکس‌های یک نمایشگاه هنری در برلین، واکاوی تحولاتی است که تصویر و تصور رایج از مفهوم مردانگی را در طول زمان دگرگون کرده‌اند.

پدر ستارخان قره‌داغی پارچه‌فروش بود. نوجوان بود که پدر را از دست داد و تنها چیزی که از او به یاد داشت، این بود که باید انتقام خون برادرش اسماعیل را از قاجاریه بگیرد. گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان است. ۱۸ ساله بود که پس از اعدام برادرش با خانواده به تبریز مهاجرت کرد و به لوطیان شیخیه شهر که علیه لوطیان شرعیه می‌جنگیدند پیوست. آخرین آمار وزارت بهداشت، حاکی از مرگ ۲۵۲ نفر دیگر در یک شبانه روز و شناسایی ۴۱۰۳ مبتلای جدید در همین فاصله است. به صمدخان، از فرماندهان مشروطهخواه می‌گفت: "در جوانی من و تو دزد بوده‌ایم، نهایت من انبار غله را میزده‌‌ام و بین اطرافیانم تقسیم می‌کردم و تو بزغاله می‌دزدیدی و تنها می‌خوردی". در این حمله شماری از خانه‌ها در شهر ۳۰۰ هزار نفری گنجه تخریب شدند. بعدها به قصد دور ماندن از چشم نیروهای دولتی دو بار به مکان‌های مقدس از جمله کربلا و نجف رفت و با میرزای شیرازی، از رهبران جنبش تنباکو دیدار داشت و سرانجام پس ازتوبه تصمیم گرفت، زندگی‌آبرومندانه‌ای پیش ببرد. Tirstan Fewings با کنار هم چیدن تصاویری رنگارنگ از بازیگرانی که نقش نازی‌ها را ایفا کرده‌اند، جنبه رعب و قدرت چنین ذهنیتی را برجسته می‌کند.

سپس مدتی در کار فروش اسب بود تا اینکه به خدمت نیروهای ژاندارمری و نگهبانی راه مرند به خوی گماشته شد و مظفرالدین‌شاه او را ستارخان نامید. در این حمله بیش از ۵۰ نفر مجروح شده‌اند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید هشدارها در باره پیک سوم کرونا در ایران و اذعان به ظرفیت اندک نظام درمانی برای مواجهه با سیر صعودی ابتلا بالا می‌گیرند. ۴۰ ساله بود که حکومت مشروطه در ایران برپا شد و او که به آزادیخواهان پیوسته بود از فرماندهان برجسته به ویژه در آذربایجان به شمار آمد، اما چون خواندن و نوشتن نمی‌دانست تنها مدت کوتاهی به فرمانداری اردبیل برگزیده شد و پس از آن تنها به خدمات نظامی مشغول ماند. ۴۲ ساله بود که نیروهای روسی برای کمک به محمدعلی‌شاه به تبریز لشکر کشیدند تا حکومت خودکامه او را باز استوار سازند. او در یک پیام تلویزیونی گفت: «ما در میدان جنگ انتقام خواهیم گرفت. ولی پایداری ۱۱ ماهه مردم به رهبری ستارخان متجاوزان را واپس راند و او را به عنوان"سردار ملی" در تاریخ مشروطه‌خواهی ثبت کرد. او بستری بودن ۵۳۰۰ بیمار و وجود ۱۲۰۰ بیمار در تخت‌های ویژه در تهران را نگران‌کننده خواند. ۴۴ ساله بود که دولت وقت او را با مجاهدان زیر فرمانش به تهران فراخواند و نخست او را به گرمی پذیرفت. ارمنستان مسئولیت انجام این حمله را انکار کرد و در مقابل آذربایجان را متهم کرد که خود پشت حمله است و می‌خواهد از آن به  عنوان حربه‌ای برای"تبلیغ" علیه ارمنستان استفاده کند. تضاد عملکرد مرگبار پیکارگران و آسیب‌پذیری معصومانه چهره‌های موجود در این عکس‌ها هر بیننده‌ای را به تامل وا می‌دارد.

اما هنگامی که حکومت نوپای مشروطه از او و یارانش خواست که سلاح‌هایشان را تحویل دهند یا زیر فرمان قشون دولتی درآیند، فرمان نبرد و در کارزاری که با نیروهای دولتی داشت، پایش تیر خورد و زخمی و از آن پس خانه‌نشین شد و دیری نپایید که او را به فراموشی سپردند. او سال‌های پایانی زندگی را در تنگدستی و بیماری گذراند. به گفته مقام‌های ارمنستان حداقل سه غیرنظامی در استپاناکرت زخمی شده‌اند.» هم‌‌زمان، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، وضعیت کرونا در ایران را"سهمگین" توصیف کرد و غلبه بر بیماری را مستلزم همکاری مردم و نهادینه شدن حفظ مسئولیت‌پذیری اجتماعی در جامعه خواند. ستارخان در ۴۸ سالگی در تهران درگذشت. تاریخ . هر دو طرف یکدیگر را به نقض مجدد آتش بس متهم کردند.