سراینده سیاهی‌ها و شکست‌خوردگان | DW | 16.06.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 42 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 63%

بیست و هفت خرداد ۱۳۷۹ ؛ ۲۰ سال پیش در چنین روزی نصرت رحمانی در رشت درگذشت. می‌گفت: «رنگ ملی، دید جهانی و تکنیک علمی: هرکدام نباشند، پای اثر هنری می‌لنگد.»

ایران اخبار, ایران سرفصلها

نصرت رحمانی در سال ۱۳۰۸ در جنوب تهران زاده شد و در خانواده کم‌درآمدی رشد کرد: «پدر قهرمانی نداشته‌ام. نامش اسدالله بود. تحصیلاتم پیش از مدرسه با کتاب ورق زدن شروع شد. دبیرستان ادیب را گذراندم، از هنرکده نقاشی به خاطر پاره‌ای بحران‌ها بیرونم کردند، به مدرسه پست و تلگراف رفتم. مدیر مدرسه پژمان بختیاری شاعر، استعدادم را زود درک کرد و روزنامه دیواری مدرسه را در اختیارم گذاشت. آغاز کار روزنامه‌نویسی‌ام.

۱۹ ساله بود که نخستین سروده‌اش در مجله"شهباز" چاپ شد. مدتی برای وزارت پست و تلگراف و رادیو تهران کار کرد و در کنار آن در راستای خواسته‌های سوسیالیستی چهارپاره، غزل و قصیده می‌گفت: «ما الفبای خواندن را در حزب توده یاد گرفته بودیم. بعد از کودتا ۳۲ از حزب سر خوردیم اما آرمان‌خواهی در ما ماند تا حقیقت، آزادی، عدالت و انسانیت را پاس داریم و شکست‌مان را بسراییم؛ پس مشتی آواره در خیابان‌ها و میخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها شدیم.

۲۵ ساله بود که نخستین جُنگ سروده‌هایش"کوچ" منتشر شد.

۳۴ ساله بود که نخست سرپرستی بخش ادبی"زن روز" و سپس چند مجله دیگر را به او سپردند که تا چندی پس از انقلاب ۵۷ ادامه داشت ولی به بازنشستگی زودرس و اجباری انجامید. او افزون بر شعر، داستان‌های کوتاه و رمان"مردی که در غبار گم شد" را منتشر کرده است. نصرت رحمانی در ۷۰ سالگی در شمال ایران درگذشت.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان در یک‌روز مجددا سه‌ رقمی شدکرونا در ایران؛ شمار جان‌باختگان در یک‌روز مجددا سه‌رقمی شد
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کاهش اهدای خون در بحران کرونا / ۶ میلیون نفر واجد شرایط اهدای خون در تهرانمدیرکل انتقال خون استان تهران: * در ایام کرونا حضور اهداکنندگان خون کاهش محسوسی داشته * ۶ میلیون نفر واجد شرایط اهدای خون در تهران وجود دارد * نیاز است تبلیغات در پشت بیلت‌ها و بیلبیوردها برای اهدای خون با هدف نجات جان بیماران صورت گیرد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شناسایی ۲۴۷۲ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور/ فوت ۱۰۷ نفر در شبانه‌روز گذشتهلاری خبر داد: شناسایی ۲۴۷۲ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور/ فوت ۱۰۷ نفر در شبانه‌روز گذشته توییتر نداره؟ :))
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

تجمع اعتراضی 'مالباختگان ارزی' در برابر ساختمان بانک مرکزی در تهران | DW | 14.06.2020شماری از افراد معترض به سامانه ارزی نیما جلوی بانک مرکزی ایران گرد‌ آمدند. آنها با شعارهای گوناگون به تعطیلی کارخانه‌ها، اوضاع نابسمان کارگران و 'رانت‌خواری‌ها و فساد حاصل از سامانه نیما' اعتراض کردند. یا مرگ یا مصدق یادش بخیر قدیما
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

اوکتای: در نتیجه وقوع زمین‌لرزه‌ در بین‌گول 18 نفر زخمی شدنداوکتای: در نتیجه وقوع زمین‌لرزه‌ در بین‌گول 18 نفر زخمی شدند که وضعیت هیچ یک از آن‌ها وخیم نیست
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

کرونا در راه بازگشت به چین؛ ۱۰ محله در پکن قرنطینه شددولت چین از شناسایی ۴۹ مورد جدید ابتلا به ویروس در کل کشور ظرف بیست و چهار ساعت گذشته خبر داده است. به گفته وزارت بهداشت چین ۳۶ نفر از این افراد در پایتخت مبتلا به کرونا شده‌اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »