سراینده پارسی سره | DW | 07.08.2020

17/05/1399 10:35:00 ق.ظ

۱۷ مرداد ۱۳۷۸؛ ۲۱ سال پیش در چنین روزی غلامعلی رعدی آذرخشی در تهران درگذشت. شاید تنها لکه تیره در کار ادبی او پرهیز از زبان مادریش بوده است.

۱۷ مرداد ۱۳۷۸؛ ۲۱ سال پیش در چنین روزی غلامعلی رعدی آذرخشی در تهران درگذشت. شاید تنها لکه تیره در کار ادبی او پرهیز از زبان مادریش بوده است. پدرش پیشکار مالیاتی دولت بود. ۹ ساله بود که مادرش درگذشت و او این اندوه دیرپا و بی‌مهری پدر و نامادری را در سروده‌هایش بازتاب داد. «پدرم بی‌استعدادی در ریاضیات و خط ناپخته‌ام را تحقیر می‌کرد. می‌گفت:"چراغ خانواده ما را کور کردی"».

۱۸ ساله بود که در مدرسه حقوق و علوم سیاسی آموزش عالی را آغاز کرد و همزمان با علی‌اکبر دهخدا در گردآوری"امثال و حکم" همکاری داشت. ۲۷ ساله بود که پس از تدریس در مدرسه‌های تهران و تبریز و کار در وزارت فرهنگ به پاریس رفت و در دانشگاه بنام سوربن حقوق و ادبیات خواند و این رشته‌ها را در ژنو با نوشتن پایان‌نامه دکتری با عنوان"پژوهش در آموزش عالی در زمینه حقوق عمومی تطبیقی" به پایان رساند.

۳۲ ساله بود که به ایران بازگشت و سرپرست دبیرخانه فرهنگستان زبان شد. ۳۷ ساله بود که کارش را به عنوان رایزن فرهنگی و نماینده ایران در یونسکو آغاز کرد و این کار را ۱۷ سال ادامه داد و در همان زمان از جمله کتاب"تاریخچه تحول دانشگاه‌ها در ایران" را به زبان انگلیسی انتشار داد. headtopics.com

او جز فرانسه و انگلیسی به زبان‌های عربی و ترکی آذری و استانبولی مسلط بود گرچه در کارهای ادبی از زبان ترکی دوری می‌ورزید.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

بایدن در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی زمین خورد

رئیس جمهور آمریکا در مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان آکادمی نظامی نیروی هوایی در ایالت کلرادو زمین خورد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

کرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلاکرونا در جهان- مرگ یک نفر در دنیا در هر ۱۵ ثانیه؛ افزایش تاریخی قیمت طلا به گزارش خبرگزاری رویترز در هر ۲۴ ساعت، حدود ۵ هزار و ۹۰۰ نفر در اثر ابتلا به ویروس‌ کرونا جان خود را از دست می‌دهند. این معادل، مرگ یک نفر در هر پانزده ثانیه است.

در تعطیلات پیش رو سفر نروید/ افزایش 58 درصدی تردد در جاده‌ها در روز گذشتهرییس پلیس راهور ناجا: *در تعطیلات پیش رو سفر نروید *روز گذشته شاهد افزایش ۵۸ درصدی تردد و سفر در جاده‌ها بودیم *ترددهای شهری نیز افزایش یافته است

در انفجار بمب صوتی در زاهدان چهار مامور انتظامی زخمی شدند | DW | 05.08.2020قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق کشور از زخمی شدن چهار نیروی انتظامی بر اثر انفجار بمب صوتی خبر داد. در یک ماه گذشته برای دومین بار است چنین انفجاری رخ می‌دهد. مسئولیت انفجار کنونی را هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

۲۶۹۷ ابتلا و ۱۸۵ فوتی جدید کرونا در کشور / پرهیز از سفر در تعطیلات پیش‌رو۲۶۹۷ ابتلا و ۱۸۵ فوتی جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۹۷ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۱۸۵ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۳۱۷۴۸۳ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۷۴۹۳۲ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۷۸۰۲ نفر

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در ایران در میان شیوع کرونا - BBC News فارسیدر ایران امروز بیش از ۳۰۰ هزار نفر داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها شرکت کردند.

مودی در مراسم نصب سنگ بنای معبد هندوها در آیودا شرکت کردمسجد تاریخی بابری که محلی مناقشه برانگیز میان مسلمانان و هندوها بوده است، بالاخره به صورت رسمی به هندوها داده شد و مراسم نصب سنگ بنای آن با حضور نخست وزیر این کشور برگزار شد.