سراينده توانخواه توانمند | DW | 14.10.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 67 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

۲۳ مهر ۱۲۳۶: ۱۶۳ سال پيش در چنين روزی محمدتقی فصيح‌الملك شوريده در شيراز زاده شد. برای سنگ مزارش سرود: 'چون بر اين در سر و كار است به رحمان رحيم/ نه اميدم به بهشت است و نه بيمم ز جهيم'.

۲۳ مهر ۱۲۳۶: ۱۶۳ سال پيش در چنين روزی محمدتقی فصيح‌الملك شوريده در شيراز زاده شد. برای سنگ مزارش سرود:"چون بر اين در سر و كار است به رحمان رحيم/ نه اميدم به بهشت است و نه بيمم ز جهيم".

پدر محمدتقی فصيح‌الملك به شوريده شيرازی مشهور بود و گاه شعر مي‌گفت:"در هفت سالگی هر دو جهان‌بينم را آبله پوشيد. آنچه كسانم در معالجه كوشيدند، بي‌فايده افتاد، از هشت سالگی مشغول تحصيل مراتب كماليه گشتم".او همزمان با آموختن ادبيات فارسی و عربی هر ديوانی به دستش می‌رسيد ازبر مي‌كرد و دلنشين می‌خواند. به اين خاطر با اينكه از طبقه فرادستان نبود، ميهمان هميشگی بلندپايگان سياسی شيراز بود.

از نوجوانی شعر می‌گفت اما همواره در پی آن بود كه با همشهری و مراد ادبی‌اش سعدی سنجيده شود و به اين دليل تا سی سالگی سروده‌هايش را به منشي‌انش ديكته نمی‌كرد.۳۷ ساله بود كه با نظام‌السلطنه مافی به تهران َرفت و به دربار ناصرالدين‌شاه راه يافت و از او لقب فصيح‌الملك گرفت و سه سال در دربار رفت و آمد داشت.می‌گفت:"درد نابينايی روزهايی است كه نامه‌ای از دوستانم می‌رسد و كسی پيشم نيست كه برايم بخواند و از راز دل دوستم آگاهی يابم.

او بر خلاف بيشتر هم‌زمانانش كه گرفتار واژه‌پردازی‌های"سبك بازگشت" بودند، رويدادهای تاريخی مانند جنگ جهانی اول و مسائل روزمره را در سروده‌هايش بازمی‌تاباند و در اين كار از خودش آغاز کرد:پيداست ز شوريده كه شوريده‌تری زاداز قطعه های بحث‌انگيزش شرح"جشن سياهان" است كه توصيف بزم برده‌های شيراز در"باغ نو" يكی از توانگران شيراز بوده. او در اين قصيده از واژگان بومی شيرازی بهره گرفته است:"زوزوك" جوجه تيغی و"خزوك" به معنی سوسك است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

شوریده شاعر بود. آبله، چشم و چهره اش را گرفت، با اين وجود بازگويي نازک خیالانه اي از رابطه مادر و فرزند دارد: گو بخندید که گر زشتم در چشم شما در بر مادر خود، خوب چو قرص قمرم گاه، سوزد همي اسپند و دعایم گوید که هماره به عزیزی زي، اي زیبا پسرم

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

رییس پلیس تهران: انتقاد به گرداندن متهمان در خیابان ژست روشنفکری است | DW | 12.10.2020فرمانده انتظامی تهران بزرگ انتقاد و اعتراض به نمایش متهمان در خیابان‌ها و تحقیر آنها را 'جوسازی' و 'اداهای روشنفکری' خواند. او این اقدام را مبتنی بر حکم قضایی دانست و تاکید کرد که پلیس از این رویکرد کوتاه نخواهد آمد. حالا پس فردا همینارو اعدام کنن، متاسفانه مردم میرن تماشا. خانه از پای بست ویران است. دستتون درد نکنه، خیلی هم عالیه؛ ولی به یک شرط ! بشرطی که اون حرومزاده هایی که هزاران میلیارد پول مردم ایران رو میدزدند، مفسد اقتصادی یا اختلاسگر خطاب نکنید! خیلی صریح و روشن بهشون بگین دزد!!!!! باید به فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: شما یک وحشی داعشی هستی که تحت نظر یک خونخوار بنام رئیسی قاضی‌القضات مشغول جنایت و خونریزی هستید. از دار و دسته جنایتکاران‌ بیش از این نمی‌توان انتظار داشت.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

طالب‌پور: ممکن است تلفات کرونا در ایران به 300 هزار نفر هم برسدرئیس بیمارستان سینا تهران تصریح کرد اگر وضعیت تا یک سال و نیم دیگر به همین شکل ادامه یابد، روزانه 600 الی 700 فوتی و در مجموع حدود 300 هزار مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا خواهیم داشت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار جان‌باختگان کرونا در ایران به‌ رقم بی‌سابقهٔ ۲۷۲ نفر در ۲۴ ساعت«دولت ایران برای نزدن ماسک مبلغ ۵۰ هزار تومان و برای خروج فرد مبتلا به کرونا از خانه ۲۰۰ هزار تومان جریمه تعیین کرده است.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بیکاری در بریتانیا به بالاترین نرخ در سه سال گذشته رسید - BBC News فارسیبر اساس اعلام مرکز آمار در بریتانیا نرخ بیکاری در سه ماهه منتهی به اوت به ۴/۵ درصد رسیده است که بالاترین نرخ این شاخص در سه سال اخیر در این کشور بوده است. آمار بیکاری در بریتانیا در حالی اعلام شده که دولت این کشور خود را آماده معرفی مقررات سخت جدیدی برای مقابله با کرونا می‌کند که با اجرای آنها کسب و کارها مجددا بسته خواهند شد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

ایران در پائین‌ترین رده در گزارش سالانه «خانه آزادی» درباره آزادی اینترنت در جهان♦️ ایران در پائین‌ترین رده در گزارش سالانه «خانه آزادی» درباره آزادی اینترنت در جهان ▪️در رده بندی خانه_آزادی، ایسلند آزادترین اینترنت را دارد و چین برای ششمین سال متوالی به عنوان بدترین کشور از نظر آزادی اینترنت معرفی شده است. چین اینترنت آزاد ندارد اما انسان های زحمتکشی دارد که بزرگترین تولید کننده لوازم برقی از جمله لپ‌تاپ و کامپیوتر و موبایل است 👋🎃 ما رکورد زدین رکورد این برای کشور یک افتخار بزرگ است که مسئولان می‌خواهند اطلاعات ایرانیان از دست سازمان های جاسوسی غربی در امان بماند
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

جهانگیری: اصلی‌ترین منبع توسعه کشور در سال‌های آینده، منابع نفت و گاز استجلسه شورای عالی انرژی پیش از ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. خلا صه تفاهم نامه اقتصادی ایران و چین:ما نمیتونیم کشور را اداره کنیم هر چی رو دلتون خواست بردارید یه پولی هم به ما بدهید و بزارید حکومت کنیم؟ توسعه هرکشوررابرطرف شدن جامع نیازمردم به زمانرامشخص میکندواساس ان به مسکن وکشاورزی ختم میشودکه خط مقدم نیازاحادمردم درطول تاریخ وعامل حیاتی زندگی بشراست که دربسیاری موارد،اهداف راگم کرده ودولتها خودمانع حصول ان به زمان نیازمردم شده اندکه مشکلات ملتها ودولتها مربوط به ان است. لداضمن شناخت به ان بایدنسبت به برنامه ریزی علمی درطراحی شهروروستای علمی یعنی یک طبقه عمران باجاده های استانداردبا طرح مسکن یک طبقه وویلایی براساس نیازاحادمردم به زمان،زمین واگدارشده تامردم خوداقدام به ساخت مسکن اقدام کنندودراین راستا دانش تکنولوژی روزازطریق مهندسان دراختیارمعما
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »