سراينده توانخواه توانمند | DW | 14.10.2020

14/10/2020 03:24:00 ب.ظ

۲۳ مهر ۱۲۳۶: ۱۶۳ سال پيش در چنين روزی محمدتقی فصيح‌الملك شوريده در شيراز زاده شد. برای سنگ مزارش سرود: 'چون بر اين در سر و كار است به رحمان رحيم/ نه اميدم به بهشت است و نه بيمم ز جهيم'.

روزشمار چهره‌های تاریخی

۲۳ مهر ۱۲۳۶: ۱۶۳ سال پيش در چنين روزی محمدتقی فصيح‌الملك شوريده در شيراز زاده شد. برای سنگ مزارش سرود: 'چون بر اين در سر و كار است به رحمان رحيم/ نه اميدم به بهشت است و نه بيمم ز جهيم'.

۲۳ مهر ۱۲۳۶: ۱۶۳ سال پيش در چنين روزی محمدتقی فصيح‌الملك شوريده در شيراز زاده شد. برای سنگ مزارش سرود: 'چون بر اين در سر و كار است به رحمان رحيم/ نه اميدم به بهشت است و نه بيمم ز جهيم'.

پدر محمدتقی فصيح‌الملك به شوريده شيرازی مشهور بود و گاه شعر مي‌گفت:"در هفت سالگی هر دو جهان‌بينم را آبله پوشيد. آنچه كسانم در معالجه كوشيدند، بي‌فايده افتاد، از هشت سالگی مشغول تحصيل مراتب كماليه گشتم".از نوجوانی شعر می‌گفت اما همواره در پی آن بود كه با همشهری و مراد ادبی‌اش سعدی سنجيده شود و به اين دليل تا سی سالگی سروده‌هايش را به منشي‌انش ديكته نمی‌كرد.

۴۵ ساله بود كه از توانگران شيراز به شمار آمد و توانست ازدواج كند."همخوابه من دوش برايم پسری زادپيداست ز شوريده كه شوريده‌تری زاداز قطعه های بحث‌انگيزش شرح"جشن سياهان" است كه توصيف بزم برده‌های شيراز در"باغ نو" يكی از توانگران شيراز بوده. او در اين قصيده از واژگان بومی شيرازی بهره گرفته است:

ادامه مطلب:
DW فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

شوریده شاعر بود. آبله، چشم و چهره اش را گرفت، با اين وجود بازگويي نازک خیالانه اي از رابطه مادر و فرزند دارد: گو بخندید که گر زشتم در چشم شما در بر مادر خود، خوب چو قرص قمرم گاه، سوزد همي اسپند و دعایم گوید که هماره به عزیزی زي، اي زیبا پسرم

رییس پلیس تهران: انتقاد به گرداندن متهمان در خیابان ژست روشنفکری است | DW | 12.10.2020فرمانده انتظامی تهران بزرگ انتقاد و اعتراض به نمایش متهمان در خیابان‌ها و تحقیر آنها را 'جوسازی' و 'اداهای روشنفکری' خواند. او این اقدام را مبتنی بر حکم قضایی دانست و تاکید کرد که پلیس از این رویکرد کوتاه نخواهد آمد. حالا پس فردا همینارو اعدام کنن، متاسفانه مردم میرن تماشا. خانه از پای بست ویران است. دستتون درد نکنه، خیلی هم عالیه؛ ولی به یک شرط ! بشرطی که اون حرومزاده هایی که هزاران میلیارد پول مردم ایران رو میدزدند، مفسد اقتصادی یا اختلاسگر خطاب نکنید! خیلی صریح و روشن بهشون بگین دزد!!!!! باید به فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: شما یک وحشی داعشی هستی که تحت نظر یک خونخوار بنام رئیسی قاضی‌القضات مشغول جنایت و خونریزی هستید. از دار و دسته جنایتکاران‌ بیش از این نمی‌توان انتظار داشت.

طالب‌پور: ممکن است تلفات کرونا در ایران به 300 هزار نفر هم برسدرئیس بیمارستان سینا تهران تصریح کرد اگر وضعیت تا یک سال و نیم دیگر به همین شکل ادامه یابد، روزانه 600 الی 700 فوتی و در مجموع حدود 300 هزار مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا خواهیم داشت. - خبرگزاری آناتولی

شمار جان‌باختگان کرونا در ایران به‌ رقم بی‌سابقهٔ ۲۷۲ نفر در ۲۴ ساعت«دولت ایران برای نزدن ماسک مبلغ ۵۰ هزار تومان و برای خروج فرد مبتلا به کرونا از خانه ۲۰۰ هزار تومان جریمه تعیین کرده است.»

بیکاری در بریتانیا به بالاترین نرخ در سه سال گذشته رسید - BBC News فارسیبر اساس اعلام مرکز آمار در بریتانیا نرخ بیکاری در سه ماهه منتهی به اوت به ۴/۵ درصد رسیده است که بالاترین نرخ این شاخص در سه سال اخیر در این کشور بوده است. آمار بیکاری در بریتانیا در حالی اعلام شده که دولت این کشور خود را آماده معرفی مقررات سخت جدیدی برای مقابله با کرونا می‌کند که با اجرای آنها کسب و کارها مجددا بسته خواهند شد.

ایران در پائین‌ترین رده در گزارش سالانه «خانه آزادی» درباره آزادی اینترنت در جهان♦️ ایران در پائین‌ترین رده در گزارش سالانه «خانه آزادی» درباره آزادی اینترنت در جهان ▪️در رده بندی خانه_آزادی، ایسلند آزادترین اینترنت را دارد و چین برای ششمین سال متوالی به عنوان بدترین کشور از نظر آزادی اینترنت معرفی شده است. چین اینترنت آزاد ندارد اما انسان های زحمتکشی دارد که بزرگترین تولید کننده لوازم برقی از جمله لپ‌تاپ و کامپیوتر و موبایل است 👋🎃 ما رکورد زدین رکورد این برای کشور یک افتخار بزرگ است که مسئولان می‌خواهند اطلاعات ایرانیان از دست سازمان های جاسوسی غربی در امان بماند

جهانگیری: اصلی‌ترین منبع توسعه کشور در سال‌های آینده، منابع نفت و گاز استجلسه شورای عالی انرژی پیش از ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. خلا صه تفاهم نامه اقتصادی ایران و چین:ما نمیتونیم کشور را اداره کنیم هر چی رو دلتون خواست بردارید یه پولی هم به ما بدهید و بزارید حکومت کنیم؟ توسعه هرکشوررابرطرف شدن جامع نیازمردم به زمانرامشخص میکندواساس ان به مسکن وکشاورزی ختم میشودکه خط مقدم نیازاحادمردم درطول تاریخ وعامل حیاتی زندگی بشراست که دربسیاری موارد،اهداف راگم کرده ودولتها خودمانع حصول ان به زمان نیازمردم شده اندکه مشکلات ملتها ودولتها مربوط به ان است. لداضمن شناخت به ان بایدنسبت به برنامه ریزی علمی درطراحی شهروروستای علمی یعنی یک طبقه عمران باجاده های استانداردبا طرح مسکن یک طبقه وویلایی براساس نیازاحادمردم به زمان،زمین واگدارشده تامردم خوداقدام به ساخت مسکن اقدام کنندودراین راستا دانش تکنولوژی روزازطریق مهندسان دراختیارمعما

روزشمار چهره‌های تاریخی سراينده توانخواه توانمند ۲۳ مهر ۱۲۳۶: ۱۶۳ سال پيش در چنين روزی محمدتقی فصيح‌الملك شوريده در شيراز زاده شد.ایران رییس پلیس تهران: انتقاد به گرداندن متهمان در خیابان ژست روشنفکری است فرمانده انتظامی تهران بزرگ انتقاد و اعتراض به نمایش متهمان در خیابان‌ها و تحقیر آنها را"جوسازی" و"اداهای روشنفکری" خواند.رئیس بیمارستان سینا تهران تصریح کرد اگر وضعیت تا یک سال و نیم دیگر به همین شکل ادامه یابد، روزانه 600 الی 700 فوتی و در مجموع حدود 300 هزار مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا خواهیم داشت.Aa شمار قربانیان ویروس تازهٔ کرونا در ایران، طی شبانه‌روز گذشته،‌ به رقم بی‌سابقه‌ ۲۷۲ نفر رسید.

برای سنگ مزارش سرود:"چون بر اين در سر و كار است به رحمان رحيم/ نه اميدم به بهشت است و نه بيمم ز جهيم". پدر محمدتقی فصيح‌الملك به شوريده شيرازی مشهور بود و گاه شعر مي‌گفت:"در هفت سالگی هر دو جهان‌بينم را آبله پوشيد. عکس از آرشیو حسین رحیمی، فرمانده پلیس تهران از گرداندن مجرمان و متهمان در سطح شهر دفاع کرد و از هماهنگی با قوه قضاییه در این زمینه خبر داد. آنچه كسانم در معالجه كوشيدند، بي‌فايده افتاد، از هشت سالگی مشغول تحصيل مراتب كماليه گشتم".2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی محمد طالب‌پور، رئیس بیمارستان سینا تهران با اشاره به پیش‌بینی روند شیوع کرونا در ایران گفت: طبق پیش‌بینی که از سوی مسئولان وزارتخانه صورت گرفته، اگر وضعیت تا یک سال و نیم دیگر به همین شکل ادامه پیدا کند، روزانه 600 الی 700 فوتی و در مجموع حدود 300 هزار مورد مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا خواهیم داشت و به عبارتی به ازای هر 300 نفر یک نفر در معرض خطر مرگ کرونا در جامعه است که این عدد بسیار بالاست. ۹ساله بود كه پدر را از دست داد و دايی‌اش پرورش او را به عهده گرفت.» او اعتراض به چنین کاری را"جوسازی" و"اداهای روشنفکری" دانست و تاکید کرد که پلیس کار خودش را خواهد کرد: «مسئولیت ما برقراری امنیت و برخورد با افرادی است که گردن کلفتی کرده و به حقوق و حریم و ناموس مردم دست‌درازی کرده‌اند. او همزمان با آموختن ادبيات فارسی و عربی هر ديوانی به دستش می‌رسيد ازبر مي‌كرد و دلنشين می‌خواند. این در حالی است بنابر اعلام وزارت بهداشت ایران هم‌ اکنون ۴۵۳۳ نفر دیگر نیز در وضعیت وخیم این بیماری قرار دارند.

به اين خاطر با اينكه از طبقه فرادستان نبود، ميهمان هميشگی بلندپايگان سياسی شيراز بود.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید فیلم‌ها و تصاویری که هفته گذشته از گرداندن"اراذل و اوباش" در سطح تهران منتشر شدند، در شبکه‌های اجتماعی و نزد فعالان مدنی بازتاب اعتراضی وسیعی داشتند. رئیس بیمارستان سینا همچنین اظهار داشت: متاسفانه چون مدت‌ها در پیک هستیم، تخت‌های ما همیشه پر بوده است، یعنی در واقع حدود یک ماه است که همه‌ی تخت‌های ما کامل اشغال است. از نوجوانی شعر می‌گفت اما همواره در پی آن بود كه با همشهری و مراد ادبی‌اش سعدی سنجيده شود و به اين دليل تا سی سالگی سروده‌هايش را به منشي‌انش ديكته نمی‌كرد. بيش از اين از زندگی شخصی او آگاهی درستی در دست نيست. در یکی از این فیلم‌ها فردی به چشم می‌خورد که"شرور محله مشیریه" معرفی می‌شد. ۳۷ ساله بود كه با نظام‌السلطنه مافی به تهران َرفت و به دربار ناصرالدين‌شاه راه يافت و از او لقب فصيح‌الملك گرفت و سه سال در دربار رفت و آمد داشت. ۴۵ ساله بود كه از توانگران شيراز به شمار آمد و توانست ازدواج كند. حسین رحیمی گرچه کتک زدن این فرد را"ناپسند" خوانده اما رفتار ماموران را توجیه کرده است: «واقعیت موضوع این بود که این اوباشگر با یکی از زنانی که او را آزار داده بود روبرو شد و آن زن به او گفت که عاقبت کارت را دیدی؟ پس از آن این اوباشگر در حضور مردم شروع به فحاشی و بیان الفاظ رکیک به این زن کرد و مامور نیز برای ساکت کردن او مجبور به این کار شد. شمار مبتلایان تازه به ویروس کرونا در ایتالیا تنها در روز جمعه از ۵ هزار تن گذشت.

می‌گفت:"درد نابينايی روزهايی است كه نامه‌ای از دوستانم می‌رسد و كسی پيشم نيست كه برايم بخواند و از راز دل دوستم آگاهی يابم. ديگر زمانی كه آفريدگار به من پسر يا دختری می‌بخشد و من نمي‌توانم سيمای آنان را ببينم".» او علت تحقیر متهمان در ملاءعام را"اصلاح نشدن در دستگیری‌های قبلی" دانست و گفت: «نمی‌توان با این افراد همان رفتاری را داشت که با یک سارق انجام می‌گیرد. او بر خلاف بيشتر هم‌زمانانش كه گرفتار واژه‌پردازی‌های"سبك بازگشت" بودند، رويدادهای تاريخی مانند جنگ جهانی اول و مسائل روزمره را در سروده‌هايش بازمی‌تاباند و در اين كار از خودش آغاز کرد: "همخوابه من دوش برايم پسری زاد نور بصری بهر چو من بي‌بصری زاد از گريه او شب همه شب دوش نخفتم پيداست ز شوريده كه شوريده‌تری زاد آنان كه به من بر سر شوخی و مزاحند گويند كه از نره خری كره خری زاد" از قطعه های بحث‌انگيزش شرح"جشن سياهان" است كه توصيف بزم برده‌های شيراز در"باغ نو" يكی از توانگران شيراز بوده. او در اين قصيده از واژگان بومی شيرازی بهره گرفته است: "كرده در باغ مشيرالملك مهمانی زوزوكی هر طرف اندر خراميدن خزوكی با خزوكي" "زوزوك" جوجه تيغی و"خزوك" به معنی سوسك است.  اما بسیاری از شهروندان یا کنشگران حقوق بشری، هدف اصلی را"ارعاب" جامعه می‌دانند. ماندگارترين سروده‌هايش غزل‌هايی هستند كه از ترفندهای ابتكاری ادبی برخوردارند: "هرچه كنی بكن مكن ترك من ای نگار من هرچه بری ببر مبر سنگدلی به كار من هرچه دهی بده، مده زلف به باد ای صنم هرچه نهی بنه، منه دام به رهگذار من" شوريده شيرازی در ۶۹ سالگی در زادگاهش درگذشت. آلمان آلمان تا حدود زیادی در مدیریت بحران کرونا موفق بوده است.

تاریخ . کسانی که این شیوه را به کار می‌گیرند برای موثر شدن ارعاب، ناگزیرند دامنه آن را توسعه دهند.