وصیت‌نامه, آیت‌الله

وصیت‌نامه, آیت‌الله

سرانجام وصیت‌نامه آیت‌الله

سرانجام #وصیت‌نامه #آیت‌الله | بیشتر بخوانید:

27/12/2020 03:49:00 ب.ظ

سرانجام وصیت‌نامه آیت‌الله | بیشتر بخوانید:

تهران- ایرنا- وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فصل آخر از کتاب خاطراتش و یک سند مهم در تاریخ معاصر کشور به حساب می‌آید؛ وصیت‌نامه ‌ای که بعد از درگذشت او بارها و بارها از طرف رسانه‌ها با حاشیه‌هایی همراه شده تا اینکه اخیرا محسن هاشمی توضیحاتی در این مورد داده است.

وصیت‌نامه‌ای که در صداوسیما خوانده شدفردای درگذشت آیت الله هاشمی، «رضا سلیمانی» مدیر کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با «تابناک» در پاسخ به اینکه آیا تا این لحظه وصیت نامه آیت الله قرائت شده است یا خیر، گفت که وصیت نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی در دست خانواده ایشان است و فعلاً از سوی آنان خوانده نشده است.

راه‌آهن سراسری ایران به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید راه‌آهن ایران ثبت جهانی شد کیمیا علیزاده به مقام چهارم المپیک توکیو دست یافت | DW | 25.07.2021

در ادامه، روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه «محسن هاشمی» در ابتدای حضور خود در شبکه ۳ سیما با تشکر از حضور وصف‌ناپذیر مردم در مراسم تشییع پیکر پدرش که روز سه‌شنبه در تهران برگزار شده بود، در مورد وصیت‌نامه پدرش گفت که وصیت نامه مربوط به سال ۷۹ است. چند سال قبل که قرار بود انژیو شوند یک وصیت نامه نوشتند و به من دادند و من را وصی کردند، وصیت نامه جدیدی از ایشان هنوز پیدا نکرده ایم. محسن هاشمی در همین برنامه بخشی از وصیت نامه پدرش را که همراه داشت قرائت کرد.

فاطمه فرزند آیت الله بعدها درباره همین وصیتنامه گفت: وصیت‌نامه‌ای که چند روز بعد از رحلت پدرم در رسانه ملی توسط محسن قرائت شد، مربوط به سال ۷۹ است. یعنی آن وصیت‌نامه قدیمی بود و آیت‌الله‌هاشمی در آن نوشته بودند که وصیت‌نامه بعدی را می‌نویسم اما بعد از کلی جست‌وجو وصیت‌نامه بعدی هیچ وقت پیدا نشد. نه در منزل و نه در دفتر کار پدرم هیچ اثری از آن نبود. دقیقا به خاطر دارم که حدود چهار یا پنج سال پیش پدرم به همراه مادرم در حال نوشتن وصیت‌نامه‌ای بودند و حالا خیلی مشتاق هستیم بدانیم که آن وصیت‌نامه کجاست. headtopics.com

زمان زیادی از درگذشت آیت‌الله‌ هاشمی نگذشته بود که دفتر مشاوران رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون هیچ توضیحی پلمب شد و «یاسر ‌هاشمی» نیز همان زمان در مصاحبه‌ای گفت: یک کار نسنجیده‌ای در مجمع اتفاق افتاد و در روز سوم فوت حاج ‌آقا بدون هیچ دلیلی تمامی دفاتر را پلمب کردند و هروقت هم جویا شدیم که دلیل این مساله چه بوده، اعلام کردند از بالا دستور رسیده است. حتی از دفتر مقام معظم رهبری نیز پیگیری کردیم که آنها هم گفتند ما چنین دستوری نداده‌ایم و آخر هم نفهمیدیم که این «بالا» کجا و چه کسی است! هیچ ‌کس دلیل قانع‌کننده‌ای در این خصوص به ما نداد و با اینکار به مشاوران حاج‌آقا و بنده بی‌احترامی شد. حتی آقای شمخانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی هم به بنده گفتند که این کار بدون مجوز ما بوده و کتباً اعلام کرده‌ایم که پلمب باید باز شود.

وصیت‌نامه هنوز پیدا نشده استاز همان روز نخست درگذشت آیت‌الله هاشمی شایعه‌پردازی‌هایی درباره وصیت‌نامه شروع شد تا آنجایی که فاطمه هاشمی، دختر ارشد او برای پایان دادن به شایعات در تیرماه ۱۳۹۸ عنوان کرد که وصیت‌نامه پیدا نشده است. او توضیح داد: من مطمئنم که پدر وصیت‌نامه دیگری داشتند. سالی که می‌خواستیم به عراق برویم وصیت‌نامه نوشتند که مادر هم به وصیت‌نامه خود مطالبی اضافه کرد. یک‌بار دیگر هم دو، سه سال قبل از فوت‌شان دیدم که پدر و مادر در مورد این موضوع حرف می‌زنند که من خندیدم و به شوخی گفتم سهم من را بیشتر از بقیه بنویسید. به هر حال این وصیت‌نامه‌ای که ما دیدیم سال ۷۹ نوشته شده بود.

دختر ارشد آیت الله در ادامه سخنانش اظهار داشت: در مسائل خانوادگی من خیلی به پدر نزدیک‌تر بودم، حتی بعد از وفات ایشان محسن از من پرسید که می‌دانی وصیت‌نامه پدر کجاست که من گفتم باید یا در گاوصندوق خانه یا گاوصندوق و چند کشویی که در مجمع داشتند، باشد. در این گاوصندوق‌ها هم برخی پرونده‌ها و مطالب مهمی را نگهداری می‌کردند اما وقتی به دفتر ایشان در مجمع مراجعه شد هیچ‌کدام از آن پرونده‌ها نبود.

متن قوی که محسن هاشمی تحول رهبری داده استطی سال‌های گذشته سرنوشت وصیت نامه آیت الله هاشمی بارها و بارها از طرف برخی رسانه‌ها مطرح شده و گاهی هم با حاشیه هایی همراه بوده است. این موضوع بار دیگر و چند روز پیش در برنامه «جهان آرا»  مطرح شد که محسن هاشمی مهمان این برنامه بود و از طرف مجری مورد سوال قرار گرفت که بالاخره وصیت نامه آیت الله هاشمی چه شد؟ و محسن هاشمی هم جواب می دهد: ایشان یک وصیت نامه ای داشتند که قدیمی بود که من هم در تلویزیون خواندم ولی یه متن قوی صد و خورده ای صفحه را ایشان در مدت تقریباً چهار الی پنج سالی بود که می نوشتند که این قرار بود که تبدیل شود به یک وصیت نامه که جدی تر بود که البته این چون خیلی از مواردش مربوط به مقام معظم رهبری بود من رفتم و این را دادم خدمت مقام معظم رهبری و الان متنی غیر از آن ما نداریم. این متنی بود که تکمیل نشده بود و موارد زیادی در آن آمده بود. headtopics.com

افزایش حملات هوایی ارتش افغانستان؛ بیش از 250 طالب کشته و زخمی شدند راه آهن سراسری ایران، یادگار دوران رضا شاه، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد کیمیا علیزاده پس از شکست ناهید کیانی و برغم پیروزی‌های درخشان از رسیدن به مدال المپیک توکیو بازماند

متنی که رسانه‌ها وصیت‌نامه کردنداین صحبت‌های محسن هاشمی باعث شد تا بار دیگر رسانه‌ها از پیدا شدن وصیت نامه آیت الله هاشمی خبر دهند و بیشتر رسانه ها هم نوشتند که وصیت نامه آیت الله هاشمی تحویل مقام معظم رهبری داده شد اما اگر به سخنان محسن هاشمی توجه کنیم می بینیم که او از یک «متن» صحبت می کند و کلمه «وصیت نامه» را به کار نمی برد. محسن هاشمی می گوید متن قوی بود که قرار بود تبدیل به یک وصیت نامه شود.

همین حاشیه ها هم باعث می شود تا محسن هاشمی بار دیگر برای روشن کردن صحبت های خودش بگوید که به دلیل زنده بودن برنامه (جهان‌آرا) و طرح سوال درباره وصیت‌نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی، از پاسخ وی  درباره وصیت‌نامه برداشت اشتباهی صورت گرفته است. ادامه مطلب: خبرگزاری ایرنا »

روایت تسنیم از پشت‌پرده اغتشاشات الیگودرز/ پاسخ قاطع مردم به پروژه کشته‌سازی ضدانقلاب/ سناریوی آشوبگران چگونه خنثی شد؟+ فیلم- اخبار لرستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید