سخنگوی دولت: طرح مجلس تحریم‌ها را دائمی می‌کند | DW | 01.12.2020

11/09/1399 06:01 ب.ظ

سخنگوی دولت روحانی و سخنگوی وزارت امور خارجه هردو با طرح مجلس موسوم به «اقدام فوری برای لغو تحریم‌ها» مخالفت کردند. ربیعی گفت این طرح باعث رفع تحریم‌ها نمی‌شود و خطیب‌زاده نیز آن را به سود مردم ندانست.

سخنگوی دولت روحانی و سخنگوی وزارت امور خارجه هردو با طرح مجلس موسوم به «اقدام فوری برای لغو تحریم‌ها» مخالفت کردند. ربیعی گفت این طرح باعث رفع تحریم‌ها نمی‌شود و خطیب‌زاده نیز آن را به سود مردم ندانست. به گزارش خبرگزاری ایرنا، ربیعی تصمیم‌گیری درباره برجام و برنامه هسته‌ای را بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی بر عهده شورای عالی امنیت ملی دانست و تاکید کرد که «هیچ نهاد و قوه‌ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند.

»

به عقیده سخنگوی دولت، مجلس نمی‌تواند به تنهایی وارد این موضوعات شود و شورای نگهبان باید در بررسی طرح تصویب‌شده در مجلس به این نکته توجه کند.طرحی که کلیت آن روز سه‌شنبه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، سازمان انرژی اتمی ایران موظف می‌شود سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در تاسیسات فردو تولید و در داخل کشور ذخیره کند.

همچنین پس از سه ماه از تصویب این قانون، اگر روابط بانکی ایران در اروپا و میزان خرید نفت توسط آن‌ها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.ربیعی با توجه به این نکات گفت: «انباشت اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و همین‌طور عدم اجرای پروتکل الحاقی، منجر به دائمی شدن تحریم‌ها می‌شود؛ در این‌صورت به مذاکرات هسته‌ای و برجام نیازی نمی‌بود. تا قبل از برجام، پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کردیم و صدها کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار داشتیم اما همچنان ذیل سخت‌ترین تحریم‌های چندجانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم.» headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

انتقاد سخنگوی دولت از تبدیل لایحه بودجه به طرح مجلسسخنگوی دولت با بیان اینکه اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و از مردم حل نمی کند، یادآور شد که بودجه از اختیارات دولت و رییس جمهور است و نباید لایحه بودجه به طرح مجلس تغییر داده شود. آقای سرداردهقان درادامه دخالت درمخابرات ایران وهمراه اول،نسبت جنابعالی بامحمد دهقانی مالک شرکت مخابراتی ویرا ارتباط و شرکتهای هتل داری هیراد، صنعت فردا، اتحادستاره موتور درخودروسازی و... چیست؟اگر آقازاده هستند درسی سالگی باشرکت ویرا و...در همراه اول،ایرانسل و...شهرت زیادی دارند ریدم تو قبر پدر دولت ریدم تو دهن رهبر و کلا جمهوری اسلامی 😂😂

جزئیات طرح «انتقام سختِ» مجلس ایران؛ دولت به «نابودی اسرائیل» در ۲۰ سال آینده مکلف می‌شودبر پایه مفاد این طرح، تا زمانی که که دولت آمریکا از اقدام‌ خود در خروج از برجام عذرخواهی رسمی نکند و این کشور «ترور سردار قاسم سلیمانی» را رسما محکوم نکند، هرگونه مذاکره دو یا چندجانبه با حضور طرف آمریکایی ممنوع خواهد بود. دولت چرا بايد موظف شود ... اين يك وظيفه شرعي و قطعي براي تك تك مسلمانان است شاهکار حاج قاسم درسوریه لیاخوف !!! کجایی ... .. .

لایحه جدید بودجه 1400 تقدیم مجلس شد- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimلایحه جدید بودجه۱۴۰۰ تقدیم مجلس شد حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس: بررسی كلیات بودجه فردا در دستوركار جلسه علنی قرار می‌گیرد

ابتلای دو نماینده مجلس به کرونا- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimابتلای دو نماینده مجلس به کرونا محمدرضا رضایی کوچی نماینده جهرم در مجلس در چند روز گذشته دچار بیماری کرونا شده و در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری است هم‌چنین سمیه محمودی نماینده شهرضا و دهاقان نیز دچار بیماری کرونا و در قرنطینه خانگی به سر می‌برد

ظریف به مجلس می رود- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimظریف به مجلس می‌رود سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: طی نامه‌ای از ظریف خواسته شده که برای توضیح درباره فایل صوتی منتشر شده، در اولین جلسه پیش روی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حاضر شود

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۱ آذر در نشست خبری خود نسبت به تصویب کلیات طرح «اقدام فوری برای لغو تحریم‌ها» در مجلس واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ربیعی تصمیم‌گیری درباره برجام و برنامه هسته‌ای را بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی بر عهده شورای عالی امنیت ملی دانست و تاکید کرد که «هیچ نهاد و قوه‌ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدام کند.»

به عقیده سخنگوی دولت، مجلس نمی‌تواند به تنهایی وارد این موضوعات شود و شورای نگهبان باید در بررسی طرح تصویب‌شده در مجلس به این نکته توجه کند.طرحی

که کلیت آن روز سه‌شنبه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، سازمان انرژی اتمی ایران موظف می‌شود سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در تاسیسات فردو تولید و در داخل کشور ذخیره کند.

همچنین پس از سه ماه از تصویب این قانون، اگر روابط بانکی ایران در اروپا و میزان خرید نفت توسط آن‌ها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.ربیعی با توجه به این نکات گفت: «انباشت اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و همین‌طور عدم اجرای پروتکل الحاقی، منجر به دائمی شدن تحریم‌ها می‌شود؛ در این‌صورت به مذاکرات هسته‌ای و برجام نیازی نمی‌بود. تا قبل از برجام، پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کردیم و صدها کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار داشتیم اما همچنان ذیل سخت‌ترین تحریم‌های چندجانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم.»

او سپس نتیجه گرفت که: «اگر هدف از طرح آنطور که در عنوان آن آمده اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باشد، براساس تجربه‌های پیشین، این طرح که شامل کیفیت غنی‌سازی و عدم اجرای پروتکل الحاقی است، کمکی به لغو تحریم‌ها نمی‌کند. مگر اینکه عنوان را عوض کنیم.»دستیار رییس‌جمهور با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از سه تن اورانیوم غنی شده در اختیار است و ماهانه نیز بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده تولید می‌شود، گفت: «این میزان تقریبا و حدودا با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می‌کند. بنابراین برجام تاثیری بر حجم و کمیت عددی اورانیوم غنی شده هم نداشته است. به این ترتیب، اگر مقصود از این طرح، ایجاد آمادگی در ظرفیت است هیچ‌گونه جای نگرانی نیست و اگر مقصود، رفع تحریم‌ها است قطعا منجر به رفع تحریم‌ها نخواهد شد.»

ایران با لغو پله به پله تعهدات برجامی‌اش از زمان خروج آمریکا از توافق اتمی ظرفیت غنی‌سازی اورانیومش را بالا برده است. طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۲ برابر حد مجاز در برجام است.سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۱ آذر در نشست خبری‌اش تصریح کرد که دولت موافق طرح «اقدام فوری برای لغو تحریم‌ها» نیست چرا که به گفته او «این طرح ضروری و مفید نیست و معلوم نیست حقوق ملت با این طرح محقق شود.»او همچنین تاکید کرد که نظرات امور خارجه در این طرح منظور نشده است و به گفته او «مجلس مسیر دیگری را طی کرده است.»

سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدامات متقابل ایران چه در زمینه برجام و چه در مورد کشتن محسن فخری‌زاده گفت: «ما مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی درخصوص اقدامات متقابل داریم که باید در همان چارچوب عمل کنیم.»

نمایندگان مجلس از ماهها پیش طرح عبور از تحریم‌ها و خروج از پروتکل الحاقی را در دست بررسی داشتند اما با کشته شدن محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع این روند را تسریع و روز سه‌شنبه ۱۱ آذر کلیات این طرح را تصویب کردند.