سخنگوی طالبان: ایران مایل است بحران افغانستان را حل کند/ تصمیم لویه‌جرگه مشروع نیست- اخبار آسیا-اقیانوسیه - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnim

19/05/1399 12:04 ب.ظ

طالبان: ایران مایل است بحران افغانستان را حل کند و طالبان نیز از آن استقبال می‌کند ما با تمام کشورهای همسایه از جمله ایران ارتباط داریم در توافقنامه دوحه آمده که پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ۵ هزار زندانی ما باید آزاد شوند

، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که این گروه درباره توافق صلح افغانستان با ایران گفت‌وگو کرده و در آینده نیز به این مذاکرات ادامه خواهد داد.

سخنگوی طالبان در پاسخ به پرسش «اسپوتنیک» که نظر طالبان درباره اعلام آمادگی وزارت خارجه ایران برای میزبانی از مذاکرات بین‌الافغانی و تماس با طرف ایرانی چیست، اظهار داشت: ما با تمام کشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران ارتباط داریم زیرا دو کشور مرز طولانی مشترک دارند.

وی افزود: صدها هزار پناهجوی افغان در ایران زندگی می‌کنند، بنابراین ما با آن‌ها تماس داریم و درباره راه‌حل صلح‌آمیز مسئله افغانستان با آن‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم و به این گفت‌وگوها ادامه خواهیم داد.

وی در رابطه با لویه‌جرگه مشورتی صلح برای تعیین سرنوشت 400 زندانی باقیمانده طالبان نیز گفت: لویه‌جرگه مشروعیت ندارد، بنابراین تصمیمش نیز فاقد مشروعیت است. به وضوح در توافقنامه دوحه آمده که پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی 5 هزار زندانی ما باید آزاد شوند، بنابراین به لویه‌جرگه نیازی نیست. headtopics.com

شاهین تصریح کرد: لویه‌جرگه ایجاد شده تا بر سر آزادی این زندانیان مانع ایجاد کند و توافقنامه دوحه ساز و کار مناسب برای حل بحران افغانستان است.

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

پایان لویه جرگهٔ صلح افغانستان: دولت ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد می‌کندنویسندگان قطع‌نامهٔ فوق در ازای این تصمیم خواستار آن شدند که گروه طالبان خشونت‌های مسلحانه راکنار بگذارد و مذاکرات صلح افغانستان «بی‌درنگ و بی‌هیچ بهانه‌ای» آغاز شود.

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان را تایید کرد - BBC News فارسیلویه جرگه مشورتی صلح افغانستان رهایی ۴۰۰ عضو گروه طالبان را تایید کرد و گفته که این کار را 'به مقصد رفع موانع جهت آغاز مذاکرات صلح، قطع خونریزی و رعایت مصلحت و خیرعام' انجام داده است. ولی شرط کرده که بعد از رهایی آنان باید مذاکرات مستقیم آغاز و آتش بس فوری و دوامدار برگزار شود.

لویه جرگه افغانستان با آزادی مشروط ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد🔺لویه جرگه افغانستان با آزادی مشروط ۴۰۰ زندانی طالبان موافقت کرد ⚡️به گزارش بخش دری صدای آمریکا، لویه_جرگه با آزادی مشروط ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان در زندان های افغانستان موافقت کرد.

لویه‌جرگه‌ مشورتی افغانستان؛ یک گام تا آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان - BBC News فارسیدر دومین روز لویه‌جرگه‌ مشورتی افغانستان اکثر کمیته‌ها، با آزادی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ طالبان موافقت کرده‌اند.

طالبان ۲۲ سال پیش با شهروندان مزار شریف و دیپلمات‌های ایرانی چه کردند؟ - BBC News فارسیهفدهم اسد/مرداد ۱۳۷۷ مردم شهر مزار شریف انتظار ورود طالبان را نداشتند. حوالی ظهر بود که ناگهان جنگجویان این گروه وارد فرودگاه شهر مزار شریف شدند و برای دومین بار این شهر را تصرف کردند. نهادهای حقوق بشر طالبان را متهم به 'کشتار بی‌سابقه' غیرنظامیان کرده است. گفته می‌شود نیروهای طالبان با ورود به کنسولگری ایران در مزارشریف ۸ دیپلمات و خبرنگار ایرانی را تیرباران کردند. در ۲۲امین سالگرد این واقعه خاطرات شاهدان و گزارش‌های نهادهای مستقل در این گزارش مرور شده است.

غنی: طالبان، تعهد کرده‌اند که درصورت آزادی 400 زندانی مذاکرات صلح را آغاز می‌کنندرئیس جمهور افغانستان در افتتاحیه نشست لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح در کابل، گفت گروه طالبان، تعهد کرده است که در صورت آزادی 400 زندانی این گروه، در ظرف سه روز مذکرات مستقیم بین‌الافغانی را آغاز می‌کند. - خبرگزاری آناتولی