سخنگوی طالبان: جهان اگر می‌خواهد از افغانستان تهدید نشود ما را به‌رسمیت بشناسد

09/08/1400 11:12 ق.ظ

سخنگوی طالبان: جهان اگر می‌خواهد از افغانستان تهدید نشود ما را به‌رسمیت بشناسد العربيه_فارسى

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به کشورهای جهان به‌خصوص ایالات متحده هشدار داده است که اگر می‌خواهند تهدیدی از خاک افغانستان علیه آن‌ها صورت نگیرد، باید سخنگوی طالبان، شنبه، 30 اکتبر (8 عقرب)، در یک نشست خبری در کابل گفت، دفع تهدید علیه کشورهای جهان از خاک افغانستان زمانی بر عهده این گروه است که از سوی کشورها به‌رسمیت شناخته شود.

به گفته او، به‌رسمیت شناختن طالبان نیاز دوجانبه است؛ نه تنها طالبان بلکه جهان نیز نیاز دارد که این گروه را به‌رسمیت بشناسد در غیر آن‌صورت مشکلات در افغانستان، منطقه و جهان تداوم خواهد یافت.

مجاهد، دلیل چندین سال جنگ با آمریکا و متحدانش را به‌رسمیت شناخته‌نشدن این گروه عنوان کرد و توضیح داد: «در گذشته هم که با آمریکا جنگ داشتیم علت آن این بود که آن‌ها (آمریکا) ما را به‌رسمیت نشناختند.» به باور او، کشورهای جهان به‌زودی طالبان را به‌رسمیت خواهد شناخت و ادعا کرد که در نشست مسکو، بگونه‌ای غیرمستقیم از سوی کشورها به‌عنوان «حکومت» خطاب شده است. ‌

سخنگوی طالبان معتقد است که در نهایت جهان برای به‌رسمیت شناختن حکومت این گروه «مجبور» خواهند شد. هرچند کشورهای غربی برای به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان چندین پیش‌شرط‌ تعیین کرده و یکی از آن‌ پیش‌شرط‌ها رعایت حقوق‌بشر به‌ویژه رعایت حقوق زنان است، اما مجاهد، محروم‌شدن زنان شاغل از کار و مسدود شدن دروازه‌های مدارس دخترانه را یک موضوع داخلی خواند و علاوه کرد این پیش‌شرط مداخله در امور داخلی است. headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

جالبه داره تهدید میکنه

سخنگوی طالبان: تاکنون درباره حقابه هیرمند گفت‌وگویی با ایران نداشته‌ایمسخنگوی طالبان امروز در یک نشست خبری، مواضع حاکمان جدید افغانستان را درباره مسائل مختلف داخلی و منطقه‌ای از جمله موضوع حقابه هیرمند بیان کرد.

طالبان با رونمایی از فرزند ملاعمر چه اهدافی را دنبال می‌کند؟چند روز پیش ملا یعقوب وزیر دفاع دولت طالبان چهره خود را رسانه‌ای کرد، تا چهره فرزند ملاعمر برای اولین بار در برابر دوربین‌ها ظاهر شود. ملا محمد یعقوب برای اولین بار در کابل در برابر دوربین رسانه‌ها قرار گرفت تا خواهان سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت افغانستان شود.

سخنگوی طالبان: تاکنون درباره حقابه هیرمند گفت‌وگویی با ایران نداشته‌ایمسخنگوی طالبان امروز در یک نشست خبری، مواضع حاکمان جدید افغانستان را درباره مسائل مختلف داخلی و منطقه‌ای از جمله موضوع حقابه هیرمند بیان کرد.

طالبان: کشورها ابتدا باید افغانستان را به‌رسمیت بشناسندافغانستان مردم سراسر افغانستان ،‌با یک پرچم پرافتخار شناخته میشوند . چرا طالبان این پرچم را پرچم خود نمیداند . این زشت ترین وضد ملی ترین کار طالبان است . حکومت فراگیر که دردوحه توافق کردید ،‌چه شد؟ سلام بر پرچم شریف مردم افغانستان ...

سفر وزیر خارجه ترکمنستان به کابلسخنگوی طالبان از ورود وزیر امور خارجه ترکمنستان به کابل پایتخت افغانستان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

تعطیلی اجباری کتابفروشی‌های کابل توسط طالبانپس از ممنوعیت کنسرت‌های موسیقی و فرار بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران از افغانستان هم‌اکنون کتابفروشی‌های این کشور با چالش ادامه فعالیت از سوی طالبان مواجه RezaJaf53048074 Yes books burning will start...we had it also 5 centuries ago. How can you live in such country where books are forbidden!!!!

گروه طالبان را به‌عنوان «یک جهت مسئول» (نهاد مشروع) به‌رسمیت بشناسد.

سخنگوی طالبان، شنبه، 30 اکتبر (8 عقرب)، در یک نشست خبری در کابل گفت، دفع تهدید علیه کشورهای جهان از خاک افغانستان زمانی بر عهده این گروه است که از سوی کشورها به‌رسمیت شناخته شود.به گفته او، به‌رسمیت شناختن طالبان نیاز دوجانبه است؛ نه تنها طالبان بلکه جهان نیز نیاز دارد که این گروه را به‌رسمیت بشناسد در غیر آن‌صورت مشکلات در افغانستان، منطقه و جهان تداوم خواهد یافت.

مجاهد، دلیل چندین سال جنگ با آمریکا و متحدانش را به‌رسمیت شناخته‌نشدن این گروه عنوان کرد و توضیح داد: «در گذشته هم که با آمریکا جنگ داشتیم علت آن این بود که آن‌ها (آمریکا) ما را به‌رسمیت نشناختند.»

به باور او، کشورهای جهان به‌زودی طالبان را به‌رسمیت خواهد شناخت و ادعا کرد که در نشست مسکو، بگونه‌ای غیرمستقیم از سوی کشورها به‌عنوان «حکومت» خطاب شده است. ‌

سخنگوی طالبان معتقد است که در نهایت جهان برای به‌رسمیت شناختن حکومت این گروه «مجبور» خواهند شد.

هرچند کشورهای غربی برای به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان چندین پیش‌شرط‌ تعیین کرده و یکی از آن‌ پیش‌شرط‌ها رعایت حقوق‌بشر به‌ویژه رعایت حقوق زنان است، اما مجاهد، محروم‌شدن زنان شاغل از کار و مسدود شدن دروازه‌های مدارس دخترانه را یک موضوع داخلی خواند و علاوه کرد این پیش‌شرط مداخله در امور داخلی است.

بازگشایی دفاتر دیپلماتیک کشورهای جهان در افغانستان، موضوع دیگری است که سخنگوی طالبان به آن اشاره کرد و گفت از جهان خواسته‌اند تا دفاتر دیپلماتیک خود را در کابل فعال کنند. اما به هیچ کشوری اجازه نخواهند داد که دست به ایجاد پایگاه نظامی بزنند.

گروه طالبان در 16 سنبله، حکومت «موقت» خود را اعلام کرد، اما تا کنون هیچ کشوری آن را به‌رسمیت نشناخته است.