سایه ابهام بر بازار سهام؛ دلایل استعفای رئیس سازمان بورس ایران چه بود؟

19/01/2021 08:34:00 ب.ظ

سایه ابهام بر بازار سهام؛ دلایل استعفای رئیس سازمان بورس ایران چه بود؟ جزئیات بیشتر🔽

بورس اوراق بهادار, تهران

سایه ابهام بر بازار سهام؛ دلایل استعفا ی رئیس سازمان بورس ایران چه بود؟ جزئیات بیشتر🔽

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ایران پس از شدت گرفتن تجمع‌های اعتراضی سهامداران در مقابل ساختمان این سازمان برای دومین بار در دو ماه گذشته و ۹ ماه پس از انتخاب به این سمت، استعفا کرد. دلیل این کناره‌گیری چه بود؟

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ایران پس از شدت گرفتن تجمع‌های اعتراضی سهامداران در مقابل ساختمان این سازمان برای دومین بار در دو ماه گذشته و ۹ ماه پس از انتخاب به این سمت، استعفا کرد.حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در دومین نامه استعفای خود که به تاریخ ۳۰ دی ماه(امروز) و خطاب به فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران نوشته و توسط رسانه‌های ایران منتشر شده، از اقدام‌های سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولان دولتی به مباحث بازار سرمایه انتقاد کرده و آن را عامل افت و خیز شدید شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران و بی‌توجهی به تلاش‌هایش برای توسعه بازار سرمایه ایران عنوان کرده است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

'افتضاح بورس' و استعفای رئیس سازمان بورس تهران | DW | 19.01.2021حسن قالیباف اصل با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر اقتصاد از ریاست سازمان بورس و عضویت در هیات مدیره آن استعفا داده است. افت شدید شاخص بورس باعث زیان بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد شده و تجمعات اعتراضی آن‌ها را در پی داشته است. خامنه اي از جيب مردم دزدي كرده و الا اينها كه مترسكي بيش نيستن چه قیافه کریهی، اینا جیب مردم را بدستور دولت خالی کردند .

رئیس سازمان بورس استعفا کردرئیس سازمان بورس استعفا کرد حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، استعفا ی دوباره خود را به دلیل فراهم نشدن شرایط اعلامی، به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارایه کرد. کثافت ها

واکنش وزارت اقتصاد به استعفای رئیس سازمان بورسوزارت اقتصاد طی اطلاعیه‌ای در واکنش به استعفا ی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اعلام کرد: این‌ موضوع در جلسات آتی شورای عالی بورس و اوراق بهادار طرح و درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد. خدایی قیافرو🤣 توی ایران کسی استعفا نمیده واصولن گردن فوله

عضو مجلس ایران: دخالت دولت بازار بورس را به این روز انداختعلی بابایی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس ایران با اشاره به وضعیت نابسامان بازار بورس گفت،

قالیباف از ریاست سازمان بورس استعفا کردمن از محضر رهبر معظم انقلاب پوزش میخوام.

Aa رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ایران پس از شدت گرفتن تجمع‌های اعتراضی سهامداران در مقابل ساختمان این سازمان برای دومین بار در دو ماه گذشته و ۹ ماه پس از انتخاب به این سمت، استعفا کرد.حسن قالیباف اصل، رئيس بازار بورس تهران نوسانات شدید بازار بورس ایران و افت شدید شاخص بورس این کشور طی دو هفته گذشته مال‌باختگی بسیاری از کسانی را در پی داشته که به تشویق دولت و مسئولان بخش قابل ملاحظه‌ای از پول خود را به خرید سهام اختصاص داده بودند.به گزارش ایسنا، در متن استعفای قالیباف آمده است: بنده در سخت ترین شرایط که مردم دعوت عمومی به بازار سرمایه  شده بودند، این وظیفه خطیر را بر عهده گرفتم و در طول چند ماه خدمت در دشوارترین شرایط به دنبال توسعه بازار بودم اما متاسفانه به واسطه اقدامات سیاسی و ورورد غیر حرفه ای و بیش از حد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه و برزو افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران، هیچگاه دیده نشد.به گزارش ایسنا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز(سه‌شنبه، ۳۰ دی) استعفای خود را تقدیم وزیر اقتصاد و رئیس شورای عالی بورس و اوراق بهادار کرد که وزارت اقتصاد در واکنش به آن، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در خصوص استعفای حسن قالیباف‌اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، این موضوع در جلسات آتی شورای عالی بورس و اوراق بهادار طرح  و تصمیم‌گیری خواهد شد.

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در دومین نامه استعفای خود که به تاریخ ۳۰ دی ماه(امروز) و خطاب به فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس و اوراق بهادار ایران نوشته و توسط رسانه‌های ایران منتشر شده، از اقدام‌های سیاسی و ورود غیرحرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولان دولتی به مباحث بازار سرمایه انتقاد کرده و آن را عامل افت و خیز شدید شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران و بی‌توجهی به تلاش‌هایش برای توسعه بازار سرمایه ایران عنوان کرده است. او همچنین یادآور شده که در دهم آبان ماه گذشته نیز با ارسال نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار حمایت دولت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران در بورس تهران شده و به دلیل عدم اقدام جدی در این خصوص در چهارم آذر ماه گذشته نیز درخواست استعفا از سمت خود را به رئیس شورای عالی بورس ایران تقدیم کرده بوده است. او علت استعفای خود را"اقدامات سیاسی و ورود غیر حرفه‌ای و بیش از حد اشخاص و مسئولین به مباحث بازار سرمایه و بروز افت و خیز شدید شاخص کل بورس تهران" اعلام کرده است. آقای قالیباف اصل از ۲۳ فروردین گذشته با رای شورای عالی بورس هدایت نهاد ناظر بر بازار سرمایه ایران را برعهده گرفت. او پیشتر نیز حدود ۱۰ سال مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران بود. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید بازار بورس تهران (عکس از آرشیو) به علت نوسانات شدید شاخص بورس، ظرف روزهای گذشته شماری از معترضان در برابر سازمان بورس تجمع کرده‌اند. هر چند آقای قالیباف اصل در گفتگویی استعفای خود را تکذیب کرده ولی خبرگزاری جمهوری اسلامی خبر داده که استعفای رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در جلسه روز سه‌شنبه(۳۰ دی) شورای عالی بورس بررسی شده است.

در همین حال، برخی دیگر از رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که نشست امروز شورای عالی بورس برای تعیین سرنوشت سکاندار سازمان بورس و اوراق بهادار بی‌نتیجه به پایان رسیده است. بر اساس آمار رسمی منتشر شده، ارزش شاخص کل بورس در ایران تنها طی دو هفته گذشته افتی معادل ۱۸ درصد داشته است. مطابق ماده ۱۱ قانون بازار اوراق بهادار ایران جانشین آقای قالیباف اصل، ظرف پانزده روز آینده باید تعیین شود. در طول ۹ ماه و یک هفته‌ای که آقای قالیباف اصل در راس نهاد ناظر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران قرار داشته، شاخص کل بورس تهران ابتدا با رشدی ۲۴۰ درصدی به بیش از ۲ میلیون واحد در جریان معاملات هفته سوم مرداد ماه رسید ولی پس از آن دچار نوسان نزولی شد و به کمتر از یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد نیز رسید که همچنان ۸۹ درصد بالاتر از ۲۳ فروردین گذشته است.» در این گزارش از عدم پشتیبانی دولت از سرمایه‌گذاران و عدم حمایت از بازار سرمایه انتقاد شده است. همچنین در فاصله ۱۹ مرداد ماه گذشته تا امروز(۳۰ دی) ارزش جاری بازار سهام تهران با ۴۰ درصد کاهش به ۴ میلیون و ۵۸۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. مجموع ارزش روز سهام شرکت‌های بورسی که نشان دهنده ارزش روز سرمایه موجود در بازار سهام است در روز آغاز به کار آقای قالیباف اصل ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار میلیارد تومان بوده که در حال حاضر نزدیک به دو برابر شده است. نادری در توییت خود نوشته است: «استیضاح وزیر بی کفایت اقتصاد که شامل ۱۱ محور است، با ۱۰۲ امضا به هیات رئیسه مجلس ارسال شده و افتضاح بورس در صدر همه محورهاست.

برآورد بازده واقعی بورس تهران؛ سقوط شاخص کل چقدر نگران کننده است؟ طی روزهای گذشته جمعی از سهامداران معترض با برگزاری تجمع‌هایی مقابل ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار ایران ضمن سر دادن شعارهای مبنی بر «دزدیده شدن» سرمایه‌شان در بورس اوراق بهادار تهران خواستار استعفای رئیس این سازمان شده بودند. معترضان معتقدند که دولت با هدف تامین کسری بودجه خود در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ به عرضه گران سهام شرکت‌های دولتی در بورس اقدام کرده و پس از اخذ تامین باقی کسری بودجه از محل مالیات نقل و انتقال سهام، این بازار را به حال خود رها کرده و پاسخگوی تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس نیست. به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید سازمان بورس و اوراق بهادار ایران طی ماه‌های اخیر بارها خواستار حمایت دولت و نهادهای حقوقی شبه دولتی از قیمت سهام شرکت‌های دولتی عرضه شده در بورس شده و از تلاش دولت برای قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های عضو بورس تهران انتقاد کرده بود. با این حال، وزارت صنعت، معدن و تجارت با پیگیری طرحی که با حمایت مجلس ایران همراه شد در تلاش برای قیمت‌گذاری محصولات فولادی زیر بهای فعلی تعیین شده در بورس کالای ایران بوده است. مداخله دولت‌ها در قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی، سیمان و فولاد همواره یکی از موانع شفاف شدن قیمت این محصولات در بازار ایران و ایجاد نوسان در قیمت سهام شرکت‌های تولید کننده این محصولات در بورس تهران بوده است.

افزون بر این آغاز سیر نزولی قیمت ارز در بازار ایران که با حمایت حسن روحانی، رئیس جمهوری و بانک مرکزی از دو هفته گذشته آغاز شده، بخشی از سرعت رشد قیمت سهام در بورس تهران را به دلیل کاهش چشم‌انداز تورمی اقتصاد ایران کاسته است. برخی کارشناسان معتقدند که پذیرش استعفای آقای قالیباف اصل که در اعتراض به مداخلات دولت در بازار سرمایه و تضییع حقوق صاحبان سهام رخ داده، می‌تواند حاوی پیام اصرار دولت بر ادامه سیاست فعلی در قبال بورس تهران باشد. هم‌رسانی این مطلب: .