سایه تحریم بر صنعت ایران؛ تولید خودرو ۵۰ درصد کاهش یافت

31/12/2019 10:30:00 ب.ظ

سایه تحریم بر صنعت ایران؛ افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۰ درصدی تولید دارو

صنعت اتومبیل سازی, صنایع خودروسازی در بحران

سایه تحریم بر صنعت ایران؛ افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۰ درصدی تولید دارو

سایه ۳ساله تحریم بر صنعت ایران؛ افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۰ درصدی تولید دارو

بیست ماه پس از بازگشت گام به گام تحریم‌های مالی، تجاری، نفتی و صنعتی آمریکا علیه ایران، صنعت این کشور شاهد افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۱ درصدی تولید داروست.هر چند اقتصاد ایران در نخستین سال پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ نزدیک به ۱۲.۵ درصد رشد کرد ولی بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران این رشد کاملا متاثر از رفع تحریم فروش نفت بوده است. اما رشد تولید صنعتی ایران در سال ۱۳۹۶ بار دیگر اوج گرفت، سالی که رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر بازگشت رونق صنعتی به ۳.۷ درصد رسید.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

لعنت بر آمریکای ترامپ عهدشکن و اروپاییان بی‌عرضه اربابه مرگ میسازند اسمشو گذاشتن صنعت خودرو سازی

سایه نهادهای غیرمرتبط بر سر جشنواره تئاتر دانشگاهی/ جشنواره‌های خصوصی به سمت سفارشی شدن رفته‌اندیک نمایشنامه‌نویس و کارگردان جوان تئاتر از تعدد جشنواره‌های خصوصی تئاتر و همچنین تاثیرپذیری جشنواره تئاتر دانشگاهی از جریان‌های نامرتبطی گفت که با دخالت‌شان بر تفکر و رویکرد این رویداد هنری سایه انداخته‌اند.

انتقاد صدراعظم سابق آلمان از تحریم آمریکا علیه نورداستریم دو | DW | 31.12.2019گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان تحریم‌های آمریکا علیه خط لوله گازی نورد استریم۲ را 'دخالت در امور داخلی آلمان' دانست. او در اعتراض به سیاست‌های آمریکا گفت که آلمان ایالت ۵۱ آمریکا نیست. آخی حالا چکار کنه پول های رفیق گرمابه و گلستانش ولادیمیر یا کم میشه یا نمیرسه.همونی که میگفت هفته ای ربع مارک میدم به بچه هام پول تو جیبی.الدنگ گازی. پس آلمان ایالت ۵۱روسیه است . رفیق دزد پوتین

تبعات تحریم‌ آمریکا؛ مدیر هواوی: فعلا فقط به بقا فکر می‌کنیمرئیس هیات مدیره شرکت هواوی با عقب‌نشینی از ادعای ۵ ماه پیش مدیرعامل این شرکت مبنی بر خنثی کردن تحریم‌های آمریکا اعلام کرد که با رشد کمتر از انتظار این شرکت در سال ۲۰۱۹ اولویت اصلی هواوی در سال جدید میلادی تلاش برای زنده ماندن خواهد بود.

گزارش برجامی مجلس:تکامل روند سانتریفیوژهای پیشرفته با وجود تحریم ها- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimگزارش برجامی مجلس: تکامل روند سانتریفیوژهای پیشرفته با وجود تحریم ها گزارش کامل مجلس از روند اجرای برجام از تدوین و از سوی کمیسیون امنیت ملی به هیئت‌رئیسه پارلمان ارائه شده است

روحانی: تحریم حدود ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد ایران را کم کردحسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درآمد از دست رفته ایران به دلیل تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را در سه سال اخیر حدود ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. او گفته: 'اگر جنگ اقتصادی نداشتیم از سال ۹۵ تا امروز ۲۰۰ میلیارد دلار منابع اضافی وارد کشور می‌شد، اگر تحریم نبود نفتی که امروز ما می‌فروشیم و مقدار آن بالا نیست ۵۰ میلیارد سال گذشته و ۵۰ میلیارد امسال درآمد ما افزایش می‌یافت.' خروج امریکا از برجام ۱۸ ماه پیش مبلغ ضرر ۲۰۰ میلیار دلار قیمت دلار ۱۳۲۰۰ تومان جمعیت کشور ۸۳ میلیون نفر شاخص خانوار ایرانی ۳.۹ نفر نتیجه: ماهیانه ۶ میلیون ۹۰۰ میلیون تومان برای هر خانوار با جمعیت متوسط ۳.۹ نفر! همچین سرانه‌ای قبل از تحریم کجا می‌رفت؟! برای مردم ایران که فرقی نمیکنه فقط حسن نصرالله ممکنه یک کمی لاغر بشه

تحریم ایران در سال جدید میلادی 'تشدید می‎‌شود'یک شبکه خبری آمریکا به نقل از مقامات وزارت خارجه آن کشور گزارش کرده که تحریم‌های بیشتری علیه ایران به اجرا گذاشته می‌شود. پیشتر گزارش شده بود که وزیر خارجه آمریکا با رهبران اسرائیل، امارات و عربستان در مورد حمله به مراکز شبه نظامیان عراقی گفتگو کرده است.

Aa بیست ماه پس از بازگشت گام به گام تحریم‌های مالی، تجاری، نفتی و صنعتی آمریکا علیه ایران، صنعت این کشور شاهد افت ۵۰ درصدی ساخت خودرو و کاهش ۲۱ درصدی تولید داروست.مهران عشریه (نمایشنامه‌نویس و کارگردان جوان تئاتر) که اخیرا «بیضایی» کارِ سیدمحمد مساوات را نمایشنامه‌خوانی کرده بود، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از تعدد جشنواره‌های خصوصی تئاتر و همچنین تاثیرپذیری جشنواره تئاتر دانشگاهی از جریان‌های نامربوطی گفت که با دخالت‌شان بر تفکر و رویکرد این رویداد هنری سایه انداخته‌اند.آلمان انتقاد صدراعظم سابق آلمان از تحریم آمریکا علیه نورداستریم دو گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان تحریم‌های آمریکا علیه خط لوله گازی نورد استریم۲ را"دخالت در امور داخلی آلمان" دانست.اریک زو، رئیس هیات مدیره شرکت چینی هواوی، در پیامی به مناسبت سال نو میلادی، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۹ به ۱۲۱ میلیارد دلار رسیده و با وجود رشد ۱۸ درصدی در مقایسه با سال گذشته میلادی ولی پایین‌تر از پیش‌بینی‌های اولیه است.

هر چند اقتصاد ایران در نخستین سال پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای ایران با کشورهای عضو گروه ۱+۵ نزدیک به ۱۲.۵ درصد رشد کرد ولی بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران این رشد کاملا متاثر از رفع تحریم فروش نفت بوده است. این نمایشنامه‌نویس و کارگردان جوان با اشاره به خروجی چنین دخالت‌هایی گفت: اگر جشنواره با دخالت جریان‌های نامرتبط به تئاتر بر تفکر و رویکرد این رویداد هنری باشد، به تدریج دیگر خبری از اتفاق‌های خوب سال‌های قبل نخواهد بود و جلوی اجراهای آزادانه دانشجوها و ابتکارهایی که انجام می‌دادند، گرفته می‌شود. اما رشد تولید صنعتی ایران در سال ۱۳۹۶ بار دیگر اوج گرفت، سالی که رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر بازگشت رونق صنعتی به ۳. گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان روز سه شنبه دهم دی (۳۱ دسامبر) در مصاحبه با  روزنامه آلمانی"اوسنابروکر سایتونگ" گفت که آمریکایی‌ها می‌خواهند برای ما تعیین کنند که با چه کسی اجازه داریم تجارت کنیم و با چه کسی این حق را نداریم.۷ درصد رسید. او ادامه داد: از این رو اکثر جشنواره‌های خصوصی به سمت سفارشی شدن می‌روند؛ در واقع در جشنواره‌های خصوصی خبری از اتفاقی که در جشنواره‌های فجر، دانشگاهی و تجربه می‌افتد نیست چون جریان‌هایی که آن را برگزار می‌کنند به واسطه اینکه پول، جایگاه یا شهرتی از قبال آن به دست بیاورند و شاید مشمول معافیت مالیاتی شوند دست به اقداماتی می‌زنند که چندان بر اساس ضابطه نیست. اما تازه‌ترین آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در عملکرد بخش صنعت در هفت ماهه سال ۱۳۹۸ منتشر کرده نشان می‌دهد که تولید اکثر محصولات این بخش پس از اجرای سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، افت محسوسی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ داشته است. نگرانی از ابعاد امنیتی فعالیت‌های شرکت چینی خدمات مخابراتی «هواوی» افزون بر آمریکا برخی کشورهای اروپایی را نیز نگران کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز ۸ مه ۲۰۱۸(۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) به طور یک‌طرفه آمریکا را از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت های جهانی با ایران خارج کرد و تحریم‌های نفتی، مالی، تجاری و صنعتی را که در چهارچوب این توافق لغو یا تعلیق شده بود، بار دیگر علیه تهران به اجرا گذارد.» تصریح کرد: جشنواره‌های فراوان خوب است و جریان و جنب و جوشی در میان بچه‌های جوان تئاتر ایجاد می‌کنند اما کنار این کمیت،‌ اگر کیفیت نباشد، اتفاق تاثیرگذاری نمی‌افتد. صدراعظم پیشین آلمان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رابطه دوستانه‌ای دارد. .