سانسور و سرکوب هفتگی؛ یک محقق بهایی برای نوشتن کتاب‌های تاریخی به زندان رفت

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 60 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تورج امینی، نویسنده و پژوهشگر دوران قاجار و مشروطه که شهروندی بهایی است، ۱۰ بهمن برای اجرای حکم ۶ ماه حبس خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» که برآمده از کتاب‌ها و تحقیقاتش است، به زندان رفت. گزارش niloufarrostam1👇 اقلیت‌های_مذهبی اطلاع_رسانی تورج_امینی

«تورج امینی»، نویسنده و پژوهشگر دوران قاجار و مشروطه که شهروندی بهایی نیز هست، روز جمعه ۱۰ بهمن ماه برای اجرای حکم شش ماه حبس خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» که برآمده از کتاب‌ها و تحقیقاتش است، به زندان منتقل شد.

تورج امینی که تاکنون چندین کتاب از جمله «اسنادی از زرتشتیان معاصر ایران»، «بازگشایی نسبت آیین‌های بابی و بهایی با جریان روشنفکری ایران» و «تامل اقلیت‌های مذهبی و انقلاب مشروطیت ایران» را نوشته است، در دادگاه انقلاب و تجدیدنظر به دلیل همین کتاب‌ها متهم شد و دفاعیاتش هم نتوانست نظر دادگاه را تغییر دهد. کتاب‌هایی که اساسا محتوایش درباره دوران قاجار و پهلوی است و ربطی به ۴۲ سال گذشته ندارد.

همین کتاب‌ها باعث پرونده‌سازی علیه او و متهم شدن به «تبلیغ علیه نظام» شد و حتی دفاعیاتش هم نتوانست نظر دادگاه انقلاب و تجدیدنظر را تغییر دهد. با این حال دادگاه تجدیدنظر استان البرز این حکم را به شش ماه حبس کاهش داد و حکم دو سال تبعید را نیز حذف کرد. آقای امینی در ادامه دفاعیاتش که آن را در دادگاه خوانده است، اشاره کرده ماموران تفتیش خانه‌اش تمام کتاب‌های کتابخانه‌اش از جمله انجیل و عهد عتیق را به عنوان ادوات جرم با خود برده‌اند؛ اما کتاب قرآن و مفاتیح‌الجنان را جا گذاشته‌اند: «در قفسه کتابخانه من، قرآن کریم، عهد عتیق، انجیل، مفاتیح‌الجنان و کتاب‌های دعای بهایی در کنار هم بودند و من نمی‌دانم بر اساس چه اندیشه‌ای یا دستوری، مسئول مذکور علاوه بر کتاب‌های دعای بهایی، کتاب عهد عتیق و همچنین کتاب انجیل را نیز مصادره کرد، اما قرآن کریم و...

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سانسور و سرکوب هفتگی؛ ۴ماه زندان برای معاون رییس‌جمهوری به دلیل یک مصاحبه
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

سانسور و سرکوب هفتگی؛ بی‌خبری از وضعیت یک کتاب‌فروش و اخراج یک مجری از تلویزیون
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

سانسور و سرکوب هفتگی؛ زندان و عدم امکانات درمانی برای اعضای کانون نویسندگان ایران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

سرکوب و سانسور هفتگی؛ فیلم‌سازان معترض به سند همکاری ایران و چین تهدید به ممنوع‌الکاری شدند
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

سانسور و سرکوب هفتگی؛ طرح ممنوعیت انتشار اخبار رسانه‌های امریکایی و بریتانیایی مضحک است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »