سالگرد پیمان صلح ابراهیم؛ دستاوردها و چالش‌های آشکار و پنهان | DW | 15.09.2021

24/06/1400 10:29 ب.ظ

یک سال از امضای توافق صلح بین اسرائیل و امارات متحده عربی و بحرین می‌گذرد. صلحی که به پیمان ابراهیم شهرت یافته است. رویکرد دولت جدید آمریکا نسبت به این پیمان صلح چیست و این صلح چه چالش‌هایی را در برابر جهان عرب می‌نهد؟

یک سال از امضای توافق صلح بین اسرائیل و امارات متحده عربی و بحرین می‌گذرد. صلحی که به پیمان ابراهیم شهرت یافته است. رویکرد دولت جدید آمریکا نسبت به این پیمان صلح چیست و این صلح چه چالش‌هایی را در برابر جهان عرب می‌نهد؟ در سالروز امضای پیمان صلح ابراهیم، رسانه‌های مختلف آلمانی‌زبان تحلیل‌های متقاوتی داشته‌اند از این که طی این یک سال در منطقه چه روی داده است. از نظر نویسنده سایت اسرائیل‌نتس در این که موفقیت‌هایی کسب شده است تردیدی نیست.

اما چالش‌هایی هنوز در راهند که نمی‌توان منکر آن‌ها شد. به‌ویژه آنکه، امضای پیمان صلح با اسرائیل از سوی دولت‌های کشورهای یاد شده صورت گرفته و نگاه مردم این کشورها به این پیمان متفاوت از رهبران‌شان است.پیمان صلح ابراهیم با مهندسی دونالد ترامپ و داماد و مشاور او، جرد کوشنر، بر اساس تغییر رویکرد کشورهای عرب یاد شده حاصل شده بود: تغییر دشمن!

گزارش ساست"تاگس‌شاو" هم از آن حکایت دارد که نتیجه این پیمان در سال‌روز آن، بسی فراتر از شکل‌گیری اولیه آن با محوریت دشمنی با جمهوری اسلامی ایران بوده است. معامله با اسرائیل از سوی کشورهای عربی تحریم شده بود و اقدام به آن می‌توانست مجازات‌هایی را به همراه بیاورد. اکنون، چنین مانعی برطرف شده است.

نخستین دانشجوی امارات متحده عربی برای تحصیل روانه اسرائیل شده و در دانشگاه هرتزلیا شروع به تحصیل کرده است. چنین امری در قیاس با دو کشور مصر و اردن بی سابقه بوده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

دولت جدید آمریکا پشتیبانی بی چون چرای ایران است از ایران اجازه می‌گیرد

صلح سبز ۵۰ ساله شد | DW | 14.09.2021صلح سبز (سازمان غیردولتی مدافغ محیط زیست) ۵۰ ساله می‌شود. 'گرین پیس' با تخریب محیط زیست مبارزه می‌کند. فعالیت‌های کمتر گروهی در ۵۰ سال گذشته را می‌توان یافت که تا این حد آگاهی‌بخش، جنجال‌برانگیز و جریان‌ساز بوده باشد.

دکتر مخبر: پیام این مأموریت صلح و دوستی ملت و دولت ایران با همسایگان و کشور‌های منطقه استمعاون اول رییس جمهور در پیام تبریکی به مناسبت بازگشت ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش از مأموریت بین المللی، تصریح کرد: بدون شک این حضور پرصلابت، نقطه عطفی در تحولات امنیتی منطقه و جهان و بیانگر پیام صلح و دوستی ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران به ویژه برای همسایگان و کشور‌های منطقه است تا با تقویت دیپلماسی و گسترش روابط مبتنی بر احترام متقابل و دوستانه برای تأمین امنیت منطقه به ویژه امنیت دریا‌ها و آبراه‌های مهم با یکدیگر همکاری کنند.

حمله هوایی در مرز سوریه و عراق؛ تکذیب آمریکا و سکوت اسرائیل | DW | 15.09.2021رسانه‌های عربی گفته‌اند چند خودروی شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران در مرز عراق و سوریه هدف پهپادهای آمریکایی قرار گرفته است. ارتش آمریکا هرگونه حمله‌ای در این منطقه را تکذیب کرده و اسرائیل از اظهارنظر خودداری کرده است. لا بد کار بچه های آلمان بوده 🤨🤨🤨 حالا معلوم شد اسراییل خودش مشکل داره

آیا تزریق همزمان دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا ایمن است؟ | DW | 15.09.2021تازه‌های پزشکی هفته از جمله اختصاص دارد به این عناوین: آیا تزریق همزمان دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا ایمن است؟ تاثیر عمیق رژیم غذایی بر خطر و شدت عفونت کووید ۱۹ و استرس بالا، عامل افزایش خطر ابتلا به پرفشاری خون. من با فاصله یک ماه هر دو رو تزریق کردم .مشکلی نبود بنظرم تمام دانه های خوراکی ،(گردو بادام،:زمینی.درختی.هندی.ایرانی.فندق)خوشمزه و خیلی خیلی برای بدن خوبه فشار خون بالا

اسلامی: برنامه هسته‌ای ایران نباید متهم به پنهان کاری شود/ دوربین‌های برجامی فعال نیستندرئیس سازمان انرژی اتمی کشور گزارشی از ملاقات با مدیرکل آژانس انرژی اتمی ارائه کرد و گفت: فعالیت هسته ای صلح آمیز ایران نباید متهم به پنهان کاری شود.

رئیس‌جمهور ایران «نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی» را ابلاغ کردابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی دولت جدید این کشور را ابلاغ کرد. - خبرگزاری آناتولی

امضای قرارداد صلح ابراهیم، کاخ سفید(۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰)

روز ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۲۰ بود. روزی که کشورهای امارات متحده عربی و بحرین در حضور دونالد ترامپ با اسرائیل پیمان صلح را امضا کردند. چندی پس از آن، دو کشور مراکش و سودان نیز به این جمع پیوستند.

در سالروز امضای پیمان صلح ابراهیم، رسانه‌های مختلف آلمانی‌زبان تحلیل‌های متقاوتی داشته‌اند از این که طی این یک سال در منطقه چه روی داده است.

در واقعیت امر، گذشت یک سال در مناسبات دیپلماتیک بین کشورهای مختلف جهان، زمان طولانی نیست. هنوز نمی‌توان ارزیابی دقیقی از آنچه در این یک سال به دست آمد، ارائه کرد. هنوز کشورهای ذیربط سرگرم جابه‌جا کردن مبل و اثاثیه در ساختمان سفارتخانه‌های خود هستند. سفارتخانه‌هایی که در پرتو پیمان صلح ابراهیم کشورهای امارات، بحرین و اسرائیل اقدام به گشودن آن‌ها کرده‌اند.

از نظر نویسنده سایت اسرائیل‌نتس در این که موفقیت‌هایی کسب شده است تردیدی نیست. اما چالش‌هایی هنوز در راهند که نمی‌توان منکر آن‌ها شد. به‌ویژه آنکه، امضای پیمان صلح با اسرائیل از سوی دولت‌های کشورهای یاد شده صورت گرفته و نگاه مردم این کشورها به این پیمان متفاوت از رهبران‌شان است.پیمان صلح ابراهیم با مهندسی دونالد ترامپ و داماد و مشاور او، جرد کوشنر، بر اساس تغییر رویکرد کشورهای عرب یاد شده حاصل شده بود: تغییر دشمن!

در واقعیت امر، این کشورها به جای دشمنی تعریف شده با اسرائیل، برای مقابله با نفوذ سیاسی جمهوری اسلامی ایران تن به چنین توافقی دادند.

گزارش ساست"تاگس‌شاو" هم از آن حکایت دارد که نتیجه این پیمان در سال‌روز آن، بسی فراتر از شکل‌گیری اولیه آن با محوریت دشمنی با جمهوری اسلامی ایران بوده است.

به‌ویژه، امارات متحده عربی و اسرائیل از این امکان برای گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی خود بهره گرفته‌اند. تا پیش از انعقاد قرارداد همکاری‌های اقتصادی بین این دو کشور، معاملات اقتصادی و بازرگانی‌آن‌ها عمدتا به شکل غیرقانونی و مخفیانه صورت می‌گرفت.

معامله با اسرائیل از سوی کشورهای عربی تحریم شده بود و اقدام به آن می‌توانست مجازات‌هایی را به همراه بیاورد. اکنون، چنین مانعی برطرف شده است.

حجم مبادلات بازرگانی امارات و اسرائیل ظرف این یک سال چند برابر شده است.

نخستین دانشجوی امارات متحده عربی برای تحصیل روانه اسرائیل شده و در دانشگاه هرتزلیا شروع به تحصیل کرده است. چنین امری در قیاس با دو کشور مصر و اردن بی سابقه بوده است.

امضای قرارداد صلح ابراهیم، کاخ سفید(۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰)

گرچه آن دو کشور چند دهه پیش اقدام به عادی سازی مناسبات خود با اسرائیل نموده بودند، اما تا امروز هیچ دانشجویی از این کشورها برای تحصیل راهی خاک اسرائیل نشده است.

حتی درگیری ماه مه بین حماس و اسرائیل در نوار غزه نیز نتوانسته است تغییری در رویکرد مثبت امارات متحده عربی نسبت اسرائیل ایجاد کند.مراکش را به عنوان نمونه بگیریم. پادشاهی مراکش از نگاهی تاریخی همواره مناسبات خوبی با اسرائیل داشته است. اما، رویکرد مردم مراکش نسبت به اسرائيل با نگاه حکومت این کشور به اسرائیل بسیار متفاوت است.

اوضاع در مراکش و سودان با دو کشور امارات متحده عربی و بحرین در مناسبات‌شان با اسرائیل تفاوتی جدی می‌کند. در کشورهای امارات، مراکش و بحرین حدود ۸۰ درصد از مردم رویکردی انتقادی نسبت به پیمان صلح ابراهیم و نزدیکی و همکاری با اسرائیل دارند.

در مورد سودان، اطلاعات دقیقی وجود ندارد. اما نویسنده مقاله سایت یاد شده معتقد است که اوضاع در سودان نیز تفاوت عمده‌ای با سه کشور یاد شده ندارد.

این در حالی است که در امارات متحده عربی و بحرین، وضعیت با سودان و مراکش تفاوت می‌کند. حکومت‌های امارات متحده عربی و بحرین با اپوزیسیون جدی روبه‌رو نیستند.

سفرای کشورهای مشارکت کننده در پیمان صلح ابراهیم روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر به مناسبت برگزاری جشن سالروز امضای این پیمان در نیویورک گرد هم آمدند. این در حالی است که سفیر سودان در این نشست حضور نداشت.عربستان سعودی تا کنون اقدامی در راستای امضای توافق صلح با اسرائیل انجام نداده است. به‌رغم آن، روشن است که بدون حمایت و پشتیبانی این کشور، امضای قرارداد صلح امارات و بحرین با اسرائیل ناممکن می‌بود.

پروازهای مستقیم بین امارات و اسرائیل صرف‌نظر از مخاطراتی که می‌تواند به همراه داشته باشد، بدون همراهی و گشودن آسمان عربستان بر روی چنین پروازهایی ناممکن می‌بود.

امضای قرارداد صلح ابراهیم، کاخ سفید(۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰)

اکنون روشن نیست که عربستان با توجه به تغییر دولت در آمریکا چه تصمیمی اتخاذ کند. مناسبات دولت آمریکا در زمان زمامداری دونالد ترامپ با عربستان پس از روی کار آمدن جو بایدن دستخوش تغییر شده است.به نظر نویسنده سایت اسرائیل نتس استقبال اروپا از توافق صلح ابراهیم از همان ابتدا چنان پر شور نبود. حتی می‌شود گفت که اروپا رویکردی محتاطانه نسبت به این توافق داشت.

اروپا همیشه از این موضوع حرکت می‌کرد که یافتن راه‌حل دو دولت مستقل برای بحران خاورمیانه کلید اصلی در عادی‌سازی مناسبات جهان عرب با اسرائیل است.

امضای توافق صلح بین کشورهای یاد شده با اسرائیل عملا ناقض این موضع کشورهای اروپایی بود. نگاه خویشتن‌دارانه اروپا به صلح ابراهیم از جمله ناشی از این موضوع بود که مهندسان اصلی این پیمان دو"سیاستمدار افراطی" بوده‌اند: بنیامین نتانیاهو در اسرائیل و دونالد ترامپ در آمریکا.

در این زمینه"تاگس‌شاو" نوشته است که اتفاقا نقش ترامپ و نتانیاهو نمی‌توانسته خوش‌بینی کشورهای اروپایی درباره برقراری رابطه صلح‌آمیز بین اسرائیل و کشورهای عربی را سبب شود.

به‌ویژه آنکه، ترامپ برای جلب نظر مساعد دو کشور مراکش و سودان، امتیاز‌های زیادی به این دو کشور داده بود. به عنوان نمونه، کشور سودان را از فهرست کشورهای مدافع تروریسم خارج کرده بود.

از سوی دیگر، دولت ترامپ ادعای مراکش بر مالکیت خود بر مناطق صحرای غربی را به رسمیت شناخته بود. گرچه جو بایدن هنوز، تجدید نظری در این تصمیم دولت ترامپ نکرده است، اما رویکرد آمریکا نسبت به مراکش در این رابطه می‌تواند دستخوش تغییر شود.اسرائیل نتس گزارش خود را با این ارزیابی به پایان می‌برد: «هنوز روشن نیست که تلاش‌های برقراری مناسبات صلح‌جویانه بین اسرائیل و کشورهای عربی یک سال پس از این تاریخ در چه وضعیتی باشد.»

نویسنده این مقاله نوشته است که موفقیت یا عدم موفقیت این تلاش‌ها برخاسته از رویکرد دولت بایدن است. روشن است که ادامه سیاست ترامپ در دستور کار دولت بایدن قرار ندارد.

به باور نویسنده این مقاله اسرائیل باید نشان دهد که بدون همراهی و پشتیبانی آمریکا و امتیازهای آن کشور قادر است این تلاش‌ها را ادامه دهد و نتایج آن‌ها را تثبیت کند.