سالگرد انقلاب مخملی و تجمع عظیم ضد دولتی در پراگ | DW | 16.11.2019

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 53 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 63%

پایتخت جمهوری چک در ۳۰‌مین سال انقلاب مخملی، صحنه تظاهرات گسترده ضد دولتی با حضور صدها هزار نفر بود. معترضان خواهان کناره‌گیری نخست وزیر شدند که به فساد دولتی متهم است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

برگزار کنندگان تظاهراتی که اتحاد موسوم به"یک میلیون لحظه برای دمکراسی" ترتیب داده بود، از تجمع اعتراضی ۲۵۰ هزار نفر در سالگرد انقلاب مخملی جمهوری چک خبر داده‌اند. حاضران در تظاهرات روز شنبه ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) در شهر پراگ، خواستار کناره‌گیری نخست وزیر بودند.

آندری بابیش ۶۵ ساله که یک تاجر مولتی میلیاردر است، به سوءاستفاده از قدرت در جهت منافع شخصی خود متهم می‌شود. ۱۷ نوامبر سال ۱۹۸۹، سرکوب یک تظاهرات دانشجویی مسالمت‌آمیز، جرقه‌ای شد بر انقلاب مخملی و تغییرات دمکراتیک در چکسلواکی آن زمان. خبرگزاری آلمان (dpa) به نقل از یکی از تظاهرکنندگان می‌نویسد: «شرایط موجود آن چیزی نیست که ما فکر می‌کردیم.»یک زن معترض نیز گفته است: «سی‌ سال پس از انقلاب مخملین، ما دولتی داریم که کمونیست‌ها با آن مدارا می‌کنند.»

آندری بابیش نیز متقابلا تظاهرکنندگان را متهم کرده که از حال و هوای مربوط به سالگرد انقلاب مخملین سوءاستفاده کرده‌اند. نخست وزیر چک گفته که انگیزه ‌تظاهرکنندگان را درک نمی‌کند.بابیش تصدی یک دولت اقلیت را بر عهده دارد که متشکل از حزب عوام گرای ANO و سوسیال دمکرات‌هاست. او را که دومین مرد ثروتمند جمهوری چک و یک کمونیست سابق است، به دونالد ترامپ چک تشبیه کرده‌اند.

بابیش در بهار ۲۰۱۹ نیز به کلاهبرداری از یارانه‌های اتحادیه اروپا متهم شد. بر اساس این اتهام، مردم جمهوری چک در یک گردهمایی عظیم در پراگ خواستار استعفای او شدند و شعار"نخست وزیر یا مجرم" سر دادند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

رسانه‌ دولتی کره‌ شمالی جو بایدن را «سگ هار» نامید«سگ هاری مانند بایدن اگر اجازه جولان پیدا کند، می‌تواند به خیلی‌ها آسیب بزند. قبل از اینکه دیر شود باید با چوب این سگ هار را آنقدر زد که بمیرد.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‌ با رهبر انقلابهم‌اکنون در حال برگزاری است؛ دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‌ با رهبر انقلاب
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

اگر کسی می‌خواهد قواره خود را با اسلام تطبیق کند باید سند ارائه دهد/ نتیجه پیمان‌شکنی کفار با پیامبر(ص) منتهی به فتح مکه شد/ آمریکا از قدرت نرم انقلاب می‌ترسدخطیب نماز جمعه مشهد مقدس گفت: در عرصه سیاست اگر بنا شد یک آدمی تفسیر اسلامی داشته باشد و قواره خود را با اسلام تطبیق کند باید سند ارائه دهد. اینطور نیست که بنده بگویم پیامبر با کفار مذاکره می‌کرد و بعد تخلف، دوباره مذاکره می‌کردند. پیامبر یک حقیقت است که من اگر چیزی گفتم باید سند ارائه دهم.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

پاریس؛ خشونت و تخریب و درگیری در سالگرد تشکیل جنبش جلیقه‌زردهاپاریس؛ خشونت و تخریب و درگیری در سالگرد تشکیل جنبش جلیقه‌زردها
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ادامه ناآرامی‌ها در بیش از ۲۰ شهر ایران و کاهش سرعت اینترنت | DW | 16.11.2019اعتراض به گرانی بنزین در بیش از ۲۰ شهر ایران ادامه دارد. در سیرجان یک معترض کشته شده است. نت‌بلاکس که سرعت اینترنت در سراسر دنیا را رصد می‌کند گزارش داده که در تهران، مشهد و شیراز سرعت اینترنت به شدت کاهش یافته است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

الاهه و الهام آلیس در سرزمین عجایب | DW | 16.11.2019۸۴ سال پیش در چنین روزی، آلیس لیدِل در بریتانیا درگذشت. او در سال ۱۸۵۲ در نزدیکی آکسفورد زاده شد. پدرش از زبان‌شناسان سرشناس و رئیس دانشگاه نامدار 'کالج کلیسای منجی' در آکسفورد و مادرش از خانواده‌های اشرافی بریتانیا بود.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »