ساقی قهرمان، کنش‌گری و ادبیات کوییر

21/09/1400 01:44:00 ب.ظ

ساقی_قهرمان نامی شناخته شده برای جامعه_رنگین‌کمانی ایرانی و بخشی از تاریخ کنشگری اقلیت‌های جنسی ایران است.او امسال جزو ۱۰۰ زن تاثیرگذار بی‌بی‌سی شناخته شد.ساقی،شاعر و نویسنده و از بنیان‌گذاران سازمان دگرباشان جنسی است. اطلاع‌_رسانی گزارش shayagoldoust

۱۰۰ Iranian Queer Organization» (IRQO ۲۰۱۹ «صد زن» نام پروژه‌ای از بی‌بی‌سی است که هر ساله زن تاثیرگذار و‌الهام‌بخش را معرفی می‌کند. در میان زنانی‌ که امسال نام آن‌ها منتشر شده‌ است، نام «ساقی قهرمان» در این لیست دیده می‌شود.

در وبسایت بی‌بی‌سی «ساقی» این طور‌معرفی شده است:

۲۰۱۰ در انتها نیز به نقل از «ساقی قهرمان» آمده است: ۱۹ اما او خود را قبل از هرچیز یک شاعر می‌داند و شاید بهتر است بگوییم یک شاعر‌ دگرباش. او‌ که سال‌ها در کنار نویسندگی‌ و‌ شاعری بخش بزرگی از زندگی خود را به کنشگری اختصاص داده، از احساس خود می‌گوید:

۹۹ او می‌گوید همیشه می‌دانسته فعالیت‌هایش دیده می‌شود. معتقد است شما وقتی کاری انجام می‌دهید که می‌دانید نتیجه‌ خواهد داد، همزمان می‌دانید که اثر خود را خواهد گذاشت و در نهایت نقاط تاثیر‌گذار آن پشت سر شما بر جای خواهد ماند. به گفته او فعالیت‌هایش تاثیر خود را در جامعه بزرگتر‌ و بیرون از جامعه رنگین‌کمانی نیز گذاشته است؛ زیرا این فعالیت را سال‌ها پیش از آنکه رسما در عرصه دگرباشی کنشگری کند و پیش از آن که با هویت دگرباش خود شناخته شود، در انتقاد و اعتراض به سازوکار جنسیت‌زده فرهنگ و قوانین ایرانی در شعر و داستان‌هایی که منتشر کرد، شناخته شده بود. می‌گوید، اما قدردانی معنای دیگری دارد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

بازیگر آمریکایی به دلیل «گزارش دروغ» درباره حمله ناشی از نفرت‌ علیه خود گناهکار شناخته شد▪️جسی_اسمولت، بازیگر پیشین سریال تلویزیونی «امپایر»، پنجشنبه نهم دسامبر به دلیل ارائه «گزارش دروغ» درباره حمله ناشی از نفرت‌ علیه خود مجرم شناخته شد. StopHazaraGenocide StopHazaraGenocid

«یابنده گنج کشتی طلا»؛ تامپسون پس از ۶ سال حبس همچنان زندانی استاین مرد ۶۹ ساله در سال ۱۹۸۸ لاشه کشتی «اس اس سنترال آمریکا» معروف به «کشتی طلا» را که در قرن نوزدهم غرق شده بود پیدا کرد.

بن‌فرحان: هدف از سفر ولی‌عهد تقویت همکاری میان کشورهای خلیج استشاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی گفت که تور خلیجی محمد بن سلمان، ولی‌عهد این کشور با هدف تقویت روند همکاری‌های میان کشورهای عربی خلیج هدف شما اتحاد در مقابل با ایران منتظر موشک ها باشید 🚀🚀🚀🚀🚀 توی یمن غیر مستقیم در جنگ هستیم وای بحالتون مستقیم عمل کنیم .راست حیوون خلیج فارس خلیج فارس حروم زاده خلیج فارس بیناموس خلیج فارس پتیاره خلیج فارس لکاته مادر خلیج فارس پفیوز خلیج فارس مرتیکه دیوث

تولید قدرت برای ما الهام یافته از یک راهبرد نیرومند استسرلشکر سلامی گفت: تولید قدرت برای ما یک عادت نیست بلکه الهام یافته از یک راهبرد نیرومند است و از یک منطق استراتژیک تبعیت می‌کند و کاملاً هدفمند و هوشمندانه این توسعه قدرت اتفاق می‌افتد.

پزشکان آفریقای جنوبی: علایم کرونایی «امیکرون» خفیف‌تر از گونه «دلتا» است🔺 پزشکان آفریقای جنوبی: علایم کرونایی «امیکرون» خفیف‌تر از گونه «دلتا» است ▪️پزشکان می‌گویند مجبور نیستند کسی را به بیمارستان بفرستند چرا که علایم بیماری چندان شدید نیست. ⬇️ بیشتر بخوانید:

شاهد دادگاه حمید نوری: از دیدن کامیون‌های پر از جسد پاهایم می‌لرزید