سازمان انرژی اتمی اوکراین درباره آلودگی رادیواکتیو در چرنوبیل هشدار داد

01/01/1401 05:28 ب.ظ

مقام‌های اوکراینی می‌گویند در پی تصرف چرنوبیل توسط ارتش روسیه، تجهیزات کنترل پرتوهای رادیواکتیو این نیروگاه از کار افتاده است.

مقام‌های اوکراینی می‌گویند در پی تصرف چرنوبیل توسط ارتش روسیه، تجهیزات کنترل پرتوهای رادیواکتیو این نیروگاه از کار افتاده است. مراد طاهباز، از زندانی‌های پرونده فعالان محیط زیستی وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد مراد طاهباز، فعال محیط زیست بریتانیایی-ایرانیِ زندانی در ایران که همراه با نازنین زاغری و انوشه آشوری آزاد نشد، از زندان اوین به هتلی در تهران منتقل شده است.

اما جیسون رضاییان، خبرنگار واشینگتن‌پست زندانی در ایران که سال ۲۰۱۶ مبادله شد، به‌نقل از خانواده طاهباز اعلام کرد که او در اعتصاب غذاست و خانواده‌اش به حضور او در «هتل» اطمینان ندارند. آقای رضاییان که خود مدتی را در بند ۲ الف زندان اوین به سر برده، هم‌چنین به‌کنایه افزود ما «به‌خوبی می‌دانیم وقتی مقامات ایرانی می‌گویند زندانیان در 'سوئیت' هستند، به چه معناست».

ترانه، خواهر آقای طاهباز نیز در گفت‌وگو با روزنامه گاردین ضمن تأکید بر انتقاد قبلی‌اش به دولت بریتانیا در «کوتاهی از پیگیری آزادی او همراه با نازنین زاغری و انوشه آشوری، مرخصی ۴۸ ساعته طاهباز از زندان را تلاش وزارت خارجه بریتانیا «برای حفظ وجهه خود» در این ماجرا توصیف کرد. headtopics.com

با این حال وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده است که همچنان به رایزنی با مقام‌های جمهوری اسلامی در بالاترین سطوح ادامه می‌دهد تا به مراد طاهباز اجازه دهند فوراً به خانه بازگردد.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

کرملین به کشورهای عضو «ناتو» هشدار داد که در اوکراین مداخله نکنندکرملین ضمن هشدار به کشورهای عضو پیمان «ناتو» درباره عدم مداخله در اوکراین، «از کشورهایی که در کی‌یف نفوذ دارند» خواست، اوکراین را وادار کنند تا در این روسیه غلط کرد با تو

تشدید بارش در سه استان شمالی/ از سفرهای غیرضروری خودداری کنیدسازمان هواشناسی ضمن هشدار درباره تشدید بارش در سه استان شمال کشور نسبت به خودداری از سفرهای غیرضروری و لغزندگی جاده‌ها توصیه کرد.

درپی جلوگیری از دسترسی به خدمات درمانی، شکرالله جبلی در زندان جان باختخانواده شکرالله جبلی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-استرالیایی ۸۲ ساله زندانی در ایران که عفو بین‌الملل چند روز پیش درباره وضعیت جسمانی او در زندان هشدار داده بود، جان باخت. یه اخوند هشتاد و دوساله را تو زندان نگه می‌دارید که یه ایرانی را نگه داشتید ؟ این برا شما جان باختن است؟ 🤨 کشتنش‼️ به قتل رسیده‼️ کشتنش‼️ کشتنش‼️ مرد ۷۲ ساله مریض را می اندازند زندان و نمیبرنش دکتر و میکشنشششششششش‼️‼️🤨 💔

بریتانیا: روسیه نتوانست کنترل آسمان اوکراین را به‌دست گیردآژانس اطلاعاتی بریتانیا، گزارش داد که روسیه در کنترل حریم هوایی اوکراین ناکام بوده به همین دلیل از موشک برای بمباران شهرها استفاده می‌کند.این مرکز اطلاعاتی

جانسون برای همبستگی با اوکراینی‌ها به کی‌یف سفر می‌کندبوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، دوشنبه 21 مارس از تمایل خود برای سفری کوتاه به کی‌یف، پایتخت اوکراین، خبر داد.روزنامه بریتانیایی «دیلی‌میل»، دوشنبه در همه دولتها باید با مردم اوکراین همبستگی نمایند این کار بسیار ضروری است..باید پوتین و روسیه را مانند رژیم آخوندی منزوی کرد..تا بفهمند جهان نیاز به صلح دارد نه جنگ.. العربیة جونسون يسافر إلى كييف لإظهار التضامن مع الأوكرانيين اوكرانيا محمود : - شکرا السید جونسون وهذه الشجاعة ... شکرا بریطانیا و عاشت بریطانیا ...

ادامه جنگ در اوکراین؛ ناکامی مسکو در دستیابی به اهداف نظامی و تشدید بحران انسانی🔺ادامه جنگ در اوکراین؛ ناکامی مسکو در دستیابی به اهداف نظامی و تشدید بحران انسانی ▪️در ۲۴مین روز از تهاجم روسیه به اوکراین، زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین هشدار داد هزینه تداوم این تهاجم نسل‌های آینده روسیه را نیز متضرر خواهد کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید: اگر روسیه فعلا پیروز در اوکراین نبوده آمریکا هم پیروز در آن‌ نبوده بازنده اصلی ملت اوکراین و یک‌کشور جنگ زده با ده ها میلیارد دلار خَسارت مالی و جانی میباشد مجموعه ای از اسناد فاش شده توسط واشینگتن پست نشان میدهد تک تک کلمات و تصاویر در صدها فیلم هالیوودی و برنامه های تلویزیونی به دقت توسط مقامات ارشد نظامی پنتاگون مورد بررسی قرار گرفته و تایید می شدند تا بینندگان را در مورد جنگ افغانستان و ...متقاعد کند و حالا هم‌نوبت اوکراین است 🌄 امارات ۲۰۱۲: اسد باید برود امارات ۲۰۲۲: اسد خوش آمد! ((ایران مقتدر )) 👤 ایشی‌خاکی 🇮🇷به کانال توییترـمقاومت بپیوندید:

خبرهای ضد و نقیض در مورد انتقال مراد طاهباز، فعال محیط زیست، از زندان «به هتل»

مراد طاهباز، از زندانی‌های پرونده فعالان محیط زیستی

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد مراد طاهباز، فعال محیط زیست بریتانیایی-ایرانیِ زندانی در ایران که همراه با نازنین زاغری و انوشه آشوری آزاد نشد، از زندان اوین به هتلی در تهران منتقل شده است.

اما جیسون رضاییان، خبرنگار واشینگتن‌پست زندانی در ایران که سال ۲۰۱۶ مبادله شد، به‌نقل از خانواده طاهباز اعلام کرد که او در اعتصاب غذاست و خانواده‌اش به حضور او در «هتل» اطمینان ندارند.

آقای رضاییان که خود مدتی را در بند ۲ الف زندان اوین به سر برده، هم‌چنین به‌کنایه افزود ما «به‌خوبی می‌دانیم وقتی مقامات ایرانی می‌گویند زندانیان در 'سوئیت' هستند، به چه معناست».

ترانه، خواهر آقای طاهباز نیز در گفت‌وگو با روزنامه گاردین ضمن تأکید بر انتقاد قبلی‌اش به دولت بریتانیا در «کوتاهی از پیگیری آزادی او همراه با نازنین زاغری و انوشه آشوری، مرخصی ۴۸ ساعته طاهباز از زندان را تلاش وزارت خارجه بریتانیا «برای حفظ وجهه خود» در این ماجرا توصیف کرد.

با این حال وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده است که همچنان به رایزنی با مقام‌های جمهوری اسلامی در بالاترین سطوح ادامه می‌دهد تا به مراد طاهباز اجازه دهند فوراً به خانه بازگردد.

پیش از این گزارش‌هایی دربارهٔ احتمال آزادی آقای طاهباز به همراه نازنین زاغری و انوشه آشوری منتشر شده بود، ولی به‌نوشته روزنامه گاردین، دولت بریتانیا پیگیری وضعیت او را به آمریکا حواله داد و او پس از ۴۸ ساعت مرخصی به زندان اوین بازگردانده شد.

مراد طاهباز، فعال محیط‌ زیست، به زندان برگردانده شد؛ آمریکا: ایران نقض تعهد کرد

این اقدام دولت بریتانیا در مواجهه با حکومت ایران با واکنش منفی خانواده این زندانی مواجه شد و آن‌ها در گفت‌وگو با گاردین، با اعلام این‌که از میان این سه نفر (زاغری، آشوری و طاهباز) آقای طاهباز تنها کسی است که شناسنامه بریتانیایی دارد، گفتند: «دولت انگلیس به ما خیانت کرده است.»

مراد طاهباز، ۶۶ ساله، یکی از زندانی‌های پرونده فعالان محیط زیستی است که تابعیت سه‌گانه بریتانیا، ایران و آمریکا را دارد و بیش از چهار سال است که در زندان به سر می‌برد.

به‌گفته خانواده آقای طاهباز، مادر ۹۳ ساله او که زندانی شدن پسرش «ضربه وحشتناکی برای او بود و باعث تحلیل رفتن جسم او شد»، روز شنبه ۲۸ اسفند به بیمارستان منتقل شده و «فقط می‌خواهد برای دیدن او زنده بماند».

خواهر آقای طاهباز همچنین با بیان این‌که در ۴۸ ساعت مرخصی او فقط موفق شده برای مدت کوتاهی تصاویر ویدئویی از برادرش ببینید، افزوده است: «به‌سختی او را به‌جا آوردم. چون ۴۰ کیلو وزن کم کرده است. فقط وقتی دستش را تکان داد و لبخند زد، فهمیدم که خودش است.»

مراد طاهباز که متولد لندن است و شهروندی ایران و آمریکا را هم دارد، یکی از بنیان‌گذاران مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» است؛ مؤسسه‌ای که مدیرعامل آن، کاووس سیدامامی، دو هفته پس از بازداشت خود و همکارانش، در زندان اوین جان باخت.

بر اساس رای دادگاه که آبان ۹۸ صادر شد، آقای طاهباز به اتهام «همکاری با آمریکا»، به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

علاوه بر مراد طاهباز، مهران رئوف نیز یک دوتابعیتی دیگر ایرانی-بریتانیایی است که به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» به تحمل ده سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه حبس محکوم شده و از مهرماه ۱۳۹۹ که توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد، در زندان به سر می‌برد.

با استفاده از گزارش‌های گاردین، توئیتر جیسون رضاییان و وب‌سایت رادیو فردا / ر.ش