سازمان ملل وضعیت آموزش کودکان پناهجو را 'اسف‌بار' می‌داند | DW | 30.08.2019

30/08/2019 02:50:00 ب.ظ

یکی از بزرگترین آسیب‌های ترک اجباری زادوبوم و پناهندگی به کشور دیگر را می‌توان در وضعیت آموزشی کودکان پناهجو دید. تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهند که نیمی از کودکان پناهجو از دسترسی به مدرسه و امکانات آموزشی محروم هستند.

پناهجویان

یکی از بزرگترین آسیب‌های ترک اجباری زادوبوم و پناهندگی به کشور دیگر را می‌توان در وضعیت آموزشی کودکان پناهجو دید. تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهند که نیمی از کودکان پناهجو از دسترسی به مدرسه و امکانات آموزشی محروم هستند.

یکی از بزرگترین آسیب‌های ترک اجباری زادوبوم و پناهندگی به کشور دیگر را می‌توان در وضعیت آموزشی کودکان پناهجو دید. تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهند که نیمی از کودکان پناهجو از دسترسی به مدرسه و امکانات آموزشی محروم هستند.

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می‌گوید: «اگر به پناهجویان امکانی برای مجهز شدن به مهارت‌ها و دانایی لازم برای آینده‌شان داده نشود، ما در امر رسیدگی به پناهجویان ناکام می‌مانیم.»بیشتر بخوانید:سازمان ملل برای پیکار در راه حقوق بشر بودجه ندارد 

این مقام مسئول تأکید می‌کند که این وضعیت باید تغییر کند و پیشرفت در این زمینه را به نفع همه می‌داند. گراندی می‌گوید، باید در حوزه آموزش پناهندگان سرمایه‌گذاری کرد و اگر این گام برداشته نشود به اعتقاد او،"باید بهای آن را پرداخت". بهایی که گراندی برای بی‌توجهی به آموزش پناهندگان و ادامه وضع موجود متصور می‌شود،"نسلی از کودکان است که محکوم‌ به وابستگی در زندگی آینده‌شان هستند"؛ نسلی که بدون داشتن کار نمی‌تواند کمکی باشد برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

جزییاتی از بزرگترین قربانگاه کودکان در پرو مشخص شدهدف از قربانی کردن این کودکان در تمدن چیموها پیشکش کردن آن‌ها به خدایان برای کاهش عصبانیت آن‌ها بود.

'بزرگترین گور کودکان قربانی' در پرو پیدا شدباستان شناسان در پرو آنچه را گمان می رود محل بزرگترین مراسم قربانی کردن کودکان در تاریخ باشد را حفاری کرده اند. بقایای ۲۲۷ کودک پنج تا چهارده ساله در نزدیکی شهر ساحلی هوانچاکو در شمال لیما، پایتخت پرو، پیدا شد.

اشتباه کارخانه داروسازی عامل 'پرمویی' کودکان در اسپانیابه دنبال یک اشتباه دارویی در یک شرکت داروسازی، ۱۷ مورد رویش موی غیرطبیعی در میان کودکان در اسپانیا گزارش شده است. ظاهرا داروی درمان ریزش مو با داروی معده اشتباه شده است.

سازمان ملل برای پیکار در راه حقوق بشر بودجه ندارد | DW | 30.08.2019بسیاری از اعضای سازمان ملل سهم تعیین‌شده برای تأمین بودجه این سازمان را پرداخت نکرده‌‌ یا با تأخیر پرداخت می‌کنند. محدودیت مالی گریبانگیر فعالیت‌های کمیساریای عالی حقوق بشر هم شده. آمریکا بزرگترین بدهکار در این حوزه است.

اسرائیل دولت ایران را به پشتیبانی موشکی از حزب‌الله لبنان متهم کرد | DW | 30.08.2019سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که جمهوری اسلامی به حزب‌الله در زمینه ساخت موشک‌های هدایت‌شونده یاری می‌رساند. اسرائیل تجهیز حزب‌الله به موشک‌های با ظرفیت هدایت دقیق را خطری جدی برای امنیت خود اعلام کرده است.

آمریکا یک بانک لبنانی را به اتهام همکاری با حزب‌الله تحریم کرد | DW | 30.08.2019وزارت خزانه‌داری آمریکا 'بانک اعتباری جمال' و شرکت‌های تابعه آن را به اتهام همکاری با حزب‌الله لبنان تحریم کرد. افزون بر آن چهار نفر نیز به اتهام فراهم کردن تسهیلات مالی برای حماس نیز از سوی آمریکا تحریم شده‌اند.

از مجموع ۱ / ۷ میلیون کودکی که مجبور به ترک سرزمین خود شده‌اند، بیش از نیمی از امکانات آموزشی و تحصیل محروم‌اند: تقریبا ۷ / ۳ میلیون کودک و نوجوان پناهجو.Aa گروهی از باستان‌شناسان از بقایای ۲۲۷ کودک قربانی شده طبق آئین مذهبی تمدن باستانی چیمو در سواحل شمالی پرو کنونی پرده برداشتند.Image caption قوم چیمو در جریان آیین دینی قربانی پیشکش می کردند باستان شناسان در پرو آنچه را گمان می رود محل بزرگترین مراسم قربانی کردن کودکان در تاریخ باشد را حفاری کرده اند.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید Science Photo Library Image caption گفته شده که عوارض پرمویی به تدریج از بین خواهد رفت و موهای اضافه خواهد ریخت چندین کودک در اسپانیا در اثر تجویز داروی اشتباه دچار پرمویی شدید و رویش غیرطبیعی مو شبیه به"سندروم گرگینه یا گرگ‌نما" شدند.

به این موضوع در گزارش سالانه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اشاره شده است. فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می‌گوید: «اگر به پناهجویان امکانی برای مجهز شدن به مهارت‌ها و دانایی لازم برای آینده‌شان داده نشود، ما در امر رسیدگی به پناهجویان ناکام می‌مانیم. کاوش‌ها در منطقه هوانچاکو در حدود ۷۰۰ کیلومتری شمال لیما، پایتخت پرو همچنان در حال انجام است.» بیشتر بخوانید: سازمان ملل برای پیکار در راه حقوق بشر بودجه ندارد  این مقام مسئول تأکید می‌کند که این وضعیت باید تغییر کند و پیشرفت در این زمینه را به نفع همه می‌داند. این کشف نزدیک به یک سال پس از آن انجام می شود که بقایای ۲۰۰ کودک قربانی در دو محوطه دیگر این کشور پیدا شد. گراندی می‌گوید، باید در حوزه آموزش پناهندگان سرمایه‌گذاری کرد و اگر این گام برداشته نشود به اعتقاد او،"باید بهای آن را پرداخت". این قربانگاه در یک صخره مشرف به اقیانوس آرام کشف شد که در فاصله کمتر از یک کیلومتری چان چان پایتخت امپراتوری چیمو واقع شده است. بهایی که گراندی برای بی‌توجهی به آموزش پناهندگان و ادامه وضع موجود متصور می‌شود،"نسلی از کودکان است که محکوم‌ به وابستگی در زندگی آینده‌شان هستند"؛ نسلی که بدون داشتن کار نمی‌تواند کمکی باشد برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند..

تنها ۶۳ درصد  بر پایه گزارش سالانه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، در سراسر جهان ۹۱ درصد از تمامی کودکانی که در سنین مدرسه به سر می‌برند، به مراکز آموزشی دسترسی دارند. باستان‌شناسان تاکنون ۲۲۷ بقایای جسد کودکان را کشف کردند که صورت این کودکان رو به اقیانوس است. +. این آمار در مورد کودکان پناهجو به ۶۳ درصد می‌رسد. وضعیت برای کودکانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از دبستان را دارند به مراتب بدتر است. کودکان بین چهار تا ۱۴ سال سن دارند و تاریخ دقیق مرگ آن‌ها هنوز به‌طور دقیق مشخص نشده است اما به قرن پانزدهم برمی‌گردد. در سراس جهان تنها ۸۴ درصد از کودکان به مقاطع بالاتر راه می‌یابند. در میان کودکان پناهجو این آمار به ۲۴ درصد می‌رسد. این کودکان در تمدن چیموها به خدایان پیشکش و قربانی می‌شدند تا به باور چیموها خدایان بر آنان خشمگین نشوند. اولین موارد در ماه ژوئیه گزارش شد و بلافاصله دستور جمع‌آوری این دارو از بازار صادر شده است.

چشم‌انداز برخورداری از تحصیلات عالی، در میان پناهندگان به تنها ۳ درصد می‌رسد؛ ۳ درصد در برابر ۳۷ درصد کودکان در سراسر جهان با شانس دست‌یابی به آموزش عالی. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید بیشتر کودکانی که وضعیت آموزش آنها و دسترسی آنها به امکانات آموزشی"بحرانی" توصیف شده است، در کشورهایی چون اوگاندا، سودان، ترکیه، پاکستان و لبنان هستند. بزرگان این تمدن در آن زمان تصمیم به قربانی کردن کودکان گرفتند تا از این طریق دفع بلا شود. در گزارش اخیر این سازمان حقوق بشری از موفقیت‌هایی هم سخن به میان آمده است. برای نمونه در کشورهایی مانند کنیا، پاکستان و مکزیک، تلاش فراوانی برای شرکت‌ دادن کودکان پناهجو در مدرسه و فعالیت‌های روزانه در مدرسه صورت می‌گیرد. این شهر فاصله اندکی با هوانچاکو دارد جاییکه بقایای ۱۴۰ کودک قربانی دیگر و ۲۰۰ لاما در آوریل ۲۰۱۸ کشف شد. ترکیه  ۷ / ۳ میلیون پناهجو را در خود اسکان داده که یک میلیون نفر از آنها کودکانی در سنین مدرسه هستند. 'دا رو را متوقف کن' آمایا، یک مادر جوان به روزنامه اسپانیایی ال موندو گفت که اوایل سال جاری "وقتی رویش مو روی صورت دختر ۲۲ ماهه‌اش شروع شد او به شدت به وحشت افتاد.

محدودیت مالی و بحران در آموزش کودکان پناهجو فیلیپو گراندی دلیل اصلی بحران آموزشی را کمبود مالی می‌داند. تمدن چیموها ماه پرست بودند و توسط تمدن اینکاها که یک تمدن معروف دیگر در پرو است از شکست خوردند و از بین رفتند. این مسئول فعال در امور بشردوستانه سازمان ملل معتقد است که جامعه جهانی باید منابع مالی بیشتری برای آموزش دختران و پسران در اختیار بگذارد. او آموزش را پیششرط لازم برای پناهندگان جوان جهت ادای سهم اجتماعی و اقتصادی در کشور میزبان میداند. اما کشف قربانگاه کودکان، آن هم در تمدن کمتر شناخته شده چیمو نه تنها در آمریکا بلکه در کل جهان بی‌سابقه است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید دومینیک بارتچ، مسئول آلمانی کمیساریای عالی حقوق بشر در امور پناهندگان، می‌گوید که هرچند وضعیت آلمان در مورد آموزش کودکان پناهجو بسیار خوب است اما باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا  کودکان پناهنده بتوانند، هرچه سریع‌تر به گونه‌ای"عادی در کلاس درس حاضر شوند". کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در پایان سال ۲۰۱۸ شمار پناهجویان در سراسر جهان را حدود ۲۶ میلیون نفر اعلام کرد. این کودک هم از همین شربت معده مصرف می‌کرده است.

در همین زمینه: .