سازمان جهانی بهداشت: کشورها در مسیر غلط مبارزه با کرونا قرار دارند

سازمان جهانی بهداشت: کشورها در مسیر غلط مبارزه با کرونا قرار دارند

14/07/2020 01:12:00 ق.ظ

سازمان جهانی بهداشت: کشورها در مسیر غلط مبارزه با کرونا قرار دارند

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید پیام‌های متناقض از سوی رهبران کشورها، مردم را گمراه و موجب ناکامی در مبارزه با کووید ۱۹ شده است. دکتر تدروس آدهانوم گفته اگر دولت‌ها اقدامات جدی نکند وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا بدتر و بدتر خواهد شد.

کسب و کارهایی که شیوع کرونا برایشان رونق آوردرئیس سازمان جهانی بهداشت چه گفته؟دکتر تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (دبلیو اچ او) روز دوشنبه در جریان کنفرانس خبری خود که در ژنو سوئیس، مقر این نهاد سازمان ملل متحد برگزار می‌شد، گفت که"اظهارت متناقض رهبران جهان" اطمینان عمومی نسبت به تلاش‌ها برای کنترل همه‌گیری را از بین می‌برد.

تصاویر انفجار بیروت از زوایای مختلف؛ قبرس هم لرزید انبار نفت شهران؛ بمب بالقوه در بافت مسکونی | DW | 06.08.2020 فارسی‌اندیش آلمانی‌سرا | DW | 06.08.2020

"این ویروس همچنان به عنوان دشمن شماره یک مردم باقی است، اما اقدامات بسیاری از دولت ها و مردم جهان از درک اهمیت این موضوع حکایت ندارد."دکتر تدروس آدهانوم گفته اقداماتی چون فاصله گیری فیزیکی، شستن دست و زدن ماسک در مکان‌های مورد نیاز،، باید به طور جدی اجرا شود و باید پذیرفت که"بازگشت به نرمال و وضعیت عادی قبل از کرونا، به این زودی‌ها روی نخواهد داد".

"اگر این اصول اولیه رعایت نشوند، فقط یک مسیر برای همه‌گیری کرونا می‌توان متصور شد و آن هم بدتر شدن و بدتر شدن اوضاع" است.دکتر مایک رایان، مدیراجرایی موارد اضطراری سازمان جهانی بهداشت هم گفته برداشتن محدودیت‌ها و لغو قرنطینه‌ها در آمریکای لاتین موجب"شدت گرفتن انتقال ویروس" شده است.

تاکنون در آمریکای لاتین ۱۴۵ هزار مرد بر اثر کووید ۱۹ گزارش شده است اما گمان می‌رود به علت ناکافی بودن تست‌گیری، این آمار به مراتب بالاتر بوده باشد.نیمی از این مرگ‌ها در برزیل روی داده است؛ جایی که ژائیر بولسنارو، رئیس جمهوری راست گرای این کشور به شدت با وضع محدودیت‌ها کرونا و حتی ماسک زدن مخالفت می‌کند.

آقای بولسنارو هفته پیش اعلام کرد که خود او هم به ویروس کرونا مبتلا شده است.دکتر رایان گفته قرنطینه و تعطیلی سراسری پیامدهای اقتصادی بزرگی دارد اما وضع قرنطینه‌های ناحیه‌ای و به ویژه در نواحی که سرایت ویروس شتاب گرفته، برای جلوگیری از سرایت گسترده آن ضروری است.

این مقام دبلیو اچ او به دولت‌ها توصیه کرده که استراتژی‌های قوی و شفافی را وضع کنند که"شهروندان به راحتی آنها را درک کنند و رعایت کردن آنها هم دشوار نباشد."دکتر رایان گفته:"ما باید یاد بگیریم که چه طور با این ویروس زندگی کنیم. انتظار این که واکسنی بتواند این ویروس را ریشه کن کند و این که چنین واکسنی طی چند ماه آینده عرضه خواهد شد، انتظاری غیرواقعی است".

این مقام سازمان جهانی بهداشت همچنین هشدار داده که هنوز به لحاظ علمی معلوم نیست که بهبودی پس از ابتلا به ویروس جدید کرونا به نوعی ایمنی در برابر ان ختم می‌شود و اگر هم چنین اتفاقی افتاد، این ایمنی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.در همین حال، روز دوشنبه، ۱۳ ژوئیه، نتایج یک تحقیق که در دانشگاه کینگ کالج لندن انجام گرفته نشان می‌دهد که ایمنی ایجاد شده در برابر ویروس جدید کرونا می‌تواند عمر کوتاهی داشته باشد.

آلبوم عکس؛ رقابت‌های انتخابی دوچرخه‌سواری دختران در بامیان - BBC News فارسی پنج هزار زخمی در انفجار بیروت؛ قدرت تخریب یک دهم بمب اتمی هیروشیما بود کیهان مدعی دست داشتن آمریکا و اسرائیل در انفجار بیروت شد | DW | 06.08.2020

محققان دانشگاه کینگ کالج لندن ۹۶ نفر را که پس از ابتلا به کووید۱۹ بدن آنها پادتن (آنتی بادی) مقابله با ویروس جدید کرونا را تولید کرده بود زیرنظر گرفتند تا ببینند طی هفته‌ها و ماه‌های پس از بهبودی، تا چه حد ایمنی بدن آنها در برابر ویروس کرونا موثر باقی می‌ماند.

نتایج این تحقیق نشان داده که اگرچه تقریبا همه این شرکت‌کنندگان در بدن خود پادتن قابل رهگیری تولید کرده بودند که قادر بود ویروس جدید کرونا را خنثی یا متوقف کند، سطح این ایمنی و موفقیت پادتن‌ها ظرف سه ماه شروع به تنزل کرد.روز دوشنبه، ۱۳ ژوییه، کارشناسان حاضر در کنفرانس خبری سازمان جهانی بهداشت همچنین گفتند که شواهد نشان می‌دهد کودکان زیر 10 سال در سطح بسیار متوسطی از این ویروس متاثر می‌شوند اما کودکان بالای 10 سال عوارض متوسطی شبیه بزرگسالان از خود نشان می‌دهند.

به گفته این کارشناسان این که کودکان تا چه حد در شیوع ویروس دخالت دارند هم به نظر خیلی کم می‌آید اما هنوز ابعاد دقیق و علت آن مشخص نشده است ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد انفجار بیروت

انفجار بیروت | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی

رویترز: حوثی‌ها با دسترسی سازمان ملل به نفتکش به گل نشسته در سواحل یمن موافقت کردند🔺رویترز: حوثی‌ها با دسترسی سازمان_ملل به نفتکش به گل نشسته در سواحل یمن موافقت کردند ⚡️دو منبع در سازمان ملل می‌گویند حوثی‌ها موافقت کرده‌اند دسترسی به یک نفتکش به گل نشسته در سواحل یمن را، که ممکن است باعث بروز فاجعه زیست محیطی شود، فراهم کنند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل: ترور سردار سلیمانی یک قتل خودسرانه بودگزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه ترورهای غیرقانونی با اشاره به اینکه ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا نقض حقوق بشر به شمار می‌رود تاکید کرد که اگر یک مسئول بلندپایه غربی به این شکل مورد هدف قرار می‌گرفت، کشورش آن را اعلان جنگ تلقی می‌کرد.

باکو: جامعه جهانی اقدامات تحریک‌آمیز ایروان را محکوم کندمسئول سیاست خارجی ریاست جمهوری آذربایجان از جامعه جهانی خواست اقدامات تحریک‌آمیز ارمنستان علیه کشورش را به شدت محکوم کند. - خبرگزاری آناتولی

سازمان هواپیمایی کشوری: شبکه پدافند مجوز پرواز هواپیمای اوکراینی را صادر کرده بوددو نکته مهمی که در این گزارش به عنوان علل اصلی بروز حادثه بر آن تاکید شده، اشتباه در تنظیم موقعیت‌یاب سامانه پدافند موشکی و خطای انسانی ناشی از شلیک بدون دریافت مجوز از سوی مقام ذی‌صلاح است.

استقبال ترکیه از تمدید برنامه کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل به مردم سوریه

برخورد سازمان تاکسیرانی با رانندگان بدون ماسکبرخورد سازمان تاکسیرانی با رانندگان بدون ماسک رئیس اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با تاکید بر لزوم سخت‌گیری در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط سازمان‌های تاکسیرانی و شهرداری‌ها افزود: قطعاً با رانندگان متخلف بدون ماسک برخورد خواهد شد.