سازمان جهانی بهداشت: تضمینی برای تولید واکسن موثر کرونا نیست

تهران- ایرنا- تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری تاکیدکرد؛ واکسن کرونا به تنهایی نمی‌تواند به شیوع کووید-۱۹ پایان دهد و حتی هیچ تضمینی هم برای یک واکسن ایمن و موثر وجود ندارد.

22/08/2020 11:39:00 ق.ظ

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت: در طول تاریخ، شیوع و همه گیری‌ها اقتصاد و جوامع را تغییر داده‌اند. واکسن ابزار اساسی در مبارزه جهانی با ویروس کرونا است، اما این واکسن به تنهایی به نابودی کووید-۱۹ ختم نمی‌شود و هیچ تضمینی هم وجود ندارد

تهران- ایرنا- تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری تاکیدکرد؛ واکسن کرونا به تنهایی نمی‌تواند به شیوع کووید-۱۹ پایان دهد و حتی هیچ تضمینی هم برای یک واکسن ایمن و موثر وجود ندارد.

 «تدروس ادهانوم» دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری در ژنو گفت: در طول تاریخ، شیوع و همه گیری‌ها اقتصاد و جوامع را تغییر داده‌اند. در این راستا واکسن یک ابزار اساسی در مبارزه جهانی با ویروس کرونا است، اما این واکسن به تنهایی به نابودی کووید-۱۹ ختم نمی‌شود و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که دانشمندان بتوانند چنین واکسنی ولید کنند. 

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان

ادهانوم افزود: اما همه گیری کووید-۱۹ انگیزه‌ای تازه برای لزوم تسریع تلاش‌ها در خصوص مقابله با تغییرات اقلیمی ایجاد کرده است. درواقع شیوع ویروس کرونا به ما این امکان را داده تا نگاهی اجمالی به جهان خود، آسمان‌های پاک و رودخانه‌ها داشته باشیم. در ادامه مطلب مندرج در این شبکه خبری آمریکایی آمده است: براساس داده‌های جمع آوری شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، این ویروس تاکنون بیش از ۲۳ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و دستکم جان بالغ بر ۸۰۱ هزار نفر را گرفته است. به گفته سازمان بهداشت جهانی دستکم ۳۰ واکسن بالقوه در حال حاضر در مرحله آزمایش بالینی قرار دارند، اما هیچ تضمینی برای ایمن و کارآمد بودن آن‌ها وجود ندارد. 

اگرچه آزمایشات انسانی در مورد واکسن‌های بالقوه در حال پیشرفت است، با این وجود دانشمندان می‌گویند سؤالات کلیدی بسیاری هنوز در این خصوص باقی مانده است. در حالیکه کووید-۱۹ که در ماه دسامبر (اواخر آذر) کشف شد و تاکنون مقالات و تحقیقات بیشماری در مورد آن تولید شده، دانشمندان هنوز کاملا نمی‌دانند که این ویروس چگونه بر بدن تاثیر می‌گذارد و یا اینکه فرد مبتلا پس از بهبودی تا چه‌اندازه در برابر این ویروس محافظت می‌شود.  headtopics.com

ادهانوم در اوایل ماه جاری گفته بود که هیچ راه حل نهایی برای این ویروس وجود ندارد و ممکن است هرگز هم وجود نداشته باشد. وی در تاریخ ۱۳ مرداد در یک نشست خبری گفته بود؛ رهبران جهان می‌توانند با استفاده از اصول بهداشت عمومی و کنترل بیماری‌ها جلوی شیوع گسترده این ویروس را بگیرند. وی تاکید کرده بود که به آزمایش، معالجه، قرنطینه و ردیابی ناقلان ادمه دهید و تلاش کنید از طریق اطلاع رسانی و توانمندسازی به جوامع یاری رسانید. 

وی دیروز جمعه افزود: هر فرد و خانواده مسئولیت دارند تا سطح انتقال کووید-۱۹ را به صورت محلی درک کنند و بدانند چه کاری می‌توانند برای محافظت از خود و دیگران انجام دهند. دکتر ماریا ون کرکوو Maria Van Kerkhove، رییس بخش بیماری‌های در حال ظهور سازمان بهداشت جهانی نیز گفت که یادگیری نحوه زندگی با این ویروس برای عموم بسیار مهم است. 

ادامه مطلب: خبرگزاری ایرنا »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

ویروس‌کرونا به تخمین سازمان جهانی بهداشت چه مدت دیگر باماست؟ویروس مرگبار کرونا برای نخستین بار ۲۴ آذر ۱۳۹۸ خورشیدی (۱۵ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی) در شهر «ووهان» چین گزارش شد و بتدریج به دیگر کشورها سرایت کرد.

امیدواری سازمان بهداشت جهانی به مهار کرونا تا سال ۲۰۲۲ | DW | 22.08.2020مدیرکل سازمان بهداشت جهانی ابراز امیدواری کرده است که همه‌گیری کووید۱۹ تا کمتر از دو سال دیگر کنترل شود. او با اشاره به همه‌گیری 'آنفلونزای اسپانیایی' در یک قرن پیش گفت، مهار این بیماری هم حدود دو سال طول کشید.

ابراز امیدواری رئیس سازمان بهداشت جهانی به مهار کرونا در کمتر از دو سال آینده - BBC News فارسیهم زمان با ادامه روند افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در بسیاری از کشورها، تدروس گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، ابراز امیدواری کرده است که این همه گیری در ظرف کمتر از دو سال پایان یابد.

رئیس جمهور: تلاش برای ساخت واکسن و پیش خرید از دیگر کشورها در جریان استرئیس جمهور در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا پس از ارائه گزارش روسای کمیته های آموزش و درمان ستاد از روند نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در کنکور سراسری در کشور، از اقدام کمیته درمان و وزارت بهداشت در غربالگری دانش آموزان در برگزاری کنکور، قدردانی کرد.

واکسن کرونای روس‌ها روی ۴۰ هزار نفر آزمایش می‌شودروسیه اعلام کرد که واکسن کروناویروس ساخت خود را به زودی روی ۴۰ هزار نفر آزمایش می‌کند.

ماکرون از احتمال تولید واکسن کرونا طی چند ماه آینده سخن گفتامانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه می گوید که واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» ممکن است به زودی آماده شود واکسن_کرونا جزئیات بیشتر🔽