سازمان جهانی بهداشت: تضمینی برای تولید واکسن موثر کرونا نیست

22/08/2020 11:39:00 ق.ظ

تهران- ایرنا- تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری تاکیدکرد؛ واکسن کرونا به تنهایی نمی‌تواند به شیوع کووید-۱۹ پایان دهد و حتی هیچ تضمینی هم برای یک واکسن ایمن و موثر وجود ندارد.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت: در طول تاریخ، شیوع و همه گیری‌ها اقتصاد و جوامع را تغییر داده‌اند. واکسن ابزار اساسی در مبارزه جهانی با ویروس کرونا است، اما این واکسن به تنهایی به نابودی کووید-۱۹ ختم نمی‌شود و هیچ تضمینی هم وجود ندارد

تهران- ایرنا- تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری تاکیدکرد؛ واکسن کرونا به تنهایی نمی‌تواند به شیوع کووید-۱۹ پایان دهد و حتی هیچ تضمینی هم برای یک واکسن ایمن و موثر وجود ندارد.

 «تدروس ادهانوم» دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری در ژنو گفت: در طول تاریخ، شیوع و همه گیری‌ها اقتصاد و جوامع را تغییر داده‌اند. در این راستا واکسن یک ابزار اساسی در مبارزه جهانی با ویروس کرونا است، اما این واکسن به تنهایی به نابودی کووید-۱۹ ختم نمی‌شود و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که دانشمندان بتوانند چنین واکسنی ولید کنند. 

ادهانوم افزود: اما همه گیری کووید-۱۹ انگیزه‌ای تازه برای لزوم تسریع تلاش‌ها در خصوص مقابله با تغییرات اقلیمی ایجاد کرده است. درواقع شیوع ویروس کرونا به ما این امکان را داده تا نگاهی اجمالی به جهان خود، آسمان‌های پاک و رودخانه‌ها داشته باشیم. در ادامه مطلب مندرج در این شبکه خبری آمریکایی آمده است: براساس داده‌های جمع آوری شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، این ویروس تاکنون بیش از ۲۳ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و دستکم جان بالغ بر ۸۰۱ هزار نفر را گرفته است. به گفته سازمان بهداشت جهانی دستکم ۳۰ واکسن بالقوه در حال حاضر در مرحله آزمایش بالینی قرار دارند، اما هیچ تضمینی برای ایمن و کارآمد بودن آن‌ها وجود ندارد. 

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

ویروس‌کرونا به تخمین سازمان جهانی بهداشت چه مدت دیگر باماست؟ویروس مرگبار کرونا برای نخستین بار ۲۴ آذر ۱۳۹۸ خورشیدی (۱۵ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی) در شهر «ووهان» چین گزارش شد و بتدریج به دیگر کشورها سرایت کرد.

امیدواری سازمان بهداشت جهانی به مهار کرونا تا سال ۲۰۲۲ | DW | 22.08.2020مدیرکل سازمان بهداشت جهانی ابراز امیدواری کرده است که همه‌گیری کووید۱۹ تا کمتر از دو سال دیگر کنترل شود. او با اشاره به همه‌گیری 'آنفلونزای اسپانیایی' در یک قرن پیش گفت، مهار این بیماری هم حدود دو سال طول کشید.

ابراز امیدواری رئیس سازمان بهداشت جهانی به مهار کرونا در کمتر از دو سال آینده - BBC News فارسیهم زمان با ادامه روند افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در بسیاری از کشورها، تدروس گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، ابراز امیدواری کرده است که این همه گیری در ظرف کمتر از دو سال پایان یابد.

رئیس جمهور: تلاش برای ساخت واکسن و پیش خرید از دیگر کشورها در جریان استرئیس جمهور در جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا پس از ارائه گزارش روسای کمیته های آموزش و درمان ستاد از روند نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در کنکور سراسری در کشور، از اقدام کمیته درمان و وزارت بهداشت در غربالگری دانش آموزان در برگزاری کنکور، قدردانی کرد.

واکسن کرونای روس‌ها روی ۴۰ هزار نفر آزمایش می‌شودروسیه اعلام کرد که واکسن کروناویروس ساخت خود را به زودی روی ۴۰ هزار نفر آزمایش می‌کند.

ماکرون از احتمال تولید واکسن کرونا طی چند ماه آینده سخن گفتامانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه می گوید که واکسن بیماری همه گیر «کووید ۱۹» ممکن است به زودی آماده شود واکسن_کرونا جزئیات بیشتر🔽

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از سی ان بی‌سی، سازمان بهداشت جهانی روز گذشته اعلام کرد که رهبران جهان و مردم دنیا باید یاد بگیرند ویروس را مدیریت کنند و در زندگی روزمره خود اصلاحاتی ایجاد کنند تا موارد ابتلا به ویروس کاهش یابد.Aa سوالی که این روزها در ذهن همه است این است که ویروس کرونا چه مدت دیگر با نوع بشر است و روزی که این ویروس از اجتماعات رخت بر می بندد و آرام آرام به فراموشی سپرده می‌شود کی فرا می‌رسد؟ تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۲۱ اوت، در آخرین اظهارنظرهای خود گفت ویروس کرونا همچنان با ماست و در کمتر از دو سال دیگر از جوامع رخت بر خواهد بست.جهان امیدواری سازمان بهداشت جهانی به مهار کرونا تا سال ۲۰۲۲ مدیرکل سازمان بهداشت جهانی ابراز امیدواری کرده است که همه‌گیری کووید۱۹ تا کمتر از دو سال دیگر کنترل شود.دکتر گبریسوس روز جمعه (۲۱ اوت)‌ در ژنو سوییس به خبرنگاران گفت که مهار بیماری آنفلوآنزای اسپانیایی سال ۱۹۱۸ میلادی دو سال طول کشید.

   «تدروس ادهانوم» دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری در ژنو گفت: در طول تاریخ، شیوع و همه گیری‌ها اقتصاد و جوامع را تغییر داده‌اند. در این راستا واکسن یک ابزار اساسی در مبارزه جهانی با ویروس کرونا است، اما این واکسن به تنهایی به نابودی کووید-۱۹ ختم نمی‌شود و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که دانشمندان بتوانند چنین واکسنی ولید کنند. مدیر کل سازمان جهانی بهداشت بهم پیوستگی جوامع در عصر کنونی را یکی از دلیل عمده شیوع ویروس کرونا خواند و همزمان امیدوارنه گفت:« در عین حال ما امروز دانش و تکنولوژی این را داریم تا ویروس کرونا را متوقف کنیم.  ادهانوم افزود: اما همه گیری کووید-۱۹ انگیزه‌ای تازه برای لزوم تسریع تلاش‌ها در خصوص مقابله با تغییرات اقلیمی ایجاد کرده است. او همه‌گیری"آنفلوانزای اسپانیایی" را مورد مشابهی خواند که شیوع آن فوریه ۱۹۱۸ آغاز و آوریل ۱۹۲۰ کنترل شد. درواقع شیوع ویروس کرونا به ما این امکان را داده تا نگاهی اجمالی به جهان خود، آسمان‌های پاک و رودخانه‌ها داشته باشیم. برخی کشورها و نیز نهادهای تحقیقاتی ادعا می‌کنند یا موافق به ساخت واکسن ویروس کرونا شده‌اند و در شرف تولید انبوه آن هستند و یا در مراحل پایانی ساخت آن هستند.  در ادامه مطلب مندرج در این شبکه خبری آمریکایی آمده است: براساس داده‌های جمع آوری شده توسط دانشگاه جان هاپکینز، این ویروس تاکنون بیش از ۲۳ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و دستکم جان بالغ بر ۸۰۱ هزار نفر را گرفته است.» اما به گفته وی، «ما در عین حال فن آوری برای متوقف کردن آن را داریم.

به گفته سازمان بهداشت جهانی دستکم ۳۰ واکسن بالقوه در حال حاضر در مرحله آزمایش بالینی قرار دارند، اما هیچ تضمینی برای ایمن و کارآمد بودن آن‌ها وجود ندارد. هم‌رسانی این مطلب:. روز جمعه موارد جدید ابتلا به کرونا در آلمان هزار و ۴۲۷ مورد اعلام شد که از روز قبل کمتر، اما از میانگین روزانه ماه گذشته بسیار بیشتر بوده است.  اگرچه آزمایشات انسانی در مورد واکسن‌های بالقوه در حال پیشرفت است، با این وجود دانشمندان می‌گویند سؤالات کلیدی بسیاری هنوز در این خصوص باقی مانده است. در حالیکه کووید-۱۹ که در ماه دسامبر (اواخر آذر) کشف شد و تاکنون مقالات و تحقیقات بیشماری در مورد آن تولید شده، دانشمندان هنوز کاملا نمی‌دانند که این ویروس چگونه بر بدن تاثیر می‌گذارد و یا اینکه فرد مبتلا پس از بهبودی تا چه‌اندازه در برابر این ویروس محافظت می‌شود.  ادهانوم در اوایل ماه جاری گفته بود که هیچ راه حل نهایی برای این ویروس وجود ندارد و ممکن است هرگز هم وجود نداشته باشد. آفریقای جنوبی در حال حاضر به لحاظ تعداد مبتلایان پس از آمریکا، برزیل، هند و روسیه در جایگاه پنجم قرار دارد.  وی در تاریخ ۱۳ مرداد در یک نشست خبری گفته بود؛ رهبران جهان می‌توانند با استفاده از اصول بهداشت عمومی و کنترل بیماری‌ها جلوی شیوع گسترده این ویروس را بگیرند. ویروس کرونا تا به حال به مرگ حداقل ۸۰۰ هزار نفر در سراسر جهان منجر شده است.

وی تاکید کرده بود که به آزمایش، معالجه، قرنطینه و ردیابی ناقلان ادمه دهید و تلاش کنید از طریق اطلاع رسانی و توانمندسازی به جوامع یاری رسانید.  وی دیروز جمعه افزود: هر فرد و خانواده مسئولیت دارند تا سطح انتقال کووید-۱۹ را به صورت محلی درک کنند و بدانند چه کاری می‌توانند برای محافظت از خود و دیگران انجام دهند. پیش از این در اسپانیا، تعداد مبتلایان در روز اول ماه مه از مرز سه هزار نفر گذشته بود و پس از آن روند ابتلا نزولی بود.  دکتر ماریا ون کرکوو Maria Van Kerkhove، رییس بخش بیماری‌های در حال ظهور سازمان بهداشت جهانی نیز گفت که یادگیری نحوه زندگی با این ویروس برای عموم بسیار مهم است.  وی خاطرنشان کرد: این امر به سرکوب انتقال، شناسایی موارد و خوشه‌هایی که در حال ظهور هستند کمک می‌کند تا بتوانیم به سرعت آن را از بین ببریم و هر چه بیشتر مرگ و میرها را به حداقل برسانیم. وی افزود: برای انجام چنین کاری ممکن است برخی کشورها دوباره اقدامات گذشته را عملی کنند. به گزارش"تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، طی یک هفته اخیر ۱۲۵ نفر در اسپانیا بر اثر بیماری کووید۱۹ جان سپرده‌اند. همچنین در سایر شهرهای کنیا شماری از پزشکان در اعتراض به فقدان تجهیزات حفاظتی و حقوق‌های معوقه خود دست به اعتصاب زدند.

.