سازمان جهانی بهداشت: هر ۴۰ ثانیه یک نفر خودکشی می‌کند | DW | 10.09.2019

19/06/1398 06:00 ب.ظ

دهم سپتامبر روز پیشگیری از خودکشی است. سازمان جهانی بهداشت و سلامت می‌گوید سالانه ۸۰۰ هزار نفر در دنیا دست به خودکشی می‌زنند اما در بسیاری از کشورها جای اقدام‌های پیشگیرانه خالی است. خودکشی در ایران نرخ صعودی دارد.

دهم سپتامبر روز پیشگیری از خودکشی است. سازمان جهانی بهداشت و سلامت می‌گوید سالانه ۸۰۰ هزار نفر در دنیا دست به خودکشی می‌زنند اما در بسیاری از کشورها جای اقدام‌های پیشگیرانه خالی است. خودکشی در ایران نرخ صعودی دارد. این نهاد اعلام می‌کند که دومین دلیل مرگ نزد افراد ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز، خودکشی است و تنها در تصادفات رانندگی تعداد بیشتری جوان جان خود را از دست می‌دهند.

مدیر سازمان جهانی بهداشت یادآور می‌شود که خودکشی امری است قابل پیشگیری و از دولت‌های کلیه کشورها می‌خواهد در برنامه‌های ملی خودشان، راه‌کارهای امتحان شده را برای تامین سلامت روانی آحاد جامعه در نظر بگیرند.

دسترسی آسان به سلاح گرم یا مواد شیمیایی مهلک مانند سموم نباتی (در ایران قرص برنج)، از عوامل افزایش خودکشی‌های موفق است. سازمان بهداشت جهانی هم‌زمان از دولت‌ها می‌خواهد به خصوص جوان‌ها را از استرس و اضطراب دور نگاه دارند و افراد مستعد خودکشی را با دلسوزی و حوصله تحت مراقبت قرار دهند.

شیب صعودی خودکشی در ایران مدیر برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت ایران می‌گوید آمار خودکشی در سال‌های ۹۴ تا ۹۷ روندی افزایشی داشته است: «تقریبا سالیانه حدود ۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، خودکشی منجر به مرگ داشته‌ایم.» headtopics.com

خبرگزاری ایرنا به نقل از مریم عباسی‌نژاد می‌نویسد: «۷۵ درصد موارد اقدام به خودکشی در گروه سنی ۱۵ تا ۳۴ سال بوده و حدود ۵۰ درصد این موارد متاهل هستند.»

ادامه مطلب:
dw_persian »

سازمان جهانی بهداشت: هر ۴۰ ثانیه یک نفر در جهان بر اثر خودکشی جان می‌بازدآمار سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که بخش زیادی از خودکشی ها در کشورهایی انجام می گیرد که ساکنان آن درآمد کم و متوسط دارند.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

هر ۴۰ ثانیه یک نفر در جهان بر اثر خودکشی می‌میردطبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) هر ۴۰ ثانیه یک نفر بر اثر خودکشی جان می‌بازد شمار افرادی که سالیانه به دلیل خودکشی جان می‌بازند از شمار افرادی که در جنگ کشته می‌شوند،‌ بیشتر است خودکشی در جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله دومین عامل مرگ پس از حوادث جاده‌ای است