سازماندهی جدید نهادها و مقام‌های امنیتی در بلاروس | DW | 04.09.2020

14/06/1399 12:49:00 ب.ظ

رئیس جمهوری بلاروس در واکنش به اعتراضات گسترده در کشورش، مقام‌های امنیتی وفادار به خود را جابه‌جا کرد. این اقدام در آستانه سفر نخست وزیر روسیه به مینسک صورت گرفت.

رئیس جمهوری بلاروس در واکنش به اعتراضات گسترده در کشورش، مقام‌های امنیتی وفادار به خود را جابه‌جا کرد. این اقدام در آستانه سفر نخست وزیر روسیه به مینسک صورت گرفت. الکساندر لوکاشنکو مسئولان سرویس اطلاعاتی و امنیتی "کا گ ب"، شورای امنیت و"کمیته کنترل دولتی" را تغییر داد. رئیس جدید"کا گ ب" ایوان ترتل است که تا تاکنون ریاست"کمیته کنترل دولتی" را به‌عهده داشت. او جانشین والری واکولچیک می‌شود.

به گفته ناظران سیاسی، واکولچیک علاقه‌ای به نزدیکی کشورش با روسیه ندارد، به همین دلیل پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت دستور دستگیری ۳۰ شهروند روس را که گفته شد برای"خرابکاری" به بلاروس رفته‌اند، صادر کرد.

واکولچیک از این پس عضو ارشد هیات رئیسه شورای امنیت خواهد بود و به گفته لوکاشنکو، اکنون می‌تواند فعالیت تمامی سرویس‌های اطلاعاتی بلاروس را هماهنگ کند. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید رئیس جمهور اقتدارگرای بلاروس با اشاره به"تهدیدها و مشکلات" گفت، برای از بین‌بردن مشکلات هماهنگی سرویس‌های اطلاعاتی اهمیت ویژه‌ای دارد. headtopics.com

"مشکل" اصلی دولت بلاروس پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در نهم ماه اوت ایجاد شد. لوکاشنکو خود را با"کسب ۱/ ۸۰ آرا" پیروز انتخابات معرفی کرد اما اپوزیسیون نتایج رسمی را قبول ندارد، به همین دلیل اقدام به اعتراضات گسترده کرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

مرخصی ۹۰۰ پرستار در خراسان رضوی به خاطر ابتلا به کرونا

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 288 نفر رسید

تبدیل مانش به مدیترانه ؛ نجات بیش از پنجاه پناهجو در کانال مانش در دو روز گذشتهنیروهای گارد ساحلی فرانسه نزدیک به شصت پناهجویی که در دو روز چهارشنبه و پنج شنبه قصد عبور از کانال مانش برای ورود به خاک بریتانیا داشتند را در دریا بازداشت کردند.

آمار ابتلا به کرونا در آفریقا به بیش از1 میلیون و 281 هزار نفر رسید

عربستان سعودی ۷ نفر را به جرم حمله به شیعیان به اعدام محکوم کرددر سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ مناطق عمدتا شیعه نشین در شرق پادشاهی عربستان چندین بار مورد حمله قرار گرفت. در مرگ‌بارترین حملات از این دست در ماه مه سال ۲۰۱۵، بیست و یک نفر در یک مسجد شیعیان در استان نفت‌خیز قطیف کشته شدند.

هشدار مقام‌های علوم پزشکی در آستانه پاییز: تخت آی‌سی‌یو نداریمدر حالی که مقام‌های دولت ایران هرگونه کمبود امکانات در بحران کرونا را رد می‌کنند؛‌ مسئولان و مقام‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی درباره کمبود تجهیزات و تخت بیمارستانی هشدار می‌دهند