سازمان ملل نام ترکیه را از «Turkey» به «Türkiye» تغییر داد

12/03/1401 11:46 ق.ظ

با موافقت سازمان ملل املا و تلفظ ترکیه از «Turkey» به «Türkiye» تغییر کرد

سازمان ملل با درخواست دولت ترکیه برای تغییر تلفظ و املای نام این کشور در زبان‌های خارجی موافقت کرد. نام تجاری جدید"Türkiye" اکنون در زبان‌های خارجی جایگزین شده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت که نامه‌ای از مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل دریافت کرده‌اند که در آن درخواست استفاده از"Türkiye' به جای" Turkey"در عرصه بین‌المللی شده است.

این سخنگو گفت: تغییر املای این کشور از لحظه دریافت نامه اجرایی شد. چاووش اوغلو روز سه شنبه از ارسال رسمی این نامه به سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی خبر داد. چاووش اوغلو در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت:"ما همراه با اداره ارتباطات خود در آماده سازی زمینه مناسب برای این امر موفق بوده‌ایم. ما این امکان را برای سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی و کشورها فراهم کرده‌ایم که تغییر نام به"Türkiye' ممکن شود.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

حتی رو املا اسم کشورش تعصب داره اونوقت حکومت ایران، واقعا که

سازمان ملل به درخواست ترکیه املا و تلفظ نام کشور را در زبان‌های خارجی از «Turkey» به «Türkiye» تغییر دادسازمان ملل به درخواست ترکیه املا و تلفظ نام کشور را در زبان‌های خارجی از «Turkey» به «Türkiye» تغییر داد

سازمان بهداشت جهانی درباره بدتر شدن وضعیت همه‌گیری در کره شمالی هشدار دادبا وجود ادعای حکومت کره شمالی مبنی بر بهبود وضعیت کرونا در این کشور، سازمان بهداشت جهانی درباره بدتر شدن وضعیت بیماری در این کشور هشدار داد.

سازمان ایلگا و تاثیر آن بر شرایط جامعه رنگین‌کمانی در دنیا«ایلگای جهانی» انجمن بین‌المللی افراد هم‌جنس‌گرا، دوجنس‌گرا، ترنس‌ و اینترسکس‌، یک فدراسیون متشکل از بیش از هزار و ۷۰۰ سازمان از بیش از ۱۶۰ کشور و منطقه است که برای حقوق بشر جامعه اقلیت‌های_جنسی و جنسیتی فعالیت می‌کنند. اطلاع_رسانی گزارش شایا گلدوست

هشدار سازمان بهداشت جهانی در مورد آثار سوءِ صنعت تنباکو بر محیط زیستسازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه، دهم خرداد، در گزارشی در مورد آثار سوء صنعت کشت توتون و تنباکو بر محیط زیست در سراسر جهان هشدار داد.

سازمان جهانی بهداشت: بیش از 1400 مورد آبله میمون در آفریقا رویت شدسازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که در سال جاری بیش از 1400 مورد آبله میمون در 7 کشور آفریقایی ثبت شده است. - خبرگزاری آناتولی

گزارش سازمان جهانی بهداشت؛ صنایع دخانیات چگونه به جان جنگل‌ها و محیط زیست افتاده‌اند؟سالانه تقریبا چهار و نیم تریلیون فیلتر سیگار اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها، پیاده‌روهای شهری، پارک‌ها، خاک و سواحل را آلوده می‌کند. هر فیلتر ته‌سیگار می‌تواند تا ۱۰۰ لیتر آب را آلوده کند. پول دادن و خریدن سیگاری که فقط سم و ضرر برای جسم آدمها و محیط زیستشان دارد، عینا مشابه رفتن پای صندوقهای رای جمهوری اسلامی است. خریداران هر دو یا درمانده و مستأصل هستند، یا احمق و نادان.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، این نهاد بین المللی اعلام کرد، پس از درخواست آنکارا برای تغییر تلفظ و املای نام کشور «ترکیه» در سازمان ملل متحد،"Türkiye" جایگزین"Turkey" شده است.

نام تجاری جدید"Türkiye" اکنون در زبان‌های خارجی جایگزین شده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت که نامه‌ای از مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه خطاب به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل دریافت کرده‌اند که در آن درخواست استفاده از"Türkiye' به جای" Turkey"در عرصه بین‌المللی شده است.

این سخنگو گفت: تغییر املای این کشور از لحظه دریافت نامه اجرایی شد.

چاووش اوغلو روز سه شنبه از ارسال رسمی این نامه به سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی خبر داد. چاووش اوغلو در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت:"ما همراه با اداره ارتباطات خود در آماده سازی زمینه مناسب برای این امر موفق بوده‌ایم. ما این امکان را برای سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی و کشورها فراهم کرده‌ایم که تغییر نام به"Türkiye' ممکن شود.

او با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: فرایندی که تحت فرمان رئیس‌جمهور اردوغان با هدف افزایش ارزش نام تجاری کشورمان آغاز کرده‌ایم، به پایان می‌رسد. با نامه‌ای که امروز به دبیرکل سازمان ملل ارسال کردیم، نام کشورمان را در زبان‌های خارجی مورد استفاده در این سازمان به‌عنوان «Türkiye» ثبت می‌کنیم.