سازمان تجارت جهانی تعرفه‌های آمریکا علیه چین را با قوانین تجارت جهانی متناقض خواند - BBC News فارسی

16/09/2020 01:10:00 ق.ظ

سازمان تجارت جهانی تعرفه‌های آمریکا علیه چین را با قوانین تجارت جهانی متناقض خواند

سازمان تجارت جهانی تعرفه‌های آمریکا علیه چین را با قوانین تجارت جهانی متناقض خواند

سازمان تجارت جهانی اعلام کرده تعرفه‌هایی که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ بر کالاهای چینی وضع کرد، با قوانین تجارت جهانی «متناقض» است. تعرفه‌هایی که آقای ترامپ وضع کرد، منجر به جنگ اقتصادی دو کشور شده است.

۷ دقیقه پیشمنبع تصویر،Reutersسازمان تجارت جهانی اعلام کرده تعرفه‌هایی که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ بر کالاهای چینی وضع کرد، با قوانین تجارت جهانی «متناقض» است.تعرفه‌هایی که آقای ترامپ وضع کرد، منجر به جنگ اقتصادی دو کشور شده است.این سازمان می‌گوید که ایالات متحده، شواهدی ارائه نکرده که تولید‌کنندگان چینی به دزدی از تکنولوژی‌های آمریکایی می‌پردازند یا کمک‌های دولتی می‌گیرند. آقای ترامپ تعرفه‌های خود را به این دو دلیل بر محصولات چینی وضع می‌کرد.

چینی‌ها از این تصمیم سازمان تجارت جهانی استقبال کرده‌اند.آمریکا اما می‌گوید که جمع‌بندی سازمان تجارت جهانی، نشان می‌دهد این سازمان در مقابله با چین فاقد صلاحیت است.رابرت لایتیزر، مذاکره کننده ارشد اقتصادی دولت آمریکا، گفت که کشورش حق دارد که در مقابل قوانین تجاری غیرعادلانه از خود دفاع کند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

دولت ترامپ: سازمان تجارت جهانی برای مهار چین ناتوان استنماینده تجاری آمریکا تأکید کرد که دولت ترامپ به چین اجازه نمی‌دهد تا از طریق سازمان تجارت جهانی از كارگران، كشاورزان و دامداران آمریكایی سوء‌استفاده کند.

رکورد آمار روزانه جهانی؛ موج تازه ویروس‌ کرونا از راه رسید؟مقامات وزارت بهداشت ایران طی روزهای گذشته نسبت به «موج سوم» شیوع ویروس کرونا هشدار داده بودند.

ادامه محکومیت جهانی اعدام نوید افکاری؛ اتحادیه اروپا اقدام جمهوری اسلامی را غیرانسانی خواندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی: تقاضای جهانی نفت تا سطح سال ۲۰۱۳ کاهش می‌یابدآژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی تقاضای جهانی نفت در ماه‌های باقی‌مانده از سال ۲۰۲۰ را بار دیگر کاهش داد و تاکید کرد که روند بهبود شرایط اقتصادی جهان به دلیل ادامه شیوع ویروس کرونا کندتر از برآوردهای پیشین خواهد بود.

اثر گرمای جهانی و دمای محیط بر سلامت و شیوه زندگی انسان

پوست موز زیر پای قوه قضاییه و  تجارت براندازان؟!مجتبی حسینی، سردبیر اعتمادآنلاین، در یادداشتی نوشت: قطع به یقین جریانی که می‌تواند با انواع و اقسام پوشش و فریب، رفتار دستگاه قضایی ایران را ناعادلانه کند و همین ناعادلانه بودن را به نمایش بگذارد، برانداز است و می‌خواهد یک گام دیگر پروژه براندازی نظام سیاسی ایران را پیش ببرد و برای تحقق این هدف خود، نیاز به مستنداتی قابل قبول برای افکار عمومی همچون اعدام نوید افکاری دارد. براندازان در مقام مدعیان جایگزینی نظام جمهوری اسلامی، فقط به دنبال مخابره مکرر این پیام به مردم هستند که: «نظام سیاسی ایران، همین است و بس!»

سازمان تجارت جهانی تعرفه‌های آمریکا علیه چین را با قوانین تجارت جهانی متناقض خواند ۷ دقیقه پیش منبع تصویر، Reuters سازمان تجارت جهانی اعلام کرده تعرفه‌هایی که دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ بر کالاهای چینی وضع کرد، با قوانین تجارت جهانی «متناقض» است.Aa دولت ترامپ روز سه شنبه با انتقاد شدید از سازمان تجارت جهانی، عملکرد این سازمان را برای مهار شیوه‌های «غیر منصفانه» تجاری چین نادرست ارزیابی کرد.از سوی دیگر مقامات اندونزی نیز در حالی که تنها سه ماه از رفع محدودیت های گسترده در این کشور برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا می گذرد تصمیم گرفته اند تا از روز دوشنبه بخشی از این محدودیت ها را بار دیگر در شهر جاکارتا به اجرا بگذارند.در ادامه موج گسترده جهانی محکومیت اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که اعدام، مجازاتی بیرحمانه و غیرانسانی است و آن اتحادیه در تمام موارد با آن مخالف است.

تعرفه‌هایی که آقای ترامپ وضع کرد، منجر به جنگ اقتصادی دو کشور شده است. این سازمان می‌گوید که ایالات متحده، شواهدی ارائه نکرده که تولید‌کنندگان چینی به دزدی از تکنولوژی‌های آمریکایی می‌پردازند یا کمک‌های دولتی می‌گیرند. این سازمان در بیانیه خود گفته آمریکا نتوانسته است علت وضع تعرفه علیه کالاهای چینی را توجیه کند. آقای ترامپ تعرفه‌های خود را به این دو دلیل بر محصولات چینی وضع می‌کرد. مقامات بریتانیا گردهمایی های بیش از شش نفر را چه در بیرون از منازل و چه در درون خانه ها به استثنای موارد شرکت در مراسم ازدواج و خاکسپاری و حضور در مدارس و محیط های کار ممنوع کرده اند. چینی‌ها از این تصمیم سازمان تجارت جهانی استقبال کرده‌اند. دولت دونالد ترامپ به دنبال اختلاف چین و آمریکا بر سر موضوعاتی چون مالکیت معنوی و انتقال فناوری، بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای چینی وضع کرد. آمریکا اما می‌گوید که جمع‌بندی سازمان تجارت جهانی، نشان می‌دهد این سازمان در مقابله با چین فاقد صلاحیت است. این در حالی است که به گفته یک منبع آگاه، آقای افکاری در بخش بزرگی از زمان بازداشت، بازجویی، و محاکمه‌اش از دسترسی به وکیل محروم بود.

رابرت لایتیزر، مذاکره کننده ارشد اقتصادی دولت آمریکا، گفت که کشورش حق دارد که در مقابل قوانین تجاری غیرعادلانه از خود دفاع کند. نماینده آمریکا همچنین گفت که این گزارش هیچ اثری بر فاز نخست توافق اقتصادی و تجاری میان چین و آمریکا نخواهد داشت. هم‌رسانی این مطلب:. آقای لایتیزر، در گفت: «گزارش هیئت، نشان می‌دهد چیزی که دولت ترامپ چهار سال است می‌گوید حقیقت دارد: سازمان تجارت جهانی در جلوگیری از اقدام‌های زیان‌آور چین در زمینه تکنولوژی کاملا فاقد صلاحیت است.» «با اینکه هیئت بررسی کننده، مدارک ارائه شده توسط آمریکا در زمینه دزدی مالکیت معنوی چین را نقض نکرده است، تصمیم این سازمان نشان می‌دهد که هیچ راهی برای جلوگیری از این اقدام ندارند. با این حال نماینده تجاری آمریکا معتقد است که کشورش اجازه دفاع از خود در برابر شیوه‌های ناعادلانه تجارت را دارد.» بعد از آنکه آمریکا تعرفه‌هایی علیه کالاهای چینی وضع کرد، چین به سازمان تجارت جهانی شکایت برد. تعرفه‌های آمریکا حالا شامل سیصد میلیارد دلار کالا در سال می‌شود.. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز شنبه اجرای حکم اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را یک اقدام خبیثانه و ظالمانه خواند و آن را به شدت محکوم کرد .

در زمان ارائه این شکایت، تعرفه‌ها بر حدود دویست میلیارد کالا وضع شده بود. آمریکا می‌گوید که تعرفه‌های وضع شده در پاسخ به دزدی اطلاعات تکنولوژیک و سیاست‌های اقتصادی ناعادلانه است. اما چین می‌گوید که این تعرفه‌ها قوانین تجاری را زیر پا گذاشته‌اند برای این که بالاتر از تعهدات آمریکاست و فقط به یک کشور متمرکز است. هیئتی که به شکایت چین رسیدگی کرده، این دو ادعا را پذیرفته است. سازمان تجارت جهانی می‌گویند که آمریکا نشان نداده کالاهایی که بر آنها تعرفه وضع کرده به دلیل اقدام‌های چین دچار مشکل شده‌اند. کلی کرفت ضمن ابراز همدردی با خانواده نوید افکاری نوشت: «ما بی‌اعتنایی مداوم و بی‌شرمانه رژیم ایران به جان انسان را محکوم می‌کنیم .

هیئت بررسی کننده شکایت چین همچنین گفته‌ که آمریکا از اقدام‌های تلافی‌جویانه چین شکایت نکرده است و به همین دلیل این هیئت اقدام‌های چین را مورد بررسی قرار نداده است. مهمترین خبرها .