سازمان ملل: با تشديد خشکسالی در شاخ آفریقا ۱۳ میلیون نفر با خطر گرسنگی روبه‌رو هستند

20/11/1400 02:48 ق.ظ

تحت تاثیر خشکسالی بخش‌های زیادی از مزارع کشاورزی نابود شده و تعداد مرگ‌ومیر دام‌ها به شکل «غیرعادی» افزایش یافته است و در نتیجه جمعیت وسیعی از محل سکونت خود کوچ کرده‌اند.

تحت تاثیر خشکسالی بخش‌های زیادی از مزارع کشاورزی نابود شده و تعداد مرگ‌ومیر دام‌ها به شکل «غیرعادی» افزایش یافته است و در نتیجه جمعیت وسیعی از محل سکونت خود کوچ کرده‌اند. سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن اعلام کرد که با ادامه خشکسالی در شاخ آفریقا حدود ۱۳ میلیون نفر در کشورهای کنیا، سومالی و اتیوپی با گرسنگی شدید روبه‌رو هستند.

برنامه جهانی غذا سازمان ملل گفت در سه فصل مکرر، میزان بارندگی ناچیز بوده و خشکسالی اخیر شدیدترین مورد از سال ۱۹۸۱ است.

بر اثر خشکسالی بخش‌های زیادی از مزارع کشاورزی نابود شده و تعداد مرگ‌ومیر دام‌ها به شکل «غیرعادی» افزایش یافته است و در نتیجه جمعیت وسیعی که برای تامین معیشت خود به کشاورزی و دامپروری وابسته‌اند از محل سکونت خود کوچ کرده‌اند.

مایکل دانفورد، مدیر برنامه جهانی غذا در شرق آفریقا گفت پیش‌بینی هواشناسی نشان می‌دهد که کاهش بارندگی در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت. او افزود: «مزارع کشاورزی در حال نابودی است و دام‌ها از بین می‌روند. با تداوم خشکسالی، جمعیتی که با خطر گرسنگی روبرو است در حال افزایش است.» headtopics.com

به گفته او، برای پیشگیری از تکرار قحطی و گرسنگی شدیدی که سال ۲۰۱۱ در سومالی حدود ۲۵۰ هزار قربانی گرفت باید اقدامات بشردوستانه عاجل و گسترده‌ای انجام شود.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

دیدار مکرون با پوتین همزمان با تشدید نگرانی‌ها از حمله روسیه به اوکراینامانوئل مکرون قبل از دیدار با پوتین گفته بود هدف ژئوپولیتیک روسیه به وضوح اوکراین نیست، بلکه مشخص شدن قوانین هم‌زیستی میان روسیه و ناتو است. اخلاق کمونیستا تقریبا یجوره استالین از هرکس خوشش نمیومد ازتوی عکسهاش پاکشون میکرد این یکی از باهرکی حال نمیکنه بایه میز بلند ازش دور میشه سگ زرد برادر شغاله کص زنت فرشید منافی 😂🍆🍆🍆بادمجون بذارم لا کص زنت فرشید کچل جفی 😂 أحلام رجل اسمه محمد قاسم إنذار للأمة المسلمة. تتنبأ أحلامه بمستقبل عظيم للإسلام في العالم. أتباعه يعلنونه الإمام المهدي. هل تعتقد أنه مرشح جيد للمهدي؟

بی‌خبری از «محمد عینی» در سومین هفته از بازداشت توسط اطلاعات رشت

تشدید بحران خشکسالی؛ وزارت نیرو: ۸ میلیون نفر از جمعیت روستایی ایران درگیر «تنش آبی» هستند🔺تشدید بحران خشکسالی؛ وزارت نیرو: ۸ میلیون نفر از جمعیت روستایی ایران درگیر «تنش آبی» هستند ▪️تنش گسترده آبی زندگی ۱۳ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و ۱۵ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار را درگیر خود کرده است. ⬇️ بیشتر بخوانید: حکومت اسلامی برای ساخت بمب وموشک دوتریلیون دلاربه ایران خسارت زده اگرنصف این پول رابرای کشورخرج می کردوآبهای سطحی رامدیریت میکردکشوربه چنین روزی نمی افتادرهبرورئیس جمهورورئیس مجلس ورئیس قوه قضائیه روی هم یه دیپلم سوادندارند. با این وضعیت اسف‌بار، هنوزهم میگن جمعیت باید بیشتر بشه

جلوگیری از نفوذ»، «برخورد با سرشبکه‌های فساد» و «از بین بردن مافیای قاچاق» اولویت دستگاه‌های اطلاعاتی است/ کشف و برخورد با شبکه های فساد اقتصادی، مردم را شادمان و امیدوار می‌کند/ چرخش نگاه مدیران، از «ما می‌توانیم» به «ما نمی‌توانیم» از اهداف عملیاتی جریان نفوذ در کشور استرئیس جمهور دراولین همایش اطلاعاتی سه‌جانبه وزارت اطلاعات،سپاه وفرماندهی انتظامی:«جلوگیری ازنفوذ»، «برخورد با سرشبکه‌های فساد» و «ازبین بردن مافیای قاچاق» اولویت دستگاه‌های اطلاعاتی است/ کشف و برخورد با شبکه‌های فساد اقتصادی، مردم را شادمان و امیدوار می‌کند امیدوارم سربزنگاه ها حاضر باشیم. در زمان روحانی وقتی قطار تصادف کرد و عده ای هم وطن کشته شدند وزیر راه گفت ناراحت نباشید مسافرا بیمه هستن در زمان رئیسی هم وقتی کرونا اوج میگیره وزیر اموزش پرورشش میگه نگران نباشید مدارس بازن اما اگه دانش اموزی از کرونا بمیره ۱۵ م به والدین میدیم رسما یه مش حیوان حکومت میکنن

سید حسن نصرالله: آمریکا از جنگ با ایران می‌ترسد/ پاسخ ایران به اسرائیل شدید خواهد بودسید حسن نصرالله در گفت‌وگو با شبکه العالم اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران قدرت منطقه‌ای بزرگی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت و یا به آسانی با آن جنگید. سیبیلش تازه چرب شده ها ترسو از جنگ واهمه دارد ولی اگر مجبور گردد جنون‌آمیز عمل می‌کند. جنگ‌های آمریکا با ژاپن، ویتنام، افغانستان، عراق را دیدید دنبال مجالس عزا و عروسی می‌گردند. وعده ما از سپیده‌دم ۲۲_بهمن با پرچم_سه_رنگ در میدان_آزادی با شعار مطالبات_ملی و اعتراضات_سراسری جنبش_قرمز اتحاد_ملی این بیچاره قرص هاشو سر وقت نمیخوره که انقدر مزخرف میگه

استقبال گردشگران از سفر با قطار «وان‌گولو اکسپرس»مسافران قطار «وان‌گولو اکسپرس» از تماشای مناظر زیبای منطقه شرق ترکیه در روزهای زمستان لذت می‌برند. - خبرگزاری آناتولی

نسخه چاپی

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن اعلام کرد که با ادامه خشکسالی در شاخ آفریقا حدود ۱۳ میلیون نفر در کشورهای کنیا، سومالی و اتیوپی با گرسنگی شدید روبه‌رو هستند.

برنامه جهانی غذا سازمان ملل گفت در سه فصل مکرر، میزان بارندگی ناچیز بوده و خشکسالی اخیر شدیدترین مورد از سال ۱۹۸۱ است.

بر اثر خشکسالی بخش‌های زیادی از مزارع کشاورزی نابود شده و تعداد مرگ‌ومیر دام‌ها به شکل «غیرعادی» افزایش یافته است و در نتیجه جمعیت وسیعی که برای تامین معیشت خود به کشاورزی و دامپروری وابسته‌اند از محل سکونت خود کوچ کرده‌اند.

مایکل دانفورد، مدیر برنامه جهانی غذا در شرق آفریقا گفت پیش‌بینی هواشناسی نشان می‌دهد که کاهش بارندگی در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.

او افزود: «مزارع کشاورزی در حال نابودی است و دام‌ها از بین می‌روند. با تداوم خشکسالی، جمعیتی که با خطر گرسنگی روبرو است در حال افزایش است.»

به گفته او، برای پیشگیری از تکرار قحطی و گرسنگی شدیدی که سال ۲۰۱۱ در سومالی حدود ۲۵۰ هزار قربانی گرفت باید اقدامات بشردوستانه عاجل و گسترده‌ای انجام شود.

توماس فیری، سخنگوی برنامه جهانی غذا در یک نشست خبری در ژنو مشاهدات خود در سفر اخیرش به شمال شرقی کنیا را تشریح کرد و گفت: «در کنار جاده‌ها می‌توان اجساد تعداد کثیری از دام‌ها را دید که بر اثر گرسنگی تلف شده‌اند. خشکسالی گسترده و بسیار شدید است و به احتمال فراوان ادامه خواهد یافت.»

توزیع مواد غذایی در مناطق خشک سومالی، کنیا و اتیوپی ادامه دارد و تخمین زده می‌شود که در سه ماه اول سال جاری میلادی حدود ۱۳ میلیون نفر از ساکنان این مناطق در معرض قحطی و گرسنگی باشند.

همزمان یونیسف اعلام کرد که در مجموع حدود ۲۰ میلیون نفر از ساکنان این مناطق و بخش‌هایی از اریتره طی شش ماه آینده به آب آشامیدنی و مواد غذایی نیاز دارند.

مدیر یونیسف در شرق آفریقا هشدار داد که کودکان و خانواده‌ها به شدت از این وضعیت آسیب می‌بینند و اگر کمک‌های لازم را دریافت نکنند علاوه بر گرسنگی با خطر شیوع بیماری های مرگبار روبه‌رو خواهند شد.

بر اساس ارزیابی‌های این نهاد، هم‌اکنون حدود ۵.۵ میلیون کودک در این مناطق از گرسنگی رنج می‌برند و از این رقم حدود ۱.۴ میلیون نفر در گرسنگی مفرط زندگی می‌کنند.

محمد فال، مدیر یونیسف در شرق آفریقا روز سه‌شنبه در نشستی خبری در ژنو هشدار داد که اگر خشکسالی ادامه یابد تعداد کودکان گرسنه حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

او افزود: «نیاز به کمک‌های بشردوستانه بسیار جدی و عاجل است. اگر منابع مالی لازم برای توزیع کمک‌های بشردوستانه تامین نشود یک فاجعه بزرگ روی خواهد داد.»

طبق آمارهای برنامه جهانی غذا در حال حاضر حدود ۵.۷ میلیون نفر فقط در جنوب شرقی اتیوپی نیازمند کمک‌های غذایی هستند و حدود نیم میلیون نفر از آنها کودکان خردسال و مادرانی هستند که از گرسنگی مفرط رنج می‌برند.

در سومالی جمعیتی که نیازمند کمک‌های غذایی است حدود ۳.۵ میلیون نفر تخمین زده می‌شود و در صورت تداوم خشکسالی این رقم تا ماه مه ممکن است به ۴.۶ میلیون نفر افزایش یابد.

حدود ۲.۸ میلیون نفر دیگر نیز در شمال و جنوب شرقی کنیا محتاج کمک هستند.

به گفته برنامه جهانی غذا، تامین حداقل نیازهای این جمعیت در شش ماه آینده مستلزم حداقل ۳۲۷ میلیون دلار است.

همزمان یونیسف نیز برای تامین نیازهای اضطراری و نجات جان افرادی که از گرسنگی مفرط رنج می‌برند ۱۲۳ میلیون دلار تقاضای کمک کرده است.

کارشناسان معتقدند دلیل اصلی افزايش وقوع فجایع طبیعی از جمله خشکسالی در شرق آفریقا تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش جو زمین است که قاره آفریقا در مقایسه با سایر بخش‌های جهان در ایجاد آن دخالت چندانی ندارد ولی از پیامدهای آن به شدت رنج می‌برد.رادیو فردا

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.