ساخت مایعی که می‌تواند انرژی خورشید را برای ۱۸ سال ذخیره ‌کند

03/10/2019 06:30:00 ق.ظ

انرژی که هر یک کیلوگرم این مایع تولید می‌کند معادل ۲۵۰ وات ساعت است که دو برابر میزان انرژی باطری خودروهای تسلا است.

سوخت‌های فسیلی, انرژی خورشیدی

انرژی که هر یک کیلوگرم این مایع تولید می‌کند معادل ۲۵۰ وات ساعت است که دو برابر میزان انرژی باطری خودرو های تسلا است.

نکته قابل توجه این است که بر خلاف انرژی ذخیره شده در صفحه‌های خورشیدی، مایع موردنظر (که نام نوربُنادین به آن داده شده) توانایی ذخیره انرژی خورشیدی را تا ۱۸ سال دارد. چنین قابلیتی می‌تواند آن را تبدیل به جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی و هسته‌ای کند.

دکتر موت-پولسون و اعضای تیم تحقیقاتی‌ او مایع نوربُنادین را بر روی پشت‌بام ساختمان فیزیک دانشگاه صنعتی شالمرز به آزمایش گذاشته‌اند. مایع پس از فعال شدن، گرمایی کمی پایین‌تر از نقطه جوش تولید می‌کند که برای کارا بودن در موقعیت‌های مختلف کافی است.مایع نوربُنادین برای اینکه به پتانسیل کامل خود برسد به یک ماده حلّال همچون کبالت نیاز دارد که سمی است. تیم تحقیقاتی در پی آن است تا بتواند کاتالیزور‌های کم خطرتری را برای تبدیل کردن مایع نوربُنادین به حالت فعال خود یعنی کوادریسیکلان بیابد. البته اصلی‌ترین روش فعال کردن نوربُنادین، قرار دادن آن در معرض نور خورشید است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

باطری خودروی تسلا ۱۲۵ وات ساعت است؟ من یک نیسان لیف دارم با ۲۴ کیلو وات باطری

بازپرسی که تلگرام را فیلتر کرد، بازداشت شدبازپرسی که تلگرام را فیلتر کرد، بازداشت شد مجتهدزاده، وکیل دادگستری: بیژن قاسم‌زاده، بازپرس دادسرای فرهنگ‌ و رسانه که قرارهای سنگین و دستور فیلتر تلگرام را صادر کرده بود، بازداشت شد. خب حالا رفع فیلتر میشه؟ این هم اخر عاقبت خایه مال پرستات لیس ج ا این برای اون ورابی ها باید یه درسی بشه ج ا تا بفهمه در خطره شروع به یک سری شو افهای اینچنینی میکنه خوب حالا که فهمیدین یه بیشرف دزد این کار رو کرده از فیلتر درش بیارید و راه یک دزد رو ادامه ندین

بازپرسی که حکم فیلترینگ تلگرام را داده بود، بازداشت شد

جزیره‌ای که ابعاد مشکل زباله پلاستیکی در دریاها را آشکار می‌کندیک جزیره دورافتاده در جنوب اقیانوس اطلس به آشکار کردن ابعاد مشکل حضور زباله پلاستیکی در اقیانوس های زمین کمک کرده است. معلوم شده که حدود ۷۵ درصد بطری های پلاستیکی که با آب به سواحل این جزیره می افتند از آسیا آمده و اکثرا در چین تولید شده اند.

سوالی که افکارعمومی جهان را درگیر کرده است؛ جسد خاشقچی کجاست؟

یافته‌های باستانی در مادآباد تئوری دو قرن سکوت زرین‌کوب را اثبات می‌کند/ شهرداری‌ها محوطه‌هایی که میراث‌فرهنگی اجازه ساخت‌وساز نمی‌دهد را تبدیل به زباله‌دانی می‌کنندنوروز رجبی (سرپرست کاوش در تل‌سبز، تپه مادآباد و مسئول پروژه سد قزل‌داش) معتقد است: از آنجا که در تشکیلات باستان‌شناسی ضعف داریم هر روز شاهد انجام کاوش‌های نجات‌بخشی هستیم که در خوشبینانه‌ترین شرایط نام «کفایت مطالعات باستان‌شناسی» را روی آن گذاشته‌ و آن را رها می‌کنند.

بیانیه سازمان انرژی اتمی درمورد کاهش تعهدات برجامی و تسریع فعالیت‌های هسته‌ایدر پی بیانات قاطعانه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه ' کاهش تعهدات هسته ای که مسئولیت آن بر عهده سازمان انرژی اتمی است، باید همانگونه که دولت اعلام کرده با جدیت کامل و به صورت دقیق و جامع ادامه یابد تا به نتیجه مطلوب برسد و قطعاً هم به نتیجه خواهد رسید'، سازمان انرژی اتمی ایران بیانیه ای صادر کرد. اگه ما واقعا دنبال بمب اتمی نیستیم .ترس غرب از کاهش تعهدات هسته ای ما بیمورده . پس تمام دنیا از بچه پنج ساله تا سالمندان نودساله خلی خوب میدونن ایران بدنبال بمب هسته ایه جدای از اینکه بمب اتم هم حق ماست ولی نفس کار موجب بی اعتمادی دنیا نسبت به ماست نه دروغگویی جزوی از ژن ماشده

دکتر کاسپر موت-پولسون، استاد دانشگاه صنعتی شالمرز و سرپرست تیم تحقیقاتی درباره این‌باره گفت: «مولکول‌های نوربُنادین که ما ساخته‌ایم از لحاظ جذب انرژی خورشیدی، زمان ذخیره و تراکم انرژی از کارایی بالایی برخوردار هستند.به گزارش ایسنا، علی مجتهدزاده در توییتی با اعلام خبر بازداشت بیژن قاسم زاده بازپرس دادسرای فرهنگ‌و رسانه نوشته است که وی در زندان است.«بیژن قاسم‌زاده»، بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه در فضای مجازی که دستور فیلترینگ تلگرام را داده بود، به اتهام «فساد» بازداشت شد.غلبه بر آلودگی پلاستیکی؛ آیا ایران برنامه‌ای دارد؟ بطری های نوشیدنی پلی اتیلن ترفتالات (پی ای تی) شایع ترین نوع زباله با سریع ترین میزان افزایش بود به طوری که میزان آن از دهه ۱۹۸۰ به بعد سالانه ۱۴.

این مولکول‌ها بدون نیاز به مواد عایق می‌توانند انرژی خورشیدی را تا ۱۸ سال یا بیشتر ذخیره کنند.» دکتر موت-پولسون و اعضای تیم تحقیقاتی‌ او مایع نوربُنادین را بر روی پشت‌بام ساختمان فیزیک دانشگاه صنعتی شالمرز به آزمایش گذاشته‌اند. انتهای پیام. مایع پس از فعال شدن، گرمایی کمی پایین‌تر از نقطه جوش تولید می‌کند که برای کارا بودن در موقعیت‌های مختلف کافی است. به گفته سخن‌گوی قوه قضاییه، دو نفر از قضات، یکی شاغل و دیگری که به تازگی بازنشسته شده بود، بازداشت شده‌اند: «پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و ممکن است افراد دیگری هم در جریان بررسی‌ها تحت تعقیب قرار بگیرند. مایع نوربُنادین برای اینکه به پتانسیل کامل خود برسد به یک ماده حلّال همچون کبالت نیاز دارد که سمی است. تیم تحقیقاتی در پی آن است تا بتواند کاتالیزور‌های کم خطرتری را برای تبدیل کردن مایع نوربُنادین به حالت فعال خود یعنی کوادریسیکلان بیابد." او به بی بی سی گفت:"اینها تاریخ خورده اند، نشان شرکت سازنده روی آنها هست و وقتی تولیدکنندگان مختلف را شناختید می توانید پی ببرید از کجا آمده اند.

البته اصلی‌ترین روش فعال کردن نوربُنادین، قرار دادن آن در معرض نور خورشید است. فیلتر تلگرام و بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی پیش از انتخابات سال۱۳۹۶ از جمله این پرونده‌ها هستند. انرژی که هر یک کیلوگرم این مایع تولید می‌کند معادل ۲۵۰ وات ساعت است که دو برابر میزان انرژی باطری خودروهای تسلا است. ایمنی حال سوال این است آیا شما حاضر هستید سوار خودرویی شوید که سوخت آن از انرژی خورشیدی مایعی به نام نوربُنادین تامین می‌شود؟ نوربُنادین در محیط آزمایشگاهی و کنترل شده توانسته‌ نتیجۀ مناسب بدهد اما آیا این مایع برای استفاده روزمره از امنیت کافی برخوردار است؟ عمر انرژیی خورشیدی ذخیره شده در مایع نوربُنادین نیز هنوز از تخمین فراتر نرفته است. چالش در این موارد علمی این است که شما نمی‌دانید چگونه موضوع به مرور زمان تغییر می‌کند و تکامل می‌یابد. خوشبین بودن به این موضوع که راه‌حل جایگزین سوخت‌های فسیلی را یافته‌ایم، آسان است اما واقع‌بینانه آن است که بگوییم نوربُنادین تنها یک گام مثبت به سمت استفاده از منابع طبیعی است که برای نسل‌های آینده باقی خواهد ماند." "ما در حدود یک دهه گذشته شاهد افزایش واقعا زیاد کشتیرانی به خصوص از آمریکای جنوبی به آسیا بوده ایم.

این مایع شاید بتواند در مدت کوتاهی جایگزین سوخت‌های فسیلی شود و سطح تولید کربن را پایین بیاورد اما باید دید تحقیقات و آزمایشات روی نوربُنادین چه چیزی را به ارمغان خواهند آورد. هم‌رسانی این مطلب: .