زیباکلام: خاتمی یا حسن خمینی نمی‌توانند مردم را به پای صندوق‌های رای بکشانند

25/12/1399 12:22 ق.ظ

زیباکلام: اصلاح‌طلبان، خاتمی یا حسن خمینی نمی‌توانند مردم را به صندوق‌های رای بکشانند العربية

در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و فضای سرد حاکم بر این گذار، صادق زیباکلام در این استاد دانشگاه و فعال سیاسی با انتشار یادداشتی در روزنامه «آرمان ملی» یکشنبه 14 مارس 2021 نوشت: «اصلاح‌طلبان گویا اساسا در جامعه ایران زندگی نمی‌کنند و در رویا و خواب و خیال به سر می‌برند.

» او در ادامه ضمن اشاره به بحث ورود حسن خمینی به انتخابات با هدف «شور و نشاط و امید» و تشکیل «دولت ملی» گفت: «شرایط جامعه به نحوی نیست که نگاه خوشبینانه‌ای به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 وجود داشته باشد. لذا اگرشرایط فعلی تغییری نکند و همچنان نارضایتی مردم و قهر آنها از صندوق‌های رای ادامه داشته باشد سید حسن خمینی،جهانگیری، عارف و پزشکیان که سهل است، اگر خود سیدمحمد خاتمی هم بیاید از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان کسی پایصندوق‌های رای نخواهد رفت. یعنی حتی ده درصد از آن 24میلیونی که قریب به 4 سال پیش رفتند و به آقای‌روحانی رایدادند نیز پای صندوق‌های رای نمی‌روند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه «نمی‌توان امیدی به صندوق رای بست و صندوق رای متضمن هیچ تغییر و تحولی نخواهدشد» تصریح کرد «24میلیون در اردیبهشت 96 رای دادند و کوچک‌ترین تغییر و تحولی به وجود نیامد.»

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

فقط زیبا کلاغ ها هستند که میتوانند پیروان احمق خود را پای صندق بیاورند و نکبتی مثل روحانی را از صندق بیرون بکشند

عذرخواهی محمد خاتمی از ملت ایران و 'اگر'های او | DW | 19.03.2021رئیس‌جمهور پیشین ایران در پیام نوروزی خود از مردم عذرخواهی کرد و از حکومتگران خواست، به فکر منافع ملی باشند و راه تعامل با دیگران را هموار سازند. او همچنین آرزو کرد که 'اسلام رحمانی' بر 'اسلام' خشونت‌زا پیروز شود. پفیوز حمال غلط کرد رییس جمهور پیشین گوه خورد، رای بی رای

علی‌رغم تاکیدات رهبری و ابراز نگرانی خاتمی؛ وزارت کشور مانع بزرگ مشارکت حداکثریعلی‌رغم تاکید ویژه مقام معظم رهبری بر مساله مشارکت حداکثری، شاهد ردصلاحیت تعداد قابل توجهی از داوطلبان انتخابات شوراها توسط هیات اجرایی وزارت کشور هستیم.

برخی از اصلاح‌طلبان از آقایان عارف و خاتمی توقع رفتار پوپولیستی و اپوزیسیونی دارند/ جریان اصلاحات از درون ضربه می‌خورد/ اگر روزی احمدی‌نژاد، گزینه نهایی برخی از جریان‌های اصلاح‌طلب شد، تعجب نکنیمبختیار در گفت‌وگو با ایلنا: برخی از اصلاح‌طلبان از آقایان عارف و خاتمی توقع رفتار پوپولیستی و اپوزیسیونی دارند/ جریان اصلاحات از درون ضربه می‌خورد/ اگر روزی احمدی‌نژاد، گزینه نهایی برخی از جریان‌های اصلاح‌طلب شد، تعجب نکنیم

انتخاب خاتمی و احمدی‌نژاد و روحانی مثل بارداری ناخواسته بود/ با پدیده‌های انتخاباتی نمی‌توان مملکت اداره کرد/ فقدان انتخابات در قالب و فضای حزب یعنی همین دولت‌های بی‌برنامه ما!محسن کوهکن، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:انتخاب خاتمی و احمدی‌نژاد و روحانی مثل بارداری ناخواسته بود/ هیچ یک از آقایان نه خاتمی نه احمدی‌نژاد و نه روحانی هیچ برنامه‌ای برای اداره کشور نداشتند اونا همه بارداری ناخواسته بودند امثال خود کوهکن بچه هاش باشه حالا ویار نکنی سقطتش کنی حالا رئیس جمهوری بعد ، با برنامه قبلی کیچه کسانی ا؟ باردار شده ؟

بیاناتی ضمن انتقاد از جریان «اصلاح‌طلبی» عنوان کرد که شرایط جامعه به نحوی نیست که نگاه خوش بینانه‌ای به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه و فعال سیاسی با انتشار یادداشتی در روزنامه «آرمان ملی» یکشنبه 14 مارس 2021 نوشت: «اصلاح‌طلبان گویا اساسا در جامعه ایران زندگی نمی‌کنند و در رویا و خواب و خیال به سر می‌برند.»

او در ادامه ضمن اشاره به بحث ورود حسن خمینی به انتخابات با هدف «شور و نشاط و امید» و تشکیل «دولت ملی» گفت: «شرایط جامعه به نحوی نیست که نگاه خوشبینانه‌ای به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 وجود داشته باشد. لذا اگرشرایط فعلی تغییری نکند و همچنان نارضایتی مردم و قهر آنها از صندوق‌های رای ادامه داشته باشد سید حسن خمینی،جهانگیری، عارف و پزشکیان که سهل است، اگر خود سیدمحمد خاتمی هم بیاید از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان کسی پایصندوق‌های رای نخواهد رفت. یعنی حتی ده درصد از آن 24میلیونی که قریب به 4 سال پیش رفتند و به آقای‌روحانی رایدادند نیز پای صندوق‌های رای نمی‌روند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه «نمی‌توان امیدی به صندوق رای بست و صندوق رای متضمن هیچ تغییر و تحولی نخواهدشد» تصریح کرد «24میلیون در اردیبهشت 96 رای دادند و کوچک‌ترین تغییر و تحولی به وجود نیامد.»

زیباکلام در ادامه گفت: «آیا ما که این‌همه به مردم اصرار کردیم به آقای‌روحانی رای دهید می‌توانیم یک مورد بگوییم که درنتیجه رئیس‌جمهور شدن آقای روحانی این تغییر یا آن تغییر به وجود آمد؟ چه تغییری در سیاست خارجی، سیاست داخلیو رفع حصر به‌وجود آمد؟ پس چرا انتظار داریم که مردم دو مرتبه پای صندوق حاضر شوند؟»

شایان ذکر است که چندی پیش محمد خاتمی رئیس‌جمهوری سابق ایران به مانند چند سال اخیر نامه‌ای بلند به علی خامنه‌ای رهبر ایران نوشت. در این نامه به نقل از منابع نزدیک به اصلاح طلبان حکومتی، خاتمی با اشاره به سوابقانقلابی خود و خانواده‌اش تاکید کرده که او «هیچگاه علیه انقلاب و رهبری و حاکمیت» نبوده است.

خاتمی در این نامه از جایگاه و موقعیت علی خامنه‌ای در محوریت انقلاب سخن گفته و اظهار داشته که اصلاح‌طلباننیروهای وفادار به رهبر و نظام هستند که توان خود را برای حفظ نظام گذاشته‌اند.

در بخش‌های دیگری از نامه، خاتمی با اشاره به مشکلات مهم و عمده ایران از علی خامنه‌ای خواسته که این مسائل دردوره رهبری او حل‌وفصل شوند. خاتمی استدلال کرده: «اگر این مسائل به صورت حل نشده به آینده موکول شود، مشکلاتسختی برای جمهوری اسلامی به جا خواهد گذاشت».

در این فضای سرد انتخاباتی که می‌توان گفت تقریبا هیچ یک از جناح‌ها و تشکل‌های سیاسی در ایران نامزد نهایی خودرا نمی‌شناسد و هیچ کمپینی فعالیت خود را آغاز نکرده است، زیباکلام: اصلاح‌طلبان، خاتمی یا حسن خمینی نمی‌توانند مردم را به صندوق‌های رای بکشانند

دیگر سیاستمدار اصلاح‌طلب ایران نیزپیش‌بینی کرد که مردم در انتخابات 1400 شرکت نمی کنند.

او 12 اوت 2020 در گفت‌وگو با مستقل‌آنلاین از «سرخوردگی سیاسی» در جامعه ایران خبر داد که به گفته او بر روندمشارکت مردم در انتخابات سال 1400 تأثیر منفی می‌گذارد.

معین، تضعیف نهاد انتخابات را به دلیل «رویکرد استصوابی شورای نگهبان و عملکرد ضعیف نمایندگان مردم، دولت،فراگیری فساد مالی و اداری، سست و متزلزل شدن پایگاه اجتماعی قوا و نهادهای منتخب نظام و از دست رفتن مشروعیت و کارآیی آنها» عنوان کرد.