زور نمایندگان موافق چربید؛ کنکور برگزار می‌شود

29/07/2020 08:08:00 ب.ظ

کنکور, مجلس

رقابت حامیان و مخالفان برگزاری کنکور در دوره یازهم مجلس شورای اسلامی به نظر می‌رسد با اعلام نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نفع موافقان برگزاری کنکور ، به خط پایان نزدیک می‌شود. این گزارش را در ایران‌وایر بخوانید👇 اخبار_ایران کرونا کنکور ۹۹

برگزاری یا تعویق کنکور؟ مساله این استمی‌گویدموافقان برگزاری کنکور چه می‌گویند؟: «تعویق کنکور به بهانه سلامت دانشجویان، جز این که در عمل نشدنی است، اتفاقا برای سلامت روح و روان جوانان نیز مخرب و خطرناک است.» قاضی‌زاده هاشمی در بیان دلایل ضرورت برگزاری کنکور به این سه نکته اشاره کرده است: 

حمایت اکانت‌های فیک و تازه تاسیس، نشانه وجود برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی پشت مطالبه تعویق کنکور است.نامه‌ای به «حسن روحانیپیش از او، «محسن پیرهادی»، عضو هیات رییسه مجلس نیز در روز هفتم مرداد دراو تعویق کنکور را ممکن ندانسته است چرا که امنیت روانی داوطلبان را به هم می‌زند. پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی را هم ممکن نمی‌داند به این دلیل که قبلا دانش‌آموزان مطلع نبوده‌اند. معتقد است برگزاری آزمون ۱۳۹۹، هم‌زمان با آزمون ۱۴۰۰ به صلاح نیست چون هم رقابت تشدید می‌شود و هم بسیاری از جوانان مشکل سربازی پیدا می‌کنند و دانشگاه‌های پولی مشکلات مالی پیدا خواهند کرد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

تعویق کنکور به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان استنایب رییس مجلس : *تعویق کنکور به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان است *تعویق کنکور به بهانه سلامت دانشجویان در عمل نشدنی است *حمایت اکانت‌های فیک و تازه تاسیس نشان از وجود برنامه‌‌ریزی و سازماندهی پشت مطالبه تعویق کنکور است

درخواست عضو ستاد کرونا بر 'تعویق' یا 'برگزاری کنکور در فضای باز'درخواست مینو محرز بر 'تعویق' یا 'برگزاری کنکور در فضای باز': با توجه به جهشی که کووید۱۹ داشته قدرت سرایت آن افزایش چشمگیری داشته است اگر خدای نکرده کرونا در کنکور اپیدمی شود، چه اتفاقی می‌افتد. میلیون‌ها نفر درگیر می‌شوند از هر گونه تجمع باید جلوگیری شود

نامه عضو هیئت رئیسه مجلس به وزرای علوم و بهداشت درباره کنکور 99/ بهترین تصمیم تعطیلی آزمون های سراسری است- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimنامه «پیرهادی» عضو هیئت‌رئیسه مجلس به وزرای علوم و بهداشت درباره کنکور ۹۹: بهترین تصمیم در شرایط کنونی، تغییر بسیاری از سیاست‌های فعلی، ازجمله تعطیلی آزمون‌های سراسری با شرکت‌کننده بالاست

نخستین جشنواره سینمایی حضوری عصر کرونا دو ماه دیگر برگزار می‌شود؛ حضور سه فیلم از ایران در «ونیز ۷۷»نخستین جشنواره سینمایی حضوری عصر کرونا دو ماه دیگر برگزار می‌شود؛ حضور سه فیلم از ایران در «ونیز ۷۷» با آغاز شیوع گسترده عامل بیماری کووید ۱۹، جشنواره‌ها، از جمله کن و ترایبکا، برنامه‌های خود را به اینترنت منتقل کرده بودند.

طرح جدید بوندس‌لیگا: مسابقات را با تماشاگر برگزار می‌کنیمسازمان لیگ فوتبال آلمان دوباره با یک طرح جدید برای مقابله با همه‌گیری جهانی کرونا پیش‌قدم شده است. این بار با یک راهنمای مفصل برای برگزاری مسابقات با تماشاچی. هر چند این برنامه پیچیده‌تر از طرح برگزاری بازی بدون تماشاچی است و هنوز مجوزهای لازم را نگرفته است، اما به نظر می‌رسد بوندس‌لیگا در فصل جدید با حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

ثبت بالاترین آمار روزانه جانباختگان کرونا در ایران؛ عزاداری‌های محرم برگزار می‌شوند - BBC News فارسیدر ایران وضعیت شیوع ویروس کرونا به نقطه بحرانی تازه‌ای رسیده‌است. وزارت بهداشت می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته دویست و سی و پنج نفر در اثر ابتلا به این ویروس درگذشته‌اند.

رقابت حامیان و مخالفان برگزاری کنکور در دوره یازهم مجلس شورای اسلامی به نظر می‌رسد با اعلام نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به نفع موافقان برگزاری کنکور، به خط پایان نزدیک می‌شود.به گزارش ایسنا، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «دختر بنده هم امسال مثل باقی فرزندان عزیز جامعه کنکور دارد.به گزارش ایسنا، دکتر مینو محرز در خصوص برگزاری کنکورهای سراسری گفت: به عنوان یک متخصص عفونی در حال حاضر که اوج بیماری در بسیاری از استان ها به ویژه تهران وجود دارد و با توجه به تغییر ماهیت بیماری کووید19 و جهشی که پیدا کرده و قدرت سرایت آن افزایش چشمگیری داشته است، باید اعلام کنم که از هر گونه تجمع باید جلوگیری شود.متن نامه پیرهادی به شرح زیر است: باسمه‌تعالی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ جناب آقای دکتر غلامی؛ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری؛ سلام‌علیکم همان‌طور که استحضار دارید، چند ماه است که مسئله شیوع ویروس کرونا، به دغدغه اول مردم و مسئولان تبدیل‌شده و روند بسیاری از فرآیندهای اقتصادی و اجتماعی را تعلیق کرده و یا تغییر داده است.

به گزارش «ایران‌وایر»، پس از دو ماه مجادله میان موافقان و مخالفان برگزاری کنکور در شرایط شیوع کرونا، «منصور غلامی»، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه هشتم مرداد در جلسه هیات دولت از این وزارت‌خانه جهت برگزاری کنکور سال ۱۳۹۹ با رعایت همه موازین بهداشتی خبر داد؛ اظهار نظری که می‌تواند دال بر اراده دولت جهت برگزاری آزمون‌های سراسری باشد. برگزاری یا تعویق کنکور؟ مساله این است نمایندگان مجلس به دنبال استفاده از شرایط ویژه امسال جهت اجرای طرح لغو کنکور و جذب دانشجو براساس سوابق تحصیلی آن‌ها که پیش‌تر محل بحث بود، نیستند بلکه مساله امروز آن‌ها این است که در شرایط شیوع ویروس کرونا آیا کنکور برگزار شود یا به تعویق بیفتد. ‏تعویق کنکور به بهانه سلامت دانشجویان، جز اینکه در عمل نشدنی است، اتفاقا برای سلامت روح و روان جوانان نیز مخرب و خطرناک است.  «محمدباقر قالیباف»، رییس قوه مقننه روز هفتم مرداد ۱۳۹۹ به «کمیسیون آموزش و تحقیقات» دستور داد تا در جلسه‌ای ویژه، به امکان برگزاری کنکور در این شرایط بپردازند. وی ادامه داد: ما نمی خواهیم به جوانان کوچکترین آسیبی وارد شود اما اگر خدای نکرده این بیماری در این آزمون اپیدمی شود، چه اتفاقی می افتد. حالا «علیرضا منادی سفیدان»، رییس این کمیسیون می‌گوید : «تمام برنامه‌های روز یک‌شنبه آینده کمیسیون را لغو کرده‌ایم تا به بررسی برگزاری یا تعویق کنکور بپردازیم. ‏-تعویق کنکور به دلیل تجمیع متقاضی و افزایش سرسام آور تقاضا، به شدت به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان است.» به گفته منادی سفیدان، اولویت اصلی کمیسیون آموزش، رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی وزارت علوم برای برگزاری آزمون سراسری است: «معتقدیم اگر زیرساخت‌های لازم برای اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی وجود نداشته باشد، نمی‌توان آزمون سراسری را برگزار کرد. الف- ضرورت تأمین امنیت جسمی و روانی داوطلبان یک.

به همین منظور، در جلسه یاد شده از مسوولان مربوطه خواهیم خواست که دقیقاً در این زمینه گزارش‌ها، اطلاعات و هم‌چنین آمادگی خود را اعلام کنند.» انتهای ‌پیام. انتهای پیام. در غیر این صورت، برگزاری آزمون در محیط‌هایی غیر از دستورالعمل‌های بهداشتی که بر آن تاکید دارد، ممکن نخواهد بود.» موافقان برگزاری کنکور چه می‌گویند؟ «امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی»، نایب رییس اول مجلس، مطرح‌ترین موافق برگزاری کنکور در میان نمایندگان مجلس یازدهم است. او روز هفتم مرداد ۱۳۹۹ در توییتی با اشاره به این که دختر او نیز مثل بسیاری از جوانان، امسال برای کنکور آماده می‌شود و به شدت نگران است، نوشت : «تعویق کنکور به بهانه سلامت دانشجویان، جز این که در عمل نشدنی است، اتفاقا برای سلامت روح و روان جوانان نیز مخرب و خطرناک است.» قاضی‌زاده هاشمی در بیان دلایل ضرورت برگزاری کنکور به این سه نکته اشاره کرده است:  این کار در عمل نشدنی است. بنا به برخی پیش‌بینی‌ها، قرار بود فصل تابستان، دوره کاهش چشمگیر بیماری باشد که با توجه به کاهش بسیاری از محدودیت‌ها و عدم اجرای فاصله‌گذاری و طرح‌های جایگزین، اتفاق نیفتاد.

تعویق کنکور به دلیل تجمیع متقاضی و افزایش سرسام‌آور تقاضا، به شدت به سود مافیای کنکور و به ضرر متقاضیان است. حمایت اکانت‌های فیک و تازه تاسیس، نشانه وجود برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی پشت مطالبه تعویق کنکور است. مخالفان برگزاری کنکور؟ «حسینعلی شهریاری»، رییس «کمیسیون بهداشت و درمان» نیز جدی‌ترین مخالف برگزاری کنکور در دوره شیوع کرونا است. او روز هشتم مرداد رسما در نامه‌ای به «حسن روحانی »، رییس‌جمهوری ایران، خواستار تعویق کنکور شده است. در این نامه آمده است: «با توجه به نگرانی جدی دل‌سوزان جامعه پزشکی و داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها، توصیه می‌شود کلیه کنکورهای سراسری زمانی برگزار شوند که بیماری در کل کشور به طور کامل تحت کنترل درآمده باشد. آزمون‌های ورودی دانشگاه و کارشناسی ارشد، با توجه به شرایط سنی داوطلبان که عموماً 18 تا 24 ساله هستند، نگرانی بزرگی برای خانواده‌ها ایجاد کرده است.

زیرا تجربه نشان داده است اجرای پروتکل‌های یکسان با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت کشور نمی‌تواند ضمانت اجرایی داشته باشد و متاسفانه ممکن است شاهد همه‌گیری شدیدتر با مرگ و میر بالا باشیم و کسی نتواند جواب‌گوی ملت باشد.» پیش از او، «محسن پیرهادی»، عضو هیات رییسه مجلس نیز در روز هفتم مرداد در نامه‌ای به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش، پزشکی خواستار تعویق برگزار نشدن کنکور به دلیل در خطر بودن امنیت جانی و روانی داوطلبان شده ولی در عین حال تاکید کرده بود که هیچ راهی جز برگزاری کنکور نیست. او تعویق کنکور را ممکن ندانسته است چرا که امنیت روانی داوطلبان را به هم می‌زند. پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی را هم ممکن نمی‌داند به این دلیل که قبلا دانش‌آموزان مطلع نبوده‌اند. معتقد است برگزاری آزمون ۱۳۹۹، هم‌زمان با آزمون ۱۴۰۰ به صلاح نیست چون هم رقابت تشدید می‌شود و هم بسیاری از جوانان مشکل سربازی پیدا می‌کنند و دانشگاه‌های پولی مشکلات مالی پیدا خواهند کرد. حال سؤال این است که آیا شرایط امروز با سال گذشته قابل‌مقایسه است؟ وقتی از تریبون‌های مختلف اعلام می‌شود که مسئله شیوع کرونا، بزرگ‌ترین بحران بشر پس از جنگ جهانی دوم است، آیا نباید با سازوکارهایی در همان سطح و متناسب با بزرگی و خطر آن، با مسئله روبرو شد و حتی بسیاری از نظامات رایج را کاملاً تغییر داد؟ پنج.

پیرهادی در این نامه خواستار یافتن راه حل دیگری شده است تا بتواند مشکل کنکور ۹۹ را حل کند. تعویق کنکور خواست پارلمان دانش‌آموزی نمایندگان مجلس دانش‌آموزی در نامه‌ای به حسن روحانی ، خواستار برگزار نشدن کنکور سراسری در سال ۱۳۹۹ شده‌اند. در این نامه آمده است: «نمایندگان نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی جمهوری اسلامی ایران با بیان دلایلی که به شرح زیر است، جملگی خواستار لغو تمامی آزمون‌های ورودی اعم از کنکور سراسری هستند: پروتکل‌های بهداشتی تدوین شده جواب‌گوی شرایط فوق بحرانی شیوع کرونا در کشور نیست. روحیه و افکار دانش‌آموزان شدیدا مخدوش شده و این شرایط با وجود اخبار متفاوت که از ماه‌ها پیش دانش‌آموزان را با بلاتکلیفی روبه‌رو کرده بود، تا به امروز ادامه داشته است. با توجه به نگرانی جدی دل‌سوزان جامعه پزشکی و داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها، توصیه می‌شود کلیه کنکورهای سراسری زمانی برگزار شوند که بیماری در کل کشور به‌طور کامل تحت کنترل درآمده باشد. اگر چند هفته فاصله‌گذاری جدی و سیاست‌های سخت‌گیرانه، آن‌طور که در برخی کشورها اعمال می‌شود، در کشور ما پیاده شود، شیوع بیماری تا حدود زیادی کنترل‌شده و بسیاری از روال‌ها قابل انجام و بازسازی خواهد بود.

زیرا تجربه نشان داده اجرای پروتکل‌های یکسان با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت کشور نمی‌تواند ضمانت اجرایی داشته باشد و متأسفانه ممکن است شاهد همه‌گیری شدیدتر با مرگ و میر بالا باشیم و کسی نتواند جواب‌گوی ملت باشد.» با این وجود، با توجه به اعلام آمادگی رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه هیات دولت جهت برگزاری آزمون‌های سراسری سال ۱۳۹۹، به نظر می رسد کنکور برگزار خواهد شد و مخالفت‌ها تاثیری در اراده دولت در برگزاری کنکور ندارند. .