زودیاک؛ پیام مرموز قاتل زنجیره‌ای بعد از ۵۱ سال رمزگشایی شد - BBC News فارسی

23/09/1399 06:34 ق.ظ

زودیاک؛ پیام مرموز قاتل زنجیره‌ای بعد از ۵۱ سال رمزگشایی شد

پلیس فدرال آمریکا تایید کرده که رمزگشایان توانسته اند یک پیام مرموز ۳۴۰ کاراکتری را ۵۱ سال پس از آن که ادعا شده قاتل زنجیره‌ای معروف به "زودیاک" آن را به روزنامه سانفرانسیسکو کرونیکل فرستاده بود، بگشایند.

این قاتل که هرگز دستگیر نشد، در اواخر دهه ۱۹۶۰ پنج نفر را با ضربات چاقو و تیراندازی به قتل رساند و باعث وحشت در خلیج سانفرانسیسکو شد.کد این پیام به زبان رمز توسط سه نفر از کشورهای آمریکا، بلژیک و استرالیا باز شد.

در این پیام رمزگشایی شده بدون اشاره به هویت قاتل گفته شده: "امیدوارم که تلاش برای گرفتن من برایتان سرگرم کننده باشد. من از اتاق گاز نمی‌ترسم، این مرا زودتر به بهشت می‌فرستد چرا که من الان برده کافی دارم که برایم کار کنند. headtopics.com

در ویدیویی که در یوتیوب منتشر شده، دیوید اورانچاک، طراح وب می‌گوید که به همراه سام بلیک، ریاضیدان استرالیایی و یارل وان ایکه، مهندس نرم افزار در شکستن کد از بلژیک توانسته‌اند این پیام را رمزگشایی کنند.

در این پیام که آقای اورانچاک آن را "بیشتر شبیه همان چیزهای بی‌معنی مورد توجه زودیاک" توصیف کرده، ردیف‌هایی از حروف بزرگ و نمادها دیده می‌شود. این تیم رمزگشا که از خلاقیت و نرم افزار برای دست یافتن به کد این پیام استفاده کرده، تلاش‌های خود را وقف قربانیان و بستگانشان کردند.روزنامه سانفرانسیسکو کرونیکل گفته که این اولین پیام رمزگذاری شده‌ای نیست که به این قاتل نسبت داده می‌شود. دو پیام دیگر هست که باید رمزگشایی شوند که یکی از آن‌ها ممکن است حاوی نام قاتل باشد. headtopics.com

ادامه مطلب:
bbcpersian »