زن‌کشی در ترکیه؛ پناه‌جوی ایرانی دوست دختر سابقش را خفه کرد

22/10/1399 04:33 ب.ظ

شامگاه شنبه ۲۰ دی پیکر بی‌جان یک زن ۲۲ ساله به نام «آلینا یورتکوله‌سی» که در شهر دنیزلی ترکیه در آپارتمان خود به تنهایی زندگی می‌کرد، پیدا شد. متهم به قتل مرد جوانی به نام شایان و از پناه‌جویان ایرانی است.جزییات بیشتر در گزارش DehkordiMaryam زن_کشی

شامگاه شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ در محله «یونس امره» شهر دنیزلی پیکر بی‌جان یک زن ۲۲ ساله به نام «آلینا یورتکوله‌سی» که دانشجوی رشته تاریخ در دانشکده فن و ادبیات دانشگاه «پاموک کاله» بود و در آپارتمان خود به تنهایی زندگی می‌کرد، پیدا شد.خانواده و دوستان این زن جوان پس از بی‌پاسخ ماندن تماس‌های تلفنی به پلیس این شهر در مورد بی‌خبری از اوو پلیس با مراجعه به آدرس و شکستن در آپارتمان او را در حالی که در تختخوابش بی‌حرکت دراز کشیده بود، یافت.

اکیپ‌های تجسس و بازبینی با تحقیق در محل و مشاهده فیلم دوربین‌های مداربسته اطراف آپارتمان محل سکونت آلینا، متوجه رفت و آمد مرد جوان بلندبالایی با خال‌کوبی‌ روی ساعد دست‌ها و گردن شدند که در ساعت‌ تقریبی وقوع جنایت به آپارتمان مذکور وارد شده بود.

خال‌کوبی بزرگ روی گردن فرد شناسایی‌شده در دوربین‌های مداربسته با شایان مطابقت داشت.

ادامه مطلب:
iranwire »

DehkordiMaryam جمهوری اسلامی ریده تو مغز آدم‌ها این دیگه اسمش شستشویی مغزی نیست. ننگ و نفرت بر اسلام و اسلامگرایی. DehkordiMaryam متاسفانه تعداد زیادی از ایرانی‌هایی لابلای پناهجویان واقعی وارد کشورهای غریبه شدن کسایی هستن که واقعا خطرناک و خلافکار بودن تو ایران و نهایتا اگر ایران بودن فیلم دعواهاشون با قمه رو میدیدیم ولی الان بدون سابقه و اینا مجرم بالقوه هستن. خیلیاشونم معتادان. پدرش راش نمیده رفته خارج..

ایرانی‌ها در صدر خریداران خارجی خانه در ترکیه در سال 2020اتباع ایرانی با خرید بیش از 7 هزار واحد مسکن جایگاه نخست خریداران خارجی مسکن در سال 2020 در ترکیه را به خود اختصاص دادند. - خبرگزاری آناتولی

ایرانی‌ها در صدر خریداران خارجی خانه در ترکیه در ماه فوریهاتباع ایرانی با خرید 477 واحد مسکونی در ماه فوریه جایگاه نخست خریداران خارجی مسکن در ترکیه را به خود اختصاص دادند. - خبرگزاری آناتولی سلام وقتتون بخیر خوشحال میشم برای اشنایی بیشتر با قوانین و مشکلات اپارتمان نشینی پیج هومتیک رو دنبال و لایک کنین homtick هومتیک اپلیکیشن همیشه رایگان در حوزه مدیریت ساختمان هستش

تامین غذای روزانه 20 هزار پناهجوی آراکانی در بنگلادش توسط ترکیهآژانس همکاری و هماهنگی ترکیه «تیکا» برای حدود 20 هزار مسلمان آراکانی در بنگلادش، روزانه غذای گرم تهیه خواهد کرد. - خبرگزاری آناتولی

وکیل ۴ پناه‌جوی بازداشتی در ترکیه: روند بازداشت و حکم اخراج آن‌ها غیرقانونی است

وزیر بهداشت ترکیه: آمار مبتلایان به انواع جهش‌یافته کرونا در ترکیه افزایش می‌یابدوزیر‌بهداشت‌ترکیه: آمار مبتلایان به انواع جهش‌یافته کرونا در ترکیه افزایش می‌یابد کوجا: تاکنون 2.8 دوز واکسن کرونای فایزر-بایون‌تک وارد ترکیه شده است. این تعداد تا 7 الی 10 روز آینده به 4.5 میلیون دوز خواهد رسید

شامگاه شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ در محله «یونس امره» شهر دنیزلی پیکر بی‌جان یک زن ۲۲ ساله به نام «آلینا یورتکوله‌سی» که دانشجوی رشته تاریخ در دانشکده فن و ادبیات دانشگاه «پاموک کاله» بود و در آپارتمان خود به تنهایی زندگی می‌کرد، پیدا شد.خانواده و دوستان این زن جوان پس از بی‌پاسخ ماندن تماس‌های تلفنی به پلیس این شهر در مورد بی‌خبری از اوو پلیس با مراجعه به آدرس و شکستن در آپارتمان او را در حالی که در تختخوابش بی‌حرکت دراز کشیده بود، یافت.

اکیپ پلیس اعزام شده در بازرسی‌های اولیه از جسد این زن جوان متوجه آثار ضربه در بدن، مشکلات فیزیکی یا به هم‌ریختگی در محل نشدند. به همین دلیل پیکر بی‌جان او را برای تشخیص علت مرگ به پزشکی قانونی منتقل کردند. پزشکی قانونی آثار کبودی و فشار ناشی از انگشتان دست در ناحیه گلو و گردن این زن جوان را تشخیص داد و از همین زمان احتمال قتل او را مطرح کرد.

اکیپ‌های تجسس و بازبینی با تحقیق در محل و مشاهده فیلم دوربین‌های مداربسته اطراف آپارتمان محل سکونت آلینا، متوجه رفت و آمد مرد جوان بلندبالایی با خال‌کوبی‌ روی ساعد دست‌ها و گردن شدند که در ساعت‌ تقریبی وقوع جنایت به آپارتمان مذکور وارد شده بود.

یکی از پناه‌جویان ساکن شهر دنیزلی که در نزدیکی آپارتمان محل وقوع حادثه سکونت دارد به «ایران وایر» می‌گوید: «روزهای آخر هفته در شهرهای ترکیه محدودیت رفت و آمد برقرار است. غروب روز شنبه یکی از دوستان ما تماس گرفت و گفت نمی‌دانم چه خبر شده که چند اکیپ پلیس به ساختمان ما آمده و دارند مدارک اقامت و کارت شناسایی تک‌تک ساکنان در واحدهای همه طبقات را کنترل می‌کنند. ما فکر کردیم به خاطر قرنطینه و محدودیت‌های رفت و آمد است یا ارتباطی به تخلف‌های اقامتی از سوی افراد غیرشهروند دارد اما روز یکشنبه متوجه شدیم قتل در آپارتمان آن‌ها اتفاق افتاده است.»نوشته‌اند اکیپ های تجسس دفتر مرکزی دایره جنایی، در میان فهرست افرادی که با این زن جوان در ارتباط بودند یک مرد ایرانی به نام «شایان» را شناسایی می‌کنند که مشخصات ظاهری‌اش با تصاویر رویت‌شده در دوربین‌های مداربسته مطابقت داشت.

خال‌کوبی بزرگ روی گردن فرد شناسایی‌شده در دوربین‌های مداربسته با شایان مطابقت داشت.

شایان ۲۵ ساله و یکی از ایرانیان پناه‌جو در شهر دنیزلی ترکیه است. او بلافاصله بازداشت و به اداره امنیت شهر دنیزلی منتقل شد. شایان در ساعات اولیه بازجویی اعتراف کرد که پیش از این برای مدتی با آلینا ارتباطی عاشقانه داشته اما چندی پیش بین آن‌ها قهر و درگیری به‌وجود آمده است.روز حادثه این مرد جوان با پیشنهاد اینکه دوباره با آلینا به رابطه برگردند، به ملاقات او رفت؛ اما با مخالفت آلینا مواجه شده و دوباره مشاجره میان آن‌ها بالا گرفت.

آن‌گونه که در اعترافات این مرد جوان آمده او در حین عصبانیت گلوی آلینا را برای زمانی طولانی فشار داد و او را به قتل رساند. شایان در عین حال گفته است موقع خروج از محل با پوشیدن ماسک، کلاه مخصوص اسکی و پوشیدن دستکش سعی کرده هویت خود را در ضبط احتمالی تصویر توسط دوربین‌های مداربسته مخفی کند. اعترافی که برای پلیس این ذهنیت را ایجاد کرده است که او به نوعی با انگیزه قبلی برای قتل اقدام کرده است.حالا پناه‌جویان ترکیه در بهت و ناباوری به سر می‌برند. هم به دلیل اینکه برخی از آن‌ها شایان را از نزدیک می‌شناخته و او را دیده بودند؛ و هم به دلیل کشته شدن زنی جوان توسط یک ایرانی که می‌تواند حضور آن‌ها در شهر دنیزلی را با مشکلاتی مواجه کند.

پناه‌جویی که درباره این اتفاق با ایران‌وایر گفتگو کرد، بر این باور است که بعد از این، شرایط زندگی تا مدتی نه فقط برای پناهجویان بلکه برای همه خارجی‌های ساکن دنیزلی دشوارتر خواهد بود: «ببینید مرور خبرها در رسانه‌های ترکیه نشان می‌دهد که خیلی روی پناه‌جو بودن فردی که به اتهام قتل دستگیر شده تاکید نداشته‌اند؛ اما همین که گفته شده او خارجی است یعنی شرایط تا مدتی برای همه خارجی‌ها دشوارتر خواهد شد.»

شهر دنیزلی با جمعیتی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر در جنوب غربی ترکیه قرار دارد. بخش زیادی از ایرانیان مقیم ترکیه از جمله پناهندگان ایرانی تحت حمایت سازمان ملل و اداره مهاجرت ترکیه در این شهر اسکان دارند.

یکی از آن‌ها می‌گوید رفتار و برخورد با پناه‌جویان در ترکیه نسبت به بافت فرهنگی و اجتماعی در هر شهر با شهر دیگر تفاوت‌هایی دارد اما مردم ترکیه به طور کلی آدم‌های مهربانی هستند: « واقعیت این است که تا حدی اگر رفتارشان بعد از این حادثه تغییر کند، من شخصا به آن‌ها حق می‌دهم. این اتفاق ممکن بود توسط هر کس دیگری هم رخ بدهد. کما اینکه در ترکیه به کرات زنانی توسط مردان نزدیک به آن‌ها کشته شده‌اند. یا ممکن بود این اتفاق برعکس باشد مثلا زن جوان ایرانی به دست یک مرد شهروند ترکیه کشته شود که نمونه‌اش هم پیش آمده است. اما معمولا وقتی یک سوی جنایت یا جرمی به مهاجران و افراد غیربومی در یک جغرافیا برسد، ناخودآگاه تفکرات ضدمهاجرتی را تقویت می‌کند و به افرادی که با این طرز فکر زندگی می‌کنند، فرصت می‌دهد که درباره‌اش به جای اینکه در دلشان فکر کنند، بلند حرف بزنند.»

جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان در ترکیه به طور کلی نسبت به جرایمی که علیه زنان رخ می‌دهد واکنش‌های گسترده نشان می‌دهند.» دختر ۱۳ساله اهل تالش که در خواب با ضربه داس پدرش به قتل رسید، زن جوانی نیز در ترکیه به شکلی فجیع و به دست دوست پسر سابقش کشته شد.» دانشجوی سال آخر رشته اقتصاد در دانشگاه «موغله» بود و خودش را برای امتحان نهایی کارشناسی ارشد آماده می‌کرد. خانواده‌اش خبر ناپدید شدن او را به پلیس اطلاع دادند و پنج روز بعد جنازه نیم‌سوخته او در بشکه‌ای که با بتون پر شده بود در دل یک جنگل پیدا شد. این اتفاق موجی از اعتراضات را در ترکیه به دنبال داشت. معترضان بر این باور بودند که با بی‌توجهی به اجرای کامل و دقیق کنوانسیون استانبول پایه‌های مردسالاری در جامعه ترکیه را تقویت می‌کند.

کنوانسیون «پیشگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی» معروف به «کنوانسیون استانبول» یک معاهده جامعِ حقوقی برای پیشگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان است که بر اساس آن دولت ترکیه موظف شده تا با اتخاذ رویکردی جامع در قبال اشکال گوناگون خشونت علیه زنان و جرم‌انگاری آن‌ها و تعمیم و توسعه دامنه تعهدات خود در برابر حفاظت از آن‌ها در هر شرایطی از جمله زنان مهاجر و جنگ‌زده، زمینه‌های حذف خشونت علیه زنان و دختران را از میان بردارد.

پناه‌جوی ایرانی متهم به قتل آلینای جوان حالا در بازداشت اداره امنیت و به انتظار ارجاع پرونده به دادگاه است. اهالی دنیزلی با اندوه و خشم توامان اخبار مربوط به این زن‌کشی را دنبال می‌کنند و پناه‌جویان، بی‌پناه‌تر از همیشه، در انتظار اثراتی هستند که این خبر بر زندگی‌های نه چندان آسان آن‌ها در این شهر خواهد گذاشت.