زن ستیزی در زندان، سالن ملاقات یا موقع تفتیش منزل

17/12/1400 10:42:00 ب.ظ

شاید زنان زندانی یا وابستگان زندانیان، بخش بزرگی از جمعیت زنان ایران نباشند اما باری که به دوش می‌کشند، سنگین و طاقت‌فرسا است؛ باری مملو از تحقیرهای جنسیتی و نادیده انگاشتن حقوق اولیه انسانی. ۸مارس_روزجهانی_زن شهروند‌خبرنگار

در این مطلب نگاه کوتاهی می‌اندازیم به زنانی که روزگارشان با نام زندان گره خورده است. زن بودن به خودی خود عامل مهمی برای نابرابری است و تبعیض مضاعف وقتی رخ می‌دهد که شما جزو اقلیتی از جامعه زنان باشید؛ اقلیتی هم‌چون زنان زندانی عقیدتی و سیاسی.

می‌گوید او روایت تعرض جنسی به زنی که هم سلولش بود را هم بازگو کرده است: «با یک زن که با اتهامات اقتصادی بازداشت شده بود، هم‌سلولی بودم. او را به شدت آزار داده بودند. بازجو سینه‌های او را لمس کرده بود و این خانم به همین دلیل دچار مشکل اعصاب و روان شده بود.»

مهر ۱۳۹۸، زمانی که مادر ۷۵ ساله‌ «کامران درویشی» برای ملاقات حضوری با فرزندش راهی زندان اورمیه شده بود، از سوی ماموران زندان به شدت مورد ضرب و شتم «فرنگیس مظلوم»، مادر سهیل عربی که به دلیل پی‌گیری وضعیت فرزند زندانی‌ خود چندین بار بازداشت شده و بعدها از سوی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب، به اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت» و «تبلیغ علیه نظام»، در یک پرونده به شش سال و در پرونده دیگری به یک سال و شش ماه حبس محکوم شده است، به شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» می‌گوید به عنوان مادر یک زندانی، در این مسیر رنج بسیاری کشیده است: «زمانی که برای دادگاه‌های سهیل مراجعه می‌کردم، زیاد می‌شد که صرفا به دلیل زن بودن و جنسیتم آزار دیدم و تحقیر شدم. من تا جایی که در توانم بوده، در مقابل این توهین‌ها ایستادگی کرده‌ام.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

ولادیمیر پوتین: روسیه در ماه ژوئیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس مستقر خواهد کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس در ماه آینده میلادی خبر داده است. امری که ناظران آن را تازه‌ترین دور از بالا گرفتن تنش‌ها میان مسکو و ناتو ارزیابی کرده‌اند. ادامه مطلب >>