زن ستیزی در زندان، سالن ملاقات یا موقع تفتیش منزل

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 96 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 42%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

شاید زنان زندانی یا وابستگان زندانیان، بخش بزرگی از جمعیت زنان ایران نباشند اما باری که به دوش می‌کشند، سنگین و طاقت‌فرسا است؛ باری مملو از تحقیرهای جنسیتی و نادیده انگاشتن حقوق اولیه انسانی. ۸مارس_روزجهانی_زن شهروند‌خبرنگار

«روز زن» بیش از آن که گوشزد نوشته شده در هر تقویم سالانه باشد، روز یادآوری و بازخوانی تلخ‌کامی‌ها و شادکامی‌های زنان هر جامعه هم هست. گروه کوچکی از آن‌ها، زنانی هستند که روزمرگی‌ها و دغدعه‌هایشان با نام زندان گره خورده‌اند.

«نرگس محمدی»، زندانی سیاسی و فعال حقوق بشری که این روزها در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد اما شمار دستگیری و احضارهایش از محاسبه خارج و بارها از این زندان به آن زندان تبعید و جا‌به‌جا شده و مورد ضرب و شتم و هجمه ماموران زندان قرار گرفته است، در اتاقی در «کلاب‌هاوس» درباره آزار سیستماتیک زنان و تعرض جنسی به آن‌ها می‌گوید: «این یک برنامه هدفمند است و این بازجوها برای شکستن مقاومت زنان زندانی، آموزش‌های سیستماتیک می‌بینند. آن‌ها من را می‌کشیدند و هل می‌دادند.

مهر ۱۳۹۸، زمانی که مادر ۷۵ ساله‌ «کامران درویشی» برای ملاقات حضوری با فرزندش راهی زندان اورمیه شده بود، از سوی ماموران زندان به شدت مورد ضرب و شتم. شدت آسیب به حدی بود که او به بیمارستان منتقل شد. مسوولان زندان ارومیه گفتند علت ضرب و شتم مادر زندانی این بوده که هندزفری با خودش داشته است، در حالی که پیش از آن، درویشی‌پور برای دریافت هندزفری با مسوولان زندان هماهنگی‌های لازم را انجام داده بود.

«هنگامه واحدیان»، دختر «عباس واحدیان» بارها به رسانه‌ها گفته است ملاقات‌های محدود پدرش با خانواده، در حضور بازجو انجام شده‌اند؛ ملاقاتی که امکان هر گونه مکالمه را می‌گیرد و می‌تواند مصداق کامل شکنجه روانی باشد. بعد از پی‌گیری زیاد، موفق شده است پدرش را در حضور بازجو ببیند و در حد یک دقیقه با هم گفت‌و‌گو کرده‌اند؛ در حدی که بشنود که حال پدرش خوب است.

مادر یک جوان کشته شده آبان ۱۳۹۸ به شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» می‌گوید نیروهای امنیتی وقتی به منزلش هجوم برده و خانه‌اش را تفتیش می‌کرده‌، او را «پیرزن زشت غرغرو» خطاب کرده‌اند. به او گفته‌ بودند تا به حالا خودش را در آینده ورانداز کرده است؟! کانون حقوق بشری «نه به زندان، نه به اعدام» نیز اسامی و مشخصات ۷۲ زندانی زن محبوس در زندان‌های سراسر ایران را منتشر کرده است.

با این همه و تا به حال، این زندانی حتی یک روز هم از حق مرخصی برخوردار نبوده است. او که با بیماری حاد چشمی روبه‌رو است و بارها در آستانه نابینایی و کم‌سویی قرار گرفته، همواره از درمان این بیماری محروم شده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها