زنی که تاریخ حقوق معلولان را دگرگون کرد - BBC News فارسی

18/06/1399 07:36:00 ق.ظ

جودی هومان: زنی که تاریخ حقوق معلولان را در آمریکا دگرگون کرد

جودی هومان وقتی ۱۸ ماهه بود مبتلا به فلج اطفال شد که پاهایش را برای همیشه فلج کرد و ناچار شد بیشتر عمرش از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. با این وجود اجازه نداد پیش‌داوری‌های اجتماعی و موانع قانونی او را نادیده بگیرند و طولانی‌ترین سازماندهی و پیگیری در تاریخ ادارات دولتی آمریکا را با تصویب یک قانون تاریخی برای معلولان به نتیجه رساند. در سال ۱۹۷۵، جودی در واشنگتن دی‌سی سوار هواپیما شد اما به او گفتند بدون همراه اجازه سفر ندارد:...

در سال ۱۹۷۵، جودی در واشنگتن دی‌سی سوار هواپیما شد اما به او گفتند بدون همراه اجازه سفر ندارد: "خانم مهمانداری آمد و گفت خلبان گفته بدون همراه اجازه ندارم با هواپیما سفر کنم". بحث بالا گرفت و پلیس را خبر کردند. به زور او را از هواپیما بیرون آوردند و دستگیرش کردند. پس از ارائهٔ مدارکی که نشان می‌داد برای نمایندهٔ نیوجرسی کار می‌کند، پلیس او را آزاد کرد:

کارزاری که تاریخ را دگرگون کرد Judy Heumann جنبش‌های دگرگونی‌طلب دیگر هم در راه بودند. در چنین فضایی بود که جودی سازمانی به نام معلولان فعال را تاسیس کرد. این سازمان می‌خواست که این لایحه پس از چهار سال تأخیر به عنوان قانون تصویب شود.

حدود ۱۵۰ فعال مدنی داوطلب شدند که در ساختمان اردو بزنند. پس از چند روز، برای قطع ارتباط با بیرون، تلفن‌ها را قطع کردند و در داخل ساختمان هم نه حمام بود نه تخت برای خوابیدن. "از همه مهم‌تر اینکه معلولان از کار ما احساس سربلندی می‌کردند". headtopics.com

توضیح تصویر، جودی روی زمین می‌خوابید و دوستی برای نشست و برخاست به او کمک می‌کرد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

عقلانیت یک روش است نه یک فراورده | مصطفی ملکیان

مدت‌های زیادی بود که می‌خواستم با استاد ملکیان گفت‌وگو کنم و از او در مورد اخلاق، زندگی متدینانه و توقع دور از انتظار برخی شهروندان در مختصات اجتماعی امروز ایران بپرسم که به شکل عجیبی می‌خواهند سایر مردم در همسویی با آنان زیست اخلاقی را برای خود معنا کنند. ملکیان معتقد است روشنفکری اسلامی، از زمانِ بنیان‌گذارش سید‌جمال‌الدین اسدآبادی، تا الان، فواید و سودهایی برای جوامع اسلامی داشته، ولی اگر بخواهیم در باب ریشه روشنفکری اسلامی داوری کنیم و بگوییم آیا اصلا این پروژه روی هم رفته پروژه‌ای سودمند یا زیانمند بوده، به نظر من زیان‌مند بوده است. به اعتقاد من روشنفکری دینی پروژه‌ای ناموفق است. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

واکنش فکری به سرمربیگری استقلال: کسی که این ریسک را می‌کند یا عاشق است یا دیوانهسرمربی تیم فوتبال نساجی مازندران به شایعه سرمربیگری موقت در تیم استقلال تهران واکنش نشان داد.

لیونل مسی؛ چرا نمی‌توان مطمئن بود که بارسلونا جنگ را برده است؟ - BBC News فارسیلیونل مسی، اسطوره و برترین گلزن تاریخ بارسلونا گفته است یک فصل دیگر در این تیم می‌ماند اما گی‌یم بالاگه می‌گوید که چرا فکر می‌کند از نظر او هنوز این داستان ادامه دارد.

۲۰ عامل خطرناک در زندگی روزمره که ریسک ابتلا به سرطان را بالا می‌بردسرطان پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ‌و‌میر در جهان به شمار می‌رود. در زندگی روزمره با مواد مختلفی سر و کار داریم که تحقیقات تا کنون ارتباط معنادار مصرف شماری از آن‌ها با بروز سرطان‌ در بدن انسان‌ها را اثبات کرده است.

حمایت کانون وکلای فرانسه از نسرین ستوده و وکلایی که جان‌شان در خطر است

حکم زندان هنرمندی که به شلیک موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی اعتراض کرده بود، تایید شد🔺حکم زندان هنرمندی که به شلیک موشک سپاه به هواپیمای_اوکراینی اعتراض کرده بود، تایید شد ⚡️حکم ۳ سال زندان مسعود حکم‌آبادی، پژوهشگر و تهیه‌کننده تئاتر در ایران، که توسط دادگاه انقلاب صادر شده بود، به تأیید دادگاه تجدیدنظر رسیده و به اجرا درآمده است.

کتاب‌های درسی که پاره می‌شوند!کتاب‌های درسی که پاره می‌شوند! یک نویسنده ادبیات کودک و نوجوان روند تولید کتاب‌های درسی ادبیات را فاجعه‌آمیز توصیف می‌کند و می‌گوید بچه‌ها وقتی امتحان می‌دهند، کتاب‌های درسی را پاره می‌کنند و در جوی آب می‌اندازند.