زنگنه: دولت برای تامین اعتبار طرح معیشتی مجلس اطمینان داده بود اما حالا سیاسی‌کاری می‌کند- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnim

21/08/1399 04:15 ب.ظ

سیاسی‌کاری دولت برای طرح_معیشتی مجلس! زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: براساس گزارش اخیر وزارت اقتصاد، در ۶ ماهه اول سال جاری ۸۵.۱ درصد از بودجه سال ۹۹ از محل درآمدها محقق شده است این یعنی دولت به لحاظ کسب درآمد نسبت به سال ۹۸ وضعیت بهتری دارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: براساس گزارش اخیر وزارت اقتصاد، در 6 ماهه اول سال جاری 85.1 درصد از بودجه سال 99 از محل درآمدها محقق شده است. این یعنی دولت به لحاظ کسب درآمد حتی به نسبت سال 98 وضعیت بهتری دارد. جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

(کلیک کنید) وی افزود: اگرچه کمک هزینه 120 هزار تومانی به ازای هر فرد در شرایط فعلی نمی تواند نیازهای اساسی مردم را پوشش دهد ولی به هر حال با توجه به افزایش بی سابقه قیمت کالاهای اساسی، این کمک معیشتی می تواند حداقل میزان فشار اقتصادی وارده به مردم را اندکی کاهش دهد و به طور مثال مبلغ 600 هزار تومان برای خانواده 5 نفره ای که درآمد ماهانه او نهایتا 2 میلیون تومان است، می تواند مبلغ قابل توجهی به حساب بیاید و قدرت خرید او را بیش از 50 درصد افزایش دهد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: یکی از پیشنهاداتی که از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس مطرح شده، اصلاح نرخ محاسباتی ارز در گمرک بوده که هم اکنون بر اساس ارز 4200 صورت می گیرد. اما در این رابطه ناچاراً باید بر اساس واقعیت های دولت مستقر تصمیم گیری کرد. متاسفانه خروجی رفتار مسئولان دولت نسبت به ارز 4200 این است که گویا ارز 4200 خط قرمز دولتمردان است یعنی شما حتی نمی توانید تصور حذف این ارز را در ذهن بپرورانید چه برسد به این که بخواهید طرح هایی مبتنی بر حذف آن را به دولت ارائه دهید.

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

، با اشاره به طرح معیشتی تامین کالاهای اساسی گفت: با توجه به موج گرانی ها و فشارهای اقتصادی بی سابقه ای که در ماه های اخیر به مردم وارد شده، اتخاذ تصمیمی معیشتی برای کمک به مردم امری ضروری است که دولت نیز در ضرورت آن هیچ نقطه ابهامی ندارد و اتفاقا مسئولان دولتی نیز در جلسات مشترکی که با مجلس داشته اند، بر ضرورت اجرای چنین طرحی از ما مصرتر بودند. منتها اختلاف نظر میان دولت و مجلس بر سر منابع تامین اعتبار این طرح است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی افزود: اگرچه کمک هزینه 120 هزار تومانی به ازای هر فرد در شرایط فعلی نمی تواند نیازهای اساسی مردم را پوشش دهد ولی به هر حال با توجه به افزایش بی سابقه قیمت کالاهای اساسی، این کمک معیشتی می تواند حداقل میزان فشار اقتصادی وارده به مردم را اندکی کاهش دهد و به طور مثال مبلغ 600 هزار تومان برای خانواده 5 نفره ای که درآمد ماهانه او نهایتا 2 میلیون تومان است، می تواند مبلغ قابل توجهی به حساب بیاید و قدرت خرید او را بیش از 50 درصد افزایش دهد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: یکی از پیشنهاداتی که از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس مطرح شده، اصلاح نرخ محاسباتی ارز در گمرک بوده که هم اکنون بر اساس ارز 4200 صورت می گیرد. اما در این رابطه ناچاراً باید بر اساس واقعیت های دولت مستقر تصمیم گیری کرد. متاسفانه خروجی رفتار مسئولان دولت نسبت به ارز 4200 این است که گویا ارز 4200 خط قرمز دولتمردان است یعنی شما حتی نمی توانید تصور حذف این ارز را در ذهن بپرورانید چه برسد به این که بخواهید طرح هایی مبتنی بر حذف آن را به دولت ارائه دهید.

گزارش تحقیقی تسنیم|4پیشنهاد عملیاتی برای تأمین منابع 30هزارمیلیاردی «یارانه سوم»/ «از فشار هزینه حداقل 5میلیونی بر مردم بکاهیم»زنگنه ادامه داد: ضمن اینکه تجربه چند ماهه تعامل مجلس یازدهم با دولت نشان داده است که نه تنها دولت تمایلی به مواجهه کارشناسی و اقتصادی با مجلس ندارد بلکه در تلاش است تا از هر مواجهه دولت و مجلس، دستاوردی سیاسی برای خود کسب کند که نمونه این سیاسی کاری‌ها را در هفته‌های اخیر نیز شاهد بودیم. به طور مثال وقتی مجلس مسئله دریافت مالیات از تراکنش های بانکی را مطرح کرد، بلافاصله آقای ربیعی مصاحبه کرد و گفت که مجلس به دنبال این است که مردم پولهایشان را از بانکها خارج کنند.

وی افزود: همچنین زمانی که کارشناسان اقتصادی مجلس در جلسات مشترک با سازمان برنامه و بودجه این پیشنهاد را مطرح کردند که نباید حقوق گمرکی کالاهایی که بر اساس ارز نیمایی وارد کشور می شود، بر مبنای ارز 4200 محاسبه شود، اما متاسفانه هنوز این پیشنهاد در جلسه هیئت دولت مطرح نشده بود که عده از دوستان در دولت مصاحبه کردند و مدعی شدند که مجلس به دنبال افزایش 150 درصدی کالاها است!

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به راه های تامین اعتبار طرح معیشتی مجلس گفت: حقیقت امر این است که دولت می تواند از دهها منبع موجود، اعتبار مورد نیاز این طرح را تامین کند. به طور مثال دولت مجوز درآمدزایی از محل فروش اموال را به میزان 50 هزار میلیارد تومان به منظور پرداخت بدهی های خود به سازمان تامین اجتماعی و همسان سازی حقوق بازنشستگان داشته که برآوردها نشان می دهد با وجود پرداخت بدهی و همسان سازی حقوق ها، بخشی از درآمد فروش اموال همچنان باقی مانده که می توان این بخش را به تامین اعتبار طرح معیشتی اختصاص داد.بر اساس برآوردها، اوراق مالی فروخته شده از سوی دولت تاکنون به میزان 140 درصد محقق شده است به طوری که در 6 ماه اول سال جاری منابع حاصل از دارایی های مالی نزدیک به 120 هزار میلیارد بوده است. بنابراین اینکه همچنان برخی از کارشناسان و مسئولان دولتی از کسری بودجه 200 هزار میلیارد تومانی دولت در سال 99 سخن می گویند، به هیچ عنوان درست نیست. چرا که براساس گزارش اخیر وزارت اقتصاد، در 6 ماهه اول سال جاری 85.1 درصد از بودجه سال 99 از محل درآمدها محقق شده است. این یعنی دولت به لحاظ کسب درآمد حتی به نسبت سال 98 وضعیت بهتری داردوی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با توجه به اجرای سیاست های تهاتری که اخیرا به تصویب هیئت دولت رسید که موجب گردش بهتر ارز می شود، قطعا وضعیت درآمدی دولت در 6ماهه دوم سال جاری بهتر خواهد شد. بنابراین

در صورتی که دولت دست از سیاسی کاری و مواجهه منفی با مجلس بردارد قطعا مشکلی برای تامین اعتبار 30 هزار میلیاردی برای اجرای طرح معیشتی مجلس نخواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: یکی از دلایلی که بنده مصر هستم که بگویم دولت در مواجهه با طرح معیشتی مجلس به دنبال سیاسی کاری است، این است که در جلسه بررسی طرح مذکور پیشنهاد آقای حاج بابایی به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این بود که اعتبار این طرح از 30 هزار میلیارد به 55 هزار میلیارد تومان افزایش یابد. پس از این پیشنهاد آقای قالیباف از نماینده دولت سوال کرد که آیا شما با این افزایش اعتبار موافق هستید و این اعتبارات قابل تحقق است که نماینده دولت با کمال اطمینان گفت که قطعا دولت از محل فروش دارایی ها قادر به تامین اعتبار طرح معیشتی خواهد بود.