زندگی غریبانه‌ی ۳ خانوار معلول ساکن در طرح فدک/ ۱۰ سال سکونت در منطقه‌ای بدون آب، برق و گاز+فیلم و عکس

12/11/1399 10:17 ق.ظ

ایلنا گزارش می‌دهد؛ زندگی غریبانه‌ی ۳ خانوار معلول ساکن در طرح فدک/ ۱۰ سال سکونت در منطقه‌ای بدون آب، برق و گاز+فیلم و عکس

سه خانوار دارای معلولیت سال‌هاست در منطقه‌ای خارج از محدوده‌ی شهری کرمان (فدک) بدون داشتن هیچ امکاناتی ازجمله آب، برق و گاز زندگی می‌کنند و برای تردد در شهر و تهیه مایحتاج زندگی‌شان با مشکلات بسیاری دست به گریبانند. از ۱۰ واحد ساخته شده‌ی این پروژه، ۶ واحد برای خانواده معلولان در نظر گرفته شد که سه خانوار از زندگی در آن خانه‌ها منصرف شدند اما سه خانواده دیگر به ناچار و به دلیل عدم توان مالی برای پرداخت اجاره، در آنجا ساکن شدند.

خانواده‌ی‌ اول؛ افسانه اسدآبادی به همراه همسر و دخترش، منصوره شجاع الدینی خانواده دوم و خانواده آخر با دخترانشان رضوان و رعنا ساکنِ خانه‌های فدک در جایی در انتهای بلوار شهدای غریب، دور از شهر و مردم و بدون داشتن هر گونه امکانات شهری، آموزشی و درمانی شدند.

آب شرب‌ این خانوار از تانکر و وسیله‌ی پخت و پز‌شان کپسول گاز است. برای خرید روزانه نیز مجبورند مسافت طولانی را تا شهر طی کنند؛ مسیری که حتی تاکسی یا اتوبوس شهری ندارد. به گفته مسئولان شهری استان، این منطقه خارج از محدوده شهری است و نمی‌توان برایش کاری کرد. حدود پنج سال قبل در نشستی قرار به انتقال این خانواده‌ها به جایی دیگر شد اما تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نگرفته و هنوز این افراد دارای معلولیت در شرایط بلاتکلیفی و دشواری به سر می‌برند، آنهم با حقوق حداقل بهزیستی و یارانه‌ و تاکنون فریادشان به جایی نرسیده است. headtopics.com

به آذرى جهرمى بگى از فاميلاى بوديمير هسن خودش رديفش ميكنه.دس به خيره

ادامه مطلب:
ilnanews »

سقوط قطعات هواپیمای مسافربری بوئینگ در منطقه‌ای مسکونی در هلند | DW | 21.02.2021سقوط بخشی از بدنه موتور یک هواپیمای مسافربری بوئینگ در منطقه‌ای مسکونی در هلند باعث مجروح شدن عده‌ای شد. این در حالی است که پدیده سقوط قطعات هواپیمای بوئینگ پیش از این در ایالت کلرادوی آمریکا نیز خبرساز شده بود.

پژوهشی در باره انزوا؛ پایان ۴۰ روز زندگی داوطلبانه در غار | DW | 25.04.2021۱۵ فرانسوی که داوطلبانه در چارچوب یک پروژه علمی ۴۰ روز را در غار سپری کردند، به زندگی عادی برگشتند. آنها به وسایل معمول شخصی از قبیل ساعت و تلفن دسترسی نداشتند. هدف پروژه بررسی واکنش انسان‌ها به حس تعلیق زمان و مکان بود. فکر کنم فعلا باید صبر کنیم تا شاهد نتایج این موضوع باشیم. اینا میخواستن بدونن حضرت محمد و غار حرا و نوشتن قران میتونسته اتفاق بیافته یا نه!! چر اینقدر زحمت کشیدن خو میومدن از روی زندگی روزانه من ژورنال مینوشتن😂

جولان کرونا در هند؛ ۳ هزار مرگ در یک روز، ۲ میلیون ابتلا در یک هفتهتنها در یک ماه گذشته ۶ میلیون نفر در این کشور گرفتار کووید شده‌اند. 🤦‍♂️😥😥💔 مرزهای وحشت رو جابجا کرد یهو بیدادگاه

ماجرای واکسیناسیون اتباع چینی در بیمارستانی در تهران / نقض قرنطینه ۴۸هزار کرونا مثبت در کشورمعاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به جایگزینی انواع ویروس‌های جهش یافته کرونا با واریانت ووهان، در عین حال درباره واکسیناسیون کرونا گفت: بی عدالتی که در دنیا در رابطه با واکسن وجود دارد موضوعی جدی است؛ به طوری که اکنون پنج کشور در دنیا بیشترین میزان واکسن دنیا را تزریق کردند.

پیشروی در وین و عقب‌نشینی در تهران؛ دلار به پایین‌ترین نرخ در ۷۴ روز گذشته رسیدهمزمان با حصول پیشرفت در جریان مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ با هدف بازگشت ایالات متحده به برجام و لغو تحریم‌های اقتصادی، قیمت دلار آمریکا در معاملات روز دوشنبه بازار تهران به پایین‌ترین سطح از ۱۶ بهمن ماه گذشته رسید. دم انتخابات حسن ریش قشنگ داره جلب توجه میکنه

به گزارش خبرنگار ایلنا، حدود ده سال پیش به دستور استاندار وقت، زمینی در اختیار سه خانوار دارای معلولیت ساکن در حوالی کرمان قرار گرفت و به آنها وعده داده شد که در مدت زمان کوتاهی خانه‌‌ای با امکانات آب، برق و گاز برایشان ساخته خواهد شد. نام این پروژه را نیز طرح فدک گذاشتند، اما گذشت زمان خلاف وعده‌های داده شده را ثابت کرد. خانه‌ها ساخته شد بدون دسترسی ساکنان آن به آب، برق و گاز. طرحی که اجرای آن از همان ابتدا اشتباه بود.

از ۱۰ واحد ساخته شده‌ی این پروژه، ۶ واحد برای خانواده معلولان در نظر گرفته شد که سه خانوار از زندگی در آن خانه‌ها منصرف شدند اما سه خانواده دیگر به ناچار و به دلیل عدم توان مالی برای پرداخت اجاره، در آنجا ساکن شدند.

خانواده‌ی‌ اول؛ افسانه اسدآبادی به همراه همسر و دخترش، منصوره شجاع الدینی خانواده دوم و خانواده آخر با دخترانشان رضوان و رعنا ساکنِ خانه‌های فدک در جایی در انتهای بلوار شهدای غریب، دور از شهر و مردم و بدون داشتن هر گونه امکانات شهری، آموزشی و درمانی شدند.

آب شرب‌ این خانوار از تانکر و وسیله‌ی پخت و پز‌شان کپسول گاز است. برای خرید روزانه نیز مجبورند مسافت طولانی را تا شهر طی کنند؛ مسیری که حتی تاکسی یا اتوبوس شهری ندارد.

به گفته مسئولان شهری استان، این منطقه خارج از محدوده شهری است و نمی‌توان برایش کاری کرد. حدود پنج سال قبل در نشستی قرار به انتقال این خانواده‌ها به جایی دیگر شد اما تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نگرفته و هنوز این افراد دارای معلولیت در شرایط بلاتکلیفی و دشواری به سر می‌برند، آنهم با حقوق حداقل بهزیستی و یارانه‌ و تاکنون فریادشان به جایی نرسیده است.

منصوره برای گذران زندگی گاهی خیاطی و گاهی کارهای دستی انجام می‌دهد. شوهرش؛ احسان که معلولیت کمتری نسبت به دیگران دارد بار همه را به دوش می‌کشد و خریدهای روزانه از تهیه کپسول گاز و آب شرب تا خرید لوازم خانه را انجام می دهد. مدیرکل بهزیستی استان کرمان درباره وضعیت این سه خانواده به ایلنا گفت: ساخت این خانه‌ها به بنیاد مسکن مربوط می‌شود. در پروژه‌های ساخت مسکن برای معلولان و دیگر افراد تحت پوشش این اداره از افراد تحت پوشش فقط حمایت مالی می‌کند و هیچ‌گونه نقشی در جانمایی، واگذاری، ساخت و انعقاد قراردادها برای ساخت زمین ندارد و تنها برای صدور پروانه ساخت رایگان افراد تحت پوشش دخالت می‌کند.عباس صادق‌زاده ادامه داد: معمولا پیمانکار این‌گونه پروژه‌ها برای ساختن مسکن با بنیاد مسکن یا مسکن و شهرسازی قرارداد منعقد می‌کند. در حین اجرای پروژه اداره بهزیستی هم کمک‌های مالی را برعهده دارد. ما بارها برای حل مشکلات این سه خانواده با مسئولان مربوط صحبت کردیم اما همه می‌گویند هر کسی این زمین‌ها را واگذار کرده، خودش پاسخگو باشد.او عنوان کرد: چطور می‌شود کسی ۱۰ الی ۱۵ سال پیش زمین واگذار کرده باشد اما نداند خارج از محدوده‌ی شهری بوده که حالا یادشان آمده خارج از محدوده است. این اتفاقات بی‌تدبیرانه باعث شده عده‌ای بیگناه و دارای معلولیت تاوان این اشتباهات را پس بدهند، با این همه، تلاش‌مان را برای این خانواده‌ها به کار می‌بندیم تا مشکل‌شان را هرچه زودتر رفع کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: اداره‌ی بنیاد مسکن استان در گذشته زمینی را خارج از محدوده در اختیار یک شرکت تعاونی و پروژه فدک قرار داد اما برای دریافت امتیاز آب، برق و گاز و انتقال به این منطقه خارج از محدوده به مشکل برخورد. اگرچه این اداره هیچ مسئولیتی در قبال این افراد ندارد اما ماهیانه ۷۰۰-۸۰۰ هزار تومان کمک ‌خرجی برایشان تهیه و به حسابشان واریز می‌کند.

صادق زاده تصریح کرد: برای حل مشکل این سه خانواده دارای معلولیت بارها با ادارات برق، گاز و آب مکاتبه کرده‌ایم اما به جایی نرسیدیم. آنها می‌گویند اگر برایشان امکانات شهری فراهم کنیم در واقع به زمین‌های منطقه مشروعیت بخشیده‌ایم و این زمین‌های خارج از محدوده شهری‌ به بهانه اینکه به بنیاد مسکن واگذار شده، ارزش پولی پیدا می کند. او گفت: تنها راه‌حلی که در جلسات متعدد با مسئولان شهری به آن رسیدیم انتقال این خانواده‌ها به جای دیگری است. برای دو خانواده؛ یک آپارتمان دو طبقه و برای خانواده سوم که از مشکلات بیشتری برخوردار است، خانه‌ای به صورت ویلایی در منطقه‌ی سیدی نزدیک به محل زندگی فعلی‌شان که در محدوده شهری است، با همکاری بنیاد مسکن داده شود تا هم آنها از مشکلات موجود خلاصی یابند و هم خانه‌های فعلی که خارج از محدوده است، توسط بنیاد مسکن تخریب شود.

با این وجود؛ مدیرکل اداره کل بنیاد مسکن استان کرمان در گفتگو با ایلنا مدعی شد این اداره هیچ دخالتی در ساخت این خانه‌ها برای این سه خانوار نداشته و افزود: بنیاد مسکن هیچ پروژه‌ی ساخت مسکن نه تنها در محدوده‌ی شهرستان کرمان بلکه در هیچ کجای استان برعهده ندارد.