زنان تاثیرگذار ایران: ندا تقوی، زنی که در روستای سبز طلای سرخ می‌کارد

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 71 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 32%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«ندا_تقوی» زن جوانی است که با راه‌اندازی یک پروژه کشت و برداشت ارگانیک زعفران بدون کودهای شیمیایی، نام یکی از روستاهای خراسان_رضوی را ثبت جهانی کرده است؛ روستای «سنو» از توابع شهرستان گناباد. زنان_تاثیرگذار_ایران گزارشی از DehkordiMaryam

: «این پروژه مدیون نقش مادری است و مادرم، مادر این مجموعه بوده است. خانواده باید پشت سر جوانش باشد و از تفکرات و استراتژی او حمایت کند.»است. او از تهران به روستای سنو در شهرستان گناباد خراسان رضوی رفته و پس از تلاشی هفده ساله و خستگی‌ناپذیر امروز برای ۷۰۰ کشاورز زعفران‌کار ایجاد اشتغال کرده است. ۴۵۰ هکتار زمین در اختیار این کشاورزان است که برای کشت زعفران ارگانیک آماده‌سازی شده‌اند.

این کارآفرین جوان علاوه بر امر صادرات زعفران به کشورهای اروپایی و آمریکایی، از سال ۱۳۹۲ کار خود را گسترش داده و ساخت محصولات غذایی و دارویی از گیاه زعفران را هم مورد توجه قرار داده است. ندا تقوی می‌گوید: «هدف اصلی من در راه‌اندازی روستای سبز سنو، ایجاد اشتغال برای زنان و توانمندسازی آن‌ها است. کاشت و برداشت زعفران بر نیروی زنان ساکن در مناطقی مثل گناباد استوار است و مردان در این حرفه نیروهای کمکی هستند. در کنار احیا و ساخت مزارع سبز و تولید زعفران ارگانیک، کارگاه‌های قالی‌بافی، گلیم‌بافی و پارچه‌بافی راه‌اندازی کرده‌ایم و این هنرها را به زنان داوطلب در این منطقه آموزش می‌دهیم. بعد از این مرحله هم قصد داریم دارهای قالی را در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا به تولید قالی بپردازند.

این زن جوان در ۵ سال نخست فعالیتش در زمینه اصلاح محصول و تولید بدون آلاینده زعفران در روستای سنو، بیش از ۱۵۰ میلیون تومان تنها برای راه‌اندازی مدرسه آموزش منابع انسانی هزینه کرده است؛ چرا که معتقد است: «نیروی انسانی کارآمد اصل اول پیشرفت هر کسبکنندگان را با روش‌های بیولوژیک و سالم کشت آشنا کرده است و کودهای ارگانیک را تهیه و در میان کشاورزان توزیع می‌کند.

راه‌اندازی مزارع تولید ارگانیک زعفران توسط این زن موفق ایرانی باعث شده است، هم زنان ساکن این منطقه به لحاظ اجتماعی رشد کنند و هم نرخ مهاجرت روستاییان به شهرها تا اندازه‌ای کاهش پیدا کند. خانم تقوی بر این باور است که وقتی کسبوکاری وجود داشته باشد و درآمدی از آن حاصل شود، دیگر دلیلی وجود ندارد که اهالی زندگی خود را رها و به شهر مهاجرت کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

روانچی: به ایران ارتباطی ندارد که چه کسی در کاخ سفید می‌نشیندنماینده کشورمان در سازمان ملل در گفت‌وگویی با بخش جهانی بی بی سی از واشنگتن خواست که رویکرد غیرقانونی خود در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران را کنار بگذارد. باشه .. باور کردیم خدا از دلت با خبر باشه! تورج بپر اون یونجه ها رو بیار ما بخوریم !!!
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

مجسمه زن شورشی مخالف برده‌داری در پاریس نصب می‌شود - BBC News فارسیقرار است مجسمه زن سیاهپوستی که در جریان شورشی در سال ۱۸۰۲ علیه برده داری در جزیره گوادولوپ در کارائیب شرکت داشته در پاریس نصب شود. پیمان_نوین بگین حتما درشت روش بنویسن که ضد بردداریه مگر نه این چپهای انتیفا و بی ال ام اینقدر بی سوادند و شعور سیاسی و تاریخی کم دارن میان میکشنش پایین و میشاشن روش.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

چهل سال، چهل فیلمسینمای دفاع مقدس، ماندگارترین فیلم‌ها را در تاریخ سینمای ایران به یادگار گذاشته است؛ چند دقیقه از این عصر جمعه را با مرور چهل فیلم خاطره‌انگیزترین در چهل سالی که از دفاع مقدس گذشت، بگذرانید | ببینید
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

رضایی و میرزایی قهرمان کانو و کایاک ایران شدندمحمد نبی رضایی و علی آقا میرزایی در مسابقات قایقرانی کانو و کایاک قهرمان ایران شدند مسابقات قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی آبهای آرام صبح و بعدازظهر امروز ۵ مهرماه در دریاچه آزادی برگزار شد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شیوع کرونا در ایران و جهان؛ تهران در وضعیت کاملاً بحرانی استایران هم اکنون در موضوع شمار مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا، جایگاه دهم را در سراسر جهان دارد. این کشور همچنین چهارمین کشور جهان با بیشترین تعداد بیمارانی محسوب می‌شود که در اثر ابتلا به کووید۱۹ در وضعیت بحرانی قرار دارند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بیکاری دو سوم شاغلان گردشگری ایرانمعاون گردشگری در آستانه روز جهانی جهانگردی از بیکاری تخمینی دو سوم نیروی انسانی شاغل در صنعت سفر و گردشگری ایران خبر داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »