زنان ترکیه برای اعلام همبستگی با «دختر آبی» به میدان رفتند

31/06/1398 07:14 ب.ظ

دو تیم فوتبال زنان نور چلیک آک‌دنیز اسپور استانبول و اوزانلار گوجوی ساکاریا برای اعلام همدلی و هبستگی با سحر خدایاری «دختر آبی» طی بازی دوستانه به مصاف هم رفتند. 22.09.

22.09.

2019 استانبول/‌ شاهین دمیر/ خبرگزاری آناتولی تیم‌‌‌های فوتبال «نور چلیک آک‌دنیز اسپور استانبول» تیم دسته دو و «اوزانلار گوجوی ساکاریا» تیم دسته سه لیگ زنان ترکیه اعلام هبستگی و همدلی با سحر خدایاری، دختر ایرانی با نام جهانی «دخترآبی» که ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی در این کشور منجر به مرگ وی در اثر خودسوزی شده بود، برای انجام یک بازی دوستانه به میدان رفتند.

گروهی از زنان ترکیه با تجمع در خیابان‌ اصلی ورزشگاه کمال آکتاش کوچک چکمجه محلی انجام این بازی، با حمل پلاکاردهایی با مضامین «تنها نیستی»، «تنها راه نخواهی رفت» و «دیگر کسی از بین ما نخواهد رفت» و با سر دادن شعار «زن، آزادی و زندگی» جهت تماشای دیدار دو تیم که به همت شهرداری کوچک چکمجه برگزار شد، به سمت استادیوم حرکت کردند.

ادامه مطلب:
aa_persian »

فیفا «مشکل درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران نمی‌بیند🔺 فیفا «مشکل درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران نمی‌بیند ⚡️فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، می‌گوید این نهاد ورزشی «مشکلات عملیاتی درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ ها در ایران نمی‌بیند.

طراحی لباس اسلامی برای زنان بوکسور ایرانی به منظور شرکت در میادین جهانیشش ماه پس از آن‌که صدف_خادم به‌عنوان اولین بوکسور زن ایرانی در یک مبارزه رسمی بین‌المللی مقابل حریف فرانسوی خود پیروز شد، دبیر فدراسیون بوکس ایران، گفت: «با هدف شرکت در میادین جهانی بوکس، لباس اسلامی مناسب برای بانوان بوکسور طراحی می‌شود.» آقا در کجای ورزش نوشته شده اسلام و مسیحیت و یهودی و شینتوو....؟بادوخت لباس اسلامی برای زنان علنا'درحال حمایت از کسانی هستیدکه بنام اسلام درحق زنان اجحاف میکنند!؟درود مغنعه و چادر خوبه ...برا جلوگیری از خوردن مشت حریف مغنعه سپر است... بوکس 😂اسلامی

فیفا: هیچ مانع عملیاتی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود نداردتهران- ایرنا- هیات اعزامی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به ایران، پس از بازدید از ورزشگاه‌ آزادی تهران تایید کرد که هیچگونه مانع عملیاتی قابل‌توجهی در راستای تحقق اقدامات در جهت ورود آزادانه زنان به ورزشگاه‌های این کشور، وجود ندارد. رییس فیفا: مقامات ایران بابت حضور زنان در ورزشگاه برای دیدار دهم اکتبر این تیم در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲، به فیفا اطمینان داده‌اند. به جز چند مورد استثنا، ۴۰ سال است که چنین چیزی محقق نشده اما قدم برداشتن به سوی مرحله بعدی بسیار اهمیت دارد. چرا ناجا مهلت کاردکس گواهینامه رو ۲ ساله میده و این همه هزینه گزاف رو دست مردم میزاره؟

زنان ایرانی می‌توانند برای بازی‌های آینده در ورزشگاه حاضر شوند/ نمی‌توانیم بیش از این صبر کنیمرئیس فیفا: زنان ایرانی می‌توانند برای بازی‌های آینده در ورزشگاه حاضر شوند/ نمی‌توانیم بیش از این صبر کنیم

اردوغان: ترکیه خود را برای حملۀ احتمالی در مرز سوریه آماده کرده استترکیه از حمایت ایالات متحده از شبه‌نظامیان کرد عضو یگان‌های مدافع خلق موسوم به «ی پ گ» عصبانی است و می‌خواهد که این نیروها به مکانی دورتر از ۴۰۰ کیلومتری مرز ترکیه بروند. شرم باد بر اردوغان

بیانیه فیفا: زنان ایران باید اجازه یابند به استادیوم بروندهیات اعزامی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، پس از بازگشت از تهران و بازدید از ورزشگاه آزادی، طی بیانیه‌ای اعلام کرده این استادیوم آمادگی پذیرش بدون محدودیت زنان برای مسابقه پیش‌رو تیم‌های ملی ایران و کامبوج را دارد و زنان ایرانی باید اجازه یابند وارد استادیوم‌های فوتبال در این کشور شوند. عجیبه والله !! مگه چه اشکالی داره ؟! آقایون و خانمها در یه اتاق بزرگ جمع میشند بنام سینما و با هم فیلم میبینند، همینجور هم با همدیگه سفر میرن در یک هواپیما و یک اتوبوس، و همچنین در یه کلاس دانشگاه با هم درس میخونن، حالا فقط استادیوم فوتبال گناه کرده که زنان نتونن واردش بشند؟!! 👍 منم موافق فوتبال دیدن زنان هستم اما ما آقایون هم این فرهنگ که اینها فرقی با خواهر مادرمون هستند را نهادینه کنیم

دو تیم فوتبال زنان نور چلیک آک‌دنیز اسپور استانبول و اوزانلار گوجوی ساکاریا برای اعلام همدلی و هبستگی با سحر خدایاری «دختر آبی» طی بازی دوستانه به مصاف هم رفتند.

22.09.2019

استانبول/‌ شاهین دمیر/ خبرگزاری آناتولی

تیم‌‌‌های فوتبال «نور چلیک آک‌دنیز اسپور استانبول» تیم دسته دو و «اوزانلار گوجوی ساکاریا» تیم دسته سه لیگ زنان ترکیه اعلام هبستگی و همدلی با سحر خدایاری، دختر ایرانی با نام جهانی «دخترآبی» که ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی در این کشور منجر به مرگ وی در اثر خودسوزی شده بود، برای انجام یک بازی دوستانه به میدان رفتند.

گروهی از زنان ترکیه با تجمع در خیابان‌ اصلی ورزشگاه کمال آکتاش کوچک چکمجه محلی انجام این بازی، با حمل پلاکاردهایی با مضامین «تنها نیستی»، «تنها راه نخواهی رفت» و «دیگر کسی از بین ما نخواهد رفت» و با سر دادن شعار «زن، آزادی و زندگی» جهت تماشای دیدار دو تیم که به همت شهرداری کوچک چکمجه برگزار شد، به سمت استادیوم حرکت کردند.

کمال چبی شهردار، کوچک چکمجه در مراسمی که پیش از این برگزار شد، با بیان این که امروز برای سحر خدایاری و زنان دیگری که برای حقوقشان مبارزه ‌می کنند، گردهم آمده‌ایم گفت: ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌ها در ایران موجب جان باختن سحر خدایاری شد. ما امروز در این جا نه تنها برای او بلکه برای زنان دیگر که به دلیل خشونت‌های مردان زخمی شده یا جان باخته اند، بازی خواهیم کرد.

«سحر راه مبارزه جدیدی را هموار کرد»

جانان کافتانجی‌اوغلو، رئیس دفتر حزب جمهوری خلق ترکیه در استانبول با تاکید بر ضرورت ادامه مبارزه سحر توسط تمامی مردم جهان گفت: سحر خدایاری جان خود را برای آزادی زنان در ایران و جهان از دست داد.

او ادامه داد: این تنها یک بازی فوتبال نیست، بلکه می خواهیم بگوییم در کنار زنان ایران، ترکیه و جهان ما ایستاده‌ایم. او در واقع نه یک اعتراض بلکه مسیر یک مبارزه را هموار کرد. امروز شما با حضور در این جا به مبارزه وی درود فرستاده و می گویید که سحر ما راه تو را برای آزادی تمامی زنان جهان ادامه خواهیم داد.

«عدم ورود زنان به ورزشگاه‌ها در قرن 21 تاسف‌بار است»

نورجان چلیک، رئیس و سرمربی

باشگاه نور چلیک آک‌دنیز کوچک چکمجه هدف از برگزاری این بازی را اعتراض به اعمال استانداردهای دوگانه علیه زنان و نابرابری حقوق زنان با مردان در جوامع جهانی دانست و گفت: خشونت علیه زنان را قویا محکوم می کنم. محدودیت‌های وضع شده برای زنان و وقوع چنین حوادثی در قرن 21 بسیار تاسف‌بار است. بنابرین حضور بر این جا برای خاطره سحر بسیار اهمیت دارد.

چلیک تاکید کرد: محدودیت‌های موجود برای زنان در ایران دور از واقعیت قرن حاضر است. امیدوارم که این وضعیت تغییر پیدا کند.

«یک زن نباید برای تماشای فوتبال مجازات شود»

اسماعیل یازگان سرمربی تیم اوزانلا گوجوی ساکاریا که در لیگ دسته سه زنان ترکیه رقابت می کند، گفت:ما در سر هر فرصت به برابری حقوق زنان و مردان تاکید می کنیم. همه در جهان باید به طور مساوی از حق تماشای بازی برخوردار باشند. یک زن نباید برای تماشای فوتبال مجازات شود، ما زنان را تاج سر خود می بینیم.

«با قلب سحر بازی می‌کنیم»

آیچا ییلماز، کاپیتان 30 ساله تیم اوزانلا گوجو نیز ضمن محکوم کردن وضعیت موجود در ایران گفت: زنان در تمامی عرصه ها از حق بیان برخوردار هستند. ما خیلی افتخار می‌کنیم که برای قلب او امروز بازی خواهیم کرد. برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی با تمام قدرت در میدان خواهیم بود.

گفتنی است در این بازی در کنار شمار زیادی از شهروندان ترکیه ایرانیان مقیم استانبول نیز حضور داشتند. همچنین در این ورزشگاه بنرهای آبی رنگ با نوشته های «دختر آبی» در چهار سوی ورزشگاه نصب شد بود.

اکثر تماشاچیان اعم از مرد و زن نیز به یاد سحر و حقوق زنان جهان صورتشان را رنگ‌های آبی و بنفش آغشته کرده بودند.

لازم به ذکر است حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌های این کشور پس از انقلاب 1979 ممنوع بوده و این موضوع یکی از چالشهای اجتماعی در ایران محسوب می شود که در سالهای اخیر اعتراضات بسیاری در این راستا صورت گرفت و در روزهای اخیر در پی خودسوزی دختری عاشق فوتبال به نام سحر خدایاری که به"دختر آبی" شهرت یافت، ابعاد تازه ای پیدا کرد.