زنان تاثیرگذار ایران: پوری سلطانی؛ مادر کتابداری ایران

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

معروف است به بانوی همیشه عاشق. زنی که همه عمر خود را صرف راه‌اندازی مرکز ملی کتابداری ایران و اعتلای علم کتابداری کرد. او مادر کتابداری نوین ایران است؛ پوری_سلطانی با او بیشتر آشنا شوید DehkordiMaryam اخبار_ایران زنان_تاثیرگذار

تاریخ ایران و جهان به زندگی و سرنوشت چهره‌ها گره خورده است. هر یک خشتی گذاشته‌اند تا سقفی پدیدار شود؛ خشت‌هایی که گاه به قیمت زندگی و جان‌شان تمام‌ شده است. در این معماری عظیم، زنان و مردان بسیاری نقش آفریده‌اند.

زنی که به «بانوی همیشه عاشق» شهره است، تنها سه ماه در کنار یار جوانش زندگی کرد و بعد باقی عمر را با یاد او گذراند. این لقب تنها به خاطر ترجمه‌ درخشان او از کتاب مشهور «هنر عشق ورزیدن» نوشته «اریش فروم» نیست، این لقب به داستان تراژیک زندگی و عشق او به «مرتضی کیوان» هم نقب می‌زند. تنها سه ماه گذشته بود از همراهی و هم‌سقفی‌‌شان با هم که هر دو بازداشت شدند. اتهام‌شان عضویت در حزب توده بود. مرتضی یک غیرنظامی بود، اما به‌ خاطر پناه دادن به ارتشی‌ها در دادگاه نظامی محاکمه و همراه با ۹ تن از افسران و درجه‌داران عضو «سازمان نظامی حزب توده ایران» اعدام شد.

پوری همان‌طور که گفته بود در راه رسیدن به اهدافش گام در راه هنر و فرهنگ و ادب گذاشت. نویسنده، مترجم و استاد دانشگاه شد و البته یکی از بانیان اصلی کتابداری نوین ایران. پوری سلطانی در طول سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۷ سرپرست کمیته انتشارات و سردبیر «نامه‌ انجمن کتابداران ایران» بود. او موفق شد جایزه ترویج علم ایران را از سوی «انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران» دریافت کند. او همچنین نویسنده برخی از کتاب‌های مرجع از جمله « دانشنامه کتابداری و اطلاع‌رسانی» در حوزه کتابداری است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

امنیت مناطق مرزی و مردم ایران، خط قرمز ماست/ صبوری ایران مورد سوءاستفاده قرار نگیردهشدار سخنگوی ارشد نیروهای مسلح به ارمنستان و آذربایجان؛ امنیت مناطق مرزی و مردم ایران، خط قرمز ماست/ صبوری ایران مورد سوءاستفاده قرار نگیرد از شما فیلم، خب از ما هم صدا دختر_آبادانی
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

تحریم سفیر ایران در عراق؛ ایران هم سفیر آمریکا در بغداد را تحریم کرداین افراد به «مشارکت در ارتکاب نقض (...) حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق بشر علیه مردم منطقه»، «معاونت در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» و نیز نقش داشتن در «اعمال تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی ایالات متحده علیه مردم ایرا منم از خنده افتادم زمین یعنی تو این روز تخمی این خبر حالم رو عوض کرد😂😂 خیلی جالبه واقعا من نمیدونم چه فکری میکنن که همچین حرفی میزنن بچه که بودیم از استراتژی آینه آینه برای تقابل و ضربه نهایی به دوستامون استفاده میکردیم
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

وزارت خارجه آمریکا: ایالات متحده رهبری فراخوان جهانی برای توانمندسازی اقتصادی زنان را برعهده گرفته استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. بعدا” کی به این رهبریت رای داد؟ نتانیاهو؟ بن سلمان؟ آل خلیفه؟ یا خود ترامپ؟ خیلی آمریکا خودشو بزرگ میبینه، یه روزی بزرگ بود، ولی با اشتباهات سیاستمدارانش و بخصوص ترامپ افول کرد!! فعلا که از جایگاه اول اقتصادی به دوم رسید و چین جاشو گرفت، از نظر سیاسی هم که بد افت کرد، چی مونده؟ ایالات متحده امریکا غلط کرد! شما فعلا سعی کنید در درجه اول در انتخابات امریکا نبازید! در درجه دوم هم به اقتصاد خودتان و میلیونها بیکار و بی خانمان و کارتن خواب در امریکا رسیدگی کنید!
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ظرفیت اعتراضی زنان رو به رشد است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

ظرفیت اعتراضی زنان رو به رشد است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

فقر؛ پدیده‌ای طبیعی یا تحمیل سیاستگذاری‌های ناعادلانه؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnimفقر در جامعه امری حتمی و غیر قابل اجتناب نیست، و اگرچه شاید به راحتی نتوان آن را ریشه کن کرد، اما با اتخاذ سیاستهای اقتصادی_اجتماعی صحیحی که حاشیه‌نشینان اجتماعی را در مرکز توجه قرار دهد، می‌توان به میزان قابل توجهی آن را کاهش داد.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »