زنان عضو تیم مذاکره کننده کابل با طالبان چه کسانی هستند؟

30/06/1399 06:29:00 ب.ظ

چهار زن عضو تیم ۲۱ نفره کابل برای مذاکره با نمایندگان طالبان در نشست دوحه هستند. این زنان برای برقراری صلح و آزادی در افغانستان رو در روی نمایندگان گروهی می‌نشینند و چانه‌زنی می‌کنند که طی دو دهه گذشته از هیچ تلاشی برای سلب آزادی و حقوق اولیه آنها فرو گذار نکرده است.

چهار زن عضو تیم ۲۱ نفره کابل برای مذاکره با نمایندگان طالبان در نشست دوحه هستند. این زنان برای برقراری صلح و آزادی در افغانستان رو در روی نمایندگان گروهی می‌نشینند و چانه‌زنی می‌کنند که طی دو دهه گذشته از هیچ تلاشی برای سلب آزادی و حقوق اولیه آنها فرو گذار نکرده است. خانم کوفی اواسط ماه اوت نیز برای دومین بار از سوء قصد مسلحانه به جان خود نجات یافت؛ سوء قصدی که مظنون نخست آن یعنی گروه طالبان هنوز از پذیرش مسئولیت آن شانه خالی کرده است.

عضو سابق مجلس افغانستان همچنین از جو حاکم بر مذاکرات هم گلایه دارد، او خاطر نشان می‌کند که زنان به صرف زن بودن بیش از همکاران مرد مورد قضاوت عمومی قرار می‌گیرند؛ اولین عامل قضاوت هم نوع پوشش آنهاست که به هر شکلی باشد با نگاه سنگین مردان مواجه می‌شود و جای ایراد دارد اما این قضاوت عمومی هیچ‌گاه در مورد بحث‌ها و دیدگاه‌هایی که ما مطرح می‌کنیم انجام نمی‌شود.

با این حال، او تاکید دارد که طالبان باید بپذیرد که با افغانستان جدیدی مواجه است و تمامی حقوقی را که زنان این کشور در دو دهه گذشته احیا کرده و یا به دست آورده‌اند را به رسمیت بشناسد. زنان افغان در آستانه صلح با طالبان: «حقوق ما را به رسمیت بشناسید»

حبیبه سرابی، ۶۲ ساله، دیگر مذاکره کننده تیم کابل است که ضمن یادآوری دوران «کابوس‌وار» حکومت طالبان که او را وادار به مهاجرت به پاکستان کرده بود، تصریح می‌کند که حفظ جمهوریت نظام افغانستان مهمترین اولویت این گفتگوها با نمایندگان طالبان است؛ نظامی که امثال من شهروند آن محسوب می‌شوند. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

پلیس بلاروس صدها نفر را در تظاهرات ضد دولتی زنان در مینسک بازداشت کرددر میان بازداشت شدگان تظاهرات روز شنبه، نینا باگینسکایا، کنشگر ۷۳ ساله نیز مشاهده شده است. وی پس از تنش‌ها و درگیری‌های ماه گذشته به یکی از چهره‌های مشهور جنبش اعتراضی تبدیل شده است.

حضور معنادار زنان در حکومت و در صلح چگونه تامین می‌شود؟ - BBC News فارسینویسنده باور دارد که نمایندگی برابر هر دو زن و مرد در جامعه و در سیاست منجر به تصمیمات سیاسی مشارکتی می‌شود. این مشارکت خود منجر به ایجاد جامعه‌ای هماهنگ‌تر شده و بنیانی محکم برای توسعه‌ صلح پایدار فراهم می‌کند.

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.

بنیانگذار آموزش زنان در گیلان | DW | 19.09.2020۲۹ شهریور ۱۳۳۸: ۶۱ سال پیش در چنین روزی روشنک نوعدوست در رشت درگذشت: او می‌گفت: «مرده باد عادت کار نکردن و زنده باد قدم‌های کوچک و عملی به پیش.»

آیا «توافق ابراهیم»، ضمانتی برای صلح در خاورمیانه است؟«توافق نامه صلح ابراهیم» می‌تواند به حضور پررنگ اسرائیل در خلیج فارس کمک کند و این به معنای آن است که شکاف‌های سیاسی و نظامی موجود در خلیج فارس عمیق‌تر خواهد شد. حال ایران به عنوان کشوری که دارای طولانی‌ترین مرز آبی در خلیج فارس است، پای تل آویو را در کنار مرزهای خود می‌بیند.

چاووش‌اوغلو: در مورد مسئله قبرس برای فدراسیون مذاکره نخواهیم کردچاووش‌اوغلو: در مورد مسئله قبرس برای فدراسیون مذاکره نخواهیم کرد