زنانی که تاریخ ایران را با نام و حضورشان تغییر دادند

01/04/2021 01:40:00 ب.ظ

شاید جای نام زنانی که دنیا را تغییر دادند در کتاب‌های درسی خالی باشد، اما تاریخ آنها را فراموش نخواهد کرد. ما در این گزارش به سراغ زنانی رفته‌ایم که تاریخ را با دست‌ها، ذهن‌ها، هنرها و جنگجویی‌شان تغییر دادند.

زنانی که تاریخ ایران را با نام و حضورشان تغییر دادند ▫️بی‌بی فاطمه، موسس نخستین مدرسه دخترانه تهران ▫️زینب پاشا، یک مبارز اجتماعی ▫️بی‌بی مریم بختیاری، زنی که سرداری کرد ▫️مریم میرزاخانی، یک زن ایرانی در میان ۷ دانشمند برتر دنیا

شاید جای نام زنانی که دنیا را تغییر دادند در کتاب‌های درسی خالی باشد، اما تاریخ آنها را فراموش نخواهد کرد. ما در این گزارش به سراغ زنانی رفته‌ایم که تاریخ را با دست‌ها، ذهن‌ها، هنرها و جنگجویی‌شان تغییر دادند.

اعتمادآنلاین مادر بی‌بی خانم ملاباجی یا معلم مکتب‌خانه دخترانه دربار قاجار بود. او قلم تند و طنزآمیزی داشت. چند سال بعد از آنکه رساله تادیب نسوان با قلمی نا‌شناس چاپ شد، او رساله معایب الرجال را نوشت که طنزی بود در پاسخ به مقاله تادیب نسوان. او در این کتاب درباره روابط زنان با شوهران‌شان در خانه توصیه‌هایی ارائه می‌کند.

   تابستان 1270 زینب پاشا در ناآرامی‌های تبریز نقش مهمی ایفا کرد. در جریان نهضت تنباکو، بعد از بسته شدن بازار تبریز٬ ماموران با ارعاب و فشار دوباره دکان‌ها را باز می‌کنند. گفته می‌شود زینب پاشا که عادت داشت 2 گوشه چادر را به کمر ببندند همراه عده‌ای دیگر از زنان با چوب و چماق وارد بازار می‌شوند و دکان‌ها را می‌بندند.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

جن ساکی: تحریم‌های ایران تنها زمانی برداشته می‌شود که ایران به تعهدات هسته‌ای عمل کندجن ساکی: تحریم‌های ایران تنها زمانی برداشته می‌شود که ایران به تعهدات هسته‌ای عمل کند سخنگوی کاخ سفید با مثبت دانستن ادامه گفت‌و‌گوهای احیای برجام در وین، تاکید کرد که مذاکرات پیشرفت‌های خوبی داشته است بیشتر بخوانید: این تصویر یادتون میاد؟! چی میگه این میمون؟!😅 بله ها من موافق هستم

۳سال تحقیر، پاداش زنانی که قهرمان آسیا شدند

«ایران اولین کشوری که واکسن کرونا را به مردم خود می‌فروشد» | DW | 19.04.2021سخنان برخی مسئولان و اطلاعیه هلال_احمر ایران مبنی بردسترسی زودتر آندسته از مردم که پول خرید واکسن کرونا را دارند، با واکنش تندی روبرو شد. منتقدین می‌گویند «ایران نباید اولین کشوری شود که واکسن را به مردم خود می‌فروشد». حرف چرت نزنید یک ریال هم نمی گیرند. باز هم رکورد دیگری از اولین شدن در بی‌کفایتی! انگار داریم در یک گرداب زندگی میکنیم! هرج و مرج و بی نظمی! اصلاً معلوم نیست چه خبر هست.... متاسفم! 😐😔🤢 این حرومزاده ها همیشه دستشون تو جیب ملت بوده‼️🤨

طبیعی است که ایران خواهان راستی‌آزمایی دقیق اقدامات آمریکا باشدسخنگوی وزارت خارجه: روند گفت‌وگوها در وین «امیدوارکننده» است فهرست لغو تحریم‌ها هنوز نهایی شده هیچ‌گاه بحثی در خصوص یک توافق موقت صورت نگرفته است میان ایران و عربستان همواره از مسیرهای گوناگون ارتباطاتی برقرار بوده؛ این امر هیچ‌گاه بطور کامل قطع نشده

۵۶ درصد ویروسی که در ایران می‌چرخد، کرونای انگلیسی استمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: می‌بینیم که به صورت ناگهانی تعداد شهرهای قرمز در سطح کشور افزایش یافته است بنابراین برای کنترل بیماری، نیازمند جلب مشارکت مردم هستیم؛ اگر مردم با ما همکاری نکنند، در کنترل بیماری نمی‌توانیم نقشی داشته باشیم. يعني غرور از ديد آقاي نمكي يعني صفر !! چرا اينقدر دروغ و ضد نقيض حرف ميزنه !؟ تعجب از نمايندگان مجلس خواب ...!؟

اعتمادآنلاین| اگرچه تاریخ به دست مردان و زنان نوشته شده است، اما فرودستی زنان به واسطه قرن‌ها مردسالاری سبب شده تغییراتی که توسط این طبقه جنسیتی ایجاد شده جنس متفاوتی داشته باشد و تاریخ هم به آن به شکل دیگری بنگرد.جن ساکی - آرشیو سخنگوی کاخ سفید با مثبت دانستن ادامه گفت‌و‌گوهای احیای برجام در وین، تاکید کرد که مذاکرات پیشرفت‌های خوبی داشته است.آتوسا ایران‌مهر – شهروندخبرنگار زنان ورزش ایران در حالی برای کاستن از تبعیض‌ها به سمت تحقق رویای برابری مردان و زنان حرکت می‌کنند که هم‌چنان زیر سایه حجاب اجباری و پوشش‌ سنگین در روزهای گرم و سرد، تبعیض‌های آشکار امکاناتی و سخت‌افزاری میان ورزشکاران مرد و زن، محرومیت از ورود به ورزشگاه‌ها به عنوان تماشاگر و البته با فتواها یا دستور‌العمل‌های شدیداللحن مراجع تقلید یا ائمه جمعه، زیر فشار هستند.وضع بسیاری از استانهای ایران قرمز و حتی برخی مانند تهران «سیاه» است.

  به گزارش اعتمادآنلاین ، شاید جای نام زنانی که دنیا را تغییر دادند در کتاب‌های درسی خالی باشد، اما تاریخ آنها را فراموش نخواهد کرد.   ما در این گزارش به سراغ زنانی رفته‌ایم که تاریخ را با دست‌ها، ذهن‌ها، هنرها و جنگجویی‌شان تغییر دادند. خانم ساکی گفت: «ما از ابتدا می‌دانستیم که مذاکرات چالشی و طولانی مدت خواهند بود.   بی‌بی فاطمه، موسس نخستین مدرسه دخترانه تهران    بی‌بی فاطمه استرآبادی معروف به بی‌بی‌خانم استرآبادی از نخستین زنانی بود که در عصر مشروطه با امضای زنانه بی‌بی در نشریه‌های مشروطه نظیر حبل‌المتین و تمدن مقاله قلم می‌زد. روزگاری فوتبال یک ورزش کاملاً مردانه محسوب می‌شد. مادر بی‌بی خانم ملاباجی یا معلم مکتب‌خانه دخترانه دربار قاجار بود.» سخنگوی کاخ سفید همچنین با اشاره به این که برخی پیشرفت‌ها حاصل شده است، افزود: «حالا ایده بهتری از آن چه که ما باید برای بازگشت به پیروی کامل از برجام انجام دهیم، داریم و ایرانی‌ها هم ایده بهتری دارند که باید چه کارهایی را برای بازگشت کامل به پیروی از برجام باید انجام دهند. او قلم تند و طنزآمیزی داشت. روزنامه بهار ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) در گزارشی در همین زمینه به نقل از اطلاعیه سازمان هلال احمر نوشت: «این جمعیت در روزهای آتی واکسن کرونا وارد می‌کند، اما این واکسن‌ها رایگان نخواهد بود».

چند سال بعد از آنکه رساله تادیب نسوان با قلمی نا‌شناس چاپ شد، او رساله معایب الرجال را نوشت که طنزی بود در پاسخ به مقاله تادیب نسوان. به هرحال ادامه گفتگوها نشانه خوبی است و نمی‌خواهم هم اکنون نتیجه‌ای را پیش‌بینی کنم. *** پس از آن، فوتبال برای زنان ایران از دهه ۸۰ شمسی با فوتبال داخل سالن معنا شد. او در این کتاب درباره روابط زنان با شوهران‌شان در خانه توصیه‌هایی ارائه می‌کند. در بخش دوم معایب الرجال نوشته است: «زخم زبان بد‌تر از زخم سنان است. این رویکرد ما است و این مساله توسط رابرت مالی نماینده ما بیان شده است. حق است این سخن، حق نشاید نهفت. اولین قهرمانی زنان فوتسالیست ایران در سال ۲۰۱۵ به دست آمد. آنچه زخم زبان کند با مرد٬ هیچ شمشیر جان ستان نکند. دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.» به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید جهانپور گفت وزارت بهداشت «هرگونه سیاست موازی یا دور زدن این برنامه ملی تحت هر عنوان اعم از پرداخت هزینه واکسن را که ناقض برنامه ملی واکسیناسیون باشد تکذیب می‌کند» و تاکید کرد که «هر واکسن مجاز از هرجا وارد کشور شود توسط وزارت بهداشت خریداری و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید۱۹ بصورت رایگان توزیع و تلقیح خواهد شد.

اما از روی انصاف در هیچ عهد و زمانی و در هیچ زمین و مکانی به کسی مثلاً شده است که گفته باشد قربانت بگردم، او در جواب بگوید زهرمار؟ تا مرد خود صد مرتبه زخم زبان به زن چندان نزند و زن را ملجاء نکند، زن یک مرتبه جواب زشت ندهد. جواب هر جفنگی یک جفنگ است، کلوخ انداز را پاداش سنگ است!» خانم استرآبادی اولین مدرسه دخترانه تهران با نام مدرسه دوشیزگان را در سال 1285 شمسی همزمان با انقلاب مشروطه تاسیس کرد. ایران خواستار برداشتن همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است؛ اما آمریکا می‌گوید چنین چیزی امکان پذیر نیست. «لیلا صوفی‌زاده»، نایب رییس وقت زنان در فدراسیون فوتبال و هم‌چنین «علی کفاشیان»، نایب رییس پیشین این فدراسیون از نزدیک شاهد این قهرمانی بودند. این مدرسه در خانه شخصی بی‌بی‌خانم برپا شد. با کودتا علیه مشروطه و به دنبال فضای بسته سیاسی، برخی از افراد که مخالف تحصیل زنان بودند مدرسه را مرکز فساد خواندند و به آن حمله کردند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد. در ادامه فشار‌ها برای بسته شدن مدرسه دوشیزگان خانم استرآبادی نزد وزیر معارف می‌رود. ۹ ماه بعد تیم ملی فوتبال مردان با تکرار سنگین‌ترین شکست در تاریخ جام ملت‌ها، از این مسابقات حذف شدند. این ظاهر خوبی ندارد.

وزیر معارف به او می‌گوید نام مدرسه را از دوشیزگان تغییر بدهد و فقط به دختران چهار تا 6 ساله آموزش بدهد. یک روز قبل از ادامه مذاکرات، یک مقام ارشد دولت بایدن گفت که موفقیت و یا شکست گفتگوها به این بستگی دارد که ایران باید یک «تصمیم سیاسی» بگیرد که آیا امتیازاتی که تاکنون آمریکا پیشنهاد کرده را می پذیرد و تعهداتش در برجام را اجرا می کند یا خیر. به ناچار بی‌بی خانم برای باز نگه داشتن مدرسه این شرط‌ها را اجرا می‌کند. او در تمام عمر به دنبال تربیت، آموزش و تعلیم حقوق زنان ایران بود. با این حال، از پرداخت پاداش‌ تیم زنان خبری نشد.   ملک تاج، زنی که ثروتش را وقف ساخت بیمارستان کرد   ملک تاج، ملقب به نجم‌السلطنه یکی از دختران فیروز میرزا پسر عباس میرزای نایب‌السلطنه بود. او سال 1232 خورشیدی، 6 سال بعد از آغاز سلطنت ناصرالدین شاه متولد شد. این روزنامه نوشت حتی «اقتصاد‌های کاپیتالیستی مثل آمریکا و انگلیس هم که گفته می‌شود در آنجا با پول هر چیزی را می‌توان خرید درمورد مساله سلامت و خرید واکسن در چنین شرایطی دست به چنین اقدامات تبعیض‌آمیزی نمی‌زنند.

نامه‌های به‌جای‌مانده از او به برادرش عبدالحسین میرزا فرمانفرما، نخست‌وزیر ایران، بخشی از روابط اجتماعی و سیاسی دربار را آشکار می‌کند. محمدرضا ساکت که در برابر بیانیه‌های تند و گاه توهین آمیز «کارلوس کی‌روش»، سرمربی وقت تیم ملی فوتبال واکنشی نشان نمی‌داد، اعتراض دختران قوتسال ایران در قبال پرداخت نشدن حق خود را برنتابید و هر معترضی را از فهرست تیم ملی حذف می‌کرد. نجم‌السلطنه مسائل و اخبار تهران را زمانی که برادرش به کرمان رفته بود برای او تشریح می‌کرد. در یکی از نامه‌هایش به عبدالحسین میرزا فرمانفرما درباره قرض از روسیه نوشته است: «برادر، مردم چه کار دارند دولت پول دارد یا ندارد، رضای میل آن را می‌کنند، مثل شما‌ها راه نمی‌روند که دو سفر خواست برود به انواع اقسام موقوف کردید..» این اولین و آخرین صحبت‌های نایب رییس زنان فدراسیون فوتبال درباره پاداش مصوب فوتسالی‌ها بود.. این فشار را برای اینکه تعدیل کنیم، مجبوریم برای کسانی که عجله دارند آزاد تهیه کنیم.

»   نام نجم‌السلطنه از راه موقوفه وارد تاریخ اجتماعی معاصر شهر تهران شد. او سال 1307 شمسی تصمیم گرفت در ملکی که از شوهر سوم به او رسیده بود بیمارستانی تاسیس کند. حالا تصور کنیم که سال ۱۳۹۷،هر بازیکن تیم ملی فوتسال زنان ایران می‌توانست با ۲۲ میلیون تومان یک دستگاه خودروی پراید خریداری کند اما اکنون باید شش یا هفت بازیکن پاداش‌های خود را روی هم بگذارند تا همین خودرو را بخرند. این بیمارستان، به نام بیمارستان نجمیه، 15 آذر 1308 افتتاح شد.   نجم‌السلطنه بیشتر ثروت خود را وقف ساخت این بیمارستان کرد. بر اساس وقفنامه، نجم‌السلطنه نظارت بیمارستان نجمیه را پس از مرگش به جای آنکه به رسم معمول به پسرانش بسپارد، به دختر بزرگش واگذار کرد. «علی کریمی» هم حتی به این موضوع واکنش نشان داد. واکسن‌های روسی هم «با اما‌و‌اگرهای بسیاری روبه‌رو هستند» و به گفته مینو محرز، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا «خود روس‌ها نیز در کشورشان به آن اعتماد ندارند؛ حتی وقتی از پوتین در‌باره جنس واکسنی که زده می‌پرسند می‌گوید فقط خود و پزشکم دراین‌باره می‌دانیم.

پسرش محمد مصدق در همین بیمارستان درگذشت. ستاره فرمانفرماییان، خواهر نجم‌السلطنه هم از زنان مشهور و تاثیرگذار قاجار بود. زنی که اولین مدرسه عالی مددکاری را در ایران تاسیس کرد. انتظارمان از دوستان، همراهی با فدراسیون است.   زینب پاشا، یک مبارز اجتماعی   از جزئیات زندگی زینب پاشا پیش از جنبش تنباکو اطلاعات زیادی در دست نیست. گفته می‌شود در خانواده‌ای روستایی و تهیدست در یکی از محله‌های قدیمی تبریز به دنیا آمده بود. واکسن هایی را که «خودمان رسما اعلام کنیم» قابل خریداند او در رابطه با فروش واکسن به مردم نیز گفته است: «در حال حاضر وزارت بهداشت واکسیناسیون را فقط از طریق مراکز بهداشت و درمانی و به صورت رایگان است.

نام زینب معروف به دهباشی زینب یا زینب پاشا به شورش نان در تبریز و قیام علیه واگذاری امتیاز فروش تنباکو گره خورده است.» به یاد بیاوریم وحید شمسایی بیشترین میزان پاداش میان بازیکنان فوتسال مردان و زنان ایران را در تمامی دوره‌های فدراسیون فوتبال دریافت کرده است. تابستان 1270 زینب پاشا در ناآرامی‌های تبریز نقش مهمی ایفا کرد. در جریان نهضت تنباکو، بعد از بسته شدن بازار تبریز٬ ماموران با ارعاب و فشار دوباره دکان‌ها را باز می‌کنند. گفته می‌شود زینب پاشا که عادت داشت 2 گوشه چادر را به کمر ببندند همراه عده‌ای دیگر از زنان با چوب و چماق وارد بازار می‌شوند و دکان‌ها را می‌بندند. نوشین احمدی خراسانی در مقاله‌ای در نشریه بایا از زینب پاشا روایت کرده است، روزی در جمع تبریزی‌ها که از شرایط ناراضی بودند حاضر می‌شود و خطاب به جمع می‌گوید: «اگر شما مردان جراُت ندارید جزای ستم‌پیشگان را کف دست‌شان بگذارید، اگر می‌ترسید که دست دزدان وغارتگران را از مال و ناموس و وطن خود کوتاه کنید، چادر ما زنان را سرتان کنید و در کنج خانه بنشینید و دم از مردی و مردانگی نزنید، ما جای شما با ستمکاران می‌جنگیم.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید او در مورد وارد کردن واکسن توسط بخش خصوصی گفته است که تنها چیزی که مهم است، این است که «شرکت واردکننده، از طرف خارجی که کمپانی تولید کننده واکسن است، یک برگه نمایندگی داشته باشد که به تایید اتاق بازرگانی آن کشور و سفارت ما در آن کشور برسد.

»   بی‌بی مریم بختیاری، زنی که سرداری کرد   بی‌بی مریم بختیاری از زنان تحصیل‌کرده زمان مشروطه بود که به حمایت از آزادی‌خواهان برخاست و حتی به تهران لشکرکشی کرد. به واسطه زندگی در ایل بختیاری و پدرش که خان ایل بود تیراندازی و سوارکاری می‌دانست. می‌گویند او از مشوقان اصلی برادرش علیقلی‌خان سردار اسعد برای فتح تهران بوده است. پیشتر، در زمان استبداد صغیر، افراد ایل را به مبارزه با استعمار تشویق می‌کرده است. قبل از فتح تهران٬ همراه سواران مخفیانه وارد پایتخت شد و شبانه روی سقف خانه‌ای که رو‌به‌روی مجلس بهارستان بود سنگربندی کرد تا بعد از ورود سردار اسعد بختیاری با قزاق‌ها بجنگند. واکسن"برکت" مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری روز ۳۰ فروردین به خبرگزاری ایسنا گفته است که واکسن شرکت"برکت" اواخر خرداد ماه به تولید انبوه می‌رسد و عرضه خواهد شد.

بعد از این ماجرا در ایل بختیاری به بی‌بی‌مریم لقب سردار دادند. او در خاطراتش درباره دلایل عقب ماندن زنان در جامعه نوشته است: «... تمام بدبختی‌های ما از خودمان می‌باشد، زیرا که نه علم داریم و نه حقوق خود را می‌دانیم، اگر ما هم بدانستیم که برای چه خلقت شدیم، البته در اطراف حقوق خود جان‌فشانی‌ها می‌کردیم. باقی واکسن‌ها هنوز در فاز دو یا آستانه فاز سه هستند و این بیانگر راه طولانی تولید این واکسن‌هاست.

»   صدیقه دولت‌آبادی، عمری که به تعلیم و ارتقای حقوق اجتماعی زنان گذشت   صدیقه دولت‌آبادی از فعالان حقوق زنان و پیشگامان روزنامه‌نگاری در ایران بود. او در خانواده‌ای تحصیل‌کرده در اصفهان به دنیا آمد. زبان عربی و فارسی را از شیخ محمد رفیع طاری فرا گرفت و یادگیری درس‌های دیگر را تا سطح دیپلم با معلمان خصوصی ادامه داد. در 20 سالگی با اعتضاد الحکما ازدواج کرد و چند سال بعد از او جدا شد. 35 ساله بود که در اصفهان دبستان دخترانه «مکتبخانه شرعیات» را تاسیس کرد و بعد از آن انجمنی به نام «شرکت خواتین اصفهان» را بنا گذاشت. مجموع جان باختگان این بیماری در ایران بنابر آمار رسمی که کارشناسان مستقل در مورد دقت و صحت آنها تردید اساسی دارند، به ۶۷ هزار و ۱۳۰ نفر رسید.

او تقریباً تمام عمر خود را وقف تعلیم و تربیت دختران و ارتقای حقوق اجتماعی آنها کرد.    فرخ‌رو پارسا، زنی که فعالیت فرهنگی را به پزشکی ترجیح داد   فرخ‌رو پارسا در خانواده‌ای فرهنگی به دنیا آمد. فخرآفاق پارسا، مادر فرخ‌رو پارسا، مدیر مجله جهان زنان و از فعالان حقوق زنان به شمار می‌رفت. او چهار شماره نشریه را یک سال بعد از به دنیا آمدن فرخ‌رو پارسا منتشر کرد.   در شماره آخر، انتشار 2 مقاله درباره «ضرورت تحصیل دختران، آلام روحی زنان و ضرورت بازنگری در قانون ازدواج» برای او و خانواده دردسرساز شد.

نتیجه‌ی خشم روحانیان٬ تبعید خانواده آنها به اراک بود. به خاطر شرایط آن روز اراک و ترس از حمله، آنها به قم رفتند تا بعد که با میانجی‌گری نخست‌وزیر وقت به تهران بازگشتند. فرخ‌رو پارسا سال 1329 در رشته پزشکی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد، اما به جای پزشکی ترجیح داد به فعالیت فرهنگی و آموزشی ادامه دهد. او سال 1333 انجمن بانوان فرهنگی را برای دبیرستان‌های دخترانه راه‌اندازی کرد. او که سال‌ها در دبیرستان‌های تهران درس داده و مدتی مدیر دبیرخانه دانشگاه ملی ایران بود سال 1347 اولین وزیر آموزش و پرورش ایران در کابینه هویدا شد.

  مریم میرزاخانی، یک زن ایرانی در میان 7 دانشمند برتر دنیا   اما حیف است اگر درباره زنان تاثیرگذار ایرانی که در تاریخ نقش بسزایی داشتند حرف بزنیم و از مریم میرزاخانی نگوییم. زن دانشمند ایرانی که دقیقاً در دانش ریاضی، یعنی همان علمی که عده‌ای معتقد بودند عقل زنان کشش درک آن را ندارد، سرآمد شد.    قرن‌هاست که زنان سهم بسزایی در علم داشته‌اند و کارهای ارزشمندی انجام داده‌اند؛ از کشف داروهای حیات‌بخش گرفته تا اختراعاتی که جهان را تغییر داده‌اند، ولی در بسیاری از موارد پیشرفت‌های ارزشمند آنها کم‌اهمیت جلوه داده شده یا اصلاً نادیده گرفته شده است.   نهاد زنان سازمان ملل سال گذشته، به معرفی هفت دانشمند زن تاثیرگذار دنیا پرداخته که در میان آنها نام مریم میرزاخانی ریاضیدان فقید برجسته ایرانی هم به چشم می‌خورد.    میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های 1994 (هنگ‌کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در این سال به ‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمره کامل را به دست آورد.

او نخستین دانش‌آموز ایرانی بود که 2 سال مدال طلا گرفت. سپس در سال 1999 مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکتری‌اش را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، دریافت کرد.   از مریم میرزاخانی به‌ عنوان یکی از 10 ذهن جوان برگزیده سال 2005 از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد. میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال 2013 و جایزه کلی بود. او از یازدهم شهریورماه 1387 (اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات و پیش از آن هم استاد دانشگاه پرینستون بود.

او 23 تیرماه سال 96، بعد از مدتی درگیری با بیماری سرطان، در آمریکا فوت کرد.   سالروز تولد او 22 اردیبهشت (دوازدهم مه) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران روز جهانی زن در ریاضیات نام‌گذاری شد. .