ساقی_عقیلی, زنان_تاثیرگذار

ساقی_عقیلی, زنان_تاثیرگذار

زنان تاثیرگذار ایران؛ ساقی عقیلی، زن نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کند

21/05/2020 11:41:00 ق.ظ

ساقی_عقیلی ، مدرس دانشگاه وپژوهشگر نمایشهای سنتی‌ست. در بسیاری منابع بعنوان نخستین زن نقال ایران از او یاد شده و در سال ۱۳۹۰ هنر نقالی را به یکی از هنرهای جهانی ثبت شده به نام ایران در یونسکو اضافه کرد. گزارش مریم دهکردیDehkordiMaryam 👇 زنان_تاثیرگذار

«ساقی عقیلی» یکی از آن‌ها است؛ زن نقال و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون که با همت عالی و بلندش موفق شد در سال ۱۳۹۰ هنر نقالی را به یکی از هنرهای جهانی ثبت شده به نام ایران در یونسکو اضافه کند.او که حالا ساکن تورنتو کاناداست به «ایران‌وایر» می‌گوید: «خیلی کوچک بودم، آن‌قدر که یادم هست وقت بازگشت از نقالی‌هایی که در قهوه‌خانه مشهور محله کودکی‌ام، شهرری برگزار می‌شد، روی شانه پدرم به خواب رفته بودم. پدرم دوست مرشدی داشت که به‌نام بود. می‌آمد خانه و می‌گفت امشب نقل رستم و سهراب است یا نقل سیاوش، یا نقل افراسیاب... از بین خواهر و برادرها فقط من بودم که به دنبال او راه می‌افتادم.

کیانوش عیاری: این شایعات را باور نمی‌کنم! قتل دختر ۱۳ ساله توسط پدر نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک قتل ناموسی در ایران؛ 'پدر رومینا با داس دخترش را کشت'

می‌گوید خانواده همراهی داشته است که در رسیدن به جایگاه امروزش همیشه پشتوانه او بوده‌اند: «من همیشه حمایت شده‌ام. یادم هست به پدرم می‌گفتم این‌جا توی این نقل، مرشد باید این‌کار را می‌کرد. او مهربانانه به من می‌گفت خب باباجان شما خودت وقتی خواستی این را اجرا کنی، این‌کار را بکن.»

ساقی عقیلی، مدرس دانشگاه و پژوهش‌گر نمایش‌های سنتی است. او پرده‌خوانی را در محضر «داوود فتحعلی بیگی»، بازیگر و رییس «کانون نمایش‌های سنتی ایران» آموخته و در بسیاری از منابع، به عنوان نخستین زن نقال ایران از او یاد شده است.ساقی متولد ۱۸ تیرماه ۱۳۴۰ در تهران است. آن‌گونه که به «ایران‌وایر» می‌گوید، پدرش یکی از کسانی است که در حفظ تاریخ و ادبیات کهن ایران بسیار کوشیده و کتاب‌خانه نفیس او پر از کتاب‌های قدیمی و کم‌نظیر فارسی بوده است.

«عبدالله عقیلی»،عموی ساقی هم از محققان، مورخان و سکه‌شناسان برجسته ایران است.بالیدن در چنین خانواده‌ای، ساقی را از همان اوان کودکی به هنر علاقه‌مند کرد. او پیش از انقلاب ۱۳۵۷، همراه با اعضای «شیر وخورشید» و «پیشاهنگ» شروع به شاهنامه‌خوانی و نقش‌آفرینی در نمایش‌ کرد. می‌گوید در همه فعالیت‌های فرهنگی حاضر بود و همین علاقه‌مندی باعث شد وارد دانش‌سرا شود و مطالعه تاریخ، ادبیات و فرهنگ را به صورت آکادمیک پی بگیرد.

ساقی عقیلی ابتدا با نام «ایران‌گرد» در میان نقالان شهره شد اما پس از انتخابات پرمناقشه ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸، نام خود را به «نداآفرید» تغییر داد. بعد از این رخداد هم به ناچار از ایران خارج شد و پس از اقامتی کوتاه در ترکیه، به کانادا مهاجرت کرد.

او درباره انگیزه‌اش از این اقدامگفته بود: «حماسه‌های اخیر مردم ایران به من ثابت کرد که پهلوانان امروز گردآفریدانی هستند چون ترانه، ندا، شبنم و رستم‌هایل هم‌چون آرش، سهراب، محمدیوسف و همه کسانی که بدون سپر و کلاه‌خود و شمشیر در مقابل ستم‌گران ایستادند. من در غربت هرکس اسمم را می‌پرسید، برایشان شهادت ندا را نقل می‌کردم و می‌گفتم ما همه ندا هستیم. نداآفرید اشاره‌ای است به گردآفریدهای امروز و فردا...»

ساقی عقیلی در در مناطق محروم اطراف تهران، از جمله ورامین، کهریزک، قوچ حصار، امین‌آباد و حومه شهرری به امدادهای اجتماعی و آگاه‌سازی زنان و اجرای شاهنامه پرداخته است. او درباره انگیزه اجراهایش در مناطق محروم می‌گوید: «من همیشه خود و کودکی‌ام را به یاد می‌آورم؛ از لذتی که دیدن نقالی به من می‌داد، حتی وقتی درک دقیقی از شعر و شاهنامه نداشتم. به خاطر کودکان آن منطقه‌ها، به خاطر آن که روزی آن‌ها هم شاید سرنوشت‌شان با دیدن و شنیدن از فرهنگ تغییر کند و جور دیگری رقم بخورد.»

پدر علت قتل را فرار دختر از منزل عنوان کرد سومین نفتکش ایرانی به منطقه اقتصادی ونزوئلا نزدیک شد برنامه ورود نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا ادامه مطلب: ایران وایر »

DehkordiMaryam خیلی جالب بود زندگی و کارش

زنان تاثیرگذار ایران: الهه میزانی (امیرانتظام)؛ بازمانده حزب دونفره

تصویب آیین‌نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجیهیئت وزیران در اجرای ماده واحده قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد.

اسرائیل، ایران را به ارسال سلاح‌های پیشرفته به لیبی متهم کردنماینده دائمی اسرائیل در سازمان ملل طی نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرده که ایران به شبه نظامیان وابسته به خلیفه حفتر در لیبی سلاح های پیشرفته ارسال کرده است. - خبرگزاری آناتولی اینکه یک رژیمی مثل اسراییل ایران رو متهم کنه عزت ماست دیگران که ادعایی رهبری جهان اسلام رو دارند یاد بگیرند

زنان تاثیرگذار ایران: الهه میزانی (امیرانتظام)؛ بازمانده حزب دونفره

چه شد که ایران در حال تبدیل شدن به یکی از پیرترین کشورهای جهان است؟ - BBC News فارسیمشاور وزیر بهداشت می‌گوید 'فاجعه' پیر شدن جمعیت ایران 'فاجعه ای در ابعاد کورونا است' و ایران در سی سال آینده 'پیرترین' کشور دنیا خواهد بود. اقا وقت شریفتو صرف یه چیز بهتر کن، ما بالاشم دیدیم پایینشم دیدیم ، مالی نیس، بیشترش چسیه و لاف در غربت، شما بهتر از من تاریخ بلدی، ببین چند صدهزار چو ایران نباشد، اسمشون چنگیز و تیمور و محمود ‌و سگ وگربه ی دیگس، بیشتر ازینم حوصله ش نیس، خیر پیش... حرفای این آقا جواب این سوال مبنی بر اینکه (چه شد که همچین شد) بود؟ یکی فقر بود که گفته شد ژاپن که فقیر نیست! یکی دیگه ش اهداف ناسالم جمهوری اسلامی بود؟ عجب تحلیلی!! شد مثل دومین قتلگاه جهان‌. بابا خودتون همه پیر و پاتالید بعد گیر دادید به ایران

وزیر دفاع ونزوئلا: تانکرهای حامل سوخت ایران را اسکورت می‌کنیموزیر دفاع ونزوئلا: تانکرهای حامل سوخت ایران را اسکورت می‌کنیم ولادیمیر پادرینو وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد که به محض ورود تانکرهای حامل سوخت ایران به منطقه اقتصادی واقع در آمریکای جنوبی، نیرویی از ارتش ونزوئلا این تانکرها را اسکورت می کنند. نیروی دریایی ونزوئلا همونی نیست که چند وقت پیش میخواست ی کشتی توریستی آلمان رو متوقف کنه ولی باهاش تصادف کرد و غرق شد؟😂 ری..ین و آب هم قطعه . خخخخخخخ نفت که تو ونزویلا بیشتر از ایران هست بنزین هم اونجا ارزونتر از ایران هست مفت فرختین پس؟