زلنسکی: شورای امنیت باید روسیه را به پاسخگویی وادارد | DW | 05.04.2022

16/01/1401 09:17:00 ب.ظ

رئیس جمهور اوکراین روز سه‌شنبه، ۵ آوریل (۱۶ فروردین) در سخنرانی ویدئویی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل اتهامات بی‌سابقه‌ای را متوجه روسیه کرد. او با تشبیه رفتار کرملین به رفتار کشوری استعمارگر گفت: «روسیه رفاه و موجودیت شهروندان را ما را نشانه رفته است.»

رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی در جلسه سازمان ملل اتهامات بی‌سابقه‌ای را متوجه روسیه کرد. پوتین کشورهای غربی را تهدید کرد که اقدام آنها علیه دارایی‌های روسیه بی‌جواب نمی‌ماند. آلمان از تحریم زغال سنگ روسیه حمایت می‌کند. او روسیه را متهم کرد که هزاران نفر از اوکراینی‌ها را به زور به درون قلمرو خود منتقل کرده و هزاران کودک اوکراینی را ربوده است. زلنسکی تاکید کرد: «جنایتی نیست که نیروهای روسیه مرتکب نشده باشند.

آنها کل اعضای خانواده‌ها را می‌کشند، به عابران در خیابان‌ها پس از شکنجه آنها از پشت شلیک می‌کنند. از روی شهروندان عادی برای تفریح با تانک رد می‌شوند و زنان را پیش چشمان کودکانشان مورد تجاوز قرار می‌دهند.»

زلنسکی با بیان این که تفاوتی میان رفتار نیروهای روسی و سازمان‌های تروریستی نیست گفت، تنها تفاوت این است که"سازمان‌های تروریستی صاحب کرسی در شورای امنیت نیستند." رئیس جمهور اوکراین از شورای امنیت خواست که روسیه را به خاطر"جنایت‌هایی که در بوچا مرتکب شده به پاسخگویی وادارد."

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید جلسه شورای امنیت برای بررسی جنگ اوکراین برگزار شده بود. ولودیمیر زلنسکی اعلام کرده که اخبار و تصاویر مربوط به قتل‌عام در شهر بوچا را ارائه خواهد کرد ولی ظاهراً اشکال تکنیکی در ارتباط ویدئویی مانع این کار شد. او ارتش روسیه را به نسل‌کشی و جنایات جنگی در این شهر متهم کرده است. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

حقوق بشر برای سال آتی هم کماکان اثرگذار است | مصطفی علایی

با توجه به روندی که در سال ۱۴۰۱ در موضوع حقوق بشر طی شد، به نظر می‌رسد این مقوله تأثیراتی جدی بر عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران داشته است. در کنار آن، درهم‌تنیدگی حقوق بشر با حوزه سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی سبب شد برخی این اعتقاد را پیدا کنند که مبحث حقوق بشر در قبال ایران یک ماهیت سیاست‌زده و امنیت‌زده پیدا کند. بر همین اساس، موضوع حقوق بشر در سال گذشته بر دو محور دیگر یعنی جنگ اوکراین و بحث پهپاد و نیز وضعیت پرونده هسته‌ای و اختلاف‌های پادمانی، سایه انداخت و این مقوله (حقوق‌بشر) به یک ضلع و پارامتر سوم برای فشار بر ایران تبدیل شد. اگر‌چه در ادوار مختلف همواره حقوق بشر مورد تأکید همه کشورها بوده است، اما چه شد که سال گذشته حساسیت‌ها در‌این‌باره بیشتر شد؟محور گفت‌وگوی «شرق» با مصطفی اعلایی، سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دیپلمات سابق ایران در نمایندگی‌های ایران در سازمان ملل قرار گرفت. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

اتحادیه اروپا کشتار غیرنظامیان توسط روسیه در بوچا را محکوم کرداتحادیه اروپا حملات روسیه علیه غیرنظامیان در بوچا و دیگر شهرهای اوکراین را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

لیتوانی در واکنش به کشتار بوچا سفیر روسیه را اخراج کردلیتوانی به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره کشتار دسته‌جمعی شهروندان غیرنظامی اوکراین به دست نیروهای روسی، روز دوشنبه ۱۵ فروردین اعلام کرد که سفیر روسیه را اخراج می‌کند.

آلمان ۴۰ دیپلمات روسیه را اخراج کرد | DW | 04.04.2022دولت آلمان در واکنش به جنایت جنگی در بوچا ۴۰ دیپلمات روسیه را اخراج کرد. وزیر خارجه آلمان این افراد را 'نامطلوب' و همکار سازمان‌های اطلاعاتی روسیه خواند. فرانسه نیز اعلام کرد می‌خواهد ۳۵ دیپلمات روس را اخراج کند. پس از مشورتهای فشرده؟؟؟؟؟ بابا خیلی بیشرفه این دولت آلمان پوتین را باید با زود ترین فرست از قدرت برکنار کنند و به میز محاکمه جهانی کشیده شود. این قاتل عام پوټین خونخوار را زود از پا در آورید ورنه جهان را دګرګون و خراب میکند.

آمریکا اجازه پرداخت کوپن اوراق قرضه دولتی روسیه را ممنوع کردایالات متحده پرداخت اوراق قرضه روسیه از منابع مالی این کشور در آمریکا را به منظور افزایش فشار بر مسکو متوقف می‌کند.

اعلام تحریم‌های جدید علیه روسیه قیمت نفت در بازارهای جهانی را افزایش داداتحادیه اروپا قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدید خود علیه مسکو را اعلام کند و واشینگتن نیز در هفته جاری تحریم‌های جدید خود را اعلام می‌کند

دادگاهی در امارات یک زن اسرائیلی را به اعدام محکوم کردچند وکیل اسرائیلی استخدام شده‌اند که قرار است با همکاری تیم وکلای اماراتی بتوانند در جریان دادگاه تجدیدنظر، حکم اعدام را به حبس تبدیل کنند.