زعفران مرغزار، امید تازه برای مقابله با ویروس کرونا؟ | DW | 01.02.2021

13/11/1399 01:59:00 ب.ظ

چند سال پیش عنوان سمی‌ترین گیاه سال را به خود اختصاص داد؛ زعفران مرغزار یا سورنجان. حالا تحقیقات نشان می‌دهند دارویی که کاربرد اصلی آن در درمان نقرس است به طرز چشم‌گیری عوارض ناشی از ابتلا به کوویدـ۱۹ را کاهش می‌دهد.

چند سال پیش عنوان سمی‌ترین گیاه سال را به خود اختصاص داد؛ زعفران مرغزار یا سورنجان. حالا تحقیقات نشان می‌دهند دارویی که کاربرد اصلی آن در درمان نقرس است به طرز چشم‌گیری عوارض ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد. کلشی‌سین دارویی است قوی و ضدالتهاب که از مدت‌ها پیش در دنیای پزشکی شناخته شده است. این ماده دارویی از گیاهی به نام"زعفران مرغزار" یا"سورنجان" به دست می‌آید. پورسینا (ابن سینا) در کتاب"قانون طب" خود هم به وصف این گیاه و خواص دارویی آن پرداخته است.

کاربرد"سورنجان" در درمان بیماری‌ها به ۳۵۰۰ سال پیش و به مصر باستان بازمی‌گردد.

ماده دارویی به دست آمده از این گیاه در درمان چندین بیماری از جمله نقرس، التهاب مفصل (آرتریت) یا پریکاردیت (التهاب آب‌شامه) به کار گرفته می‌شود. گفتنی است که این ماده دارویی گیاهی به دلیل سمی بودن، باید تنها با دوزی محدود استفاده شود.

"زعفران مرغزار" سال ۲۰۱۰ عنوان"گیاه سمی سال" را به خود اختصاص داد. اکنون یک مطالعه بالینی گسترده در کانادا نشان می‌دهد که کلشی‌سین در درمان کووید-۱۹ هم مؤثر است و عوارض بیماری را کاهش می‌دهد.در توضیحی که headtopics.com

سمی چیه یه عمر با اینا بازی میکردیم😐

طب سنتی(هربال)

"ام اچ آی"، در این باره منتشر کرده است، از این دارو به عنوان"نخستین داروی خوراکی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نام برده شده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>