زباله‌های کرونا؛ تهدیدی فزاینده علیه جانوران | DW | 25.03.2021

25/03/2021 07:37:00 ب.ظ

با ورود دستکش و ماسک به مصرف روزمره، دورریز تازه‌ای به پسماندهای موجود اضافه شده است. یک تیم هلندی می‌گوید تعداد میمون‌ها و پنگوئن‌هایی که دستکش بلعیده‌اند یا پرندگانی که ماسک به منقارشان گیر کرده رو به ازدیاد است.

زباله کرونایی, پسماند کرونا

با ورود دستکش و ماسک به مصرف روزمره، دورریز تازه‌ای به پسماندهای موجود اضافه شده است. یک تیم هلندی می‌گوید تعداد میمون‌ها و پنگوئن‌هایی که دستکش بلعیده‌اند یا پرندگانی که ماسک به منقارشان گیر کرده رو به ازدیاد است.

با ورود دستکش و ماسک به مصرف روزمره، دورریز تازه‌ای به پسماندهای موجود اضافه شده است. یک تیم هلندی می‌گوید تعداد میمون‌ها و پنگوئن‌هایی که دستکش بلعیده‌اند یا پرندگانی که ماسک به منقارشان گیر کرده رو به ازدیاد است.

چند روز قبل آژانس محیط زیست اروپا هشدار داد که همه‌گیری ویروس کرونا تنها در کوتاه مدت تاثیر مثبت بر محیط زیست داشته و اثرات منفی پاندمی به تدریج در این حوزه آشکار می‌شود.دو سال قبل یک نهنگ مرده در سواحل فیلیپین یافته شد که حدود ۴۰کیلو پسماند پلاستیکی در معده‌اش بود.

در خمیردندان‌ها نیز بیشتر از پلی اتیلن، در واقع همان پلاستیک، استفاده می‌شود. تولیدکنندگان لوازم آرایشی در محصولات خود با ظرافت تمام از ریزدانه گرانول به عنوان ماده ساینده بهره می‌گیرند که برای ساییدن سنگ دندان و یا جلای آن نیز به کار برده می‌شود.از ذرات ریز پلاستیکی به عنوان پاک‌کننده پوست یا پیلینگ، در شامپو به عنوان آنتی‌استاتیک یا خنثی‌کننده الکتریسته ساکن و در ژل دوش و کرم به عنوان پیونددهنده استفاده می‌شود. میکروپلاستیک‌ها در محصولات بهداشتی چنان ریز و کوچک هستند که دستگاه تصفیه فاضلاب نمی‌تواند از ورود آنان به دریا ممانعت کند. در اینجا باید به شامپوی کودکان نیز اشاره کرد که از ذرات ریز پلاستیک بی‌نصیب نمانده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

ویدئو؛ فضانوردان اعزامی به ایستگاه بین‌المللی تا رسیدن به مدار زمین ماسک خود را برنداشتندسه فضانورد روس و آمریکایی اعزام شده به ایستگاه فضایی بین‌المللی پس از اتصال موفق به آن، در حالی که ماسک‌های خود را تا پایان این سفر سه ساعته برنداشته بودند به هفت همکار خود در این ایستگاه محلق شدند.

جهانگیری: حمله به تیم مذاکره کننده، شلیک به پای خود استمعاون اول رئیس‌جمهور نوشت: حمله به تیم مذاکره کننده و دکتر ظریف در شرایطی که در حال مذاکرات حساس هستیم،‌ مثل شلیک به پای خود است.

واشینگتن: احترام به حقوق‌بشر انگیزه اصلی به رسمیت شناختن «نسل کشی»ارامنه استجرالدین گریفیتس، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا، شامگاه یکشنبه 25 آوریل در مصاحبه با تلویزیون 😂😂😂 حقوق بشرتون همینه هر جا به نفعتون باشه بکشین بسوزین وغارت کنین ما هم وظیفه مونه در راستای منفعت شما اطاعت کنیم هیروشیما نسل کشی سرخپوستان قتل وکشتاردر افغانستان وعراق....

یمن: واکنش حوثی‌ها به ابتکار صلح نشان‌دهنده سرسپردگی آنها به ایران است

رییسی: بدنه وزارت اطلاعات دل‌داده به انقلاب و به دنبال تحقق اهداف آن استرییس قوه قضاییه گفت: اگر وزارت اطلاعات نمایشگاهی از توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان علیه نظام اسلامی را برپا کند مشخص می‌شود که بر انقلاب و کشورمان در ۴۰ سال اخیر چه گذشته است. امضا کنید RAHBARMOVAGAT اون اقلیت هم ایرانشهریها هستند. به احتمال قوی.

فرانسه: حمله به مسلمانان حمله به جمهوریت استدولت فرانسه به دنبال تصویب قانونی در پارلمان این کشور است که با بنیادگرایی که ارزش‌های فرانسه را تهدید می‌کند، مقابله کند. دارمنن خود یکی از طرفداران جدی این لایحه است. اینطور می‌شود فرانسه شد. به رسمیت شناختن همه بعنوان شهروندان جمهوری و حمایت از حقوق آنان.

دستکش، دستمال مرطوب ضدعفونی و ماسک از جمله اقلامی هستند که در دوران همه‌گیری کرونا جهش مصرف داشته‌اند.دو فضانورد روس به نام‌های اولگ نوويتسکی و پيوتر دوبرُف و یک فضانورد آمريکايی به نام مارک وند هی روز ۹ آوریل (۲۰ فروردین) از پايگاه فضايی بايکونور در قزاقستان به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شده بودند.به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری روز چهارشنبه در  حساب کاربری خود در توییتر نوشت: حمله به تیم مذاکره کننده و ظریف در شرایطی که در حال مذاکراتی تا این حد حساس هستیم، مثال شلیک به پای خود است.العربیه تاکید کرد که به رسمت شناختن «نسل کشی» ارامنه به دست عثمانی، از سوی واشینگتن با انگیزه احترام به حقوق‌بشر انجام گرفت.

دور ریز این وسایل یک بار مصرف، پسماندهای موجود در آب، زمین و طبیعت را چند برابر کرده است. تحقیقات یک تیم زیست‌شناسی در هلند نشان می‌دهد که شمار میمون‌ها یا پنگوئن‌هایی که ماسک، دستکش یا دستمال قورت داده‌اند، بسیار زیاد شده است. این فضانوردان جایگزین سه تَن از هفت فضانوردی خواهند شد که ماموریت‌شان در ایستگاه فضایی بین‌المللی به پایان رسیده و طی روزهای آتی به زمین بازخواهند گشت. این پژوهشگران ضمن یافتن این قبیل وسایل در شکم حیوانات، پرندگان مختلفی را دیده‌اند که ماسک به منقارشان گیر کرده است.. در گزارش این تیم تحقیقاتی که روز پنجشنبه ۲۵ مارس منتشرشده، آمده که اثرات بلندمدت زباله‌های کرونایی و خطرات آن برای سلامت جانداران در طبیعت باید مستقلا مورد بررسی قرار گیرد.. چند روز قبل آژانس محیط زیست اروپا هشدار داد که همه‌گیری ویروس کرونا تنها در کوتاه مدت تاثیر مثبت بر محیط زیست داشته و اثرات منفی پاندمی به تدریج در این حوزه آشکار می‌شود. براساس برخی منابع تاریخی بین سال‌های 1915 تا 1923 میلادی، حدود یک میلیون تا یک و نیم میلیون ارمنی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند.

تیم زیست‌شناسان هلندی وبسایتی دایر کرده که به کاربران امکان می‌دهد مشاهدات خود از آسیب‌های زیست محیطی این زباله‌ها و تصاویر مربوط به حیوانات را در آن بارگذاری کنند. تا قبل از پاندمی کرونا، در شکم و گلوی بسیاری از حیوانات دریایی، بیشتر زباله‌های پلاستیکی رها شده در آبراهه‌ها پیدا می‌شد. دو سال قبل یک نهنگ مرده در سواحل فیلیپین یافته شد که حدود ۴۰کیلو پسماند پلاستیکی در معده‌اش بود. پلاستیک ناپیدا خمیردندان در خمیردندان‌ها نیز بیشتر از پلی اتیلن، در واقع همان پلاستیک، استفاده می‌شود. تولیدکنندگان لوازم آرایشی در محصولات خود با ظرافت تمام از ریزدانه گرانول به عنوان ماده ساینده بهره می‌گیرند که برای ساییدن سنگ دندان و یا جلای آن نیز به کار برده می‌شود.

پلاستیک ناپیدا لوازم آرایشی از ذرات ریز پلاستیکی به عنوان پاک‌کننده پوست یا پیلینگ، در شامپو به عنوان آنتی‌استاتیک یا خنثی‌کننده الکتریسته ساکن و در ژل دوش و کرم به عنوان پیونددهنده استفاده می‌شود. میکروپلاستیک‌ها در محصولات بهداشتی چنان ریز و کوچک هستند که دستگاه تصفیه فاضلاب نمی‌تواند از ورود آنان به دریا ممانعت کند. در اینجا باید به شامپوی کودکان نیز اشاره کرد که از ذرات ریز پلاستیک بی‌نصیب نمانده‌اند. پلاستیک ناپیدا مواد شوینده همچنین مواد شوینده لباس و پاک‌کننده‌های خانگی حاوی میکروپلاستیک هستند که نهایتا به فاضلاب راه ‌می‌برند. برای تولید محصولات خانگی، مواد شوینده و پاک‌کننده سالانه از هزاران تن مواد پلاستیکی استفاده می‌شود.

پلاستیک ناپیدا قوطی‌های کنسرو جداره‌ی درونی بسیاری از قوطی‌های کنسرو مواد غذایی با بیس‌فنول آ (BPA) پوشش داده شده؛ ماده‌ای ترکیبی که برای سلامتی انسان پیامدهای خطرناکی دارد. به این معنا که اگر درون این قوطی‌ها آسیب ببیند، آلومینیوم یا بیس‌فنول آ وارد مواد غذایی می‌شوند که مصرف آن برای سلامتی انسان زیانبخش است. پلاستیک ناپیدا درپوش شیشه‌ها شاید به نظر برسد که بسته‌بندی مواد غذایی در شیشه‌ها مطمئن‌تر است، اما واشری که برای درپوش این شیشه‌ها استفاده می‌شود از مواد مصنوعی‌ست و ماده روان‌سازش نیز برای سلامتی زیان‌بخش است. پلاستیک ناپیدا تشتک‌ برای نوشیدن آبجو نیز بتدریج شوقی باقی نمی‌ماند، زیرا لایه زیرین تشتک آن نیز از مواد پلاستیکی ساخته شده است. پلاستیک ناپیدا کاغذهای حرارتی فیش صندوق، صورتحساب بانکی و بلیط قطار، همه این‌ها از کاغذهای حرارتی ساخته شده‌اند که مجهز به لایه‌ای با حساسیت ویژه در برابر دما هستند.

این کاغذهای حرراتی نیز دارای مواد مصنوعی‌اند. پلاستیک ناپیدا لباس‌ بندرت می‌توان یک جفت شلوارجین پیدا کرد که پنج درصد الیاف آن را الاستین تشکیل نداده باشد. حتی آنهایی که به برچسب"۱۰۰ درصد پنبه" مجهز هستند، بیشترشان الیاف و لیبل‌های پلاستیکی دارند و نهایتا نیز با مواد مصنوعی بسته‌بندی می‌شوند. ذرات میکروپلاستیکی این لباس‌ها با هر شست‌وشو از لباس‌ها جدا شده و به فاضلاب می‌ریزند. ذراتی که دستگاه تصفیه زباله نیز نمی‌تواند به کلی از ورودشان به محیط زیست ممانعت کند.

پلاستیک ناپیدا بطری‌های پلاستیکی نوشیدن آب از بطری پلاستیکی تقریبا امری متداول است. پژوهشگران در آزمایشی دریافتند که ۹۳ درصد از آب‌های معدنی بطری‌های پلاستیکی آغشته به میکروپلاستیک هستند. اینکه این ذرات ریز پلاستیکی درون آب بطری‌ها دقیقا از کجا پیدایشان می‌شود، امری‌ست که هنوز برای پژوهشگران روشن نیست. با این حال آنان این احتمال را نیز مردود نمی‌دانند که چنین بطری‌هایی خود سبب آغشته شدن آب به مواد پلاستیکی هستند. پلاستیک ناپیدا لاستیک‌های خودرو چرخ خودروها تنها از لاستیک ساخته نمی‌شود، بلکه در آن از الیاف مصنوعی نیز استفاده می‌شود.

این الیاف مصنوعی در اثر سایش چرخ بر زمین، در هوا منتشر می‌شوند و سپس به گیاهان، آب و بدن انسان راه می‌یابند. در همین زمینه: .