رییس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد

17/08/1399 03:06 ب.ظ

رییس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد به دنبال کاهش بیشتر ارزش لیر، رییس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد.

به دنبال کاهش بیشتر ارزش لیر، رییس بانک مرکزی ترکیه برکنار شد. با توجه به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه انتظار می رود شرایط اقتصادی این کشور وخیم تر شود چرا که دولت مجبور به تعطیلی کسب و کارهای بیشتری خواهد بود و شمار گردشگران خروجی ورود ی به این کشور نیز کاهش خواهد یافت.

اردوغان که خود را دشمن نرخ بهره خوانده خواهان کاهش بیشتر نرخ بهره است اما بسیاری از اقتصاددانان و نهادهای بین المللی نسبت به عواقب سنگین این کار برای اقتصاد ترکیه هشدار داده اند.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

والا یه ارزن از غیرت این ترکا اگه تو مسئولامون نیس... رییس بانک مرکزی ایران رو هم باید برکنار کنند،چون تو این سه چهار ماه خوب از مردم دزدی کرد حسن کلید تورا میخواند در راه ایرانیزه شدن هستن.....به قهقرا خوش آمدی ترکیه این ترکیه ایها هم چقدر سوسولند

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، رجب طیب اردوغان پس از آن که ارزش لیر مجددا در برابر دلار کاهش یافت، دستور برکناری رییس بانک مرکزی این کشور را صادر کرد. هنوز مشخص نیست مراد یوزال بر سر چه مسایلی با اردوغان اختلاف نظر داشته اما از ابتدای امسال تاکنون لیر بیش از ۳۰ درصد ارزش خود مقابل دلار را از دست داده است.

با توجه به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه انتظار می رود شرایط اقتصادی این کشور وخیم تر شود چرا که دولت مجبور به تعطیلی کسب و کارهای بیشتری خواهد بود و شمار گردشگران خروجی ورود ی به این کشور نیز کاهش خواهد یافت. اردوغان که خود را دشمن نرخ بهره خوانده خواهان کاهش بیشتر نرخ بهره است اما بسیاری از اقتصاددانان و نهادهای بین المللی نسبت به عواقب سنگین این کار برای اقتصاد ترکیه هشدار داده اند.

ناجی اقبال، متحد اردوغان که بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ وزیر خزانه داری ترکیه بود به عنوان رییس جدید بانک مرکزی انتخاب شده است. بانک مرکزی ترکیه در آخرین اقدام خود تحت مدیریت یوزال به چرخه کاهش نرخ بهره پایان و آن را به ۱۰.۲۵ درصد افزایش داده بود. این بانک هم چنین با صدور بیانیه ای از برنامه ریزی برای اتخاذ رویکرد انقباضی در عرضه پول خبر داده بود.