ریچارد برانسون, جف بزوس, ایلان ماسک, فضاپیما, سفر به فضا

ریچارد برانسون, جف بزوس

ریچارد برانسون میلیاردر از 'لبه‌ فضا' بازگشت | DW | 11.07.2021

ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه 'یونیتی' به صورت آزمایشی به 'لبه فضا' پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت. او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد.

11/07/2021 08:35:00 ب.ظ

ریچارد برانسون ، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه 'یونیتی' به صورت آزمایشی خود به 'لبه فضا' پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت. او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد.

ریچارد برانسون ، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه 'یونیتی' به صورت آزمایشی به 'لبه فضا' پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت. او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد.

ریچارد برانسون میلیاردر از"لبه‌ فضا" بازگشتریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه"یونیتی" به صورت آزمایشی به"لبه فضا" پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت. او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد.

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند سناتور آمریکایی در واکنش به تلاش ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد: دولت آمریکا گفت‌و‌گوهای وین را متوقف کند هشتمین شب پیاپی اعتراضات خوزستان؛ تجمعات و ناآرامی‌ها به اصفهان و لرستان کشیده شد

ریچارد برانسونریچارد برانسون یک هفته پیش از تولد ۷۱ سالگی‌اش، روز یکشنبه ۲۰ تیر (۱۱ژوئیه) با فضاپیمای"وی‌اس‌اس یونیتی" سفر فضایی آزمایشی خود را آغاز کرد. هواپیمای مجهز به راکت ساخت شرکت"ویرجین گالاکتیک" متعلق به این میلیاردر بریتانیایی از ایالت نیومکزیکوی آمریکا به پرواز درآمد.

 سفینه بعد از جدا شدن از هواپیما به ارتفاع ۸۸ کیلومتری زمین رسید؛ جایی که تقریبا مرز بین جو زمین و فضا (لبه زمین) محسوب می‌شود.سفر طوری تنظیم شده بود که این سفینه فضایی تا بیش از سه برابر سرعت صوت شتاب بگیرد و انتظار می‌رفت که ارتفاع آن بیش از ۸۰ کیلومتر از سطح زمین برسد. headtopics.com

برانسون پیش از این گفته بود: «من همیشه آدمی رویاپرداز بودم. مادرم به من یاد داد که هرگز از پا ننشینم و به ستاره‌ها برسم. حالا زمان آن فرا رسیده تا این رویا تحقق یابد.» او معتقد است انسان‌های بیشتری باید شانس سفر به فضا را داشته باشند.هواپیمای مجهز به راکت ساخت شرکت"ویرجین گالاکتیک"

برانسون مانند جف بزوس بنیانگذار آمازون و ایلان ماسک رئیس تسلا ، می‌خواهد وارد تجارت جهانگردی فضایی شود.جف بزوس، بنیانگذار شرکت آمازون به همراه برادرش و والی فانک خلبان ۸۲ ساله آمریکایی ۹ روز دیگر (۲۰ ژوئيه) با سفینه"بلو اوریجین" شرکت آمازون به فضا می‌روند. 

یک صندلی دیگر این پرواز در مزایده به قیمت ۲۸ میلیون دلار فروخته شده است.دو شرکت"بلو اوریجین" متعلق به جف بزوس و"ویرجین گالاکتیک" متعلق به ریچارد برانسون در رقابتی تنگاتنگ هستند تا هرچه زودتر سفرهای مداوم توریستی به فضا را ممکن کنند. 

در بازار شرکت‌های خصوصی فضانوردی در حال حاضر یک شرکت دیگر نیز وجود دارد:"اسپیس ایکس" متعلق به ایلان ماسک مالک خودروسازی تسلا. این شرکت پیش از این فضانوردانی از سراسر جهان را به ایستگاه فضایی آی‌اس‌اس برده است.۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین headtopics.com

«۸ کشته در جریان اعتراضات ایران»؛ خامنه‌ای: هیچ گله‌ای نمی‌شود از مردم داشت پنتاگون: آمریکا در نظر دارد با ایران و شبه‌نظامیان آن مقابله کند دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021

پیشاهنگ سفر به فضایوری گاگارین ۱۲ آوریل سال ۱۹۶۱ سوار بر فضاپیمای وستوک−۱ به فضا رفت و مدار زمین را به طور کامل پیمود. پیش از او هیچ‌ انسانی به فضا سفر نکرده بود. گاگارین زمانی که برای پرواز به فضا انتخاب شد، در حال گذراندن دوره خلبانی جت‌های جنگی بود. هفت سال پس از این سفر تاریخی در ۲۷ مارس ۱۹۶۸ جنگنده میگ−۱۵ که گاگارین و مربی پروازش سوار بر آن بودند، دچار سانحه شد و سقوط کرد. هر دو سرنشین هواپیما کشته شدند.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربینپیش از گاگارینتا پیش از آنکه گاگارین به فضا برود، تجربه کمی از حضور موجودات زنده در فضا وجود داشت. بلکا و استرلکا، دو سگی که در تصویر دیده می‌شوند، ۴۰ موش، یک خرگوش و دو موش صحرایی نخستین حیواناتی بودند که به فضا فرستاده شدند و به سلامت به زمین بازگشتند. آنها روز ۱۹ اوت ۱۹۶۰ همراه با ماهواره فضایی اسپوتنیک ۵ متعلق به شوروی سابق به فضا پرتاب شدند و در یک کپسول به سلامت بر زمین فرود آمدند.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربیناستقبال بی‌سابقهگاگارین پس از بازگشت از فضا مورد استقبال پرشوری قرار گرفت و با عنوان سفیر برنامه فضایی اتحاد جماهیر شوروی به سراسر جهان سفر کرد. او قرار بود پس از اتمام دوره آموزشی خلبانی جت‌های جنگنده، در برنامه فضانوردی شوروی مشغول به کار شود که در پروازی تمرینی دچار سانحه شده و کشته شد. گمان می‌رود سقوط هواپیمای گاگارین و مربی پروازش احتمالا به دلیل انجام مانورهای خطرناک بوده باشد.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربینمورد احترام غربگاگارین به‌رغم شرایط دوران جنگ سرد به دلیل عملکردش از طرف غرب نیز ستایش شد. همزمان اخبار رسیده از آمریکا حکایت از آن داشت که ایالات متحده نیز در تلاش برای اعزام فضانورد به فضاست. در تصویر مقاله‌ای به قلم ورنهر فن براون، طراح آمریکایی آلمانی‌تبار موشک، در مجله آمریکایی Huntsville Times دیده می‌شود. نویسنده در این مقاله هشدار داده، آمریکا باید بسیار تلاش کند تا در زمینه فضانوردی از شوروی عقب نماند. headtopics.com

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربیننخستین فضانورد آمریکایی۲۰ فوریه ۱۹۶۲ ایالات متحده نخستین فضانورد خود را همراه با موشک"مرکوری− اطلس−۶" به فضا فرستاد. جان گلن سه بار در مدار زمین گشت و به سلامت در آب‌های اقیانوس اطلس فرود آمد. گلن از گاگارین باتجربه‌تر بود. او پیش از سفر به فضا چندین سال به عنوان خلبان جت‌های جنگی و آزمایشی در نیروی دریایی ارتش آمریکا مشغول به کار بود و توانسته بود رکورد سرعت در یک پرواز فراقاره‌ای را به نام خود ثبت کند.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربیننخستین فضانورد زندوسال پس از سفر گاگارین به فضا، شوروی نخستین فضانورد زن را به فضا فرستاد. مأموریت والنتینا ترشکوا همراه با فضاپیمای وستوک−۶ سه روز به طول انجامید و او موفق شد ۴۸ مرتبه مدار زمین را بپیماید. در این تصویر او در بین همکارانش گاگارین (راست) و بیکوفسکی (چپ) دیده می‌شود. ترشکوا که حالا دهه نهم زندگی را طی می‌کند در سال ۲۰۱۴ پرچم بازی‌های المپیک زمستانی در شهر سوچی روسیه را حمل کرد.

گزارش میدانی تسنیم از سوسنگرد و حضور طلاب میان مردم | گلایه خوزستانی‌ها از «کم‌آبی و عدم پاسخگویی مسئولان»/ خواسته مردم «محاکمه مسببان وضع موجود»+ فیلم- اخبار خوزستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim تایید حکم اعدام دو زندانی به اتهام «توهین به مقدسات» و «سب‌النبی» در دیوان عالی کشور اعتراض‌ها در ایران؛ دامنه تظاهرات از خوزستان به الیگودرز و شاهین‌شهر کشیده شد

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربیننخستین گام انسان‌ بر ماهروز ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ نیل آرمسترانگ و باز آلدرین، دو فضانورد آمریکایی نخستین انسان‌هایی بودند که قدم بر کره ماه گذاشتند. این واقعه تاریخی آمریکا را در رقابت بر سر اکتشاف فضا یک بر هیچ از شوروی جلو انداخت. تا به امروز تنها ناسا (اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا) توانسته انسان را به ماه ببرد.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربینخاطره گرامی گاگارینیاد و خاطره گاگارین به‌خصوص در کشورهای اروپای شرقی همچنان زنده است. این تصویر متعلق به ساختمانی در اوکراین است. در دوران سوسیالیسم تمام متحدان شوروی مثل آلمان شرقی، رومانی یا بلغارستان مجاز بودند تا فضانوردان خود را به فضا بفرستند تا به این ترتیب نماد اتحاد و قدرت نظام سوسیالیستی را به رخ بکشند.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربینثمره همکاری‌هابا پایان جنگ شرق و غرب دو طرف در زمینه اکتشاف فضا دست همکاری به سوی هم دراز کردند. این همکاری در سال ۱۹۸۶ با راه‌اندازی ایستگاه فضایی"میر" تبلور یافت. شوروی از فضانوردان غربی برای پژوهش در این ایستگاه دعوت کرد. این همکاری امروزه در ایستگاه فضایی بین‌المللی موسوم به ISS به ثمر نشسته که محصول همکاری مشترک ناسا، سازمان فضایی روسیه، سازمان فضایی اروپا، سازمان فضایی کانادا و سازمان فضایی ژاپن است.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربینرؤیاهای آیندههمکاری‌های دولت‌ها در زمینه اکتشاف فضا در آینده نیز قطعا افزایش خواهد داشت. احتمالا مأموریت بعدی سفر به کره ماه یا مریخ باشد. شاید در آینده‌ای نزدیک ایستگاه‌های پژوهشی روی کره ماه مثل چیزی که در تصویر می‌بینید، جایگزین ایستگاه فضایی بین‌المللی شود. شما چه فکر می‌کنید؟

ادامه مطلب: DW فارسی »

«قهرمان» اصغر فرهادی در مسیر نخل طلا

«قهرمان» تازه‌ترین فیلم سینمایی ساخته شده به کارگردانی اصغر فرهادی، به تازگی در بخش رقابتی هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن به نمایش گذاشته شد. امید می‌رود که «قهرمان» یکی از نامزدهای جدی برای دریافت جایزه نخل طلا باشد.

ناسا ۶۰ سال پیش این کار را انجام داد

همه آنچه باید درباره سفر ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی به فضا دانست ریچارد برانسون ، کارآفرین بریتانیایی و بنیانگذار شرکت فضایی «ویرجین‌گلکتیک» قرار است روز یکشنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) به فضا برود. سفر خیلی هواییه اما فضایی نیست.

سازمان ملل با تمدید یک ساله کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق ترکیه موافقت کردپس از تصویب این قطعنامه، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «والدین کودکان سوری امشب می‌توانند به راحتی بخوابند زیرا فرزندان آن‌ها برای ۱۲ ماه غذا خواهند داشت.» او گفت که این اقدام «بشردوستانه» شورای امنیت به «معنای واقعی کلمه» زندگی را نجات خواهد داد. «کمک‌های بشردوستانه به سوریه» اگر از طریق ترکیه باشند کلن به دست داعشی‌ها خواهند رسید. ارطریق ترکیه،میخوادته ش هم بترکونه

سایت انصاف‌نیوز مجبور به حذف مصاحبه با نیروی سابق وزارت اطلاعات شد

تحریم هشت شرکت توسط آمریکا به دلیل ارتباط با صنایع نظامی ایرانوزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه نهم ژوئیه (هجدهم تیر) سی‌وچهار شرکت از جمله هشت شرکت را به دلیل ارسال تجهیزاتی که در توسعه صنایع نظامی ایران به کار می‌رود،

هشدار آذری جهرمی همزمان با احتمال حمله سایبری به وزارت راه | DW | 10.07.2021خبرهای ضد و نقیض در مورد حمله سایبری به برخی وزارت‌خانه‌ها و ادارات دولتی در ایران منتشر شده است. پس از انتشار خبر بروز مشکلات در فعالیت قطارها، رسانه‌ها از اختلال در سیستم‌های کامپیوتری وزارت راه خبر می‌دهند. هک کرده بودن و روی تابلو نوشته بودن پاتون از گلیمتون درازتر نکنید اگه اونا بخواهند میشه.

سایپا صفر - استقلال 2 / فرهاد با عبور از فراز به دربی رسیدهفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال سایپا صفر - استقلال 2 / فرهاد با عبور از فراز به دربی رسید تف به شرف نداشته شما كه غير استقلال و پرسپوليس چشماى كورتون ساير تيمهاى شهرستانى را نميبينه. شما مايع ننگ جامعه و خبرنگارى هستين