ریچارد برانسون میلیاردر از 'لبه‌ فضا' بازگشت | DW | 11.07.2021

11/07/2021 08:35:00 ب.ظ

ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه 'یونیتی' به صورت آزمایشی به 'لبه فضا' پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت. او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد.

ریچارد برانسون, جف بزوس

ریچارد برانسون ، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه 'یونیتی' به صورت آزمایشی خود به 'لبه فضا' پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت. او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد.

ریچارد برانسون ، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه 'یونیتی' به صورت آزمایشی به 'لبه فضا' پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت. او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد.

ریچارد برانسون سفینه بعد از جدا شدن از هواپیما به ارتفاع ۸۸ کیلومتری زمین رسید؛ جایی که تقریبا مرز بین جو زمین و فضا (لبه زمین) محسوب می‌شود.او معتقد است انسان‌های بیشتری باید شانس سفر به فضا را داشته باشند.جف بزوس، بنیانگذار شرکت آمازون به همراه برادرش و والی فانک خلبان ۸۲ ساله آمریکایی ۹ روز دیگر (۲۰ ژوئيه) با سفینه"بلو اوریجین" شرکت آمازون به فضا می‌روند. 

در بازار شرکت‌های خصوصی فضانوردی در حال حاضر یک شرکت دیگر نیز وجود دارد:"اسپیس ایکس" متعلق به ایلان ماسک مالک خودروسازی تسلا. این شرکت پیش از این فضانوردانی از سراسر جهان را به ایستگاه فضایی آی‌اس‌اس برده است.یوری گاگارین ۱۲ آوریل سال ۱۹۶۱ سوار بر فضاپیمای وستوک−۱ به فضا رفت و مدار زمین را به طور کامل پیمود. پیش از او هیچ‌ انسانی به فضا سفر نکرده بود. گاگارین زمانی که برای پرواز به فضا انتخاب شد، در حال گذراندن دوره خلبانی جت‌های جنگی بود. هفت سال پس از این سفر تاریخی در ۲۷ مارس ۱۹۶۸ جنگنده میگ−۱۵ که گاگارین و مربی پروازش سوار بر آن بودند، دچار سانحه شد و سقوط کرد. هر دو سرنشین هواپیما کشته شدند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

ناسا ۶۰ سال پیش این کار را انجام داد

همه آنچه باید درباره سفر ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی به فضا دانست ریچارد برانسون ، کارآفرین بریتانیایی و بنیانگذار شرکت فضایی «ویرجین‌گلکتیک» قرار است روز یکشنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) به فضا برود. سفر خیلی هواییه اما فضایی نیست.

سازمان ملل با تمدید یک ساله کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق ترکیه موافقت کردپس از تصویب این قطعنامه، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «والدین کودکان سوری امشب می‌توانند به راحتی بخوابند زیرا فرزندان آن‌ها برای ۱۲ ماه غذا خواهند داشت.» او گفت که این اقدام «بشردوستانه» شورای امنیت به «معنای واقعی کلمه» زندگی را نجات خواهد داد. «کمک‌های بشردوستانه به سوریه» اگر از طریق ترکیه باشند کلن به دست داعشی‌ها خواهند رسید. ارطریق ترکیه،میخوادته ش هم بترکونه

سایت انصاف‌نیوز مجبور به حذف مصاحبه با نیروی سابق وزارت اطلاعات شد

تحریم هشت شرکت توسط آمریکا به دلیل ارتباط با صنایع نظامی ایرانوزارت بازرگانی آمریکا روز جمعه نهم ژوئیه (هجدهم تیر) سی‌وچهار شرکت از جمله هشت شرکت را به دلیل ارسال تجهیزاتی که در توسعه صنایع نظامی ایران به کار می‌رود،

هشدار آذری جهرمی همزمان با احتمال حمله سایبری به وزارت راه | DW | 10.07.2021خبرهای ضد و نقیض در مورد حمله سایبری به برخی وزارت‌خانه‌ها و ادارات دولتی در ایران منتشر شده است. پس از انتشار خبر بروز مشکلات در فعالیت قطارها، رسانه‌ها از اختلال در سیستم‌های کامپیوتری وزارت راه خبر می‌دهند. هک کرده بودن و روی تابلو نوشته بودن پاتون از گلیمتون درازتر نکنید اگه اونا بخواهند میشه.

سایپا صفر - استقلال 2 / فرهاد با عبور از فراز به دربی رسیدهفته بیست و هفتم لیگ برتر فوتبال سایپا صفر - استقلال 2 / فرهاد با عبور از فراز به دربی رسید تف به شرف نداشته شما كه غير استقلال و پرسپوليس چشماى كورتون ساير تيمهاى شهرستانى را نميبينه. شما مايع ننگ جامعه و خبرنگارى هستين

دانش و محیط زیست ریچارد برانسون میلیاردر از"لبه‌ فضا" بازگشت ریچارد برانسون، میلیاردر بریتانیایی که با سفینه"یونیتی" به صورت آزمایشی به"لبه فضا" پرواز کرده بود با موفقیت به زمین بازگشت.Aa ریچارد برانسون، کارآفرین بریتانیایی و بنیانگذار شرکت فضایی «ویرجین‌گلکتیک»، قرار است روز یکشنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) به فضا برود.واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز رأی موافق آمریکا و روسیه به قطعنامه پیشنهادی را یک لحظه تاریخی در مسیر حل بحران سوریه دانست.وبسایت انصاف نیوز از حذف مصاحبه‌اش با یک عضو سابق وزارت اطلاعات ایران خبر داده و علت آن را «تماس یک نهاد نظارتی در دولت» اعلام کرده است.

او یکشنبه ۱۱ ژوئیه از پایگاه عملیاتی شرکت ویرجین در نیومکزیکوی آمریکا رهسپار فضا شد. ریچارد برانسون ریچارد برانسون یک هفته پیش از تولد ۷۱ سالگی‌اش، روز یکشنبه ۲۰ تیر (۱۱ژوئیه) با فضاپیمای"وی‌اس‌اس یونیتی" سفر فضایی آزمایشی خود را آغاز کرد. آقای برانسون شرکت ویرجین گلکتیک را در سال ۲۰۰۴ و با هدف ساخت یک فضاپیمای مسافرتی جهت حمل ۲ خلبان و ۴ مسافر تاسیس کرد.  هواپیمای مجهز به راکت ساخت شرکت"ویرجین گالاکتیک" متعلق به این میلیاردر بریتانیایی از ایالت نیومکزیکوی آمریکا به پرواز درآمد. دولت بایدن در آن زمان هشدار داده بود كه در صورت قطع کمک رسانی ها، هرگونه همکاری آینده با روسیه در مورد سوریه آسیب خواهد دید.  سفینه بعد از جدا شدن از هواپیما به ارتفاع ۸۸ کیلومتری زمین رسید؛ جایی که تقریبا مرز بین جو زمین و فضا (لبه زمین) محسوب می‌شود. سفر آقای برانسون با فضاپیمای موسوم به«وی‌اس‌اس یونیتی» (VSS Unity) انجام می‌گیرد. سفر طوری تنظیم شده بود که این سفینه فضایی تا بیش از سه برابر سرعت صوت شتاب بگیرد و انتظار می‌رفت که ارتفاع آن بیش از ۸۰ کیلومتر از سطح زمین برسد.» در مصاحبه صبح روز جمعه انصاف نیوز، یک نیروی سابق اطلاعات ایران که هویت وی اعلام نشده گفته بود که آمریکایی‌ها قبل از ترور محسن فخری زاده، دو تن از دانشمندان برنامه نظامی ایران را از کشور خارج کرده بودند.

برانسون پیش از این گفته بود: «من همیشه آدمی رویاپرداز بودم. پنج کارمند شرکت ویرجین گلکتیک پیشتر در مراحل آزمایشی سوار بر این فضاپیما بوده‌اند، با این حال پرواز ریچارد برانسون او را به اولین میلیاردری تبدیل خواهد کرد که با وسیله نقلیه ساخت خودش به فضا سفر کرده است. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید شورای امنیت سازمان ملل برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ تصویب کرد تا از طریق چهار گذرگاه مرزی عملیات کمک رسانی فرامرزی به منطقه شمال غرب سوریه انجام شود. مادرم به من یاد داد که هرگز از پا ننشینم و به ستاره‌ها برسم. حالا زمان آن فرا رسیده تا این رویا تحقق یابد. بت موزس، مربی فضانورد ارشد در شرکت ویرجین گلکتیک، کالین بنت مهندس عملیات و متخصص تجهیزات کابین و همچنین سیریشا بندلا معاون امور تحقیقات این شرکت همسفران آقای برانسون را تشکیل خواهند داد.»  او معتقد است انسان‌های بیشتری باید شانس سفر به فضا را داشته باشند. روسیه و چین همچنین بر این نظرند که آمریکا و تحریم های یک جانبه، عامل برخی از مشکلات سوریه هستند. هواپیمای مجهز به راکت ساخت شرکت"ویرجین گالاکتیک" برانسون مانند جف بزوس بنیانگذار آمازون و ایلان ماسک رئیس تسلا ، می‌خواهد وارد تجارت جهانگردی فضایی شود. یک پرواز فضایی که البته ممکن است با تلقی رایج از سفر فضایی اندکی تفاوت داشت باشد. کسی را هم نتوانستند بگیرند.

جف بزوس، بنیانگذار شرکت آمازون به همراه برادرش و والی فانک خلبان ۸۲ ساله آمریکایی ۹ روز دیگر (۲۰ ژوئيه) با سفینه"بلو اوریجین" شرکت آمازون به فضا می‌روند.  یک صندلی دیگر این پرواز در مزایده به قیمت ۲۸ میلیون دلار فروخته شده است. با این حال این کاری نیست که قرار است آقای برانسون انجام دهد. دو شرکت"بلو اوریجین" متعلق به جف بزوس و"ویرجین گالاکتیک" متعلق به ریچارد برانسون در رقابتی تنگاتنگ هستند تا هرچه زودتر سفرهای مداوم توریستی به فضا را ممکن کنند.  در بازار شرکت‌های خصوصی فضانوردی در حال حاضر یک شرکت دیگر نیز وجود دارد:"اسپیس ایکس" متعلق به ایلان ماسک مالک خودروسازی تسلا. سپس بعد از ۴۵ دقیقه پرواز و اوج‌گیری آهسته تا ارتفاع ۵۰ هزار پا، موتورهای فضاپیمای اسپیس‌شیپ۲ درون آن روشن خواهند شد. این شرکت پیش از این فضانوردانی از سراسر جهان را به ایستگاه فضایی آی‌اس‌اس برده است.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین پیشاهنگ سفر به فضا یوری گاگارین ۱۲ آوریل سال ۱۹۶۱ سوار بر فضاپیمای وستوک−۱ به فضا رفت و مدار زمین را به طور کامل پیمود. در بالاترین نقطه مسیر این پرواز برانسون و همسفرانس برای مدت کوتاهی بی‌وزنی را تجربه خواهند کرد. پیش از او هیچ‌ انسانی به فضا سفر نکرده بود. گاگارین زمانی که برای پرواز به فضا انتخاب شد، در حال گذراندن دوره خلبانی جت‌های جنگی بود. در این حالت فضانوردان منظره وسیعی از زمین را در زیر و سیاهی و خلاء را در بالا می‌توانند مشاهده کنند. هفت سال پس از این سفر تاریخی در ۲۷ مارس ۱۹۶۸ جنگنده میگ−۱۵ که گاگارین و مربی پروازش سوار بر آن بودند، دچار سانحه شد و سقوط کرد. هر دو سرنشین هواپیما کشته شدند. فضاپیمای ویرجین گلکتیک می‌تواند تا ۳ برابر صوت سرعت بگیرد آسوشیتیدپرس تفاوت پروازهای ویرجین گلکتیک با اسپیس ایکس و بلو اوریجین چیست؟ سه شرکت ویرجین گلکتیک، اسپیس ایکس و بلو اوریجین بر سر تجاری کردن سفر‌های فضایی با یکدیگر رقابتی فشرده دارند.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین پیش از گاگارین تا پیش از آنکه گاگارین به فضا برود، تجربه کمی از حضور موجودات زنده در فضا وجود داشت. بلکا و استرلکا، دو سگی که در تصویر دیده می‌شوند، ۴۰ موش، یک خرگوش و دو موش صحرایی نخستین حیواناتی بودند که به فضا فرستاده شدند و به سلامت به زمین بازگشتند. به این معنی که موشک‌های ساخت این شرکت به قدری قدرت دارند که می‌توانند با عبور از سرعت ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت، از کمند جاذبه زمین رها شوند و ماهواره‌ها را در مدار زمین یا فضانوردان را در ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار دهند. آنها روز ۱۹ اوت ۱۹۶۰ همراه با ماهواره فضایی اسپوتنیک ۵ متعلق به شوروی سابق به فضا پرتاب شدند و در یک کپسول به سلامت بر زمین فرود آمدند. ۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین استقبال بی‌سابقه گاگارین پس از بازگشت از فضا مورد استقبال پرشوری قرار گرفت و با عنوان سفیر برنامه فضایی اتحاد جماهیر شوروی به سراسر جهان سفر کرد. از آن سو شرکت بلو اوریجین، که قرار است جف بزوس مالک آمازون را به فضا ببرد، از سیستم عمود پرواز استفاده می‌کند به نحوی که مسافران در یک کپسول در پایگاه فضایی قرار می‌گیرند و سپس از سکوی پرتاب به سمت آسمان می‌روند. او قرار بود پس از اتمام دوره آموزشی خلبانی جت‌های جنگنده، در برنامه فضانوردی شوروی مشغول به کار شود که در پروازی تمرینی دچار سانحه شده و کشته شد.

گمان می‌رود سقوط هواپیمای گاگارین و مربی پروازش احتمالا به دلیل انجام مانورهای خطرناک بوده باشد. پیش از این ویرجین گلکتیک اعلام کرده بود که تاکنون ۶۰۰ نفر برای این نوع سفرها جا رزرو کرده‌اند. ۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین مورد احترام غرب گاگارین به‌رغم شرایط دوران جنگ سرد به دلیل عملکردش از طرف غرب نیز ستایش شد. همزمان اخبار رسیده از آمریکا حکایت از آن داشت که ایالات متحده نیز در تلاش برای اعزام فضانورد به فضاست. در عین حال که پروازهای فضایی ایده‌ای بسیار جذاب برای مردم و به خصوص ثروتمندان به شمار می‌رود با این حال این بالقوه دارای خطر نیز هستند. در تصویر مقاله‌ای به قلم ورنهر فن براون، طراح آمریکایی آلمانی‌تبار موشک، در مجله آمریکایی Huntsville Times دیده می‌شود. نویسنده در این مقاله هشدار داده، آمریکا باید بسیار تلاش کند تا در زمینه فضانوردی از شوروی عقب نماند. فکر می‌کنم کمترین کاری که بنیانگذار چنین شرکتی می‌تواند بکند این است که برود آن بالا و با آدم‌های خودش یک سفر فضایی انجام دهد.

۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین نخستین فضانورد آمریکایی ۲۰ فوریه ۱۹۶۲ ایالات متحده نخستین فضانورد خود را همراه با موشک"مرکوری− اطلس−۶" به فضا فرستاد. جان گلن سه بار در مدار زمین گشت و به سلامت در آب‌های اقیانوس اطلس فرود آمد. گلن از گاگارین باتجربه‌تر بود. او پیش از سفر به فضا چندین سال به عنوان خلبان جت‌های جنگی و آزمایشی در نیروی دریایی ارتش آمریکا مشغول به کار بود و توانسته بود رکورد سرعت در یک پرواز فراقاره‌ای را به نام خود ثبت کند. ۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین نخستین فضانورد زن دوسال پس از سفر گاگارین به فضا، شوروی نخستین فضانورد زن را به فضا فرستاد.

مأموریت والنتینا ترشکوا همراه با فضاپیمای وستوک−۶ سه روز به طول انجامید و او موفق شد ۴۸ مرتبه مدار زمین را بپیماید. در این تصویر او در بین همکارانش گاگارین (راست) و بیکوفسکی (چپ) دیده می‌شود. ترشکوا که حالا دهه نهم زندگی را طی می‌کند در سال ۲۰۱۴ پرچم بازی‌های المپیک زمستانی در شهر سوچی روسیه را حمل کرد. ۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین نخستین گام انسان‌ بر ماه روز ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ نیل آرمسترانگ و باز آلدرین، دو فضانورد آمریکایی نخستین انسان‌هایی بودند که قدم بر کره ماه گذاشتند. این واقعه تاریخی آمریکا را در رقابت بر سر اکتشاف فضا یک بر هیچ از شوروی جلو انداخت.

تا به امروز تنها ناسا (اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا) توانسته انسان را به ماه ببرد. ۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین خاطره گرامی گاگارین یاد و خاطره گاگارین به‌خصوص در کشورهای اروپای شرقی همچنان زنده است. این تصویر متعلق به ساختمانی در اوکراین است. در دوران سوسیالیسم تمام متحدان شوروی مثل آلمان شرقی، رومانی یا بلغارستان مجاز بودند تا فضانوردان خود را به فضا بفرستند تا به این ترتیب نماد اتحاد و قدرت نظام سوسیالیستی را به رخ بکشند. ۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین ثمره همکاری‌ها با پایان جنگ شرق و غرب دو طرف در زمینه اکتشاف فضا دست همکاری به سوی هم دراز کردند.

این همکاری در سال ۱۹۸۶ با راه‌اندازی ایستگاه فضایی"میر" تبلور یافت. شوروی از فضانوردان غربی برای پژوهش در این ایستگاه دعوت کرد. این همکاری امروزه در ایستگاه فضایی بین‌المللی موسوم به ISS به ثمر نشسته که محصول همکاری مشترک ناسا، سازمان فضایی روسیه، سازمان فضایی اروپا، سازمان فضایی کانادا و سازمان فضایی ژاپن است. ۶۰ سالگی سفر تاریخ‌ساز یوری گاگارین به فضا از دریچه دوربین رؤیاهای آینده همکاری‌های دولت‌ها در زمینه اکتشاف فضا در آینده نیز قطعا افزایش خواهد داشت. احتمالا مأموریت بعدی سفر به کره ماه یا مریخ باشد.

شاید در آینده‌ای نزدیک ایستگاه‌های پژوهشی روی کره ماه مثل چیزی که در تصویر می‌بینید، جایگزین ایستگاه فضایی بین‌المللی شود. شما چه فکر می‌کنید؟ در همین زمینه: .