ریشه‌ بحران صندوق‌های بازنشستگی در ایران

03/05/2021 10:44:00 ق.ظ

صندوق‌های_بازنشستگی, تجمعات_بازنشستگان

صندوق‌های_بازنشستگی در ایران با خطر فروپاشی دست و پنجه نرم می‌کنند و ثبات و آینده آن‌ها در معرض تهدید است و همین مساله باعث گسترش اعتراض و تجمعات_بازنشستگان در شهر‌های مختلف شده و مشکلات و مطالبات آن‌ها را تا حدودی امنیتی کرده است. آن_سوی_خبر beehnam

وابسته به سازمان تامین اجتماعی با عنوان «منابع درآمدی و پس‌انداز خانوارهای بازنشسته و شاغل تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری» نشان می‌دهد که بازنشسته‌ها در چه شرایط نامناسب اقتصادی هستند و چرا دست به اعتراض زده‌اند.***یافته‌های این تحقیق می‌گوید که خانوارهای بازنشسته به‌طورکلی از هفت منبع (دو منبع درآمد از طریق مشارکت در تولید و چهار منبع درآمد از دریافتی از سایر نهادها و دریافتی از دنیای خارج) کسب درآمد می‌کنند.

بر این اساس، بیش از ۶۵ درصد منابع درآمدی خانوارهای بازنشسته، حقوق و مزایای بازنشستگی و حدود ۲۹ درصد آن از طریق مشارکت در تولید (درآمد سرمایه و خویش‌فرمایی) به‌ دست می‌آید.به همین ترتیب ۷۷ درصد درآمد خانوارهای شاغل از محل جبران خدمات (حقوق و مزایای ماهیانه) تامین می‌شود و مابقی از سایر منابع درآمدی همچون درآمد سرمایه (۱۶ درصد) و دریافتی از سایر نهادها (حدود شش درصد) به دست می‌آید.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

حوثی‌ها طرح سازمان ملل و آمریکا برای پایان دادن به بحران یمن را رد می‌کنندمحمد عبدالسلام، سخنگوی رسمی شبه‌نظامیان حوثی و رئیس هیئت مذاکره‌کننده این گروه، روز سه‌شنبه 14 اردیبهشت، فاش کرد که رایزنی‌های این گروه در مسقط با مارتین

جولان بحران آب در تهرانجولان بحران آب در تهران مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران: در حال حاضر ذخایر برفی شرق تهران مطلوب نیست و این موضوع نگران‌کننده بوده و ممکن است برای تامین آب در تابستان با مشکل مواجه شویم. باید برنامه ریزی شود شما اخوندان در عراق سوریا یمن بالای مسلمانان ظلمهای بی دریغ کرده اید اطفال زنها ریشفیدان را به فتل رساندید انشاءالله درکرفت وعذاب الهي دچار میشوید

عددنما| چقدر از مساحت ایران تحت تاثیر بحران خشکسالی است؟براساس گزارش اخیر مجله نیچر، 77 درصد مساحت کل کشور تحت‌تأثیر بحران برداشت بی‌رویه آب قرار دارد. این شرایط اگر به‌سرعت متوقف نشود می‌تواند عواقب گسترده‌ای ایجاد کند و امنیت اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی و حتی امنیت غذایی کل ایران را با چالش جدی مواجه کند.

بحران کرونا در هند؛ طی یک روز بیش از 392 هزار مورد ابتلا ثبت شدبا ثبت 392 هزار و 488 مورد جدید ابتلا به کرونا در هند در یک روز گذشته شمار مبتلایان به 19 میلیون و 557 هزار و 457 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

ادامه بحران در ونزوئلا با وجود ۳ برابر شدن حداقل دستمزدها | DW | 02.05.2021ونزوئلا در یکی از سخت‌ترین بحران‌های تاریخ معاصر خود به سر می‌برد. دولت برای مقابله با بحران اعلام کرد که حداقل حقوق ماهانه در این کشور را ۳ برابر می‌کند، اما قیمت‌ها در ونزوئلا سریع‌تر از این در حال افزایش‌هستند. بشینیم برنامه‌ریزی کنیم آماده باشیم پس. نتیجه دیکتاتوری و ظلم به حقوق مردم جهت استیلای بر جان و مال و ناموس آنها چیزی است که مشاهده میکنید .

موسسه وابسته به سازمان تامین اجتماعی با عنوان «منابع درآمدی و پس‌انداز خانوارهای بازنشسته و شاغل تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری» نشان می‌دهد که بازنشسته‌ها در چه شرایط نامناسب اقتصادی هستند و چرا دست به اعتراض زده‌اند.گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل و تیم لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا با هدف دستیابی به توافق جامع برای پایان دادن به بحران یمن، بدون نتیجه متوقف شده است.محمدرضا بختیاری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه زمانی که ذخایر برف کاهش می‌یابد، قطعا آب ورودی به سدها نیز کمتر می‌شود، اظهار کرد: همیشه در این مواقع سال در بالادست سدهای لتیان و لار شش تا ۶..

*** یافته‌های این تحقیق می‌گوید که خانوارهای بازنشسته به‌طورکلی از هفت منبع (دو منبع درآمد از طریق مشارکت در تولید و چهار منبع درآمد از دریافتی از سایر نهادها و دریافتی از دنیای خارج) کسب درآمد می‌کنند. بر این اساس، بیش از ۶۵ درصد منابع درآمدی خانوارهای بازنشسته، حقوق و مزایای بازنشستگی و حدود ۲۹ درصد آن از طریق مشارکت در تولید (درآمد سرمایه و خویش‌فرمایی) به‌ دست می‌آید. اظهارات سخنگوی حوثی‌ها نشانه دیگری از عدم پذیرش طرح جدید آمریکا و سازمان از سوی این گروه تروریستی مورد حمایت ایران و اصرار آنها بر ادامه حملات نظامی ناکام برای کنترل شهر مآرب است. به همین ترتیب ۷۷ درصد درآمد خانوارهای شاغل از محل جبران خدمات (حقوق و مزایای ماهیانه) تامین می‌شود و مابقی از سایر منابع درآمدی همچون درآمد سرمایه (۱۶ درصد) و دریافتی از سایر نهادها (حدود شش درصد) به دست می‌آید.    مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه وارد مدار شدن تصفیه‌خانه ششم کمک بسیار زیادی به تامین آب شهر خواهد کرد و به دلیل رینگ شدن شبکه می‌توانیم تامین آب را مدیریت کنیم، گفت: تمام تلاش ما این است که تا بستان را بدون مشکل سپری کنیم اما برای این موضوع نیازمند همکاری مشترکان نیز هستیم. این گزارش درآمد بازنشستگان در سال ۱۳۹۵ از هر یک از منابع مذکور را در جدول ذیل چنین برشمرده است: این جدول می‌گوید که کل عایدی بازنشستگان از منابع مختلف درآمدی در سال ۱۳۹۵ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده و تنها اندکی بیش از ۶۵ درصد کل عایدی بازنشستگان از محل «حقوق و مزایای بازنشستگی» دریافتی از صندوق بازنشستگی کشوری تامین شده است. پیشنهاد سازمان ملل متحد که از حمایت ایالات متحده آمریکا، جامعه بین‌المللی و کشورهای عربی برخوردار است، خواستار متوقف شدن حملات حوثی‌ها به مارب شده است. بازنشستگان از محل درآمد خویش‌فرمایی و درآمد سرمایه در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۱.

۵هزار میلیارد تومان عایدی داشته‌اند که تقریبا یک سوم (۲۸. طبق گزارش سایت «آینده یمن»، طرح پیشنهادی سازمان ملل، پرداخت حقوق کارمندان و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی را به برقراری آتش‌بس جامع و انتقال به مرحله مذاکرات گسترده‌تر برای تقسیم قدرت در یمن ربط داده است.۳۱ میلی‌متر بوده است.۹ درصد) کل عایدی بازنشستگان را تشکیل می‌دهد. بخش دیگری از این گزارش با تقسیم هر یک از منابع درآمدی بازنشستگان به جمعیت آن‌ها «متوسط درآمد دریافتی هر بازنشسته» در سال ۱۳۹۵ را در جدول ذیل نشان داده است. قرار است شورای امنیت سازمان ملل در 12 ماه می، نشستی درباره یمن برگزار کند. براساس اعداد این جدول کل عایدی هر بازنشسته در سال ۱۳۹۵ به‌طور متوسط حدود ۳۰ میلیون تومان بوده که ماهیانه حدود ۲.۹ درجه بوده که این رقم نسبت به مشابه سال قبل هفت درجه افزایش داشته است.۵ میلیون تومان می‌شود. سخنگوی حوثی‌ها در مسقط، با ابراز نارضایتی این گروه از هر تصمیم بین‌المللی جدید که منافع آنها را در نظر نگیرد، گفت: «مردم یمن علاقه‌ای به کسانی که به حق آنها برای امنیت‌، صلح قائل نیستند، ندارند».

این وضعیت معیشتی بازنشستگان در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به مراتب وخیم‌تر از سال ۱۳۹۵ شده که تشدید بحران در صندوق‌های بازنشستگی و مشکلات اقتصادی از مهم‌ترین عوامل آن است. ذخایر بخشی از این صندوق‌های بازنشستگی در سال‌های اخیر با افزایش بی‌رویه تعهدات و سرمایه‌گذاری نامناسب، به شدت کاهش یافته و آثار خود را در سفره بازنشستگان نشان داده است.     انتهای پیام. رشد سریع جمعیت، دگرگونی ساختاری جمعیت و تحمیل تعهدات قانونی غیرقابل اجرا بنابر ملاحظات پوپولیستی از دیگر عوامل انباشت مشکلات صندوق‌های بازنشستگی در ایران اعلام شده است. طرح «بازنشستگی پیش از موعد» یکی از همین تعهدات قانونی تحمیلی بود که از سوی ۳۹ نماینده در ۲۷ آبان ۱۳۹۹ در مجلس اعلام وصول شد و قصد داشت مردان را با ۲۵ سال سابقه و زنان را با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته کند، اما این طرح در نهایت رای نیاورد و از دستور کار خارج شد. مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی هم در واکنش به این موضوع گزارش مفصلی با عنوان .