ریحانه طریقت: فارغ از نیت رئیس فدراسیون، وزنه‌برداری زنان را آغاز کردیم

29/07/2019 10:11:00 ق.ظ

🔻نایب‌رئیس سابق فدراسیون وزنه‌برداری در گفت‌وگو با #اعتمادآنلاین مطرح کرد: 🔹فارغ از نیت رئیس فدراسیون، #وزنه‌برداری_زنان را آغاز کردیم 🔹مخاطب وزنه‌برداری زنان بسیار زیاد است این گفت‌وگو را #اینجا_بخوانیم👇 👈عضویت

اعتمادآنلاین, وزنه‌برداری_زنان

🔻نایب‌رئیس سابق فدراسیون وزنه‌برداری در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین مطرح کرد: 🔹فارغ از نیت رئیس فدراسیون، وزنه‌برداری_زنان را آغاز کردیم 🔹مخاطب وزنه‌برداری زنان بسیار زیاد است این گفت‌وگو را اینجا_بخوانیم 👇 👈عضویت

ریحانه طریقت، نایب‌رئیس سابق فدراسیون وزنه‌برداری، گفت: وزنه‌‌برداری زنان روندی است که متوقف نمی‌شود. من خوشحالم که در حال حاضر از مجموعه فدراسیون بیرونم اما می‌دانم این کار آن‌قدر قوی شروع شده که کسی نمی‌تواند آن را متوقف کند. خوشحالم که دختران ما حالا آرزوی مدال المپیک را در سر می‌پرورانند.

 وزنه‌برداری زنان رشته‌ای نوپا در ایران است و از سال 96 شروع به کار کرده است. ریحانه طریقت، نایب‌رئیس سابق فدراسیون، اولین کسی بود که بذر وزنه‌برداری زنان را در ایران پاشید و برای به ثمر رساندن این بذر تلاش فراوانی کرد. او از روزهای آغازین این رشته و جدال برای پیشرفت وزنه‌برداری زنان می‌گوید.

اعتمادآنلایناو در ادامه گفت: «رشته‌هایی مثل بسکتبال و شنا که تازه فعال شده‌اند قبل از انقلاب لیگ داشتند و به مسابقات خارجی اعزام می‌شدند، اما وزنه‌برداری زنان واقعاً صفر بود. من به عنوان اولین زنی که فعالیت وزنه‌برداری را شروع کرد از صفر شروع کردم، به اضافه سدهای فرهنگی و اجتماعی که وجود داشت. وزنه‌برداری زنان حتی سالن وزنه‌برداری هم نداشت.»

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ریابکوف: از ایران می‌خواهیم که گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را اجرا نکندریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه: از ایران می‌خواهیم که گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را اجرا نکند. طرفین در نشست کمیسیون مشترک برجام نتوانستند بر سر نفتکش حامل سوخت ایران که توسط دولت‌ جبل‌الطارق و نیروی دریایی انگلیسی توقیف شده بود، به توافق برسند. به چه دلیل که مرحله سوم را انجام ندهد تازه این خودسوپاپ اطمینان‌ است که ایران بدست آورده اگر لازم با شد ایرا ن قبلا اعلام کرده ولی اگر حالا انجام دهد زیان‌خواهد دید

مایک پمپئو: خامنه‌ای از این که مردم ایران از حقیقت آگاه شوند می‌ترسدمایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه 29 ژوئیه پس از پذیرفته نشدن پیشنهاد سفر او به ایران از سوی فعلا نقدترين حقيقت تروريسم اقتصادي بر عليه مردم ايران از سوي جنابعاليست بیا سرشو بخور ج.ا چقد بگه ، حفظ نظام از همه چی مهمتره ، حتی جوون آدما .

زنان در انتظار امضای آقای رئیسحدود هشت سال از تولد لایحه «تامین امنیت زنان علیه خشونت» می‌گذرد، قوه قضائیه اواخر اردیبهشت‌ امسال برای اتمام بررسی این لایحه تا سه هفته بعدش در حالی قول مساعد داده بود اما اکنون بعد از گذشت حدود دو ماه از فرصت تعیین‌شده هنوز از ارائه این لایحه به دولت خبری نیست؛ لایحه‌ای که براساس آخرین پژوهش‌های سال ۸۳ وزارت کشور، می‌تواند ۶۶ درصد زنان ایرانی را که انوع حشونت‌ها را تجربه کرده‌اند، زیر چتر حمایت خود بگیرد.

سالمرگ شاملو و ساعدی؛ تکرار ناسزا به روشنفکران و درهای بسته مزار شاعرانهفته ای گرم بود، گرمایی که کلاه سیمین از سر دماوند برداشت، اما غروب ها را صفا بخشید و در شهرهای بزرگ شب بیداری جمعی را رایج کرد. تجمع خطر در تنگه هرمز، گرچه رسانه های جهان را به نوشتن گزارش ها و مقالات هر روزه مجبور کرد، اما نشانه ای نیست که ثابت کنند رسانه های سراسری و محلی رغبتی به این اخبار داشته باشند. اما نابینایانی برای نخست بار شاید در جهان، در سالنی نشستند و فیلمی را شنیدند. سالمرگ چیه بیسوادای بی کلاس. سالگرد یا یادمان صحیح است.

سلما بلیر بازیگری که برای بیماری «ام اس» بستری شده بود، از بهبود خود خبر دادسلما بلیر بازیگری که برای بیماری «ام اس» بستری شده بود، از بهبود خود خبر داد ⚡️بازیگر فیلم های «مدیریت خشم» و «مقاصد بی رحمانه» در اینستاگرام نوشت که تا حداقل سه ماه دیگر، سیستم دفاعی بدنش ضعیف خواهد بود: «پس لطفاً بوسم نکنید.»

این دومین باره طی یکماه اخیر میشنوم و‌عمیقا متاثر😔 مگه میشه! 😳😔😔😢😢😢

اعتمادآنلاین| ‌‌ منیژه موذن- برای پولاد سرد تاریخ 2 بار تکرار شده.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی ریباکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: ایران قصد دارد در چارچوب سیاست"کمتر در ازای کمتر" گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را اجرا کند.مقامات ایرانی گفت علی خامنه‌ای از این‌که مردم کشورش از حقیقت آگاه شوند، می‌ترسد.به گزارش ایسنا، اگرچه امروزه زنان در زمینه‌های علمی و آموزش عالی پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌ و از آنها به عنوان اصلی‌ترین قشر جامعه که نیمی از پیکره اجتماع را می‌سازند و تولد و تربیت نیم دیگر و آیندگان را بر عهده دارند، یاد می‌شود اما بیش از نیمی از آنها هنوز با خشونت‌های خانگی مواجه‌اند؛ به طوری که آمار موسسه صلح و اقتصاد در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد از بین ۱۶۲ کشور مورد مطالعه، ایران در رتبه ۱۳۸ قرار دارد.

از روزی که جعفر سلماسی فقید در لندن 1948 با آن بدن نحیف و استخوانی وزنه‌ها را بالای سر برد و نخستین مدال تاریخ ایران در المپیک را به سینه زد، تا همین سال گذشته که تاریخ دوباره و از نو تکرار شد. آنجا که شیرزنان ایران بعد از 80 سال همه محدودیت‌ها و تابوها را لیفت کردند و در رقابت‌های قهرمانی آسیا وزنه‌ها بالای سر بردند تا نخستین حضور وزنه‌برداری زنان ثبت شود. وی همچنین اعلام کرد که مسئله نفتکش توقیف شده حامل سوخت ایران توسط دولت جبل‌الطارق در این جلسه مطرح شد اما طرفین به نقطه نظر مشترکی در این رابطه دست نیافتند. حضوری به بلندای تاریخ، حضوری که بالاخره از پستوی نهانخانه‌ها و زیرزمین‌های تنگ و تار بیرون آمد و روی تخته رفت تا این آرزوی دیرینه هاشور حقیقت بخورد. پمپئو در ادامه افزود: «ما از آمدن جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به آمریکا هراسی نداریم، او در آنجا از حق آزادی سخن برخوردار است.   علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری، چند روز قبل در مصاحبه‌ای در مورد وزنه‌برداری زنان گفته بود: «اردوهای مداومی که برای مردان برگزار کردیم برای زنان هم برپا شد و حتی یک روز هم در روند برگزاری آن اختلالی به وجود نیامد. سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پس از نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین تاکید کرد که جو نشست سازنده بود، مذاکرات خوبی انجام شده و طرف‌های برجام تعهدات زیادی داده‌اند. گرچه باز هم حمایت خود را از بخش زنان بیشتر خواهیم کرد چون اعتقاد داریم که زنان همچون مردان شایستگی تبدیل شدن به قدرت‌های برتر جهان را دارند. یافته‌ها نشان می‌دهد که با افزایش سن زوجین و مدت زمان ازدواج میزان همسرآزاری افزایش می‌یابد و همچنین میزان همسرآزاری در مردانی که زنانشان دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر هستند، به طور معناداری کمتر از زنان کم‌سواد و بی‌سواد است.

»   وزنه‌برداری زنان رشته‌ای نوپا در ایران است و از سال 96 شروع به کار کرده است. انتهای پیام. او افزود، ظریف وزیر خارجه ایران در آمریکا «با رسانه‌ها و اذهان عمومی آمریکا گفت‌وگو می‌کند و می‌تواند پروپاگاندای ایرانی را با طول موج‌های آمریکایی پخش کند». ریحانه طریقت، نایب‌رئیس سابق فدراسیون، اولین کسی بود که بذر وزنه‌برداری زنان را در ایران پاشید و برای به ثمر رساندن این بذر تلاش فراوانی کرد. او از روزهای آغازین این رشته و جدال برای پیشرفت وزنه‌برداری زنان می‌گوید.   نایب‌رئیس پیشین فدراسیون وزنه‌برداری در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین گفت: «اولین داور زن وزنه‌برداری بودم. تخصصی وزنه‌برداری را یاد گرفتم و بعد ادامه دادم.۵ درصد از زنان وجود قهر و آشتی و خشونت را امری عادی پنداشته و قصد جدایی از همسر خود را نداشته‌اند.

داوری را زودتر از بقیه یاد گرفتم چون لازم بود قوانین را بشناسم تا بتوانیم کار را شروع کنیم. اولین کلاس آموزش‌ای که برگزار کردیم 96/5/2  بود و 59 نفر در آن کلاس حضور داشتند.»   او در ادامه گفت: «رشته‌هایی مثل بسکتبال و شنا که تازه فعال شده‌اند قبل از انقلاب لیگ داشتند و به مسابقات خارجی اعزام می‌شدند، اما وزنه‌برداری زنان واقعاً صفر بود. من به عنوان اولین زنی که فعالیت وزنه‌برداری را شروع کرد از صفر شروع کردم، به اضافه سدهای فرهنگی و اجتماعی که وجود داشت. وزنه‌برداری زنان حتی سالن وزنه‌برداری هم نداشت. سیلی زدن، زدن با مشت یا چیز دیگر و لگد زدن از جمله مصادیق این نوع خشونت محسوب می‌شود.

»   طریقت درباره امکانات وزنه‌برداری زنان در ابتدای راه می‌گوید: «تنها تفاوت وزنه‌برداری زنان و مردان میله وزنه‌برداری است. ما به عنوان ورزشکار حتی این را هم نداشتیم. تنها چیزی که بعد از شروع وزنه‌برداری زنان به ما هدیه داده شد 4 میله از طرف فدراسیون جهانی بود.»   گاهی هدفی بزرگ‌تر از حوزه تخصصی اهرمی می‌شود برای تلاش بیشتر تا رسیدن به رویاها و موفقیت‌های بزرگ‌تر. طریقت در این خصوص گفت: «من معتقدم هرچه بیشتر تلاش کنیم تا بستر فعالیت اجتماعی برای زنان وجود داشته باشد و بتوانند آرزوهای بزرگتری داشته باشند برای جامعه و زنان مفید خواهد بود. لایحه‌ای که در سه فصل تدوین شده که فصل نخست آن شامل کلیات و تشکیلات، فصل دوم شامل وظایف دستگاه‌های اجرایی و نهادها و فصل سوم شامل جرایم، مجازات‌ها و آیین دادرسی می‌شود.

با همین دیدگاه وارد وزنه‌برداری زنان شدم و آغاز به کار کردم.»   دیدگاه سنتی در جامعه ایران همواره این بوده که وزنه‌برداری و کشتی رشته‌های سنگینی هستند و مختص مردانند. زنان وزنه‌بردار اما این کلیشه را تغییر دادند. طریقت در این‌باره هم گفت: «خیلی زود مخاطب‌مان را پیدا کردیم و فهمیدیم که این نیاز را در جامعه داشته‌ایم. خیلی از کسانی که با آنها کار می‌کردیم مثل مدیرکل‌ها یا رئیس هیات‌ها مخالف وزنه‌برداری زنان بودند.  قاسم‌پور- رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران در نقد و بررسی «لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» که سال گذشته برگزار شد، با اشاره به اینکه لایحه اصلاح شده در چهار فصل و ۵۰ ماده تدوین شده است، اظهار کرد: بعد ازروی کار آمدن دولت یازدهم، آنچه اتفاق افتاد این بود که بسیاری از مفاد لایحه جنبه قضایی داشت و اگر لایحه‌ای مفاد قضایی داشته باشد باید به قوه قضائیه برود تا تصویب شود؛ قوه قضائیه نیز هنوز اصلاحیه این لایحه را به دولت ارائه نکرده است.

برای آن‌ها توضیح می‎دادیم که تصور کنید در شهرتان زنی علاقه‌مند به وزنه‌برداری باشد. کجا و چطور باید این علاقه را دنبال کند؟ با اینکه تازه دوسال است شروع کردیم اتفاقاً مخاطب خیلی زیادی هم در بین زنان داشته‌ایم.»   ورزش زنان به صورت تاریخی موانع بسیاری سر راه خود داشته است. از مخالف‌های فراوان تا کسانی که کلام و عملشان با هم یکی نیست و البته کمبود امکانات. نایب‌رئیس پیشین فدراسیون وزنه‌برداری به همین موضوع اشاره کرد و گفت: «چیزهایی هست که در مورد آن صحبت نخواهم کرد. در همین راستا فاطمه ذوالقدر_ عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از قول مساعد رئیس قوه قضائیه برای ارائه لایحه منع خشونت علیه زنان تا سه هفته آینده خبر داد.

هدف من کمک به گسترده شدن وزنه‌برداری زنان است. هرگز علاقه‌ای به حاشیه‌ها نداشتم و هنوز هم همین‌طور هستم. من و شما به عنوان یک زن خیلی وقت‌ها به دنبال هدفی بودیم و موقعیت برای ما فراهم نبوده. نمی‌خواستند به ما موقعیت و امکان فعالیت دهند اما ما آن موقعیت را به دست آورده‌ایم. ما وزنه‌برداری زنان را فارغ از نیت رئیس فدراسیون یا دیگر مسئولان شروع کردیم. رئیس قوه قضاییه با قدردانی از همه کسانی که مطالعاتی دقیق و کارشناسی برای تهیه این لایحه داشته‌اند، ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک، این لایحه با غنای بالا نهایی و ارائه شود.

»   او در ادامه گفت: «خیلی جاها بوده که نه تنها مردان بلکه برخی از زنانی که باید با آن‌ها کار می‌کردم جلوی من ایستاده‌اند، اما به هر حال آن‌ها هم بخشی از جامعه و همین فرهنگ هستند. تغییر همیشه به گونه‌ای نیست که همه با شما موافق باشند. رودخانه‌ای که جریان پیدا می‌کند ممکن است گاهی با مانعی برخورد کند؛ روندش تند یا کند شود، اما به هر حال جریان دارد. وزنه‌‌برداری زنان روندی است که متوقف نمی‌شود. من خوشحالم که در حال حاضر از مجموعه فدراسیون بیرونم اما می‌دانم این کار آن‌قدر قوی شروع شده که کسی نمی‌تواند آن را متوقف کند.

خوشحالم که دختران ما حالا آرزوی مدال المپیک را در سر می‌پرورانند.»   او با اشاره ضعیف بودن زیرساخت‌های این رشته گفت: «تعداد سالن‌های وزنه‌برداری در تهران بسیار کم است. ما در تهران سالن وزنه‌برداری دولتی برای زنان نداریم. قرار ما در روز اول این بود که از وزنه‌برداری زنان حمایت بیشتری شود. این رشته مثل نوزاد است و نیاز به امکانات بیشتری دارد اما این اتفاق نیفتاد.

گویی تنها چیزی که بین زنان و مردان به مساوات تقسیم شده کمبود امکانات است. البته کمبود امکانات در وزنه‌برداری زنان نمود بیشتری دارد چون از صفر شروع کرده است.»   پس از جدایی ریحانه طریقت از فدراسیون این سوال مطرح شد که او چطور وزنه‌برداری زنان را رها کرده است. طریقت در این رابطه هم به اعتمادآنلاین گفت: «کار به جایی رسید که همه چیز نمایشی شد. دروغ گفته می‌شد.

من کسی نبودم که ورزشکاری را به اردو دعوت کنم که در استان خودش رای دهد. من روز اول گفته بودم که دختران ما تا دوسال وارد هیچ مسئله یا تبلیغ انتخاباتی یا سیاسی نشوند. در واقع سیاسی‌کاری وجود نداشته باشد، اما این اتفاق افتاد. با این وجود هنوز هم معتقدم راهی که وزنه‌برداری در آن پیش می‌رود راه خوبی است. وزنه‌برداری زنان 20نفری که در اردو هستند نیست.

رکوردهایی که ثبت‌شده نیست. من چیزی بسیار فراتر از این در شهرهای مختلف دیدم و آینده روشنی برای آن پیش‌بینی می‌کنم.»   مریم امرالله، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری زنان، 29 تیرماه درخصوص برنامه آینده تیم گفته بود: «در نظر داریم زودتر از آنچه که می‌توان پیش‌بینی کرد، بازیکنان را به سکو نزدیک کنیم و سال آینده در بزرگسالان آسیا به مدال برسیم و در المپیک 2024 پاریس سکو در اختیار داشته باشیم.»   طریقت اما معتقد است اگر وزنه‌برداری زنان در گذشته به جای درگیر شدن به حاشیه‌ها با برنامه پیش می‌رفت در ژاپن هم می توانست مدال کسب کند و ادامه دهد: «من معتقدم اگر این روند دوساله روند خوبی می‌بود ما می‌توانستیم در المپیک ژاپن بدرخشیم. حتی ممکن بود به مدال ژاپن برسیم.

موفقیت ما بسته به این است که برنامه خوبی داشته باشیم. اگر برنامه درستی نداشته باشیم به صد سال آینده هم نمی‌رسیم، اما قطعاً زنان ما استعداد فوق‌العاده‌ای دارند. انقدر دختران قوی و قدرتمند دیده‌ام که شک ندارم آینده وزنه‌برداری زنان روشن است. ما زنان همیشه در کمترین امکانات بالا آمدیم و درخشیدیم و من این را در بچه‌های وزنه‌برداری می‌بینم. البته به به دلایل دیگری می‌توان امیدواری بسیاری به تیم وزنه‌برداری زنان داشت.

»   وزنه‌برداری زنان حالا تاریخ را روایت کرده و به دنبال آرزوها و رویاهای بزرگ‌تر و هیجان‌انگیزتر است. حضور صرف روی تخته دیگر کسی را راضی نمی‌کند. این رویاها با افق‌های دوردست‌تری گره خورده؛ کسی چه می‌داند شاید مدال جهانی و شاید المپیک. تا آن روز فاصله‌ای نیست. .