مهرداد_بذرپاش, مجلس

مهرداد_بذرپاش, مجلس

ریاست بر دیوان محاسبات؛ بذرپاشی اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری

23/07/2020 10:09:00 ق.ظ

نمایندگان مجلس درحالی مهرداد_بذرپاش را بعنوان رییس دیوان محاسبات انتخاب کردندکه نام اوبا فساد گره خورده است؛ ازنوشتن پاداش نجومی برای خودش تافروش غیرقانونی زمین. گزارش احسان مهرابی درباره جوانی که قرار است بر فرآیندهای مالی مجلس نظارت کند👇 اخبار_ایران

انتخاب مهرداد بذرپاش با ۱۵۸ رای به این سمت، واکنش کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت. بذرپاش از چهره‌های نزدیک به «محمود احمدی‌نژاد» است که هم‌زمان با شهردار شدن او وارد شهرداری شد. او پله‌های ترقی را خیلی زود طی کرد. مدیرعاملی «شرکت خودروسازی سایپا»، ریاست «سازمان ملی جوانان» و مدیرعاملی «روزنامه وطن امروز» از سمت‌هایی هستند که او در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تجربه کرد.

المپیک توکیو؛ تیم ملی فوتبال زنان کانادا با پیروزی مقابل آمریکا به فینال رسید - BBC News فارسی آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس

نام مهرداد بذرپاش با فساد هم گره خورد؛ از نوشتن پاداش نجومی برای خودش تا فروش غیرقانونی زمین و... .او که حالا قرار است بر فرآیندهای مالی مجلس نظارت کند، از کجا آمده و چه طور تا سن ۴۰ سالگی به این سمت‌ها دست یافته است؟***مهرداد بذرپاش سمت جدید خود را مدیون بذرهایی است که در «بسیج دانشجویی» «دانشگاه صنعتی شریف» پاشیده و اینک در سمت جدید نیز برای ریاست‌جمهوری بذرخواهد پاشید.

او هم‌زمان با انتصاب «علیرضا زاکانی»، دیگر عضو بسیج دانشجویی و نماینده قم به سمت رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، به ریاست دیوان محاسبات انتخاب شد. این هم‌زمانی، نماد دیگری از تقسیم غنایم در مجلس است. علیرضا زاکانی نامزد ریاست مجلس نشد تا «محمدباقر قالیباف» بدون رقیب جدی به این سمت برسد و اینک قرار است به غنایم دیگری دست پیدا کند. در این میان اما بذرپاش نیز چهره‌ای معامله‌گر است که می‌تواند با همه جریان‌های داخلی اصول‌گرایان معامله کند. headtopics.com

او بر خلاف برخی از جوانان اصول‌گرا، راه موفقیت را از ابتدا در سمت‌های اقتصادی یافت تا سمت‌های سیاسی. ریاست بر دیوان محاسبات را نیز مدیون همین سمت‌های اقتصادی است چرا که به مدد همین سمت‌ها، رای گروهی از نمایندگان را خرید.«روزنامه اعتماد» نوشته است که ديوان محاسبات برای بذرپاش احتمالا سكوی پرتابی به ‌سوی «پاستور» خواهد بود: «كم نيستند فعالان و ناظران منتسب به جريان اصول‌گرايی كه كليدواژه‌های جوان و حزب‌اللهی را در شخصيت سياسی بذرپاش تعبير و تحليل می‌كنند.»

 پیش از این، «محمدرضا رحیمی» از این سمت به معاون اولی رییس‌جمهوری در دولت احمدی‌نژاد رسیده بود. انتخاب بذرپاش به سمت رییس دیوان محاسبات را می‌توان بذرپاشی برای انتخابات ریاست جمهوری دانست؛ هر چند که ممکن است او گزینه نهایی نباشد.علیرضا زاکانی نیز با نمایش قدرت در مجلس یازدهم سعی در مطرح شدن در انتخابات ریاست جمهوری دارد. یکی از جلوه‌های این نمایش قدرت، رد اعتبارنامه «غلامرضا تاجگردون» بود. گروه «الیاس نادران» و «احمد توکلی» نیز با این اقدام همراهی کردند. اما اعتراض توکلی به نداشتن سوابق بذرپاش برای ریاست دیوان محاسبات به هیچ انگاشته شد و عملا این گروه از معادلات سیاسی اصول‌گرایان حذف شده‌اند.

احمد توکلی، از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که سابقه ریاست مرکز پژوهش‌‌های مجلس را دارد، پذیرش داوطلبی بذرپاش را از اساس غیرقانونی خوانده است. او در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، نوشته است: «پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیر قانونی است چرا که تبصره یک ماده ۵۱ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید داوطلب باید حداقل ۲۰ سال سابقه کار داشته باشد. در حالی که سابقه کار نام‌برده [مهرداد بذرپاش] به ۱۷ سال هم نمی‌رسد.» 

او نوشته که بذرپاش برای خود سابقه ‌تراشیده و حضور در بسیج دانشجویی را نیز برای خود به عنوان سابقه عنوان کرده است.بذرپاش اگر چه سمت‌ها و رشد خود را مدیون خانواده احمدی‌نژاد است اما در دوره دوم ریاست جمهوری احمدی‌نژاد از او فاصله گرفت. مشهور است که پس از کشته شدن پدرش در جنگ ایران و عراق، «داوود احمدی‌نژاد» به خانواده بذرپاش کمک می‌کرده است. headtopics.com

بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور المپیک توکیو؛ کشتی‌گیر کوبایی چهارمین طلای پیاپی را گرفت - BBC News فارسی کمیته بین‌المللی المپیک می‌گوید ورزشکار بلاروس در امنیت است - BBC News فارسی

بذرپاش هم‌چنین داماد «علیرضا علی احمدی»، وزیر آموزش و پرورش در دولت محمود احمدی‌نژاد بود اما پدرزنش پس از وزارت، از فضای سیاسی حذف شده است.او مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف بوده است و برخی از هم دانشگاهی‌هایش از حمله او به تجمع‌های دانشجویی در این دانشگاه، از جمله تجمع اعتراض به اعدام «هاشم آقاجری» سخن گفته‌اند.

 پس از انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان شهردار تهران، او سمت‌هایی را در سازمان فرهنگی هنری شهرداری زیر نظر «اسفندیار رحیم مشایی» داشت و هم‌چنین مشاور جوان شهردار بود.بذرپاش در سال ۱۳۸۶ به عنوان مدیرعامل «شرکت پارس خودرو» و سپس مدیر عامل «سایپا» منصوب شد. او در این دوره به دنبال ادغام ایران خودرو و سایپا بود و با وزیر صنایع وقت نیز درگیری داشت.

بذرپاش در نهایت در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، به عنوان معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان ملی جوانان انتخاب شد. اما به دلیل اختلاف با اسفندیار رحیم مشایی، معاون جنجالی احمدی‌نژاد، از این سمت نیز برکنارش کردند.بذرپاش هم‌چنین روزنامه وطن امروز را تاسیس کرد که گردانندانش روحیاتی شبیه به خود او داشتند. این روزنامه به تیترهای جنجالی‌ آن مشهور است.

بذرپاش پس از جدایی از جریان محمود احمدی‌نژاد، به عنوان نماینده مجلس نهم و عضو هیات رییسه انتخاب شد. او با وجود فاصله مواضع با «علی لاریجانی»، از او انتقاد جدی نمی‌کرد و حتی گاهی تلاش ذاشت در نقش واسطه اصول گرایان با یک‌دیگر ایفای نقش کند. ادامه مطلب: ایران وایر »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

بذرپاش و فروزنده گزینه‌های نهایی ریاست دیوان محاسبات شدند- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimاعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ، دو گزینه نهایی برای ریاست دیوان محاسبات را انتخاب کردند.

گزینه‌های نهایی ریاست و دادستانی دیوان محاسبات مشخص شدنددر جلسه عصر امروز کمیسیون برنامه و بودجه بذرپاش و فروزنده به عنوان گزینه‌های ریاست دیوان محاسبات برای معرفی به صحن انتخاب شدند اسداللهی و کامیار نیز به عنوان گزینه‌های دادستانی دیوان محاسبات به صحن علنی معرفی شدند

انتخاب بحث‌برانگیز بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات کشور | DW | 22.07.2020نامزدی مهرداد بذرپاش برای ریاست دیوان محاسبات با انتقادهایی روبرو شد، اما او با رای ۱۵۸ نماینده مجلس به این سمت رسید. برخی منتقدان این انتخاب را در ادامه حمایت جبهه پایداری از ریاست قالیباف بر مجلس می‌دانند.

کاریکاتور/ سایه گرانی مصالح ساختمانی بر ساخت‌وساز / نظارتی بر بازار مصالح نیستکاریکاتور/ سایه گرانی مصالح ساختمانی بر ساخت‌وساز

تاثیر منفی جنگ‌های نیابتی بر وضعیت اقتصادی مردم ایران🖊️تاثیر منفی جنگ‌های نیابتی بر وضعیت اقتصادی مردم ایران 💬مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه ایران از نوع سیاست خارجی چهل ساله تهران با محوریت افزایش تنش با همسایگانش انتقاد کرده و گفت بهای سنگین آن را مردم می‌دهند

جنتی خواستار نظارت دائمی شورای نگهبان بر نمایندگان مجلس شد | DW | 21.07.2020دبیر شورای نگهبان گفته نظارت این نهاد بر نمایندگان مجلس باید در تمام طول چهارساله نمایندگی اعمال شود. سخنگوی شورای نگهبان نیز پیشتر همین خواسته را مطرح کرده بود.