تأثیر کرونا بر اقتصاد ایران, کرونا در ایران

تأثیر کرونا بر اقتصاد ایران, کرونا در ایران

رکود اقتصاد کرونایی در بازار شب عید ایران | DW | 04.03.2020

شیوع کرونا باعث شده بیشتر مردم به جای گشت‌و‌گذار در پیاده‌روها و خیابان‌های همیشه شلوغ و خرید در بازارهای متنوع شب عید، خانه‌نشین بشوند. ادامه این وضعیت باعث شده فعالان بازار 'بدترین روزها را به شب برسانند'.

04/03/2020 09:53:00 ب.ظ

شیوع کرونا باعث شده بیشتر مردم به جای گشت‌و‌گذار در پیاده‌روها و خیابان‌های همیشه شلوغ و خرید در بازارهای متنوع شب عید، خانه‌نشین بشوند. ادامه این وضعیت باعث شده فعالان بازار 'بدترین روزها را به شب برسانند'.

رسانه‌های ایران بدترین روزهای بازار عید را همین روزهای کسادی بازار در نتیجه شیوع کرونا توصیف کردند. فعالان بازار خواستار معافیت از مالیات و عوارض شهرداری شدند. چند کارشناس گفته‌اند رکود کرونایی هنوز به ایران نرسیده است.

خسارت‌های اقتصادی فراگیر شدن کرونا نه ‌تنها به اقتصاد چین بلکه به زنجیره اقتصاد جهان لطمه زده است. اقتصاد ایران هم در گوشه‌ای از این زنجیره، در کنار تحریم‌ها و ورود به فهرست سیاه FATF ، حالا با شیوع ویروس کرونا، متلاطم‌تر خواهد شد.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

چشم‌انداز: حمله به نفتکش اسرائیلی و ربودن کشتی آسفالت پرنسس در نزدیکی امارات؛ آیا جنگی در راه است؟ رضا پهلوی:‌ فرصت کوبیدن آخرین میخ بر تابوت رژیم ایران فراهم است «حوادث مرموز در خلیج فارس؛ ربایش احتمالی یک نفتکش و از دست رفتن کنترل سکان چند کشتی دیگر»

"بدترین روزهای بازار عید"روزنامه دولتی"ایران" در گزارشی میدانی، گوشه ای از نگرانی‌های بازار شب عید را منعکس کرده و نوشته که با اوج شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل دچار چالش و رکود شده‌اند و بعد از ماه‌ها انتظار برای رسیدن به کسب‌ و‌ کار پر رونق شب عید، حالا نگران‌تر از همیشه هستند.

شیوع کرونا باعث شده بیشتر مردم به جای گشت‌و‌گذار در پیاده‌روها و خیابان‌های همیشه شلوغ و خرید در بازارهای متنوع شب عید، خانه‌نشین بشوند. ادامه این وضعیت به نوشته"ایران" باعث شده فعالان بازار"بدترین روزها را به شب برسانند".فعالان مشاغل مختلف در گفتگو با گزارشگر این روزنامه از دولت خواسته‌اند با توجه به کسادی بازار در اسفند ماه از پرداخت مالیات و عوارض شهرداری معاف شوند و به جای آن بتوانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند. headtopics.com

روابط عمومی بانک مرکزی دیروز در اطلاعیه‌ای، شرایطی را برای دریافت تسهیلات بانکی اعلام و در عین حال گوشزد کرد که صاحبان کسب‌ و‌ کارهایی که به خاطر شیوع کرونا دچار کاهش درآمد و مشکلات مالی شده‌اند و نیز بدهکاران بانکی، حداکثر تا پایان شهریور ۹۹ فرصت دارند نسبت به پرداخت نقدی بدهی خود اقدام کنند.

مشتری خواب، بازار خراب و تاکسی فراوانرسانه‌های داخل ایران در گزارش‌های مشابه از وضعیت رکود بازار شب عید، به مشاغل خویش‌فرما اشاره دارند که برخی مغازه‌ای اجاره کرده‌اند ولی با کاهش شدید درآمد، توان تأمین هزینه اجاره و آب و برق و دیگر هزینه‌ها را ندارند.

ایرنا نتیجه تداوم این وضعیت را بحران‌زا و باعث"افزایش ورشکستگی‌ها" دانست و نوشت که کرونا همه بازار را زیر فشار گذاشته است. از آرایشگر، گلفروش، دستفروش تا کارگران فصلی و کسب‌ و‌ کارهای اینترنتی همه درگیر کسادی بازار شده‌اند.تاکسی‌های اینترنتی این روزها در خیابان‌های خلوت و کم رفت‌ و‌ آمد در جستجوی مشتری هستند. این در حالی است که در سال‌های گذشته، این مشتریان بودند که باید برای شکار تاکسی‌های معمولی و اینترنتی، لحظه‌شماری می‌کردند.

یکی از گردانندگان فروش اینترنتی غذا گفته که به دلیل شیوع ویروس کرونا در چند روز اخیر، کمترین میزان ثبت سفارش غذا را تجربه کرده است.او اضافه کرد که به دلیل نگرانی مردم از ابتلا به کرونا، میزان سفارش‌ها کم شده است و حالا او و دیگر همکارانش نمی‌دانند راه چاره چیست. headtopics.com

عراق: لوح گیلگمش را از واشنگتن دریافت کردیم | DW | 03.08.2021 کاریکاتور/ وعده‌هایی که محقق نشد!- گرافیک و کاریکاتور کاریکاتور تسنیم | Tasnim محمدرضا گرایی دومین مدال طلا المپیک را برای ایران کسب کرد | DW | 04.08.2021

لغو تورهای گردشگریرسانه‌های داخلی در روزهای شیوع کرونا، تا حدودی با دست باز و بدون اشاره به مسئولیت دولت‌ها در زمان بروز بحران‌ها، نوشته‌اند که دامنه تعطیلی‌ها از سالن‌های سینما، کنسرت، تئاتر و ورشکستگی صنعت هتلداری و گردشگری تا تعطیلی رستوران‌ها، تالارها، آژانس‌ها و کافی‌شاپ‌ها هم کشیده شده و مشتریان آنها هم به شدت کاهش یافته است.

اینها زنجیره‌ای است که سررشته‌اش به صنعت گردشگری می‌رسد. وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز ششم اسفند در بخشنامه‌ای ضمن اعلام"لغو سفر و شرایط خاص"، دفاتر خدمات مسافرتی را موظف کرد تا"بدون اخذ هیچگونه جریمه"، مبالغ دریافتی از گردشگران و مسافران انصراف داده از سفرهای نوروزی را بازگردانند.

پیش‌تر، حرمت‌الله رفیعی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران، از افزایش آمار لغو مسافرت با قطار، هواپیما و ثبت نام در تورها و هتل‌ها خبر داده بود.روزنامه"همشهری" هم از سوت و کور بودن هتل‌های شهر قم و مشهد نوشته بود. مشابه این وضعیت اکنون در بسیاری از شهرهای شمالی و جنوبی کشور که مقصد گردشگران داخلی هستند هم مشاهده می‌شود، به طوریکه انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت که مسئولیت پرداخت خسارت لغو پروازهای ناشی از شیوع ویروس کرونا برعهده شرکت‌های هوایی است.

بحران اقتصاد کرونایی در راه ایران  نگرانی از سرایت ویروس کرونا باعث شد بسیاری از کشورهای همسایه و غیرهمسایه ایران، مرزهای خود را به روی مسافران ایرانی ببندند و به شهروندان خود نیز اجازه سفر به ایران را ندهند. ترکیه، افغانستان، عراق، پاکستان و ارمنستان از جمله این کشورها هستند. پیش‌تر علی ربیعی، سخنگوی دولت، گفته بود که بسته شدن مرزهای ایران با همسایگان زیان‌های جبران‌ناپذیری برای اقتصاد کشور دارد. headtopics.com

بستن مرزها و اعمال محدودیت در واردات و صادرات، بازار ایران را در دو سطح خرد و کلان تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ موضوعی که کارشناسان نسبت به آن هشدار می‌دهند.حمید میرمعینی، کارشناس اقتصاد، به ایرنا گفت که در شرایط بحرانی ناشی از ویروس کرونا، کسب‌ و‌ کارهای به‌طور عمده خدماتی، بیشترین آسیب را می‌بینند و مشاغلی مانند خرده‌فروشی، لوازم خانگی، هتلداری و حتی پوشاک، به دلیل افت شدید تقاضا دچار رکود می‌شوند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدآقای میرمعینی با اشاره به اینکه تبعات اقتصادی ناشی از بحران‌های اقتصادی هنوز به ایران نرسیده، گفت که این"رکود با یک تأخیر به سایر بخش‌های اقتصادی و کل اقتصاد ملی می‌رسد".ایرنا همچنین به نقل از زهرا کریمی، کارشناس اقتصاد، نوشت که بروز بحران کرونا، سهم اشتغال غیررسمی در اقتصاد ایران را افزایش می‌دهد و دولت ایران برای مواجهه با آثار منفی این بحران،"قدرت مانور زیادی ندارد". اشاره خانم کریمی به قدرت مانور، توان مالی دولت‌هایی مانند چین و ژاپن است که می‌توانند صدمات وارده بر کسب‌ و‌ کارها را تا حدودی جبران کنند. دولت ایران اما به دلیل تنگناهای مالی ناشی از محدودیت‌های تحریم و قرارگیری در فهرست سیاه FATF ، به سختی از پس هزینه‌های جاری کشور برمی‌آید.

خبرهای ضد و نقیض درباره ربوده شدن یک کشتی در سواحل امارات | DW | 03.08.2021 المپیک 2020 توکیو| گرایی: آرزوی هر ورزشکاری مدال المپیک است/ به رؤیایم رسیدم- اخبار کشتی و وزنه برداری - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim مخالفت شورای امنیت با بازگشت «امارت اسلامی» به افغانستان ادامه مطلب: DW فارسی »

نقش پررنگ پهپادها در کنترل آتش‌سوزی‌های‌ جنگلی در ترکیه

پهپادهای ساخت ترکیه در کنترل آتش سوزی های جنگلی کشور طی سالهای اخیر نقش مهمی را ایفا کرده اند. - خبرگزاری آناتولی

bijjan6 خواب که چی ما مقصریم یا دولت یا .. بازاریان همیشه از ارکان حفظ قدرت ج.ا بوده‌اند. حالا وقتشه که آنها هم اندکی از نتایج تصمیم‌گیری‌های نظام بهرمند بشن. همیشه که نمیشه جنس رو خرید و بعد دوبرابر به مردم فروخت.

کرونا تأثیری بر تولید نفت ایران نداشت/ بازار نفت با مازاد عرضه روبرو استوزیر نفت در وین: *کرونا تأثیری بر تولید نفت ایران نداشت *ما همانند گذشته تولید می‌کنیم *البته در حمل‌ونقل و داخل شهرها شاهد کاهش مصرف بوده‌ایم *هم اکنون بازار نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا با مازاد عرضه روبرو است چه فرقی می کنه؟ مگر نفت رو می تونید بفروشید؟

رادوشوویچ: کرونا در ایران در حال مهار است/ ایران سیستم بهداشت خیلی خوبی داردرادوشوویچ، دروازه‌بان پرسپولیس: *ویروس کرونا در ایران در حال مهار است *ایران سیستم بهداشت خیلی خوبی دارد *زندگی تقریبا شرایط عادی دارد و خیلی از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها باز هستند *باید بگویم که ترس افراطی وجود ندارد الان اين رادوشویچ چه تخصصی در این زمینه داره که تو داری نظرشو پخش میکنی ، اگه راس میگی نظر های مخالف رو هم پخش ... ایشون دکتر بودن خبر نداشتیم😂😂😂😂 چرا همه باید درباره کرونا اظهار نظر کنن؟!؟ دروازه بان پرسپولیس چیکاره‌اس که درباره ساختار بهداشت و درمان ایران نظر بده؟

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازارسکه امروز به ۵ میلیون و ۷۶۵ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۵۸۸ هزار تومان قیمت داشت معاملات دلار در بازار رسمی ارز، امروز به ۱۵ هزار و ۳۸۰ تومان رسیده است صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نرخ خرید دلار را نیز ۱۵ هزار و ۲۸۰ تومان اعلام کرده‌اند جنتی گفته به نثل اینده خواهم گفت چه بر سر شما گذشت

نگاهی به بازار طلا، سکه و ارزسکه امروز ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود، هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۶۰۰ هزار تومان قیمت خورد و دلار برای فروش به ۱۵ هزار و ۳۸۰ تومان رسید

معاون استاندار تهران: شرکت‌ها با افزایش تولید در تلاش برای رفع نیاز بازار مصرف هستندمعاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: شرکت‌هایی که در زمینه تولید مواد شوینده بهداشتی، نظافتی و ضدعفونی کننده مشغول فعالیت هستند، با افزایش ظرفیت تولید در تلاش هستند تا نیاز بازار مصرف را تامین کنند. ماسک_نیست از بخش اقتصادیتون انتظار میره به قوانین یکشبه‌ای که برای بورس تهران تصویب و اجرا میشه بپردازین و حداقل با چند کارشناس مسئله رو بررسی کنید این راسته که ۳پا الکل و مواد ضدعفونی کننده رو احتکار کرده؟

واکنش روسیه به بیانیه‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص ایراننماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرد که بازرسی بازرسان آژانس از سایت‌های ایرانی ارتباطی با برنامه‌های نظامی ندارد.