رکورد جدید در پارلمان آلمان: ۷۳۵ نماینده | DW | 27.09.2021

05/07/1400 04:24:00 ب.ظ

پارلمان آلمان بزرگ‌تر می‌شود و این بار دارای ۷۳۵ نماینده خواهد شد. پیش‌بینی شده بود که تعداد نمایندگان از این هم بیش‌تر باشد. بوشمن، سیاستمدار دمکرات‌های آزاد می‌گوید، پارلمان بزرگ به دمکراسی آسیب می‌زند.

انتخابات آلمان ۲۰۲۱, پارلمان آلمان

پارلمان آلمان بزرگ‌تر می‌شود و این بار دارای ۷۳۵ نماینده خواهد شد. پیش‌بینی شده بود که تعداد نمایندگان از این هم بیش‌تر باشد. بوشمن، سیاستمدار دمکرات‌های آزاد می‌گوید، پارلمان بزرگ به دمکراسی آسیب می‌زند.

پارلمان آلمان بزرگ‌تر می‌شود و این بار دارای ۷۳۵ نماینده خواهد شد. پیش‌بینی شده بود که تعداد نمایندگان از این هم بیش‌تر باشد. بوشمن، سیاستمدار دمکرات‌های آزاد می‌گوید، پارلمان بزرگ به دمکراسی آسیب می‌زند.

مردم آلمان در انتخابات پارلمانی دو رأی به صندوق‌ها می‌اندازند: یک رأی برای نماینده محلی در پارلمان و یک رأی برای فهرست یکی از احزاب سیاسی.اگر شمار نمایندگانی که یک حزب از طریق آرای مستقیم مردم به دست می‌آورد بیش‌تر از تعداد نمایندگانی باشد که بر اساس آرای داد‌ه‌شده به فهرست آن حزب حائز می‌شود، آن موقع نابرابری بین آرای هر حزب در این دو رأی‌گیری به وجود خواهد آمد و شمار کرسی‌های پارلمان می‌تواند افزایش یابد. به این معنی که چون این حزب کرسی اضافه به دست آورده، باید به احزاب دیگر هم متناسب با آرایشان کرسی‌های اضافه تعلق بگیرد تا این وضعیت جبران شود. 

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روایت آرش صادقی از شکنجه، بازجویی و مواجهه با پیکر بی‌جان مادر

«آرش صادقی»، فعال حقوق بشر در گفت‌وگو با «نرگس محمدی»، سخن‌گوی «کانون مدافعان حقوق بشر» به بخشی از شکنجه‌ها و بازجویی‌هایش پرداخته است. ... ادامه مطلب >>

آلمان یکی از کشورهای متمدّن، پیشرفته و با فرهنگ جهان است. پارلمان، قوه مجریه و قضاییه آلمان تعهد عملی این حکومت به دموکراسی، آزادی، ارزش، احترام و کرامت ذاتی بشر را اثبات کرده است. پارلمان بزرگ در کشوری مثل آلمان بعید است به دموکراسی آسیب بزند ولی تعداد نمایندگان واقعا' زیاد است.

واکنش‌های بین‌المللی به نتایج انتخابات پارلمانی در آلمان | DW | 27.09.2021رسانه‌های جهان به‌رغم داشتن ارزیابی‌های متفاوت از نتایج انتخابات آلمان در دشوار بودن تشکیل دولت جدید اتفاق نظر دارند. این رسانه‌ها امر یافتن جایگزینی برای آنگلا مرکل و ایجاد دولتی با ثبات را چالشی بزرگ خوانده‌اند.

نخستین موضع‌گیری رسمی شولتس درباره دولت ائتلافی آینده آلمان | DW | 27.09.2021نامزد حزب سوسیال دموکرات برای مقام صدراعظمی آلمان خواستار تشکیل دولت ائتلافی با مشارکت دو حزب سبزها و دموکرات آزاد شد. از سوی دیگر، گفته می‌شود سهم زنان در ترکیب پارلمان آینده آلمان بار دیگر افزایش یافته است. امیدوارم برای بازنشستگان که ی عمر زحمت کشیدند حرکت مثبتی انجام بده 🌹

نتایج موقت انتخابات آلمان؛ پیشتازی سوسیال دموکرات‌ها قطعی شد | DW | 27.09.2021شکست تاریخی اتحادیه احزاب مسیحی (حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) و پیروزی حزب سوسیال دموکرات در انتخابات پارلمانی آلمان قطعی است. آرای حزب چپ‌های آلمان نیز بر اساس شمارش موقت آرا به زیر مرز پنج درصد سقوط کرده است. حالا هایل هیتلر نشه این یکی؟؟😁😁✋✋✋ اين يعني مردم به ادامه سياست هاي مركل راي دادن با اينكه خودش كناره گيري كرد در اوج قدرت 👍👍👍

پیروزی هواداران سلب مالکیت از شرکت‌های مسکن در همه‌پرسی برلین | DW | 27.09.2021هم‌زمان با برگزاری انتخابات سراسری آلمان، شهر برلین نیز شاهد دو تصمیم بزرگ بود: انتخابات مجلس ایالتی و رفراندوم سلب مالکیت. در انتخابات مجلس نمایندگان کلان‌شهر برلین، حزب سوسیال دموکرات موفق به کسب بیشترین آرا شد. واقعا آلمان کشور خوبیه،نه حجاب اجباره،نه چیزی الکی فیلتر میشه،نه چیزی الکی گرون میشه درود میفرستم به سیاست مداران و مدیران آلمان

بحران در تونس؛ قیس سعید دیکتاتور جدید یا تعلیق موقت دموکراسی | DW | 26.09.2021اعلام تصمیمات جدید قیس سعید، رئیس جمهور تونس بحران سیاسی در این کشور را تشدید کرده و آینده دموکراسی نوپای آن را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. مطابق موضعگیری اخیر او تعطیلی پارلمان این کشور فعلا ادامه خواهد یافت.

عکس روز: اندر مزایای داشتن برق‌گیر | DW | 27.09.2021اندر مزایای داشتن برق‌گیر شهر ساحلی نیس واقع در کوت دازور (سواحل آبی‌رنگ) در جنوب فرانسه بیشتر در قالب درخشش خورشید و آب‌های لاجوردی‌رنگ شناخته شده است. در رعد باعظمتی که نیس شاهد آن بود، داشتن برق‌گیر بدون شک مزیت بزرگی است. عکس روز:

عکس آرشیوی است بوندستاگ یا پارلمان آلمان باز هم بزر‌گ‌تر می‌شود.جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در دوره کارزار انتخابات آلمان از پیشرفت حزب سوسیال دموکرات به وجد آمده و این حزب را حزبی قدرتمند خوانده بود.اولاف شولتس، نماینده حزب سوسیال دموکرات برای مقام صدراعظمی اولاف شولتس، کاندید حزب سوسیال دموکرات آلمان، یک روز پس از برگزاری انتخابات پارلمانی بر آمادگی خود برای به دست گرفتن زمام این کشور تاکید ورزید.اولاف شولتس، پیشتاز انتخابات پارلمانی آلمان پس از ۱۶ سال زمامداری آنگلا مرکل، اتحادیه احزاب مسیحی آلمان، متشکل از دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، به نازل‌ترین سطح آرا در طول تاریخ فعالیت خود سقوط کرده است.

بر اساس نتایجی که تا کنون از انتخابات پارلمانی این کشور به دست آمده است، این بار ۷۳۵ نماینده بر کرسی‌های پارلمان تکیه خواهند زد. این یعنی پارلمان به رکورد جدیدی در شمار نمایندگان خود دست می‌یابد، اگرچه این شمار کم‌تر از پیش‌بینی‌هاست. "واشنگتن پست" پیش‌بینی کرده است که روندی طولانی و سخت برای تشکیل دولت جدید در پیش است؛ روندی که می‌تواند هفته‌ها و چه بسا ماه‌ها ادامه یابد. مردم آلمان در انتخابات پارلمانی دو رأی به صندوق‌ها می‌اندازند: یک رأی برای نماینده محلی در پارلمان و یک رأی برای فهرست یکی از احزاب سیاسی. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید او تصریح کرد که افزایش آرای سه حزب سوسیال دموکرات، سبزها و حزب دموکرات آزاد به معنای استقبال مردم از"ائتلاف چراغ راهنمایی" است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید تعداد نمایندگان پارلمان آلمان به صورت استاندارد باید ۵۹۸ باشد. واشنگتن پست در عین حال از خانم مرکل انتقاد کرده که طی دوره زمامداری خود نتوانسته جایگزینی مناسب برای خود بیابد. نیمی از این تعداد یعنی ۲۹۹ نماینده با آرای مستقیم مردم و نیم دیگر بر اساس آرای رأی‌دهندگان‌ به فهرست‌های احزاب انتخاب می‌شوند. حزب سوسیال دموکرات با نامزدی اولاف شولتس موفق شده است ۲۵،۷ درصد آرا را از آن خود کند.

اگر شمار نمایندگانی که یک حزب از طریق آرای مستقیم مردم به دست می‌آورد بیش‌تر از تعداد نمایندگانی باشد که بر اساس آرای داد‌ه‌شده به فهرست آن حزب حائز می‌شود، آن موقع نابرابری بین آرای هر حزب در این دو رأی‌گیری به وجود خواهد آمد و شمار کرسی‌های پارلمان می‌تواند افزایش یابد. این روزنامه از احتمال بروز هرج و مرج در سایه ایجاد ائتلافی از سه حزب متفاوت در آینده سخن گفته است. کاندید حزب سوسیال دموکرات برای مقام صدراعظمی آلمان در عین حال تاکید کرد که در ترکیب دولت آینده جایی برای اتحادیه احزاب مسیحی (حزب دموکرات مسیحی و شاخه آن در بایرن، حزب سوسیال مسیحی) وجود ندارد. به این معنی که چون این حزب کرسی اضافه به دست آورده، باید به احزاب دیگر هم متناسب با آرایشان کرسی‌های اضافه تعلق بگیرد تا این وضعیت جبران شود.  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید ابراز نگرانی سیاستمدار حزب دمکرات‌های آزاد مارکو بوشمن، کارشناس حقوق انتخاباتی حزب دمکرات‌های آزاد (FDP) در مورد افزایش مداوم تعداد نمایندگان پارلمان ابراز نگرانی کرده است. روزنامه انگلیسی "گاردین" پیش‌بینی کرده است که شکست حزب دموکرات مسیحی به مناقشه درون حزبی پیرامون سمت و سوی سیاسی این حزب خواهد انجامید. او روز دوشنبه ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) به خبرگزاری فرانسه گفت، این روند فزاینده باعث کندترشدن کار نمایندگان می شود و در نتیجه به دمکراسی آسیب خواهد زد. صفحه ویژه: انتخابات آلمان ۲۰۲۱ کاندید حزب سوسیال دموکرات برای مقام صدراعظمی آلمان همچنین به تجربه سیاسی همکاری و ائتلاف این حزب با دو حزب دموکرات آزاد و سبزها در دوره‌های پیشین اشاره کرد. بوشمن تأکید کرد که پارلمان جدید وظیفه دارد، یک قانون انتخاباتی عادلانه و مطابق قانون اساسی تصویب کند تا مقرراتی محدودکننده برای افزایش تعداد نمایندگان وضع شود. اما اکنون، مناقشه درون حزبی به راه خواهد افتاد و اعضای این حزب از آرمین لاشت، نامزد این حزب خواستار تغییرات بنیادین خواهند شد. این بهترین نتیجه‌ای است که این حزب در انتخابات پارلمانی آلمان تا کنون به دست آورده است.

در آخرین دوره انتخاباتی تعداد نمایندگان به رقم رکوردشکن ۷۰۹ رسیده بود. برای انتخابات سال ۲۰۲۵  اصلاحاتی عمده برنامه‌ریزی شده است. به باور این فرستنده، نتایج انتخابات حکایت از پیروزی آشکار یک حزب ندارد و تشکیل یک دولت ائتلافی جدید می‌تواند دشوار شده و به"پوکر سیاسی" احزاب برای به کرسی نشاندن خواسته‌های خود ختم شود. مرکل در سال ۲۰۱۸ از دبیرکلی این حزب کناره‌گیری کرده بود. انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر احزاب و رنگ‌هایشان احزاب در آلمان دارای رنگ‌های"نمادین" هستند. اتحاد احزاب مسیحی شامل"دمکرات مسیحی" (CDU) و"سوسیال مسیحی" (CSU) با رنگ"سیاه" شناخته می‌شوند. مفسر این روزنامه می‌نویسد که مرکل طی ۱۶ سال حکومت خود به‌رغم بحران‌های متعدد موفق شده بود، ثبات سیاسی کشور و همچنین رفتار قابل محاسبه دولت خود را فراهم سازد. احزاب سوسیال دمکرات (SPD) و"حزب چپ" با رنگ قرمز مشخص می‌شوند. این آمار حکایت از آن دارد که ۳۴،۷ درصد از کرسی‌های پارلمان جدید آلمان متعلق به نمایندگان زن هستند. این حزب حدود چهار درصد از آرای خود را در قیاس با انتخابات سال ۲۰۱۷ از دست داده و با کسب ۴،۹ درصد با موقعیت دشواری روبرو شده است.

رنگ حزب"دمکرات‌‌های آزاد" (FDP) زرد است و حزب سبزها هم همانطور که از نامشان مشخص است با رنگ سبز شناخته می‌شوند. سه حزب و مذاکره بر سر تشکیل دولت ائتلافی روزنامه هلندی "دی تلگراف" بر این باور است که رهبر آینده آلمان، صدراعظمی ضعیف خواهد بود. انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر سیاه، قرمز، سبز – ائتلاف کنیا در رسانه‌های آلمان اغلب ائتلاف احزاب برای تشکیل دولت با رنگ‌ها توضیح داده می‌شوند. در انتخابات اخیر یک احتمال ائتلاف بین احزاب سیاه (دمکرات و سوسیال مسیحی)، قرمز (سوسیال دمکرات) و سبز وجود دارد که از اکثریت قوی در مجلس برخوردار خواهد بود. مفسر روزنامه ایتالیایی "لا ریپوبلیکا" می‌پرسد آدم چگونه می‌تواند مادر خود را تعویض کند؟ اشاره مفسر این روزنامه به آنگلا مرکل است که از او به عنوان"موتی" (مادر) یاد می‌شود. باید یادآور شد که سهم زنان در مجلس کنونی آلمان و انتخابات سال ۲۰۱۷ حدود ۳۱ درصد بوده است. رنگ‌های این ائتلاف شباهت به پرچم کنیا دارد و به آن در آلمان اصطلاحا"ائتلاف کنیا" گفته می‌شود. انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر سیاه، زرد و سبز – ائتلاف جامائیکا برای تشکیل دولت پس از دوران آنگلا مرکل، یک احتمال دیگر مبنی بر ائتلاف احزاب سیاه (دمکرات و سوسیال مسیحی)، حزب"دمکرات‌‌های آزاد" (زرد) و حزب سبزها نیز وجود دارد که بخاطر شباهت رنگ‌های این ئتلاف به پرچم کشور جامائیکا به آن اصلاحا"ائتلاف جامائیکا" گفته می‌شود. مفسر روزنامه ایتالیایی "لا استمپا" نیز می‌گوید شهروندان آلمان نسبت به جانشین مرکل نتوانستند به نتیجه روشنی برسند. نتایج موقت رسمی انتخابات آلمان ۲۰۲۱ در یک نگاه حزب سبزها با ۱۱۶ کرسی و حزب دموکرات‌های آزاد با ۹۳ کرسی و حزب آلترناتیو برای آلمان با ۸۴ کرسی در مجلس حضور خواهند داشت.

انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر سیاه، قرمز و زرد – ائتلاف آلمان یک احتمال دیگر برای تشکیل دولت با ائتلاف احزاب سیاه (دمکرات و سوسیال مسیحی)، حزب سوسیال دمکرات (قرمز) و حزب دمکرات‌ آزاد (زرد) وجود دارد که احتمالا اندکی بیش از ۵۰ درصد آرای مجلس را در اختیار خواهد داشت. احزاب سوسیال دمکرات (SPD) و"حزب چپ" با رنگ قرمز مشخص می‌شوند. این ائتلاف به خاطر شباهت رنگ‌های نمادین احزابش به پرچم آلمان با نام"ائتلاف آلمان" شناخته شده است. روزنامه اسپانیایی "ال پائیز" نیز می‌گوید کار دشواری در برابر احزاب آلمان برای رسیدن به یک دولت ائتلافی باثبات و کارآمد قرار دارد. انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر قرمز، قرمز، سبز یکی دیگر از احتمالات ائتلاف بین احزاب برای تشکیل دولت از ائتلاف حزب سوسیال دمکرات (قرمز) با حزپ چپ آلمان (قرمز) که از وحدت چپ‌های باقیمانده از دوران آلمان شرقی (PDS) با چپ‌های آلمان غربی تاسیس شده و همچنین حزب سبزها است. احزاب محافظه‌کار با"شبح" ائتلاف چپ مردم می‌ترسانند. روزنامه روسی "روسیسکایا گازتا" به اعلام آمادگی اولاف شولتس از حزب سوسیال دموکرات و آرمین لاشت از حزب دموکرات مسیحی برای تشکیل دولت اشاره کرده و نوشته است که در ائتلاف سه حزبی دولت جدید آلمان تردیدی وجود ندارد. در انتخابات اخیر یک احتمال ائتلاف بین احزاب سیاه (دمکرات و سوسیال مسیحی)، قرمز (سوسیال دمکرات) و سبز وجود دارد که از اکثریت قوی در مجلس برخوردار خواهد بود. اما با اختلاف تاریخی سوسیال دمکرات‌ها و کمونیست‌ها تشکیل چنین ائتلافی برای تشکیل دولت بعید به نظر می‌رسد. انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر احزاب و رنگ‌هایشان احزاب در آلمان دارای رنگ‌های"نمادین" هستند.

انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر قرمز، زرد، سبز – ائتلاف چراغ راهنمایی احتمال ائتلاف بین احزاب سوسیال دمکرات (قرمز) با حزب دمکرات‌های آزاد (زرد) و حزب سبزها برای تشکیل دولت نیز وجود دارد. در همین زمینه:. در دوره‌های قبل حزب دمکرات‌های آزاد تشکیل چنین ائتلافی را کاملا رد می‌کرد، حال اما چنین احتمالی را رد نمی‌کند. انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر سیاه، قرمز و زرد – ائتلاف آلمان یک احتمال دیگر برای تشکیل دولت با ائتلاف احزاب سیاه (دمکرات و سوسیال مسیحی)، حزب سوسیال دمکرات (قرمز) و حزب دمکرات‌ آزاد (زرد) وجود دارد که احتمالا اندکی بیش از ۵۰ درصد آرای مجلس را در اختیار خواهد داشت. این حزب گرچه آرای کمی دارد اما بصورت سنتی احزاب دیگر برای کسب اکثریت با این حزب ائتلاف می‌کنند. انتخابات آلمان؛ ائتلاف‌های ممکن برای تشکیل دولت به روایت تصویر سیاه و قرمز یا قرمز و سیاه – ائتلاف بزرگ هشت سال است که در آلمان ائتلاف بزرگ به رهبری"اتحاد احزاب مسیحی" (CDU/CSU) با حزب سوسیال دمکرات (SPD) دولت را در دست دارد. این بار بنظر می‌رسد که آرای حزب سوسیال دمکرات (قرمز) از آرای اتحادیه احزاب مسیحی اندکی بیشتر شود و وظیفه تشکیل دولت بر عهده حزب سوسیال دمکرات قرار گیرد. احزاب محافظه‌کار با"شبح" ائتلاف چپ مردم می‌ترسانند. در انتخابات اخیر یک احتمال ائتلاف بین احزاب سیاه (دمکرات و سوسیال مسیحی)، قرمز (سوسیال دمکرات) و سبز وجود دارد که از اکثریت قوی در مجلس برخوردار خواهد بود.

.