رکوردشکنی ابتلاء به کرونا در موج چهارم بیماری/ پیش‌بینی افزایش موارد مرگ‌ومیر

05/02/1400 07:44 ق.ظ

رکوردشکنی ابتلاء به کرونا در موج چهارم بیماری عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران با اشاره به رکوردشکنی ابتلای روزانه به کرونا در موج چهارم بیماری، گفت: با این وجود انتظار داریم طی روزهای آتی همچنان شاهد افزایش موارد مرگ ناشی از کرونا در کشور باشیم‌.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور با اشاره به رکوردشکنی ابتلای روزانه به کرونا در موج چهارم بیماری، گفت: با این وجود انتظار داریم طی روزهای آتی همچنان شاهد افزایش موارد مرگ ناشی از کرونا در کشور باشیم‌. وی درخصوص زمان لازم برای تاثیر محدودیت‌ها بر کاهش بار بیماری در کشور، اظهار کرد: از ابتدا هم می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم که زمان ۱۰ روزه برای تاثیرگذاری محدودیت‌ها بر بار بیماری چندان کافی نیست.

محدودیت‌هایی که در شرایط مشابه در سایر کشورها دنبال می‌شود بیش از دو هفته و حداقل تا یک ماه طول می‌کشد بنابراین؛ مدت زمان اعمال محدودیت و تمرکز بر اعمال صحیح محدودیت‌ها بسیار مهم است. از طرفی به نظر می‌رسد محدودیت‌های فعلی چندان توسط اصناف و گروه‌های مرتبط رعایت نمی‌شود و در نتیجه آنچه که انتظار می‌رفت در بازه زمانی دو هفته‌ای محدودیت‌ها حاصل شود رخ نداد و به زمان بیشتری نیاز است.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران درمورد تفاوت موج چهارم کرونا با موج‌های پیشین، تصریح کرد: شیب این موج بسیار تند و صعودی بوده و تقریبا همه استان‌های کشور باهم درگیر پیک اپیدمی شدند و این بر خلاف پیک‌های قبلی بود که هم شیب صعودی ملایم‌تری داشتند و هم در زمان‌های مختلف درگیری استان‌های مختلف را شاهد بودیم و این درگیری به یک باره در تمام استان‌ها رخ نمی‌داد. همچنین رکورد موارد ابتلا در این موج شکسته شد.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

کرونا در ایران؛ عدم هماهنگی در ثبت‌نام واکسیناسیون و نگرانی از ورود گونه هندی کروناکرونا در ایران؛ عدم هماهنگی در ثبت‌نام واکسیناسیون و نگرانی از ورود گونه هندی کرونا آمار جمع‌آوری شده توسط تارنمای «دنیای ما در قالب آمار» نشان می‌دهد شمار مرگ و میر روزانه به ازای هر میلیون نفر در ایران، از هند بالاتر است و تقریبا نزدیک کشور ایتالیا است

در پی تشدید بحران کرونا در هند، ورود مسافر از آن کشور به آمریکا محدود می‌شودصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

۱۸ بیمار مبتلا به کرونا بر اثر آتش‌سوزی در بیمارستانی در غرب هند جان باختندحریق در بیمارستان شهر بهاروچ در حالی روی داد که هند روز شنبه با شناسایی بیش از ۴۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا رکورد جدیدی را در میان کشورهای جهان ثبت کرد. 🥲

آمار کرونا در هند به ۲۰ میلیون رسید؛ کارشناسان: هفته‌های بدتری در پیش استکارشناسان از سوی دیگر با استناد به کندی روند مهار کرونا و سرعت گسترش بیماری در هند، در مورد تشدید این وضعیت بحرانی در روزهای آینده هشدار داده و می‌گویند که هیچ چشم‌اندازی برای پایان این وضعیت وجود ندارد.

شمار موارد ابتلا به کرونا در هند به مرز 20 میلیون نفر رسیدبا ثبت 368 هزار و 147 مورد جدید ابتلا به کرونا در هند در یک روز گذشته شمار مبتلایان به 19 میلیون و 925 هزار و 604 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

دکتر احسان مصطفوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت فعلی بیماری در کشور، گفت: همانطور که می‌دانید از اوایل هفته دوم فروردین ماه کشور درگیر پیک چهارم اپیدمی شد. این پیک در مقایسه با پیک‌های قبلی شیب بسیار تند صعودی داشته و در نتیجه تعداد موارد بستری و سرپایی روزانه در زمانی کوتاه به حد بالایی رسید که این موضوع در ارتباط با موارد مرگ هم تقریبا با تاخیر یک هفته‌ای اتفاق افتاد. با این حساب افزایش مرگ و میر و ابتلا تقریبا در تمام استان‌های کشور همچنان دیده می‌شود هرچند که در روزهای اخیر این شیب شتاب کمتری پیدا کرده و روند موارد بستری در بعضی از استان‌های کشور روند نزولی هم به خود گرفته است. در عین حال باید توجه کنیم که در برخی استان‌ها اکنون تعداد موارد بستری از موارد بستری در پیک‌های قبلی هم فراتر رفته است. با این وجود انتظار داریم طی روزهای آتی همچنان شاهد افزایش موارد مرگ ناشی از کرونا در کشور باشیم‌.

وی درخصوص زمان لازم برای تاثیر محدودیت‌ها بر کاهش بار بیماری در کشور، اظهار کرد: از ابتدا هم می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم که زمان ۱۰ روزه برای تاثیرگذاری محدودیت‌ها بر بار بیماری چندان کافی نیست. محدودیت‌هایی که در شرایط مشابه در سایر کشورها دنبال می‌شود بیش از دو هفته و حداقل تا یک ماه طول می‌کشد بنابراین؛ مدت زمان اعمال محدودیت و تمرکز بر اعمال صحیح محدودیت‌ها بسیار مهم است. از طرفی به نظر می‌رسد محدودیت‌های فعلی چندان توسط اصناف و گروه‌های مرتبط رعایت نمی‌شود و در نتیجه آنچه که انتظار می‌رفت در بازه زمانی دو هفته‌ای محدودیت‌ها حاصل شود رخ نداد و به زمان بیشتری نیاز است.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران درمورد تفاوت موج چهارم کرونا با موج‌های پیشین، تصریح کرد: شیب این موج بسیار تند و صعودی بوده و تقریبا همه استان‌های کشور باهم درگیر پیک اپیدمی شدند و این بر خلاف پیک‌های قبلی بود که هم شیب صعودی ملایم‌تری داشتند و هم در زمان‌های مختلف درگیری استان‌های مختلف را شاهد بودیم و این درگیری به یک باره در تمام استان‌ها رخ نمی‌داد. همچنین رکورد موارد ابتلا در این موج شکسته شد.

وی افزود: البته خوشبختانه در موج چهارم شاهد افزایش ظرفیت تست تشخیصی کرونا بودیم که سبب می‌شد موارد بیشتری از بیماری را شناسایی کرده و در نتیجه آنچه در پیک فعلی می‌بینیم نسبت به پیک‌های قبلی بیشتر نزدیک به واقعیت است.

مصطفوی درخصوص واریانت‌های موجود از ویروس کرونا در کشور، بیان کرد: ما یک سیستم پایش برای واریانت انگلیسی در اکثر استان‌های کشور راه اندازی کردیم و ظرفیت شناسایی این گونه جهش یافته در کشور فراهم است. در مورد پایش سایر واریانت‌ها گرچه طراحی‌هایی در سطح کشوری برای این موضوع انجام شده است ولی دور از ذهن نیست که ما سایر واریانت‌های در گردش در کشور را در ایران داشته باشیم بنابراین موضوع پایش واریانت‌ها بسیار موضوع مهمی است و نباید رصد تنها قائم به واریانت‌های شناخته شده ویروس باشد. از طرفی به نظر می‌رسد علائم مبتلایان به گونه جهش یافته از ویروس چندان متفاوت با گونه قبلی نیست بنابراین اصل موضوع در ابتدا شدت سرایت پذیری بالاتر و دوم عدم ایجاد ایمنی نسبت به بعضی واریانت‌های قبلی در واریانت‌های جدید بویژه در واریانت برزیلی و آفریقای جنوبی مطرح است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور افزود: افرادی که به نوع ووهان ویروس مبتلا می‌شوند ممکن است به واریانت‌های جدید هم آلوده شوند و شاید افرادی که پیش‌تر سابقه ابتلا به نوع کلاسیک بیماری را داشتند، ایمنی ناشی از ابتلای قبل کمک کننده برای پیشگیری از ابتلای مجدد آن ها نباشد. این امر هم نشان دهنده اهمیت پایش واریانت‌های جدید است. با توجه به اینکه کشور ۱۴ ماه است که درگیر اپیدمی کرونا است نیاز داریم که اطلاعات جدیدی در خصوص عفونت مجدد درباره‌ی افراد مبتلا داشته باشیم تا بررسی کنیم میزان عفونت مجدد در چه حد است.

وی در ادامه در خصوص تاثیر وجود نقاهتگاه‌ها، افزود: در پیک‌های قبلی بیماری بویژه پیک اول و دوم این تجربه را امتحان کردیم که مردم از آنها استقبال نکردند و ترجیح دادند بیمار در منزل یا بیمارستان بماند. در نتیجه یک مشکل فرهنگی در پذیرش استفاده از نقاهتگاه ها داریم. اگر این بستر ایجاد شود که بتوانیم از نقاهتگاه‌ها استفاده کنیم شرایط درمان بیماران مبتلا به کرونا مطلوب‌تر پیش خواهد رفت.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور در خاتمه درباره طرح‌هایی که پیرامون افزایش غربالگری مبتلایان بی علامت کرونا مطرح می‌شود، تاکید کرد: اگر قرار است این هدف با رپید تست‌ها دنبال شود باید بدانیم این تست‌ها بیشتر برای شناسایی افراد دارای علائم بیماری طراحی شده است و حساسیت کمی برای افراد فاقد علامت دارد.