رویترز: ۱۳عضو شورای امنیت با فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران مخالفند | DW | 22.08.2020

01/06/1399 10:45 ق.ظ

ظاهرا ۱۳ کشور از ۱۵ عضو شورای امنیت با درخواست آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران مخالف هستند. وزیر خارجه آمریکا پیش‌تر ایران را به نقض برجام متهم کرده و خواستار بازگشت تحریم‌های بین‌المللی شده بود.

خبرگزاری رویترز می‌گوید، نامه‌هایی از ۱۳ عضو شورای امنیت مشاهده کرده که در آنها با درخواست اخیر ایالات متحده برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه جمهوری اسلامی مخالفت شده است.

پیش از این سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای و نیز چین و روسیه مخالفت خود با اقدام آمریکا را اعلام کرده بودند و اکنون ظاهرا هشت عضو دیگر شورای امنیت به آنها ملحق شده‌اند. مخالفان با اقدام آمریکا برای این کار به همان استدلالی استناد کرده‌اند که پیش‌تر دیگر طرف‌های باقیمانده در توافق هسته‌ای و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز مطرح کرده‌اند.

وزیران خارجه سه کشور اروپایی پنج‌شنبه گذشته در بیانیه مشترکی اقدام آمریکا را مغایر با تلاش‌های خود برای حفظ توافق هسته‌ای عنوان کرده و گفته‌ بودند که به همین دلیل نمی‌توانند از آن پشتیبانی کنند.درخواست آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه پس از آن در دستور کار قرار گرفت که قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت رد شد.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هفته گذشته به رای گذاشته شد و از ۱۵ عضو شورای امنیت فقط نمایندگان ایالات متحده و جمهوری دومینیکن به آن رای موافق دادند. تا کنون مشخص نشده است که آمریکا با وجود مخالفت اعضای شورای امنیت، با چه راهکاری می‌تواند شکایت خود مبنی بر نقض برجام توسط ایران را پیش ببرد. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

مخالفت ۱۳ عضو شورای امنیت با اعمال تحریم‌ علیه ایرانمخالفت ۱۳ عضو شورای امنیت با اعمال تحریم‌ علیه ایران ۱۳ عضو شورای امنیت مخالفت‌شان با درخواست آمریکا برای اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را ابراز کردند

آمریکا رسماً از ایران به شورای امنیت شکایت کرد- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimمنابع غربی گزارش دادند که وزارت امور خارجه آمریکا با تسلیم شکوائیه‌ای علیه ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران را به نقض برجام متهم کرده و رسماً خواستار بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شده است.

شورای امنیت را در جریان عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی قرار دادموزیر خارجه آمریکا پس از کلید زدن روند بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، در پیام توییتری مدعی شد که شورای امنیت را در جریان عمل نکردن تهران به تعهدات برجامی خود قرار داده است.

نامه ظریف به رئیس شورای امنیت درباره تحریم‌های آمریکاوزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت درخواست آمریکا برای بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور را «اقدام غیرقانونی برای سوء استفاده از ساز و کارهای مندرج در توافق هسته‌ای» دانسته و آن را رد کرد. - خبرگزاری آناتولی

بخش‌های مهم نامه ظریف به رئیس شورای امنیت سازمان مللوزیر امور خارجه در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد، اقدام غیرقانونی ایالات متحده آمریکا برای سوءاستفاده از سازوکارهای مندرج در توافق هسته‌ای برای احیای تحریم‌های ایران را مردود دانسته و تأکید کرده است که آمریکا هیچ حقی برای تلاش در جهت احیای تحریم‌ها ندارد و از همین رو این اقدام آمریکا باید از سوی شورا و جامعه بین‌المللی رد شود.

پمپئو رسما ماشه را چکاند؛ ظریف به شورای امنیت نوشت: این کار غیرقانونی استمحمد جواد ظریف می‌نویسد آمریکا با تلاش برای استفاده از مکانیسم ماشه، قواعد جاافتادۀ حقوق بین‌الملل و رویه‌هایی که در طول چند قرن شکل گرفته را نادیده گرفته است. بر این اساس لازم است شورای امنیت برای «توقف» آمریکا در سوء استفاده از رویه‌های این شورا وارد عمل شود.